Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Sizce olur mu ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Muratti
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 07:08
Orjinalini yazan: Emroglan

Murat Bey, arka tarafta bir oturma sorunu mu var? Arkadaki kutuların oradan üste oturan gövde sağlı sollu pörtlemiş gibi...

Bir de taretteki bombaatarların da içini oysanız çok daha güzel olabilir.

Hayır, tam oturdu; yan panellerle kapanacak gibi duruyor. Sis bombası launcherlarının içleri kendiliğinden gayet derin; onları da siyahla accentuate etçem

Lonewolf yazdı:
Sağ tarafın yol tekerlerinin dizilimi yanlış olmuş gibi.

Valla ben instruction manual' in yalancısıyım :D

EDIT : Makete yakından baktım Emre' nin uyarısı üzerine. Tam tamına oturmuş durumda. Panel araları sıfırı sıfırına kapalı. Herhalde gölge oyunu olmuş olmalı...   (??)

Düzenleyen Muratti
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 07:17
Ön çamurluklara tesviye yapmanıza gerek yoktu. Orjinalinde de birleşme izi mevcuttur. Ama Kaan bey söylediğinde haklı sagdaki dizilim de sorun var.
Bombaatarların?(sisbombasıatar) içini oymanıza gerek yok, dolu oldukların da öyle gözükürler.
Kolay gelsin.

Düzenleyen judas
feed the troll
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 08:01
Bana modifiye edilmiş İtaleri kalıp gibi geldi.
Siz ne dersiniz?
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 08:15
Şase italeri. Paletler ve taret ICM in eklemesi.
feed the troll
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 08:30
Şasi konusunda hemfikirim ama taretin sadece ön tarafı değişmiş sanki.Birde taret üzerinde ek parçalar var.
Taret tıpkı İtaleride olduğu gibi biraz havada duruyor çünkü.
Ön çamurluğun eğiminden dolayı paletleri takmak zor olacak kanımca.
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 08:43
Ön tarafı değiştirip, üste de yeni parçalar eklemişler. Kendi yaptıgım D modeline baktım, bahsettiğiniz problem onda mevcut değil.
Aklımda kalan ana zorluk mg ci ve sürücünün kapaklarının bulundugu kısımdı. Ayrıca ön camurluklar bir arızadan dolayı cok iyi birleşmiyordu.
Ama ICM paletlerde gercekten iyi iş cıkarmıştı.

Ayrıca yeni gördüm. Tekerlerde hala sprue parcaları durmakta. :)
feed the troll
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 08:51
Sürücü ve Mg cinin kapaklarını biraz zımparalayıp ufaltmak lazımki taret rahat dönsün.Zaten bu kapakların biraz büyük oldukları(overscale)söyleniyordu.
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 08:56
Bahsettiğim kapak problemi, kapaklardan ziyade onların baglandığı ve daha sonra şaseye oturan parça ile alakalıydı.
Sanıyorum italeri modeli secenekli yapabilmek ugruna burayı ayrı parça olarak vermiş. (Bkz. A Modeli) Oturmasında ciddi problem vardı; bayagı bir yonttugumu hatırlıyorum. Ama orjinal kalıpta bu sorun var mı yok mu bilmiyorum.
Ama geneli güzel ve keyif veren bir modeldir.
feed the troll
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 11:28
O parça şanzımanın çıkarılması için normaldede olan bi kapak.Bergepanther ve Jagdpanther hariç her modelde var.
Benim yaptıklarımda bi sorun yoktu hatta kenarlarında pay bile kalıyordu.
İlk yaptığım İtaleri Pantherde taret bu kapaklara değince birşeyleri hatalı yaptığımı düşünmüştüm.
Sonra Dragon ve Tamiya ile karşılaştırınca o kapakların biraz büyük olduğunu farkettim.
Benzer bi durum namluyu temizlemek için kullanılan harbinin konulduğu silindirik kaptada var.
Parça biraz uzun yapılmış,kısaltılmazsa arkadaki yedek paletlerin en önde olanını takamıyorsunuz.
İtaleri Pantherdeki bi hatada topunun bi parça kısa olması.Allahtan Dragon Jagdpantherde kullanılmayan bi 75lik var :).
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 16:58
Quote etmeden cevap vereyim :

1- Tekerlerde sprue parçası yok; iyice zımparalandığı ve 4' lü tırnak parlatıcısı ile perdahlandığı halde öyle izler kaldı. (Abi insaf yani... hatta keski ve bıçakla değil bükerek koparttığımı filan söyle bari :D   )

2- Kapakları oturttum, taret dönüyor. Herhalde flaşın ışığı çok keskin olduğu için gölgeler öyle görünmesine sebep oluyor.

3- Tekerlerin dizilimini tekrar check ettim instruction sheet'den. Fark yok. Bir gariplik mi var işin içinde ??

4- Evet ICM' in %51' i Italeri' nin imiş. Bunu Lizbon' da bu maketi aldığım dükkanın sahibi anlattı. (Tabii 2500 küsur maketin olduğu bir dükkanda 4-5 saat geçirip tek tek tüm kutuları elden geçirince amcayla akraba olduk. Adı da Julio -"Hulio okunmuyor Portekizcede- ) Çoğu ICM kalıbı ya Italeri kalıplarının ICM tarafından tersine modifikasyonu ya da ICM kalıplarının Italeri tarafından modifikasyonu ile elde ediliyormuş.

5- Evet fenderlarda ek yeri var. Ben arada pay kalsın diye 1,5 mm kadar uzattım aralığı. Aradaki pay çizgisini scribe etçem. Nolacak bi de ben modifiye edeyim; altı üstü gerçek ölçelte 4,5 cm. eder ki o kadarcık hataya meşhur Alman mühendisliği bile göz yumardı herhalde savaş zamanında.Yoksa paletleri takmek herhalde Çin işkencesini geçerdi ama paletleri hazırlamakla işkence başladdı zaten.

6- Benim kafama takılan sadece şu: mesleğim havacılık oluğu için elimde fazlaca AFV referansı yok. Sanki sürücünün de MG' ı olması lazım değil miydi sola offset ? Yoksa o Tiger' de miydi ?

7- İdris Bey' in yorumu üzerine arka fenderları tekrar iyice inceledim. Evet; o görüntünün verilmesine özen gösterilmiş gibi. Ama paneller arasında kesinlikle boşluk yok.

Kaldı ki şimdi de aralık kalması gerektiği gibi bir şüphe düştü içime. Ben iyice oturması için rig yapıp işkenceye almıştım gövdeyi şasiye çatarken.   (??)

8- Kit olarak veya elinde kalan var mıdır buna yekpare palet ? Bu palet segmentleri bana kafayı sıyırttıracak ! Yahu malzemesi iğrenç ! Tamiya cementlardan içbirisi iyi gelmiyor. (Sarı ve yeşil var bende) Italeri tüp (ince jel) Revell Pro ve ModelMasters 5 tip yapıştırıcı kullandım hepsi de bozuyor baklaları !   >:(

Hemen almaya hazırım !!

EDIT & UPDATE :

[URL=http://img174.imageshack.us/my.php?image=dscn1862dx3.jpg]

Düzenleyen Muratti
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 17:16
Tekerlerin diziliminde kesinlikle hata var Murat bey.. söyle olmasi lazim..

Kanca yuvalarinin oldu yer ön taraf..

Paletler nasil bir malzemden üretilmis ki, her yapistirici zarar veriyor??
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 17:18
Valla bilmiyorum; lastiğimsi esnek bir plastik. Vulkanize kauçuk hissi veriyor. Büyük ihtimal vinil. Super glue deneyeceğim bugün gidip alayım da...

OK söküp rektifiye ediyorum tekerleri bugün hemen...

Bi de sağ arkaya yedek road wheel koyup az bir palet yedeği ve sol arkaya da palet yedeği koyuyorum. Çeki kablosu yuvalarına uzun geldi; (hatalı) onu da ısıtıp yol tekerinin etrafına kangal yapacağım. İkinci çeki kablosunu da kısaltacağım mecburen...

Bi de bir fikir : elimde bi tane 1:35 MG3 var başka unutulmuş meçhul kitten kalma. Onu scratch bir podla taretin hatch yanına koysak çok mu bozarız makinayı (US tankları hesabı)

Düzenleyen Muratti
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 17:43
Vinil değil ama cok yumusak bir plastik oldugu dogrudur paletlerin. Tamiya yeşil kafayı cok abartmadan sürerseniz paletlerde herhangi bir şekil kaybına yol açmazsınız. En azından ben de oyle olmuştu.

Kolay gelsin.
feed the troll
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 17:54
Aha bak derdiydim : Judas' ın Panther' da sürücüye ait MG var... ICm niye o detayı atlamış :((

Hadi bu versiyon Panther' da yok diyelim... Keşke başka versiyon alsaymışım...
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 17:57
D model pantherlerde ne sürücü için ne de telsizci için mg seceneği yoktur. A ve G lerde eklenmiştir bu özellik.
feed the troll
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 18:07
Orjinalini yazan: Muratti

6- Benim kafama takılan sadece şu: mesleğim havacılık oluğu için elimde fazlaca AFV referansı yok. Sanki sürücünün de MG' ı olması lazım değil miydi sola offset ? Yoksa o Tiger' de miydi ?

Önde 1 tane Mg var.O da sürücüye değil yanındaki elemana ait.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 18:09
Orjinalini yazan: Muratti

7- İdris Bey' in yorumu üzerine arka fenderları tekrar iyice inceledim. Evet; o görüntünün verilmesine özen gösterilmiş gibi. Ama paneller arasında kesinlikle boşluk yok.

Kaldı ki şimdi de aralık kalması gerektiği gibi bir şüphe düştü içime. Ben iyice oturması için rig yapıp işkenceye almıştım gövdeyi şasiye çatarken.   (??)

Ben bişi demedim.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 18:11
Orjinalini yazan: freeman

Kanca yuvalarinin oldu yer ön taraf..

Sanırım arka yazacaktınız.
IP