Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: T. H. Kuvvetleri RF-84F Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Konu: T. H. Kuvvetleri RF-84F
    Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 18:17
Tayyareci Efendiler;

1-72 ölçekte Italeri kitini Türk Hava Kuvvetleri forslarıyla üretmeyi planlıyorum. Bizde kullanılan renkler, kamuflaj şablonları, (varsa) özel filo kokartları vs. ile ilgili tüm bilgi, tavsiye, kısayol ve kaçınılması gereken çukurlar ile ilgili her türlü mesaja açığım. Bu noktada aklıma gelen ilk soru, müzedeki uçağı fotograflamıştım, mat gri gibi bir rengi var. Bu orijinal renk midir yoksa müzede sonradan boyama mıdır? Eskiden BMF olan uçak sonradan bu renge mi dönüşmüştür? Hv.K.K. sitesinde güneş altında parıl parıl parlayan uçaklar BMF mi yoksa müzedeki gibi gri mi? Hangi kamuflajda hangi fors olur(bir de yeşilli, tanlı bir uçak fotosu var yine müzeden çekilme, forslar kare, nasıl yani)?

Cihaz budur:

Dışa detay, az parça, gövdeyi taşırmadan, boşluk yapmadan bir araya getirebilirsem ne mutlu. Belki fotografik alet edevat niyetine burnun içine çerçeveden yapma bir şeyler eklerim. Ayrıca, küçük pencerecikleri Kristal Klear ile etmeyi düşünüyorum, ne dersiniz?
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 18:35
Sevgili Barkın,

Hemen o fotoğrafını çektiğin malları kutuya geri koy ve modeli gözlerden uzak bir yere kaldır canım
Ben Italeri F-84F stoğumu eritmek için birisine başladım. Alet tam bir puty manyağı. Zımpara yaparken de detaylar gidiyor. Detayları yeniden açmak gibi bir deliliğe değmez. Ben elimdekini Natural Metal-Kare Fors yapıp, bir kaide üzerine oturtulmuş şekilde masaüstü modeli olarak bitirecem.
Modeli yapmakta ısrarlıysan tekrar görüşürüz.
I'd Rather Be Flying...
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 19:32
Valla Levent Bey çok doğru söylemiş,ben daha evvel bu kitle boğuşmuş bir kişiyim ki aman aman...Hele o kanatlarla gövdenin birleşme yerleri yok mu aradaki boşluk görülmeye değer.Ben İtalyan yaptıydım daha sonra yenilere yer açmak için ortalıktan kaldırılıp kutuya konuldu.Kimse görmesin hesabı
IP
KARGA
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 55
Alıntı KARGA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 20:28
Bende, zat-ı muhteremi 2-3 ay önce bitirdim. Detayları uçurmamak için neredeyse hiç zımpara kullanmaman gerekiyor. Amma ve lakin burunda ve kanatlarda macunluk işler var. Ayrıca, ön tekerlek yuvasındaki boşluktan maketin içi görülebiliniyor. Ben burunu yapıştırmadan önce, macundan yaptığım basit bir kalıpla bu boşluğu silikon ile doldurmuştum. Yakından bakıldığında farkediliyor, fakat boşluktan daha iyi. Kanat birleşimlerindeki boşluları, zımparaya girişmemek için CLEAR-FIX ile kapatıp, bol boya kullandım. Müzedeki mat gri alet ile, nette fotoları dolaşan Güney Asya kamuflajlı olanın seri numaraları aynı: 1901... Yani müzedeki sonradan boyanmış. Güney Asya kamuflajını öneririm, her türlü pisliği gizliyor. Bende, müzedeki uçağın eski fotolarına güvenerek kare forslu yaptım.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 20:56
Herkese teşekkür ederim. Sanırım bitirip kutusundan kurtulmam gereken bir kit bu. Dolayısyla yapacağız bir şekilde.

Ben de tayyareyi çıplak metal ederim diye halleniyordum. Galiba tahmin ettiğim kadar kolay olmayacak bu iş.
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 21:32
Maketçilikte kolay diye bişey yaok ama.Bu kit uğraşmaya değmez.Yinede kolay gelsin
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 21:40
star wars şeyine 3. katı çık bundan istersen
Yeminli modelci
IP
fixacto
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 51
Alıntı fixacto Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 21:46
Dışa detayın tamamını silip boyadan sonra kurşun kalemle çizebilirsiniz model üstüne kanal açmaktan daha kolay bir yol. Birisi f-86 yapmış ,iyi görünüyordu.
IP
sozgen70
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 139
Alıntı sozgen70 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 19:41
Yahu o kadar da kötü değil. Birçoklarına göre halen piyasadaki en iyi F/RF-84F modeli Italeri'ninki. Bende Superscale'in yeni sayılabilecek bir decal seti var. Sadece Italeri'nin kitini öneriyor. Airfix'inki daha da bir kötüymüş diye duydum. Italeri'nin kiti Italeri'ye Italaeri dendiği günlerden kalma yani en az 25 yıllık. Maket bittiği zaman fena durmuyor, boyutsal hata yok, F-84'ün kendine has hatlarını çok iyi veriyor. Bende yapılmış bir tane var, eleştirmeyeceğinize söz verin, resimlerini koyayım bu siteye!!! Bence moralinizi bozmayın girişin makete. Ya da Hasegawa ya da Tamiya'nın yeni bir kit çıkarmasını bekleyin. Tamiya'nın F-84E/G kitini biliyorsunuzdur zaten...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 20:06
İstenirse dışa detay da yapılabilinir kolayca.
Şahsen sözgen70'e katılıyorum, aslında fena bir maket değildir diye hatırlıyorum ben de, eski kalıp teknolojisiyle üretilmiş, hatları düzgün, bitince göze hoş gözüken bir makettir.
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 20:50
Madem modeli yapmaya kararlısın sorduğun soruları cevaplayıp sevgili Barkın. Müzedeki RF-84F'in renklerini boşver. Müzeler, beyaz badana boyaları vs. konularını tartıştık biliyorsun
Şimdi kare fors olarak iki tip RF-84F yapabilirsin. Birisi SEA kamuflaj, diğeri Natural Metal. Elimde SEA kamuflaj profili olmadigi icin seninle paylasamiyorum kusura bakma. Bu yuzden SEA icin fotograflardan ucagin alt-ust ve yan paternlerini cikarman gerekecek.
Natural Metal yapacaksan isin kolay. Sadece uçağın burnunu, yakıt depolarının uçlarını, hava alığı girişlerini ve kanat üstündeki yüzgeçleri kırmızıya boya. Sana uçak gövde ve kuyruk numarası söylerim daha sonra.
Yuvarlak forslu yapacaksan da bu iki tip boyamayı uygulayabilirsin. Ama Natural Metal yuvarlak forslu RF-84F var mıydı şu an hatırlayamıyorum (yaşlanmaya başladık)
Bazı RF-84'lerde orijinini bilmediğimiz Akrep ve Rodeocu figürleri mevcut. Bununla ilgili olarak eski müze bültenlerinde bilgi var. Ordana faydalanabilirsin varsa yakınlarda bir yerde.
Kolay gelsin

Düzenleyen Levent Basara
I'd Rather Be Flying...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 21:16
Bu da benden olsun, belki bir yararı olur...
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 21:51
Sizin yaptığınızdan daha kötü denilen Airfix F-84 bitince şöyle oluyor

Bence de yapın gitsin.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 00:47
Yardımlar için cümle tayyarecilere teşekkür ederim. Çıplak metal etmye çalışacağım. Artık Tamiya X11'le hede höö metalleri falan karıştırıp kâh ondan kâh bundan hayvanı boyarız. Hele bir bir araya getirebileyim.

Bu arada İtalyan Şeytanı F-84 de fena olmamış.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 01:00
Barkın, benim önereceğim metalik yapmak için Testors Chrome Silver kullan. Benim hurdaya çıkan Migde İdrisle beraber oturup denedik, boya kuruyor Aynı zamanda hem çok güzel örtüyor, hem de düzgün katlar halinde yapınca ayna gibi parlıyor, inanılmaz bir boya diyeyim. İçine enamel boya katarak (ben siyah kattım ona kefilim) rengini değiştirmek ve tonlama yapmak mümkün.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
sozgen70
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 139
Alıntı sozgen70 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 03:04
Selamlar. Ole Nikolajsen'in web sitesini biliyorsunuzdur. Orada bolca fotoğraf bulabilirsiniz, hani ibadullah derler ya ondan...
Link aşağıda...

http://www.ole-nikolajsen.com/TURKISH%20FORCES%202004/PHOTO% 20ALBUM.htm
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 03:25
Selamlar..eğer isterseniz müzede çekilmiş rf 84 g fotoları var. orjinal boyama çünkü uçak geldi geleli aynı boyama ve üzerinde değişiklik yapılmamış.(öyle söylediler)isterseniz msn adresiniz veya mail adresiniz varsa yollayabilirim..modelin detayları konusunda biraz daha bilgi verirseniz sevinirim.merak ettiğim bir icat bu.bir keresinde f100 almıştım ıtaleri kitin kokpit detayı denilen şey direk yuvarlak kabartma içinde göstergenin g sinin belirtisi olmayan detaylardı. buda öyle bir kit mi yoksa.kolay gelsin şimdiden
I feel the need The Need for Speed...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 11:36
F-100 de göstergeler decal idi yanlış hatırlamıyorsam.
Üstelik içe detay ve güzel bir maketti.Aslen Esci kalıp olması lazım.
IP
Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04