Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Yüzey primeri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gecko
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 7
Alıntı Gecko Cevaplabullet Konu: Yüzey primeri
    Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 01:25
Merhabalar, yüzey primerleri hakkında fikri olan var mı ne işe yarar, ne şekilde kullanılır? Yaptığım uçak modellerinin üstüne sürmelimiyim?
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 01:38
Belirli bir ürün hakkında mı bilgi istiyorsunuz ? Yoksa genel mi ?
Genel ise ; çok özel uygulamalar ( metalik boyama vb.) veya ağır tesviye geçirmiş maketler haricinde pek astar kullanmıyorum. Çok gerekli değil.
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 05:27
Konu açılmışken bende şunu sorayım;Testor metalizer için astar boya şartmıdır,metalizerın tutunmasına etkisi nedir,vernik ile ilgili konuyu biliyorum sadece astar ve metalizer ilişkisi hakkında bilgi istiyorum.
Not:bu arada konu tayyareler kısmında açılmış yanlış yerde soru sormadım umarım :)

Düzenleyen Flashback
Tuna Onay
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 05:59
Sadece Testors metalizer için söyleyim; yüzey yeterince parlaksa astar gerekmeyebilir. Zemin ne kadar parlaksa metalizer o kadar iyi parlıyor. Parlak zemini de en kolay akrilik boya ile elde ediyorum. Tercihim siyah.
F-107'nin hazır parlak kırmızısını boyamışken üzerine metalizeri atayım demiş, bin pişman olmuştum. En iyi sonucu parlak siyah veriyor. Başka boyalarda sonuç değişik olabilir, ben denemedim bilmiyorum.
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 06:14
Rahmi bey teşekkür ederim ilerleyen saatlerde deneyeceğim,yalnız asıl sorunum boyanın tutunması ile ilgili yani Testors metalizerın tutunması çünkü geçenlerde sattler geçmesine karşın maskeleme bantı(Tamiya)boyayı söktü üzerinde metalizer sealer artı parlak vernik olmasına aldırmadı,astar boya kullanmamıştım.
Tuna Onay
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 06:16
astar iyidir bence,hataları görürsünüz,boya daha iyi tutunur...sarı,kırmızı falan gibi renkler atacaksanız beyaz astar rengi daha iyi gösterir...astar içinde illa şu markanın özel astar boyası gibi bişeyde şart değil bence,genelde açık renk bi gri,tercihen akrilik iş görür...sonuçta tercih meselesi tabi,nasıl rahat ediyosanız öyle...
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 06:20
Orjinalini yazan: Flashback

Rahmi bey teşekkür ederim ilerleyen saatlerde deneyeceğim,yalnız asıl sorunum boyanın tutunması ile ilgili yani Testors metalizerın tutunması çünkü geçenlerde sattler geçmesine karşın maskeleme bantı(Tamiya)boyayı söktü üzerinde metalizer sealer artı parlak vernik olmasına aldırmadı,astar boya kullanmamıştım.

metalizerlerin üstüne maskeydi banttı böyle şeyler yapmayın,o anlamda tutunmazlar yüzeye....metalizer boyayı en son yapın ve ondan sonra kurcalamayın..ayrıca metalizer boyanın üzerine parlak vernik atmayın,metal görünüm özelliklerini kaybederler,parlatmak için iyice silin,mümkünse dremel ile parlatın...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 06:46
Orjinalini yazan: Flashback

Sealer ve verniğe rağmen boya kalkıyorsa yüzey kirli olabilir, bulaşık deterjanı ile iyice yıkayın. Fakat yine de bantlara karşı pek hoşgörülü değildir metalizer uyarayım. Tamiya bantı avucunuza sekiz, on kere yapıştırıp çekerek yapışkanını azaltın. Maskelerken bantı çok fazla bastırmayın. Boyadan sonra en az bir gün ilişmeyin :) Kolay gelsin...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 07:39
ıslak kağıt da (gazete filan olabilir) "metalizer"ı maskelemek için kullanılabilir.
Saygılarımla,

Düzenleyen copilot_clumsy
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Gecko
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Gecko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 17:46
Öncelikle herkese cevapları için teşekkür ediyorum. Ben Çanakkale'de yaşadığım için maket malzemelerimi malesef int. üzerinden alıyorum burada da seçenek kısıtlanıyor. astar olarak Tamiya'nın 40 ml. olanındanb aldım. Bu astarı kullanmadan önce inceltmem gerekli mi?

Bu astarı kullanmak istiyorum, çünkü makete boyama yapmaya başladığımda bazı yerler boyayı almıyor, bazı yerler boyayı iyi alıyor, dolayısı ile bi kat daha atmak zorunda kalınca bu sefer önceden iyi boyanan yer kalın oluyor diğer kısım ancak boyanabiliyor. Bulaşık detarjanı ile maketi iyice yıkayıp temizledim, ama bu sorunu bir türlü haledemedim. İnternette gezinirken astar boya kullanımının bu sorunu halledeceği yazıyordu ama emin olamadım. O nedenle sordum.
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 17:49
Orjinalini yazan: copilot_clumsy

ıslak kağıt da (gazete filan olabilir) "metalizer"ı maskelemek için kullanılabilir.
Saygılarımla,

Metal paneller için bende bu yöntemi kullanıyorum.
Sonuç gayet mükemmel oluyor.
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 19:42
-Sonuç olarak primer ve metalizer uygulaması bu şekilde mi olmalı arkadaşlar?

1- Yüzey primeri (tercih meselesi)
2- Akrilik parlak siyah boya
3- Metalizer
4- Parlatma (isteğe bağlı)
5- Maskelerken dikkat edeceğiz.

-Vernik ve "sealer" (ne olduğu hakkında kısa bir bilgi alabilirsem??) hangi safhada kullanılıyor?
Saygılar.
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 22:21
Orjinalini yazan: Clio172

-Sonuç olarak primer ve metalizer uygulaması bu şekilde mi olmalı arkadaşlar?

1- Yüzey primeri (tercih meselesi)
2- Akrilik parlak siyah boya
3- Metalizer
4- Parlatma (isteğe bağlı)
5- Maskelerken dikkat edeceğiz.

-Vernik ve "sealer" (ne olduğu hakkında kısa bir bilgi alabilirsem??) hangi safhada kullanılıyor?
Saygılar.

1 ve 2 aynı şey. Akrilik boyayı parlak yüzeyli bir astar için kullanıyoruz. 4. madde boya buffing ise gerekli. Değilse biraz parlatın yine de. Bunlar benim tecrübe ettiklerim tabii, olmazsa olmaz değil. Aman ha :)

Düzenleyen akhilleus
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2006 Saat 22:23
Orjinalini yazan: Gecko

Öncelikle herkese cevapları için teşekkür ediyorum. Ben Çanakkale'de yaşadığım için maket malzemelerimi malesef int. üzerinden alıyorum burada da seçenek kısıtlanıyor. astar olarak Tamiya'nın 40 ml. olanındanb aldım. Bu astarı kullanmadan önce inceltmem gerekli mi?

Ürünün hakkında bir link verebilir misiniz ?
IP
Gecko
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Gecko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/11/2006 Saat 00:20
http://www.hobikolik.com/index.asp?action=productdetail&cat1 =009&cat2=022&recid=46795 sitesinden aldım.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide