Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Tamiya Spitfire Mk.1 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
gokce
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2009 Saat 00:42
Flaplarymyza devam ediyoruz.Kanatyn içinden flapyn açyk konumunda iken disre?in kanadyn içinden çykmasyna yarayan mente?e ve kapa?yna geldi syra.Detay referans alynarak kesildi , yontuldu , tesviyelendi...Kanatlar birle?ti?i için içerden inceltme yapylamamasyndan dolayy , kapakçyklara gerçekçilik vermek için kalyp hazyrlandy.Önce tamiya beyaz ve sonra mr.hobby syvy putty uygulanyp kalyp kurumaya byrakyldy.

Flaplaryn detaylary planlara sabit kalynmaya çaly?ylarak ölçülüp yncyk cyncyk onlarca parçacyktan bir araya getirlmeye çaly?yldy...

Bunlarda flapyn sabit olan kanat içindeki kysymlary...
">

Düzenleyen gokce - 01/11/2009 Saat 20:02
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2010 Saat 15:41
Yeniden Selamlar;
bilimum imalat hatalarynyn düzeltilemeye çaly?ylmasy ile nihayet yeniden boya a?amasyna geldim... Önceki gibi yine Mr.Color un Dark Earth rengini attym.Astar a?amasynda gözüme çarpmayan bazy zympara izleri boya yiyince daha da belirgin bir hal aldy , bu izleri temizlemek için bayanlaryn tyrnak cilasy için kullandyklary sünger-zympara-törpü bile?imli ürünü kullandym.Sonuç ise gayet ?a?yrtycy idi.Pürüzleri parlatarak aldy?y için çok temiz bir yüzey elde ettim ama beklemedi?im vede bir o kadar ilginç bu görüntüyle kar?yla?tym.

Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2010 Saat 15:46
Kanatçyklaryn tadilaty önceden bitmi? olmasyna ra?men elimde ortaya çykan birle?im ?ekli ile referans fotolardaki arasynda arasynda bir benzerlik kuramamaktaydym.Neden olaca?yny akyl edememi?ken , Arkut'un ?u aralar üzerinde çaly?ty?y Mk.V 'i görünce jeton dü?tü.Y?in syrry sabit olan parçanyn içinde oluk olmasyndan kaynaklanyyormu?.(Arkut'um ellerine sa?lyk , fikir için ise binlerce te?ekkür)

Çok çaly?tym çoook ;)
Gecenin ilerleyen saatlerinden bir görüntü ;

Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2010 Saat 15:50
Maskelendi ve Mr.Color 364 maskelenerek uygulandy.Pre-shading yapylmady?y için renkler arasyndaki canlylyk ve kontrast bu sefer daha bir ho? geldi gözüme , pre-shading yapmamaya karar verdim bundan sonra.

Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2010 Saat 15:53
Gövde alty Sky rengi de uygulandy ve bir önceki haline göre çok daha sade ama temiz bir uygulama oldu , ?u an için foto koymayy gerekli görmedim...
Tamiya'nyn dekallerinden a?zymyzyn payyny aldy?ymyz için
BoB zamanyna ve filolaryna uyabilecek bir dekal set(ler)i arayy?yna girdim , bilgisi olan lütfen benimle payla?syn.
Selamlar
Rivet Making Academy
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2010 Saat 19:41
Harika gözüküyor, ellrine sa?lyk.
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
tunç vardal
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı tunç vardal Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2010 Saat 20:12
gökçe çok nefis olmu? kamuflajyna bayyldym.
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2010 Saat 23:25
Çok güzel gidiyor. Flap yapymynyn yeteri kadar saç döktü?ünü tahmin ediyorum :P
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2010 Saat 23:34
Te?ekkür ederim Tolga abi,saçlarda kysmen açylma oldu tabiki ama emin ol boyumun ölçüsünü aldym ve yapamayaca?ym i?lere bula?mamaya yeminliyim.Kimbilir kaç model çykartyrdym syrf ?u flaplary toparlayana kadar.Y?in gözardy edemeyece?im bir kysmy var tabiki ; o da bu flap olayynda kendi synyrlarymy a?ty?ymdyr.Sizler için flap açmak çok normal ve syradan bir i?lem olmakla beraber ara verdi?im için elim tadilata zor aly?ty diyebilirim.1günlük i? 3 ayda biter mi? evet biter... özellikle kanatlar birle?tirildikten sonraki flap te?ebbüsü benim harcym de?ilmi?.Ha bi de ?u ?imdiye kadar hiçbir uçakta görmedi?im ve de daha önce de dikkat etmedi?im (kanatyn içinden yukary açylan kapakçyklar ve mente?eleri) detay beni oldukça kastyrdy.Önceden fark etseydim büyük ihtimalle has... diyip bula?mayacaktym.
Sonuçta baya emek harcayyp , zaman katlettikten sonra bu hale kadar toparladym.Gerisi artyk dekal seçimine kaldy
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 01:00
Egzos rengi için Tamiyanyn vermi? oldu?u aliminyum rengini görünce hade leyn oradan deyip , foto?raflarda gördü?üm kadaryyla gerekli rengi kary?ymla elde etmeye karar verdim.XF-9 HULL RED (%60)+ X-1 BLACK (%30) + XF-7 RED (%10)oranlary ile resimde gördü?ünüz kary?ymy elde ettim.Arzu edilen ?ekilde bu oranlar pek tabiki oynanabilir yada ba?ka renkler uygulanabilir.

Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 01:06
Bu esnada kanat üzerinde dekal olarak verilmi? olan , servis walkway'leri için maske hazyrladym , egzoslardan sonra bu bölgeyi de boyadym.

Egzoslary da smoke ile gölgelendirmeye çaly?tym.
Walkway maskeleri söküldükten ve de egzoslar takyldyktan sonraki son hali;
Rivet Making Academy
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 01:14
Oldukça düzgün gidiyor.
Tamiya egzoslara o rengi vermeye bayylyyor, benim fii tarihinde yapty?ym trop spitin o nedenle egzoslary hala cayyr cayyr parlar çok senedir ü?enip düzeltmedi?im için. Tavsiyem direkt pas rengine boyayyp smoke'laman daha sonraki spit kitlerinde. En acysyz ve zahmetsiz yöntem o spit egzosu için.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 09:37
Pas my ???? hiç aklyma gelmemi?ti... aklymda olsun ?u an uygulady?ym boyadan filodaki di?er uçaklarda da kullanmak için yedek ayyrmy?tym.Ton olarak tutturabildi?im bu ama mat olmasy gerekti?ini dü?ünmemi?tim bendeki fotolarda herhalde bir miktar güne? yansymasy yüzünden parlak gözüküyor.Mat lyk durumunda hemfikiriz sonrakilerde uygularym artyk.
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/01/2010 Saat 20:55
Bu gün dikkat ettim , maskeleyip yapty?ym siyah walkwayler dekale göre daha kalynca olmu? (yakla?yk%40 kadar)izleyenlerin bilgisine...
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/01/2010 Saat 20:30
Gövde altymyzda fors ?ablonlarynyn kesilmesini beklerken tamamlandy , dayanamayyp eskitilme i?lemine de kysmen girildi.Sky rengine beyaz katarak panellerde ve servis kapaklaryna de?i?ik tonlamalar yapyldy.

Düzenleyen gokce - 27/01/2010 Saat 20:33
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2010 Saat 18:36
Referans fotograflara göre RAF , spit ve hurri lerde dönem dönem ayny filo çatysy altynda bile farklyölçülerde forslar kullanmy?lar.Benim seçti?im ölçüler ise 56" çaply A1 type üst kanat ,49" A1 type yan gövde ve 40" çaply A1 type alt kanat için olanlary.Böylece ileriki planlarym için de tarihi do?rulu?u sa?layyp , Battle of Britain dönemine denk dü?en bir fors ölçüleri,abak renkleri (büyük ölçüde siyah), ayny sektörde görev almy? filolar ile ilgili paternleri de belirlemi? oluyorum.
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2010 Saat 18:40
?ablon olu?turacak olan dy? maskeyi mümkün mertebe gövdedeki detaylary da baz alarak hizaladym.Çevresi ekstra maske bandy ile güvenlik altyna alyndy.Kulak çubu?u yardymyyla ?ablonun kenarlarynyn iyice gövdeye yapy?masyny sa?ladym.

Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2010 Saat 23:53
Ylk denemeyi üst kanat ?ablonlarynda uyguladym fakat detayly anlatymlar için gövde yany ve alt kanat uygulamalaryny içeren fotograflar üzerinden gitmeyi tercih ediyorum.
?ablonlarymyzy yerle?tirdikten sonra beyaz atmam gerekti?ine karar verip önce astar olarak mat beyaz uyguladym.

Maskeyi kaldyrmadan ve de beyazyn kurumasyny mütakiben , alt kanat için çemberin dy?yny olu?turan Laciverti (Revell SM350), gövde yany için ise Sary (Gunze 113)'yy uyguladym.

Ylk syradaki çemberlerdeki renklerin kurumasynyn ardyndan , maskelerin kesim yerlerinin tekrar syfyrlayyp
onlary da maskeledim.Böylece merkeze do?ru maskeleyerek küçülen bir ?ablonumuz oldu.

Alt kanatta önceden atylmy? olan kyrmyzy kafanyzy kary?tyrmasyn.Gövde yanynda uygulamayy dü?ündü?üm i?lemi burada da yapabilece?imi dü?ünmem nedeniyle astardan sonra merkeze kyrmyzy uyguladym.Fakat di?er ?ablon merkezlemerinin aksine buranyn ortasy silah donanymy ile ilgili türlü damlacyklar,girintiler-çykyntylar baryndyrdy?yndan dy?ardan maskeleme ile kyrmyzy en son atylacak.Bu fotograftan sonra kyrmyzylar tamamen beyaz ile kapatyldy.

Rivet Making Academy
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma