Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: DHY DC-3 TC-ATA Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aga77
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 133
Alıntı aga77 Cevaplabullet Konu: DHY DC-3 TC-ATA
    Gönderim Zamanı: 13/04/2009 Saat 16:20

IP
aga77
Üye
Üye

Alıntı aga77 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2009 Saat 16:21
kit italeri
3 ayyn sonunda biten bir model
renkler revell 90,revell 4,revell 8,dekaller sevgili taryktan
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2009 Saat 18:01
Sevgili Aga77,

Önce Yzmir, arkasyndan da YHMPMUK forumunda kitini gördüm. Bir ?eyler yazabilmek buraya kysmetmi?. Öncelikle ellerine sa?lyk. Çok zor bir projeye girmi?sin. Büyük yüzeylerde metal ve beyaz boyama, arkasyndan dekallerin hazyrlanmasy ve yapy?tyrylmasy... Ve her ?eyden önemlisi de do?ru bir ?ekilde Türk uça?yny tamamlayabilmek.

Ben de senin gibiyim. Bunlaryn heyecanlary ile ko?arken temel modelcili?i unutuyoruz. A?yry ya?ly boya, camlaryn kirlenmesi, dekallarin do?ru yapy?tyrylmamasy...

Örnek olarak bitirdi?im 1/48 THK Magister kitimi verebilirim. (http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?TID=5259&KW=magister)

Bazen aklyma u?ra?mayym oturup kutudan çykty?y gibi yapayym geliyor ama içimizdeki maket ve Türk yapma tutkusu bunun önüne geçiyor :)

Yeni modellerini merakla bekliyoruz. Kolay gelsin,
Tolga

IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/04/2009 Saat 18:34
Agah bey elinize sa?lyk, güzel bir patern seçmi?siniz, ayny kiti ayny ?ekilde bitirmek için zamanynda bende yola çykmy?tym ama maalesef boyamma a?amasynyn yarysynda araya ba?ka i?ler girdi ve kiti evde kaybettim. Ara ara arayasym geliyor ama hep erteliyorum, elbet birgün bulunca bitirebilecem muhtemelen.

Modele gelirsek. Montaj olarak genel hizalanmalarda pek bir falso göze çarpmyyo lastiklerin paralel olmamasy haricinde. Hatyrlady?ym kadaryyla ?eker gibi bir kitti zaten, tek problem denebilecek kysmy ön camyn oturmasynda gösterilmesi gereken özen ve kanat gövde ba?lantylaryydy yanylmyyorsam. Öte yandan boyama a?amasyndan itibaren bazy sorunlar ba? göstermi? gibi gözüküyor.

Farkly renklerin ayrymlarynda düzensizlikler mevcut, gidermek için maske bandyny direkt kullanmak yerine maket byça?yyla trimlerseniz daha keskin hatlar elde edebilirsiniz. Keza cam maskelerinde de sorunlar mevcut ve bu sorun muhtemelen üstüne atty?ynyz boyadan kaynaklanyyor. Parlak boyalar kendi içinde tutucu özellik gösterir. Bantla gelen fazla boya kysmy di?er kysymdan ayrylmak istemeyece?i için boya o hat boyunca kyrylyr. Sizin yan camlarynyzda bu problem göze çarpyyor. Bundan kaçynma yöntemi maskeyi çykarmadan önce keskin bir maket byça?yyla o boyayy kesmektir plasti?e inmeden. keza plasti?e inerseniz, boya yüzeyden komple ayrylabilir.Boya a?amasyndan devam edersek, Revell beyaz içinde sary ton ihtiva eder küçük alanlarda pek belli olmayan ama geni? yüzeyde bu renk dönmesi görülebilir. Motoryat sektöründe kullanylan kyryk beyaz tabir edilen renge yakyndyr. Bu tip beyaz uygulamalarynda içinde sary yerine mavi ton baryndyran beyazlary kullanmanyzy tavsiye ederim, Gunze Sangyo ve Tamiya'nyn beyazlary bu kategoriye girer.Bu iki marka do?ru kullanydldy?ynda kapatycylyk konusunda problemleri de minimumda ya?arsynyz. Uça?yn syrtyndan anlady?ym kadaryyla beyazyn tonunu tutturmak adyna çabalarken detaylaryn tamamyna yakynyny boyama a?amasynda kaybetmi?siniz. Bu arada ender soba yaldyzy gibi parlamayan Revell gümü?ü kullanymyz ba?aryly olmu?. Gerçek uça?yn metalik kysymlarynyn metalik boya my yoksa çyplak metal mi oldu?unu bilmedi?im için o konuda bir?ey söyleyemiyorum.

Dekaller konusunda da bazy sorunlar göze çarpmakta. Öncelikle uça?y boydan boya kateden dekallerin (kyrmyzy çizgiler, yazy) hatlary düz de?il. Bu tip ev tipi dekallerde kullanylan ka?ytlar seri üretim dekallere göre yüksek esneme oranyna sahip oldu?u için kullanymda ekstra yöntemlere ba?vurmak gerekir. Bunlaryn en garantili yöntemi dekali bölmek ve parça parça yapy?tyrmaktyr. Ykincisi ise bir uçtan hizalayyp dekali yüzeyde de?ilde havada ka?yttan ayyrma ve tek seferde yerine oturtmaktyr, keza her hizalama u?ra?ynyz dekalin esnemesine yol açacak ve toparlamak mümkün olmayacaktyr. Hizalama konusunda bir not daha, sa? tarafyn kyrmyzy çizgileri sola före oldukça a?a?yda olmu?, gerçi o kadar uzun dekalle debelenirken o hizanyn kaçmasy normal. Dekallerle ilgili olarak son göze çarpan nokta filmlerinin ciddi büyük ?ekilde byrakylmasy, misal Devlet Hava Yollary yazysynyn dekal alany yazynyn üç katyna yakyn. bu kadar büyük bir dekal alanyny istedi?iniz kadar verni?e gömün, film bazynda kalitesis ve burdaki gibi sararma e?iliminde ise gözden kaybetmeniz pek mümkün olamaz. Ke?ke yazy ve çizgileri maskeleyip boyayla yapsaydynyz. Dekal çaly?masynyn vektörel oldu?unu varsayarsak herhangi bir tabelacyda maske olarak kestirmeniz olasyydy.

Ya?ly boya uygulmasyna gelirsek. Beyaz ve gümü? gibi açyk renklerde siyah ya?ly boya her zaman risktir. hele ki Hasegawa, Tamiya ya da yeni jenerasyon Revell kitlerin detaylary gibi net (gavurcasy crisp, tam çevirisi nedir bilmiyorum) de?ilse. Ytaleri DC-3 nispeten net çizgilere sahiptir ama kalyn boyadan kelli bu çizgilerr boya dolmasy suretiyle hatlar yumu?ady?yndan, ya?ly boya hat haricinde etrafa bula?ma e?ilimine girmi? modelde.

Son olarak tekerlekler mat vernik ister burdan ve YHMPMUK forumundan gördü?üm kadaryyla. Birde camlaryn üstünde sanki vernik var gibi gözüküyor ama tam anlayamadym nedir.

Öte yandan DHY seçimiyle DC-3 güzel bir seyir sunuyor elinize sa?lyk. Nacizane yorumlady?ym noktalar bir modelin de?erlendirmesinde olmazsa olmazlar, öte yandan bu noktalaryn hepsinin hatasyz uygulandy?y modeller var my derseniz, o ayry bir forum konusu olur.

Kolay gelsin.

Düzenleyen Ares - 14/04/2009 Saat 00:31
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
aga77
Üye
Üye

Alıntı aga77 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2009 Saat 10:27
Ufuk bey yapycy ele?tirileriniz için t?krler
bahsettiklerinizle ilgili notlary bir yere not ettim .Sonuçta tam randymanly 2 yyldyr yapyyorum bu i?i i? güç derken seri olarakta model uretemiyorum her model üstüne bir ?eyler koyarak gidiyor...Bu a?ama modelin ikinci boyamasy ilkinde yykamada çe?itli problemler ya?andy tekrar boyamaya geçtim.On cam kysmynda kokpit camlarynda kyrylmalar oldu onlary ,?u telefonlara taktygymyz koruma kapaklaryndan tekrar imal ve monte ettim.Syrt kysmy ise açylmalar vs den dolayy detaylary silip full beyaz olarak boyandy(revell 4 le ilgili ozelli?i bilmiyordum oda not alyndy :) )
Dekallare gelince bu boyda nir kitte ilk defa çaly?tym.3e bolerek tatbik etmeye çaly?tym bariz hatalar olu?tu haliyle..
Yykama konusunda hala eksikliklerim var.
sulu boya bula?yk detarjany kary?ymyny uçu? yönü tersinde silerek yapyyorum yykama olayyny.Tavisye edece?iniz ba?ka bir yol varmydyr acaba?
Tekrar t?kler
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/04/2009 Saat 15:34
Yykama yapmadan önce keskin bir maket byça?yyla panel çizgilerini çok derin olmamak suretiyle çizebilirsiniz, riskli bir i?tir ama yykama a?amasynda daha net çizgiler elde etmenizi sa?lar.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
zehir77
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 23
Alıntı zehir77 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/02/2013 Saat 21:33
yaly? hatyrlamyyorsam bu uçak 2000 li yyllaryn ba?ynda eski foça jandarma komando okulunun bahçesindeydi
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide