Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: T. H. Kuvvetleri RF-84F Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6
Yazar Mesaj
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/12/2005 Saat 09:15
Herkese yorumları için teşekkür ederim.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 220
Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/12/2005 Saat 20:34

sevgili Barkın , sana asla kırılmam çünki benimde bilmediğim çok şey var ben sana asla bu olmamış demedim sadece araştırmadan acele etmişsin diye yazdım eğer bilseydin ohatayı yapmazdın bilemediğini düşündüm sana ve tüm modelci arkadaşlara bilsinler diye yazdım daha sonra yarışmalarda sesler çok yüsekseliyor ve isteristemez kırıcı oluyoruz ben bunlara meydan vermek istemiyorum.
      Model seçimi çok önemlidir, 1/72 model seçtiğin zaman kiti decallerdeki özellikle siyah, beyaz,aliminyun dışındaki tüm renkleri açmak zorundasın yani boya ile yapmalısın dikkat et iyi modelciler 1/48 terçih ediyor çünki böyle bir sorunu yok aslında 1/72 kit yapmak daha zordur, Yarışmalarda jüri her zaman bunu göz önümünde tutar ben bunları bildiğim için sizlere burdan yazmak istedim.Yarışmalara girecek olan kitlerde bu belirttiğim hususlara dikkat edilmesi gerekiyor;Tabii ki isteyen herkes istediği gibi yapa bilir bu sizin sevkinizdir saygı duyarım.
      Sevgili Barkın bana gerçek adımlada yazabilirsin bundan daha çok memnun olurum.İzzet abininde ( F-4E ) bu konuda birşeler yazmasını ve diğer usta bildiğim modelciler hepsi buradan yazmalı köşesine çekilip uzaktan izlememeli hataları kabul edip çok güzel olmuş demekle bu işler olmaz bizim yabancılardan hiç bir noksanımız yok ozaman neden yarışmalara düşük sayıda maket geliyor bizler istiyoruz ki maker yalnış da olsa lüfen yarışmalara getirin nosanlarınızı görün, daimi katılan arkadaşların hepsi bugün IPMS de yabancılarla yarışacak güçte ben buna canı gönülden inanıyorum.
     Kıymetli vaktinizi aldığım için özür diler,Saygılarımı iletirim İyi model yapmak dileğiyle....
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 12:14
Erdinç ağabey, özürlük bir durum yok. Elbette herkes istediği şekilde düşünmekte serbest.

Yalnız Erdinç ağabey, ben de diyorum ki araştırdım, bakınız amblemi olmayan (kanatlı, akrepli süvarili olmayanı) numaralısını buldum, sırf bunu modele yapıştıramam, eksik olmasın diye.

Bence 1/72 tayyare modelciliğinin de kendine göre zorlukları vardır. Ancak, hatırlatmak isterim ki, her ölçekte, her türlü modelciliğin zorlukları vardır.

Diğer yandan, "İyi modelciler XXX ölçeği tercih ediyor" saptaması bence çok tehlikeli bir iddiadır. Aman derim ağabey, ülkemizde, sırf benim tanıdığım, 1/72 tayyare modellerini, dünya standartlarında üreten, epey modelci var (benim bunlardan biri olduğum gibi bir iddiam yok yanlış anlaşılmasın, ben elimden geleni yapıyorum, bu çıkıyor).

Daha önce bazı modelleri yaparken acele etmişliğim vardır. Fakat bu modeli yaparken acele etmedim.

Hobimizi icra ederken niçin yarışmada sesler yükselsin ki? Renk tutmadı diye mi?

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim ancak yukarda da belirttiğim gibi, eğer çıkartma kullanacak isek, bu çıkartmalar da orjinal rengi yansıttığından, bu renk açma işi nasıl olacak bana bunu izah etmeniz gerekiyor.

Size göre yanlış olabilir, ancak hatırlatırım, bu iş sanat gibidir (bir çok ecnebi neşriyat zaten sanat olarak kabul eder). Herkese, her monitöre, her göze, her baskıya göre değişen bir kavram olan, "renk tonu" sebebiyle, modeli "yanlış" olarak değerlendirirsek etrafta, "doğru" model de, modelci de kalmaz. Kalmamıştır da.

İşte modelin renk tonu değil, ancak bu, tecrübeyle sabittir ve üzerinde tartışma götürmez bir doğrudur.

Fikirlerimi paylaştığım için umarım bana kırılmazsınız.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 14:11
Renk tonunun büyük karın ağrısı olduğu konusuna katılıyorum.
Ancak ve ancak herşeyi ile eşit modellerin illa biri "birinci" olacaksa o vakit devreye giren bir kıstas olmalıdır bence.
Kuş gözlemcileri gibi her daim uçakları takibe almak gerekir yoksa .
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 18:01
Aslında renkleri ölçeklendirme fikri yanlış hatırlamıyor isem asıl renk tonunun uygulandığı zaman maket üzerinde genel olarak rengin koyu, dolayısıyla da makedin karanlık gözükmesinden ortaya çıktığıdır.
Diyorlar ki, maket boyutunda olacak şekildeki bir mesafeden gerçek uçağa baktığında renk nasıl gözüküyorsa makette de o ölçüde renklerin tonunu açın ki maket karanlık gözükmesin.
Aslında çoğu tarafından kabul görmüş bir düşünce; yalnız unutmamak lazım ki gerçek hayatta bile fabrika çıkışı aynı uçakların aynı renkleri taşıdıkları doğru fakat az da olsa ayrı tonlara sahip oldukları da ortadadır.
Bir de işin içine yıpranma payı girince (yağdır, pislenmedir, havadaki nem oranıdır, ısıdır, deniz havasıdır vesaire vesaire vesaire) bir elin beş parmağı gibi her uçak birbirinden farklı oluyor.
Uçaklar fabrika çıkışı yapılacaksa belki renk tonlamasını ölçeğe uygun şekilde ufakça yapmakta fayda olabilir ancak yıpranma/eskime payını uygulayınca o rengin zaten tonu bir garip oluyor ve kanımca gözü rahatsız etmiyor.
Biz renklerden bahsederken diğer yandan şu konuşmaların da geçtiğini unutmayın:
"Gerçekte ki bu matlık ve parlaklık acaba makedin ölçeğinde nasıl yansır; acaba camları gereğinden fazla mı parlatıyoruz?"
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 18:24
Bu renk tonlamararında benimde kafam karışıyor.Konuya bağlantılı olarak gerçek fotolara baktığımda tayyarenin rengi atmış olsada üzerinde ki sembol ve servis yazıları aynen duruyor.(yada bana öyle geliyor..)Ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum.Arada bu kunuyuda bir açıklığa kavuşturalım.
Selamlar
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 19:09

Kıymetli Modelciler,

Clumsy Kaptanıma katılıyorum ama kanopi olayı farklı uçaklar havuzda veya şaltırda kendi hallerindedir uçuşa çıkacağı zaman kanopiler siliniyor buradaki kıstaslar kişiye aittir,Barkın'cım sana asla kızmıyorum sana kızmak ne haddime sadece gerçeği bulmaya çalışıyoruz,İdris'in dediği gibi biraz karın ağrısı bazen bu yüzden bir kaç model öyle bekliyor acaba böylemi doğru yoksa böylemi doğru hep tereddütte kalıyoruz sonrada, ben böyle seviyorum böyle daha iyi diyen mmodelciler var bir modelci daha iyi model yapmak için monotonluğu bırakmalı daha iyi model yapmak için yenilikler denemeli bu arada bir iki model gidebilir üzülmeyin hata yaparak doğruyu öğreniriz.
     Şunu anlıyorumki renkler konusunda herkes serbesttir sadece bilmenizi istedim.Saygılarımla...
IP
fixacto
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 51
Alıntı fixacto Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 19:58
Modelleri iğne deliğinden geçirmenin bir anlamı yok gibi... Barkın bey çıkan sonuçtan memnun ise ve yaptığı hataları görüp bir sonraki modelinde de yapmamaya dikkat edecekse olay bitmiştir...

Maksat milleti bu işten soğutmak olursa yapılan model üzerinde sayısız hata bulunur ve olmamış denilebilir. Bunun da kimseye modelcilik bazında bir faydası olmaz. Madem hataları gösteriyorsunuz o zaman çözümlerini de verin ki feyz alalım...

Saygılar
Medice, cura te ipsum !
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 22:05

Sayın Fitaxco (........ ) ?

Eleştriniz için size teşekkür ederim ben baştan beri bunu anlatmaya çalışıyorum,eleştiri yapan kişi doğrusunu anlatmak zorundadır bunu biliyorum ama herkez çok iyi deyip neden geri çekiliyor hiç kimse birşey bilmiyormu tabiki hayır benim iznelimlerinden çıkan sonuç ne yazıkki hiç kimse bildiklerini başkalarıyle paylaşmıyor NEDEN, ben bunu anlıyamıyorum. Ben eleştilerimi yaparken bildiğim konu üzerinde yaparım karşımdakiyle paylaşırım öyle olması gerekmezmi ben barkın'a eleştrimi yaptım ona yol gösterdim ama yapıp yapmamak onun elinde bundan böyle kimse, ben dahil rahatsız olmamalı.
       Türkiye'deki tüm modelcilerin arasında noksan olan konu budur,senelerdir anlatmaya çalıştık lütfen bilbiklerinizi herkezle palaşın bunu yapan çok az arkadaşımız var onlara burudan sonsuz teşekkürlerimi bildiririm.Benim bu yazdıklarım yapıcı eleştrilerden yana buruda kafa karıştıran elştriler yapılmasını isterim.Forumda birçok konular ben sadece havacılık dalı ile ilgileniyorum ve sadece burada eleştri yapıyorum ama kimseyi kırmadan yapıcı olarak tenkitler kırıcı olmasın.
    Daha yazacak çok şeyler var ama sizleri rahatsız etmek istemiyorum.Bu konuyu burada kapatıyorum.İyi modeller yapmak ve görmek dileğiyle. Sağlacakla Kalın
IP
Terminatör
Üye
Üye
Simge

Alıntı Terminatör Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2005 Saat 22:10

Özür dileyerek bir düzelme...

Burada kafa karıştıran eleştriler YAPILMAMASINI istiyorum.
IP
<< Önceki Sayfa   6
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04