Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Türkçenin gelişimi! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
EmrahR
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 178
Alıntı EmrahR Cevaplabullet Konu: Türkçenin gelişimi!
    Gönderim Zamanı: 29/11/2006 Saat 06:11
Türkçenin gelişimi!

Yıl: 1965
"Karşıma aniden çıkınca ziyadesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir eda takınacağıma hüküm veremedim, adeta vecde geldim. Buna mukabil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalade rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, Heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, Kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma aniden çıkınca fevkalade şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lakin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fena halde kal geldi yani.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim.. Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selam' dedim.."

Yıl: 2006
"Abi onu karşımda öyle görünce oha falan oldum yani.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fena göçeriz dedim, enjoy durumları yani.. Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay sov hör, ben çok yani öyle işte birden.. Off, ay dont nov abi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so aşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"

Hala vakit var!
Türkçemize sahip çıkalım.
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2006 Saat 06:22
Çok güzel bir konuya deyindiniz ve fikir vermek isterim bu konuda duyarlı oktay SİNANOĞLU'nun türkçemiz konusunda çok güzel fikirler vermektedir.Alıp okumanızı tavsiye ederim. ARKADAŞLAR
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2006 Saat 06:49
:)))))))))))))))))
IP
Blackbird
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 660
Alıntı Blackbird Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2006 Saat 07:07
Katılıyorum.!!!
Sırf bu konu yüzünden arkadaş çevremden dışlandığım zamanları bilirim.Oha falan olmak,kılabır olmak,kuul olmak...Türkçenin içine ediyoruz.Bunu özellikle benim yaşlarımdaki kişilere baktığızda görürsünüz.Size yemin ederim ki olay bazen öyle boyutlara geliyor ki arkadaşım bana anlattıktan sonra Hööğnk! diye kalıyorum :D
Bir de dakka başı küfür etme durumları var.Tamam küfür iyidir.Sakinleştirir.Rahatlatır.En medeni insan bile yeri geldi mi küfür etme ihtiyacı duyar :D Sadete gelirsek;sansürleyerek durumun ne kadar rahatsız edici bir boyuta geldiğini göstermek istiyorum.
bir Çarşamba sabahıdır.Anadolu Lisesi nin bahçesinde öğrenciler toplanmaktadır.Ozan olarak ben çevreyi gözetlemekteyim.X kişisi dertli görünmektedir.Pek bir mahsun bakıyordur.Y kişisi de birazdan okul kapısından bahçeye adımını atar.
Y- Vay ..... k.... naber lan .....
X_iii a..... sen?
Y-B.. gibi ..... .....
Bunda belki hak verebilirsiniz.Sonuçta y kişisi dertli.Ama yaşadığım şu olay beni şok etti.
X-Vay ..... ..... kıza bak oha laağn!
.
.
.
.
Yakında konuşmaları anlayamayacağımdan korkuyorum :D
Ve bu durum nasıl düzelecek bilmiyorum...
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2006 Saat 08:03
Benim gibi yapın.Konuşmadan ortamı terk edin!
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2006 Saat 18:54
Bende hep merak ederim lan veya ulan ne demektir,bir bilen varmı?
Tuna Onay
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2006 Saat 19:56
"lan" ve "ulan" bildiğim kadarıyla argo ünlemleri. Yani bir kelime anlamı bulunmuyor.

Türkçemiz elden giderse, Türkiye elden gider arkadaşlar. Dilimize sahip çıkalım. Girmeye çalıştığımız AB üyesi ülkelerin yaptıklarını yapalım yeter, fazlasını istemiyorum.
En yakın örnek; geçenlerde Alman RTL kanalında ana haberde sanırım, Almanya'da reklamlarda İngilizce sloganlar kullanımını eleştiren -anlamsız bulan- bir haber vardı.

Keza sormak isterim, AB'de yabancı dilde eğitim yapan okul sayısı oranı, ülkemizdeki oran seviyesinde olan ülke var mı?

Oruç Reis'e katılıyorum. Oktay Sinanoğlu'nun yazdığı, "Bye Bye Türkçe" kitabını okumanızı öneriyorum.

Düzenleyen volkan
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
Blackbird
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 660
Alıntı Blackbird Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 01:55
Orjinalini yazan: Keşifçi

Benim gibi yapın.Konuşmadan ortamı terk edin!

Abi sana söyleyeyim.Öyle birşey yapmaya kalkarsam çevremde adam kalmayacak ki :D
IP
Onur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 241
Alıntı Onur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 06:37
Ufak bir soru; "birgünherşeyyokolacak"
Bu cümlede kaç kelime var?:)

Düzenleyen Onur
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 08:19
Lan kelimesi Fransızcadır anlamıda (eşşektir)

yani birisine lan oğlum dediğinizde asıl anlamıyla o adama hayvan yerine koyulmuş oluyor.

Düzenleyen oruç reis
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 08:49
Orjinalini yazan: volkan

"lan" ve "ulan" bildiğim kadarıyla argo ünlemleri. Yani bir kelime anlamı bulunmuyor.

Türkçemiz elden giderse, Türkiye elden gider arkadaşlar. Dilimize sahip çıkalım. Girmeye çalıştığımız AB üyesi ülkelerin yaptıklarını yapalım yeter, fazlasını istemiyorum.
En yakın örnek; geçenlerde Alman RTL kanalında ana haberde sanırım, Almanya'da reklamlarda İngilizce sloganlar kullanımını eleştiren -anlamsız bulan- bir haber vardı.

Keza sormak isterim, AB'de yabancı dilde eğitim yapan okul sayısı oranı, ülkemizdeki oran seviyesinde olan ülke var mı?

Oruç Reis'e katılıyorum. Oktay Sinanoğlu'nun yazdığı, "Bye Bye Türkçe" kitabını okumanızı öneriyorum.

sizin yabancı dil dediğiniz adamların kendi lisanı zaten...yok ingilizce eğitimse AB ülkelerinde ingilizce bilmeyen yok gibi sanki..sonuçta elmayla armutu karıştırmamak gerekiyo...türkçenin yozlaştırılması başka bişey,evrensel lisanları öğrenmek başka bişey..
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 09:09
Orjinalini yazan: Batur

sizin yabancı dil dediğiniz adamların kendi lisanı zaten...yok ingilizce eğitimse AB ülkelerinde ingilizce bilmeyen yok gibi sanki..sonuçta elmayla armutu karıştırmamak gerekiyo...türkçenin yozlaştırılması başka bişey,evrensel lisanları öğrenmek başka bişey..

Almanya'da tamamen İngilizce eğitim veren okullar gibi okulları kastediyorum. Ayrıca AB ülkelerinde İngilizce bilenlerin istatitistiği var mı elinizde? Hemen hemen yok gibi demişsiniz. Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? İzlediğim haberde sokakta soru sorulan Almanların neredeyse tamamı İngilizce reklam sloganlarını anlamadığını ifade ediyordu. Benim eleştirim İngilizce öğrenmeye değildi, lütfen dikkat ediniz. Ben "Show TV"'den Bir zamanlar HBB kanalını EYÇ Bİ Bİ olarak okumamızdan, Yüzde yüz yerli sermayeli işletmelerin yabancı metinli tabelalar kullanmasından bahsediyorum. Yaşınızı bilmiyorum ama, çevrenizde izleminizi rica ediyorum, gençlerin günlük konuşmasında ne kadar çok yabancı kökenli, ne İngilizce, ne de Türkçe olamayacak, Oktay Sinanoğlu'nun deyimi ile "Tarzanca" bir lisan kullandıklarını görmüyor musunuz?

Ben bütün derslerin İngilizce verildiği bir sistemde yetiştim ve malesef öğrendiklerimin Türkçe'sini ayrıca öğrenmek zorunda kaldım. Şimdi üniversite'de Türkçe ders veriyorum. Öğrencilere ilk söylediğim şey "en az bir Yabancı Dil öğreniniz". Ancak "Mesleği" veya "Bilimi" İngilizce öğrenmek gerekmiyor Batur Bey. Bilim evrenseldir. Bilimi Türkçe öğrenirsiniz, İngilizce'yi de İngilizce olarak öğrenirsiniz. Sonra eğer yurtdışında yaşayacaksanız ve mesleğinizi icra edecekseniz, mesleğinize yönelik özel kısa süreli bir İngilizce geliştirme programı ile ihtiyacınızı giderirsiniz.

Matematiği, Fiziği, İşletmeyi, İktisadı, vbg. İngilizce öğrenince daha mı iyi matematikçi, fizikçi, iktisatçı olunuyor? Sormak isterim size? Yabancı dil eğitimi veren Liselerden mezunlara, üniversite'de Türkçe eğitim verince, ne diyorlar biliyor musunuz? Hocam biz ne kadar zorlanırdık dersleri takip edebilmek için, şimdi daha rahat takip edebiliyor, öğreniyoruz diyorlar.

Bu konuda bir eğitimci olarak çok hassasım, sizlerden de aynı hassasiyeti bekliyorum. Rahmetli Uğur Mumcunun dediği gibi "Bir konuda fikrimiz olması için önce o konuda bilgimiz olmazı gerekir".
Burası bu konunun tartışma platformu olmadığı için, detaylı bilgi istemeniz durumunda size tavsiye edebileceğim kaynaklar önerebilirim.
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 09:29
Sizlere biraz da bilgi vereyim;

Bu linki takip ederseniz bu site; Alman Federal İstatistik Ofisinin sitesi; görüldüğü gibi 05/06 eğitim ve öğretim yılında değil bütün derslerini İngilizce alması -pek de mümkün değil zaten oralarda- sadece İngilizce yabancı dil eğitim alan öğrenci sayısı yaklaşık 7 milyon. Almanya'nın güncel nüfusu 82 milyon. Toplam nüfusun ne kadarı İngilizce biliyor bilemiyoruz ancak; 6-25 yaş arası nüfusu ise yaklaşık olarak 17 milyon. Yani 17 milyon gencin 7 milyonu İngilice biliyor diye basit bir kestirim yapabiliriz. Şimdi bunu ülke geneline siz yayın, hatta araştırın bence çok iyi olur, bana da öğretin lütfen.

Bu sayılar da gösteriyor ki; sizin iddia ettiğiniz gibi herkes İngilizce bilmiyormuş AB ülkelerinin en büyüğünde.

Düzenleyen volkan
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 09:52
iyi akşamlar volkan bey...

yaşım 40,fikrimin olduğu her konuda bilgiminde olduğunu düşünüyorum....türkçe kanal isimnlerinin ingilizce olarak telafuz edilmesinden,yerli sermayeli işletmelerin yabancı isimler kullanmasına ve birtakım insanların kullandığı garip konuşma ve msj.laşma diline kadar olan şikayetlerinizin herbirini ayrı paragraflarda değerlendirip,nedenlerini tartışmamız gerekir...ki buda bizim 1980 darbesinden sonra gelen özal iktidarının dayattığı yozlaşmış pop kültüre,içi boşaltılmış üniversitelere,yazılı ve görsel basından pompalanan televole kültürüne,artık her eve giren internete,globalleşen sermayeye kadar daha bir çok konuyu incelememizi gerektirir...ancak bütün bunların sonucunda türkçenin yozlaşmasında en az payı ingilizce eğitimin alacağını düşünüyorum...ha tabi illa fransız,italyan,amerikan okullarında bi zarar arayacaksak oturup bunların tarihçelerini incelememiz,kimler tarafından niçin kurulduğunu,günümüzde kimlerin finanse ettiğini bilmemiz gerekirki,bu forum bunların yeri değil...ayrıca madem konu türçenin yozlaştırılması çok uzağa gitmeyede gerek yok,tv'de gösterilen ve izlenme rekorları kıran dizilere bakarsanız türkçenin nasıl ırzına geçildiğini görürsünüz...ve fakat benim asıl komik bulduğum türkçenin korunması başlıklı bi konuda yazılan mesajların devrik cümlelerle,anlaşılmaz ifadelerle dolu olması....

saygılar

Batur Gürışık
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 09:58

Sizlere biraz da bilgi vereyim;

Bu linki takip ederseniz bu site; Alman Federal İstatistik Ofisinin sitesi; görüldüğü gibi 05/06 eğitim ve öğretim yılında değil bütün derslerini İngilizce alması -pek de mümkün değil zaten oralarda- sadece İngilizce yabancı dil eğitim alan öğrenci sayısı yaklaşık 7 milyon. Almanya'nın güncel nüfusu 82 milyon. Toplam nüfusun ne kadarı İngilizce biliyor bilemiyoruz ancak; 6-25 yaş arası nüfusu ise yaklaşık olarak 17 milyon. Yani 17 milyon gencin 7 milyonu İngilice biliyor diye basit bir kestirim yapabiliriz. Şimdi bunu ülke geneline siz yayın, hatta araştırın bence çok iyi olur, bana da öğretin lütfen.

Bu sayılar da gösteriyor ki; sizin iddia ettiğiniz gibi herkes İngilizce bilmiyormuş AB ülkelerinin en büyüğünde.

siz AB ülkelerinin hangisinde yabancı dilde eğitim var demiştiniz,bende onların çoğunluğu zaten ingilizce biliyor demiştim...şimdi AB'den olayı almanyaya indirgeyip bak işte almanların çoğunluğu ingilizce bilmiyormuş diyorsunuz...peki,ben yanıldım diyelim...sizce bir ülkenin nüfusunun çoğunluğunun ingilizce bilmemesi övünülecek bişeymi ????..yani sizin bakış açınıza göre ortada,vay canına aferin almanlara bak oturup ingilizce öğrenmemişler lisanlarına sahip çıkmışlar durumumu var ???

Düzenleyen Batur
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 11:38
Orjinalini yazan: oruç reis

Lan kelimesi Fransızcadır anlamıda (eşşektir)

yani birisine lan oğlum dediğinizde asıl anlamıyla o adama hayvan yerine koyulmuş oluyor.

Eşek kelimesi fransızcadır.
Satranç manasına gelir.

Şimdiye kadar kurmuş olduğunuz cümleleriniz etimolog olmadığınızı işaret ediyor.
"lan" hakkındaki bilgiyi kimden aldınız acaba?
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 11:41

Yabancı dil eğitimi veren Liselerden mezunlara, üniversite'de Türkçe eğitim verince, ne diyorlar biliyor musunuz? Hocam biz ne kadar zorlanırdık dersleri takip edebilmek için, şimdi daha rahat takip edebiliyor, öğreniyoruz diyorlar.

Normal değil mi?
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2006 Saat 21:48
Batur Bey merhabalar,

AB'den Almanya'ya indirgemek istemezdim tabi, ancak elime sadece bu ülkenin istatistiği geçti, örnek verdim size. Herkesin İngilizce bilip bilmediğini sorgulamak açısından, ayrıca bu durumu "iyi yada övünülecek birşey" olarak değerlendirmiyorum. Sadece gerçekleri sayılarla konuşalım istiyorum.

Diğer konularda ortak fikirde olduğumuzu görüyorum, yani dilimize sahip çıkmak konusunda. Ancak farklı düşündüğümüz nokta bu konuda "yabancı dille eğitim veren okulların etkisi". Olabilir tabi herkesin farklı deneyimleri, hayat düşüncesi var. Ben etkisi olduğunu düşünüyorum ve bu düşünceye okuduklarım ve naçizane deneyimlerim ile vardım. Haydi bu okulları kapatalım da demiyorum. Ben de bu okulların mezunlarındanım. Ama kültür mühendisliğinin, kültürel asimilasyonun ve en nihayetinde ulusal bütünlüğün kaybettirilip sömürgeleştirilmenin araçlarından biri olarak yabancı dil ve kültürde eğitim yapan okulların ard niyetli kişi ve siyasi odaklarca kullanılabileceğini sanırım kabul etmek gerekir.

Daha da fazla tartışmanın bir sonuç getirmeyeceğini düşünüyorum. Düşüncelerinize saygı duyuyor ve teşekkür ediyorum.

İdris Abi; Tabi ki normal bir sonuç, ancak bu durum topyekün biraz "anormal" değil mi sizce? O zaman bizim orta dereceli okullarımızın ve üniversitelerimizin amacı bilimsel altyapı ve meslek kazandırmak değil İngilizce mi öğretmektir? Böyle mi ulaşacağız çağdaş medeniyetler seviyesine? Ben diyorum ki biz Türkçe eğitim vererek, buna önem göstererek de teknoloji geliştirebilir, Ar-Ge projeleri üretebilir, uçak üretebiliriz. Toplumda şöyle yanlış bir imaj oluştu; sanki İngilizce eğitim veren okullar, özel okullar, daha iyi eğitim veriyor, daha başarılı bireyler yetiştiriyor.

Hepinizin bildiği gibi esas amaç, "benim çocuğum İngilizceye çok iyi hakim olursa, yabancı bir firmaya kapak atar, hatta yurtdışında çalışma imkanı bulur."
Bu çok güzel bir amaç bir veli için veya bir genç için; ancak sonuçta herkes bu amaca koşmaya çabalarsa, ülkemiz bundan nasıl bir yarar elde edecektir? Beyin göçü ve az gelişmişlikle yetinme dışında ne elde edebiliriz?

Modelcilik sitesinde bu yazılar fazla "konu dışı" kaldı ve malesef "off-topic" diyoruz buna da.

Sevgi ve Saygılarımla,

Düzenleyen volkan
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme