Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Haberler
 Modelsitesi Forumu : Duyuru ve Uyarılar : Haberler
Mesaj icon Konu: Türk maketçili?inde yeni bir ça? ba?lyyor.TANMODEL Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5
Yazar Mesaj
TANMODEL
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 36
Alıntı TANMODEL Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/04/2012 Saat 16:22
De?il.

Ylginize te?ekkür ederim.

Saygylarymla.
www.tanmodel.com
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/05/2012 Saat 12:30
Selamlar, Deniz bey'in F-5 heyecaniyla bu projenin akibeti ne oldu merak ettim Baris bey. Cikacagi gunu herkes gibi iple cekiyorum. Acaba beklenmedik aksilikler mi oldu diye kendime soramadan da edemedim. Takdire sayan tesebbusunuz, yatiriminiz, ve tanitiminiz ile burda, arc, zone-five ve brit-modeler'da gordugum kadariyla buyuk bir beklenti olusturdunuz. Forumlarda belirttiginiz tarihler de gelip gecince biraz hayal kirikligi olustu sanki. Umarim projeniz istediginiz gibi gidiyordur ve yakin bir zamanda modeli edinme firsatimiz olacaktir.

Ilginc bir sekilde bu tecrube, kendi zaafiyetlerimle bir kez daha yuz yuze gelmemi de sagladi. Belirttiginiz ilk tarihlerde urun cikmayinca, vahsi tuketim kulturunun sekillendirdigi aklimla ustume vazife olmadan "F-5 isteruuk" naralariyla kendi kendime soylendigim olmustu. Halbuki ortada ne imzaladigimiz bir sozlesme, ne de bana verilmis bir sozunuz vardi. Sabir, yerini instant gratification (ivedi haz desek olur mu?) sendromuna birakinca bu hissettigim hayal kirikligi meydana geliyor.

Kendimi bir nebze avutmak icin "On hazirlik, tanitim ve PR fazlaca iddaaliydi. Ona guvenerek piyasaya sunulus tarihi hakkindaki beklentimi yuksek tuttum" diyorum. Yine de bahsettigim zaafiyetimi ort-bas etmeye yaramiyor tabi. Denilen tarihte olsun, hemen alayim istiyorum ama yaptiginiz isteki detayi, riskleri, sektordeki belirsizlikleri, ve size bagli olmayan daha bir cok faktoru goz ardi etmis oluyorum.

Umarim hersey yolundadir. Dort gozle bekliyoruz.
IP
lterlemez
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 303
Alıntı lterlemez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2012 Saat 09:34
Tebrikler, ?imdiden ba?arylar dilerim. Umarym, Türk firmalarynyn üretti?i kara ta?ytlaryny da (Akrep, Kirpi vb.), ilerideki zamanlarda üretim gamynyza dahil edersiniz.
Adriano Guisebbe Lentini
IP
TANMODEL
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı TANMODEL Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2012 Saat 15:15
Herkese merhaba ;
Burak beyin bahsetti?i gibi yapty?ym pazar ara?tyrmasy ve en önemlisi gerçe?inin ülkemizde ölçü almak ve detay çaly?masy yapmak için bulunmasy sebebiyle hem iddialy hemde bizim için ilklerin olaca?y bir çaly?ma yapmaya ba?ladyk.

Y?in güzel tarafy Kasym 2011 tarihinde kalyplar bitti, deneme baskylaryny aldyk. Ancak tam istedi?im gibi olmady?y için ( gerçi ilk i?te bazy noktalaryn tam olamayaca?yny tahmin ediyordum, sonuçta tüm sektörlerde ilk ürünler geli?tirmeye açyk hatalar baryndyrabilir ) tasarymy kasym ayyndan itibaren tamamen syfyrdan yeniden yaptyk ve bu i? 3 ay sürdü.

Mart ayy itibariyle ilkinden 2 kat daha detayly ( klasik olarak ?u da olsun, bu da olsun iste?i ile ) bir tasarym olu?turduk ancak kalyp için i?birli?i yapty?ymyz firmalar hem fuar sonrasy aldyklary sipari?lerden hemde toplamda 151 parçaya çykan tasarymyn baryndyrdy?y karma?yklyklara istinaden imalata ba?lamakta biraz isteksiz davranyyorlar. ?öyle demek daha do?ru olur; bu kalyplary yapmak için ayyrdy?ymyz sürede ve eforda piyasadan gelen 20 i?i bitirir, 30 katy para kazanyryz ve sürekli mü?terilerimizi üzmemi? oluruz diyorlar. ( Ylk kalyby yaparken i?in ne kadar zor ve uzun sürdü?ü konusunda i?e daha ayylmamy?lardy )

Bir kalyphane açmak 2 parça ekipman almak olmady?yndan artan maliyet ve kalyphanelerin i? yo?unlu?u sebebiyle beklemede kalmak zorundayym, ister istemez sizide bekletece?im.

Geli?me olmady?y için ( yukaryda yazdyklarym ciddi bir tasarym geli?tirmesi ama sonuca ermedi?i iç?in yani ) ek bir açyklama yapmayy erken buluyordum, bu bahane ile sizlere açyklamada yapmy? oldum.

?imdi dy?aryda oldu?um için ak?ama do?ru bitmi? kalyplaryn çykan baskylaryndan bir örnek ile, yeni tasarymda gelmi? oldu?umuz son noktayy sizlerle payla?aca?ym.

Bu i? bir ?ekilde olacak ama süresi için bir ?ey demek zor. Sonuçta Türkiye' de i?ler biraz farkly yürüyor.

Saygylarymla.
www.tanmodel.com
IP
TANMODEL
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı TANMODEL Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2012 Saat 21:10
Herkese merhaba ;
Foto?raflar hazyr. Bugüne kadar ülkemizde gerçekle?mi? en detayly model kit imalat çaly?masy. Maliyeti ne olursa olsun bu kalyplary ( Kiti ) piyasaya sürmeyece?im.

Edindi?im tecrübe ile umarym gelecekte arzulanan ?ekilde bir sonuca ula?arak hepimizi sevindirecek haberler veririm.

Yurtdy?y forumlary takip eden arkada?lar bilirler, ister Fransa ister Hollanda ( veya Hong-Kong ) kökenli firmalaryn ilk kitlerinin pazara sürülecek seviyeye gelmesi 2 yyly geçiyor, bende kysa zamanda geldi?im bu noktayy geli?tirmek ve maliyetler el verdi?i sürece daha kysa sürede sonuca ula?mayy temenni ediyorum. Takdir sizlerin.

Foto?raflar kalyplara ait plastik enjeksiyon yolluklar. Resimler yenilenmi? ve 151 parçaya çykmy? 3D tasaryma ait. Bu görselleri, tasarymy genel baky? açysyyla görmek maksadyyla kendimiz için hazyrladyk.

Saygylarymla.

www.tanmodel.com
IP
TANMODEL
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı TANMODEL Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2012 Saat 21:16
Aklyma gelmi?ken belirtmek isterim. ?effaf parçalarda herhangi bir kimyasal kullanylmamy?tyr. 50.000rpm Cnc ile çaly?ty?ymyz için bilinen usullerle parlatmaya bile ihtiyaç olmadan hafif bir i?lem i?e enjeksiyon baskyda bu sonuca ula?tyk.

Gelelim yeniledi?im 3D tasarymymyza...

www.tanmodel.com
IP
TANMODEL
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı TANMODEL Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2012 Saat 21:21

ve süprizlerden biri RF-5A....

Görü? ve önerilerinizi benimle her zaman resmi web sitemizdeki mail adresleri ile payla?abilirsiniz.

Saygylarymla.

Bary? TANSOY
TANMODEL Plastik Model Kitleri
www.tanmodel.com
IP
zehir77
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 23
Alıntı zehir77 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/01/2013 Saat 01:27