Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Bristol Beaufighter Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   7 Sonraki >>
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Konu: 1/48 Bristol Beaufighter
    Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 04:45
Selamlar, Uçak çalışmalarıma devam ediyorum. Bu sefer toplayacağım model, Tamiya'nın 1/48 ölçekli, Bristol Beaufighter modeli. Başta kutudan çıktığı gibi yapmayı düşünürken, üretim sürecinde bir kaç, ufak tefek detay eklemeye karar verdim.

Yapım sürecini adım adım, sizlerle paylaşacağım. Yeni başlayan arkadaşların da faydalanabilmesi açısından biraz daha detaylı anlatmaya çalışacağım.

Modelin üretimine geçmeden önce, uçak hakkında araştırmamı yapıp, uçağın ve diğer insanların yaptığı maketlerin fotoğraflarını toparladım.

Modeli yapılacak olan uçak budur:

Modelin kutusunu iyice inceleyip, üretim sürecini kafada planladıktan sonra, ilk iş olarak, parçalar çerçevedeyken, interior green olacak yerleri, airbrush ile boyadım.

Sonrasında, boyamış olduğum bu parçaları tek tek söküp, maket bıçağı ve zımpara ile temizledim.

Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 04:49
Kolay gelsin Ceki,inşallah kazasız bir şekilde bitirirsin...
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 04:52
Ceki abi kolay gelsin.Yalnız Türk versiyon olacaktı sanırım.Yoksa vaz mı geçildi yada yada başka bir modelmi:DKolay gelsin...
I feel the need The Need for Speed...
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 04:56
Kolay gelsin Ceki, güzel uçak güzel ölçek, temiz çalışan bir modelci, sonuç güzel olacak şimdiden belli :) kolay gele.
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 05:02
Uçağın sırtında bulunan kapağı açık yapmaya karar verdim.

Kapağın çerçevesi içe detay olduğundan, bu çizgileri klavuz olarak kullanıp, maket bıçağıyla kesip çıkardım.

Bundan sonraki işemleri tek tek fotoğtaflamamışım. Ancak fotoğraf üzerinden anlatarak gideyim.

Arka kapağı açınca, Tamiyanın modelin bu bölümünde, hiç iç detay vermediğini farkettim. Bu yüzden modele biraz scratch build, detay çalışması yapmaya karar verdim

Öncelikle kokpiti toparlamaya başladım. Modelde kullandığım kemerler, Önceden almışım olduğum, Eduard'ın RAF seatbelt photo-etch, setinden kalanlardı.
Kemerleri yerlerine japon yapıştırıcısyla sabitledikten sonra, akrilik boya ile boyadım.

Kokpitin Genel görünümünü veriyorum:

IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 05:05
Kokpite bak yaa bin uç...
Bende de var bir tane ama seninkini izlemek şu an için daha keyifli görünüyor. Arayı soğutmadan fotoğrafların devamını bekleriz.
ex copilot.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 05:15
Bulduğum referans fotoğraflarındaki bütün detayları yapamayacağımdan, birkaç göze batanı yapmaya karar verdim.

1. numaradaki, makaramsı aparatı, maket çerçevesi ve bakır tel kullanarak yaptım. sonrasında detay boyamasıyla resimdekine benzetmeye çalıştım.
2. Numaradaki kol, baya büyük bir detay olmasına rağmen tamiya, modele dahil etmemiş. Onu da modelden çıkan ve kullanılmayan anten parçasını doğrayıp, ucuna da japon dökerek yaptım.
3. Tamiya bu kolları ufak noktalar olarak vermil. Burada da biraz, kafayı sıyırayım dedim. Tamiyanın noktalarını kesip attıktan sonra, her bir kol için, birer bakır tel parçası yapıştırım. Uçlarını da gerekli renge boyayınca mal kendine geldi.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 05:28
Kokpiti nihayetine erdirdikten sonra, arka tarafları detaylandırma işine geçtim.

Malesef bu aşamada, bulduğum bütün referans resimleri, birbiriyle çakışır şekildeydi. Uçağın içi geniş olduğundan, her kullanan kafasına göre, teknolojisini mi yerleştirmiş nedir, anlayamadığımdan, orta yollu bir yaklaşıma geçtim.   Bulduğum resimler, airesin bu maket için ürettiği detay setinin resimleri, ve benim gibi bu uçağı scratch build detaylandırmış arkadaşların üretim resimlerinin bir ortalamasını yapmaya karar verdim. O açıdan şuradaki kutu ne işe yarar gibi sorular sormayınız :) zira bilmiyorum. ehehe :)

Uçağın sağ duvarında, boydan boya uzanan kablolar vardı. Bunları 4 adet bakır teli birbirine japonla yapıştırdıktan sonra, modele yine japonla yapıştırdım.

Arka kapak civarındaki, kutu kol, vesaire; maket çerçevesindeki parça numaralrını gösteren ufak dikdörtgenlerin kesip biçilmesiyle yapıldı. Aradaki beyaz kablolar, yine bakır tel. Kalınca borumsu şey , motorsiklet maketinden artan hidrolik borusu. Kokpitin hemen arkasındaki yangın söndürücümsü şeyler zımaralanmış kürdan.

Uçağın sol duvarına geçince, kutu vs. gibi şeyleri iskambil kağıdından yapmaya başladım. Daha kolay ve hızlı oluyor. Yine bir miktar resimlere bakıp, kalanını, rastgele yaptım.

İç mekanı duvarla birleştirince istediğim kalabalık görünüme kavuştum.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 05:39
Bu arada, yine iç mekanda, kokpitle arka tarafı ayıran bir kapak vardı. Tamiya bunu kapalı vermiş. Kokpit camından bakınca arka tarafın görünebilmesi için, bu kapakalrı da kesip attım. Çok kalın oldukları için, iskambil kağıdından , yaptığım kapakları açık şekilde yapıştırım.

Arka koltuktaki, kemer yine eduard'ın Raf seatbelt setinden.

Model şimdilik bu şekilde. Modelin toparlayınca, detayların bir kısmı kapanacak. Ancak amaç, modelin sağından solundan bakınca, kalabalık bir görünüm elde etmek. Neyse bu günlük bu kadar çalışma yeter. Devamı önümüzdeki günlerde.
IP
Blackbird
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 660
Alıntı Blackbird Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 06:04
süper olmuş ceki abi detaylandırma filan süper ileriden senin gibi yapmak isterim süper olmuş cidden diyecek tek kelime bulamıyorum :)
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 06:48
Abiler, arkadaşlar sağolun. Yorumlarınızla cesaretlendiriyorsunuz.

Melih, dediğin gibi bu uçağı Türk yapacaktım, ancak bilen kişilere attığım maillerden sonra, bu uçağı Türk yapmak için uzunca bir araştırma gerekeceğini anladım. Uçak yapmak istiyordum, evde de başka bir uçak maketi kalmadığından, bari bunu kutudan çıktığı gibi toparliyim dedim.   Gerekli araştırmayı tamamlayınca, Türk versiyonunu da yapmayı düşünüyorum.

Düzenleyen CErginbas
IP
Karakancalos
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 28
Alıntı Karakancalos Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 07:27
Bu tür çalışmaları görünce gaza gelip daha delicesine mi çalışayım konu hakkında yoksa bırakıp dağlara kaçıp inzivaya mı çekileyim bilemiyorum...

Eline sağlık çok güzel bir detaylandırma olmuş...

Düzenleyen Karakancalos
IP
baris
Üye
Üye

Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 07:29
Süper gidiyo Ceki. Kolay gelsin. Bi an önce bitişini bekliyoruz.
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2006 Saat 08:37
Hocam kendini de aşıyorsun bu sefer... Bravo ! Bir de THK olsaydı tadından yenmezdi...
IP
seth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı seth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2006 Saat 01:05
Ceki çok güzel bir çalışma.Sen iyice kendinden geçmeye başlamışsın.Çok güzel bir model olacaktır senin sabır ve işçiliğinle.Kolay gelsin.....
Private Glider Pilot
www.izmirmaket.com
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2006 Saat 22:29
Ellerine sağlık, güzel düşünce ve sonuç :)
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 181
Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2006 Saat 08:04
ceki bey yine imzayı atmış:)
çok güzel...
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2006 Saat 08:26
Sağolun, arkadaşlar. Üretim sürüyor. Adım adım fotoğraflamaya bakıyorum. Haftasonu gibi, yaptığım tüm işlerin toplu fotosunu buraya koymaya bakıcam.
IP
Sayfa   7 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma