Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Bristol Beaufighter Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   7 Sonraki >>
Yazar Mesaj
tozbek
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2006 Saat 09:16
Herkes güzel demiş, nazar boncuğu benden olsun (kötü adam durumu :P)
Eskitme ister bu kokpit ve özellikle kabinnnnnn... Biraz dökülmüş boya (dry brush veya gümüş renk kalemle) bir de tonlama (koyu renk veya aşırı açılmış syah boya ile)
Onun dışında beş yıldızlı pekiii... Devammm Ceki, devammm bu hızla. Gayet keyifli gidiyor...

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 04:14
Tolga abi, dediğin doğru da kokpiti kapatınca zaten içerdekilerin detayı pek seçilmiyor. Bu arada yazmayı unutmuşum, iç mekana, iyice incelttiğim akrilik koyu yeşil ile yıkama yaptım.

Neyse, hafta içi çalışmalarım sürdü. Şeffaf parçaları maskeleme işini hallettim. Bunun için, İTM mühendislikten almış olduğum "Bare Metal Foil" adlı yapışkanlı metal folyoyu kullandım. Bu malzemeyle maskeleme yapmamış arkadaşlara da faydalı olabilir diye adım adım işlemi fotoğrafladım.

-Öncelikle, maskelenecek parçayı çerçeveden ayırıp, çapak izlerinden temizliyoruz. Sonra maskeleyeceğimiz kısmı örtecek büyüklükte bir parça, BMF(Bare Metal Foil) kesiyoruz.

Sonra kestiğimiz bu BMF parçasını kağıdından söküp modele yerleştiriyoruz.

Ardından bu parçayı parmağımızla bastırarak, genel olarak yüzeye oturtuyoruz.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 04:19
BMF'nin köşelere yerleşmesi için, ucu fazla sivri olmayan bir kürdan ile, köşelerden geçiyoruz. Detaylar tamamen ortaya çıkıyor.

Bakınız nasıl da ortaya çıktı:

ucu yeterince sivri olan (mümkünse yeni olsun) maket bıçağımızla köşelerden geçiyoruz. Aslında BMF'nin normal maske bandına üstünlüğü de bu noktada ortayaçıkıyor. Çünkü BMF yi keserken bıçağı çok hafif değdirmeniz yeterli. Fazla bastırmak zorunda kalmadığınız için, hata yapma ihtimali de azalıyor.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 04:23
Maket bıçağıyla kesilecek yerlerin tamamından geçtiğimze emin olunca, BMF'yi sökülecek kısmından sıyırıp çıkarıyoruz. Malı güzel kesmişseniz bakın nasıl da güzel geliyor.

En son model üzerinde kalan BMF nin köşelerinden bir kez daha kürdanla geçerek, kenarların havaya kalkmadığından modele iyice yapıştığından emin oluyoruz.

Böylece bütün şeffaf parçalarımız, boyaya hazır.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 04:31
Uçağın sırtındaki kapağın camı da maskelenince, önceden kesip çıkartmış olduğum sağ ve sol kapak parçalarını, birleştirdim. Yapıştırırken Tamiya yeşil kafa kullandım.

Sonrasında bu parçanın uçağa oturup oturmadığını kontrol ettim. Oturduğunu da gördüm. Bu kapak model bitince bu şekilde gözükecek.

Modelin yatay stabilizelerini oynar başlıklı yapmaya karar verdim. Bunun için, öncelikle alt ve üst olarak verilmiş bu parçaları, aynar başlıklı yerlerinden maket bıçağıyla kesip çıkardım. Bu aşamada sabırlı olmak gerek. Keseceğiniz yerden, maket bıçağıyla nazik nazik geçmek gerekiyor.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 05:26
Uçağın boyut olarak maşallahı olduğundan, bu yatay stabilizeler de haliyle büyükçe. ortadan kesince aralarında boşluk kalıyor tabi. Bu boşlukları doldurmak adına, öncelikle içeriye İskambil kartından doğradığım parçaları doldurup japon yapıştırıcısıyla sabitledim.

(fotoğraflarda kullandığım malzemeleri de arka plana koymaya bakıyorum.)

Çukurluk yerleri genel olarak doldurduktan sonra, Tamiyanın dolgu macununu bol bulamaç uyguladım.

Macunu 1 gün kurumaya bıraktıktan sonra. Zımpara ile yüzeyi düzelttim. Macun kuruyunca biraz hacmini haybettiği için, bu çökme olan yerleri de japon yapıştırıcısıyla doldurup son bir kat daha zımparaladım. Sonunda parçalar birbirine kavuşacak kadar düzeldi.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 05:33
Bu yatay stabilizelerin ucunda ufak kanatçıklar var. Ve bunları oynatmaya yarayan kolları Tamiya sağolsun, kaba bir üçgen olarak vermiş. Ve bu uçak için stabilizenin üst tarafında vermiş. Ancak Benim referasn resmime göre bu parçanın alt tarafta olması gerekiyor.

Tamiya da malı böyle vermiş sağolsun.

Arkadaşları önce yan keskiyle kabaca kesip sonrasında, zımpara ile yok ettim.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 05:41
Bu arkadaşları stabilizelerin doğru kısmına, doğranmış iskambil kağıdı, ve ısıtılıp uzatılmış sprue parçaları ile yeniden yaptım. Birebir gerçeği gibi olmamıştır muhakkak. Ama bana istediğim efekti verdi.

En son oynar parçaların birleşim yerlerindeki köşeleri macunlayıp 90 derecelik köşeler haline getirdim.

IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 05:50
Vay vay ne güzel gidiyor. Şu BMF olayı aklıma yattı ilk fırsatta denenecektir.
ex copilot.
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 06:02
bare metal güzel ama,sökülünce yapışkanı olduğu gibi cama bırakıyo,isopropil'le falan uğraşmak gerekiyo sonra temizlemek için,boya akrilikse onuda yapamıyosunuz...sizde olacakmı bakalım böyle bi sorun...
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 06:45
BMF dediğiniz gibi, biraz yapışkan bırakabiliyor. Ama zaten BMF'nin yapışkanı çok zayif olduğu için, compoundla hafif ovalayınca çıkıyor. Neyse zaten model bitince resimini çekicem. Bakalım süpriz yapacak mı?
IP
ejdersozen
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 258
Alıntı ejdersozen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 18:12
BMF(Bare Metal Foil) Bu mucizevi malzemeyi nereden temin ediyoruz ?
Aaa bunun pervaneleri dönüyo mu!!!
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2006 Saat 22:38
ITM Mühendislikte bulabilirsiniz...
Linklerde telefon numarası ve adresi mevcut.

Tolga
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/10/2006 Saat 03:27
Modele kaldığım yerden devam ediyorum.

Uçağın gövdesini birleştirip, tesviye işlemlerini gerçekleştirmeye başladım.

Bu esnada, uçağın altında kalan bir kısımda doldurulması mecburi fakat çok zor bir yer kalıyordu.

Kendimi hiç, zımpara macunla perişan etmeyip, ugun boyutlarda bir iskambil kağıdını keserek sorunlu bölgeye yapıştırdım. Bu gibi pratik hileler zamandan kazandırıyor.

Sonrasında, yapmadan önce baya tereddüt ettiğim bir işleme geçtim. Uçağın flaplarını açmaya karar verdim ve flapları maket bıçağıyla kesip çıkarttım.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/10/2006 Saat 03:36
Kestiğim parçalar ölçek olarak, flap olamayacak kadar kalın kaldıklarından, Bu arkadaşların yerine iskambil kağıdından kopyalarını kullanmaya karar verdim.

Flapları kesip çıkarmanın en büyük dez avantajı, kanatların alt ve üst parçalarını yapıştırdığınız yerlerin yok olması. Özellikle uçağınız benimki gibi büyük bir uçak ise, ve her kanat 3 er parçadan oluşuyorsa, kanatları sağ salim birleştirmek ayrı bir problem yaratıyor.

Bunun için, çeşitli ölçüler ve göz kararı hesaplar yaptıktan sonra, kanat parçalarının iç kısımlarını uygun boyutlarda ikambil kağıtlarıyla doldurup gerekli desteği sağladım.

Kanatların tamamen yerine oturduğundan emin olunca, Tamiya yeşil kafa, ve japon yapıştırıcısı işbirliğiyle kanatları topladım.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/10/2006 Saat 03:43
Bitince güzel olacak cocuk
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/10/2006 Saat 03:49
Ardından, kanat yüzeylerini maske bandıyla maskeledim. Kanat yüzeyleri korunmaya alınınca, macunla bu duvarları kaba taslak dodurdum.

Macun 1 gün kurumaya bırakıldıktan sonra, japon yapıştırıcısıyla, ek doldular yaptım, zımparaladım, astar atıp kontrol ettim... Ta ki yeterince düz bir yüzey elde edene kadar.

Bu arada yaklaşık 2 haftadır araştırıp, mekanizmasını çözmeye çalıştığım flapları nasıl yapacağımı sonunda kafamda toprlamıştım.

Kanatların iç yüzeylerinde bu tarz bir yapı mevcuttu.

Gerekli ölçüleri aldıktan sonra, bir adet iskambil kağıdını, ölçekli olarak dikdörtgenlere ayırdım. Sonrasında el matkabıyla tek tek delikleri deldim. Daha sonra, üçgen ler halinde istediğim parçaları kesip çıkarttım.
Bu parçaları tektek, japon yapıştırıcısıyla kanadın iç yüzeyine yerleştirdim.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/10/2006 Saat 03:55
Aynı işlemi diğer kanat için de tekrarladım.

Uçağın genel görünümüne baktım. Ve sonuçtan gayet memnun kaldım. Şimdi aynı parçalardan flaplara döşemek lazım.

Ha bu arada bu işin kafayı yedirtecek cinsten bir iş olduğunu söylememe gerek yok sanırım :)
IP
<< Önceki Sayfa   7 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma