Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Spitfire soruları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Konu: Spitfire soruları
    Gönderim Zamanı: 15/09/2005 Saat 13:22
Selam

Havacılık müzesi yarışması için, şöyle güzel bir spitfire MK-Vb yapmaya karar verdim. Ancak bazı konularda yardıma ihtiyacım olacak.

1. Müze yarışmasına gideceğinden, tamiyanın kalın decallerini kullanmak istemiyorum. Türkiye'de kaliteli spitfire decal seti nerde bulurum. Bulamaz isem, bana kaliteli Spitfire MK-Vb temin edecek, gerek mod gerek admin abilerimden yardım taleb ediyorum.
2. Tamiya abi ve meşhur boyaları. O kadar çok karışım verilmişki, benimde haliyle kafam karıştı. Uçağı medyum sea grey, üzerine, ocean grey, dark green kamuflaj yapacağım. Gel gör ki, diğerlerini gunze sanyo olarak temin etmişken, ocean grey rengi gunze de yok. Bu renk için, tamiyanın karışım oranlarına güvenmelimiyim? yoksa bunun yerini tutan, başka bir renk mevcut mudur?

3. Tamiya abimiz, nedendir hala çözemedim,1/48 MK-Vb versiyonun kanatlarına iki adet kalın plastik çizgi koymuş. VE bunları kaldırın deyip gitmiş. Şimdi merak ettiğimden soruyorum, bu çizgiler ne içindir? Ve bu çizgileri, etrafındaki detayları yok etmeden nasıl kaldırırım?

Cevaplarınızı esirgemeyin, a tayyareci dostlar
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2005 Saat 14:34
Rengin tam karşılığı Molak ve(sanırım)Aeromasterde var.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2005 Saat 22:58

resmi bir daha koyuyorum. Ya abiler TAmiya bu çizgileri buraya niye koymuş. Detaylara mahal vermeden, bunları nasıl çıkaracaz. ne işe düştüm yaw.
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2005 Saat 23:04
Ceki, çizgilere önce 300, sonra 500 ve 800 su zımparası ile giriş. Dikkatli yaparsan detay kaybı minimum olur. Sonra benim anasayfadaki detay açma makalemi kullanarak kaybolan detayları aç. Toplam işlem 10 dakikayı geçmez.

Firmalar genelde bir kalıptan birden fazla versiyon çıkartmak için böyle numaralar yapıyorlar.

Düzenleyen KaanX
Yeminli modelci
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2005 Saat 23:20
Orjinalini yazan: CErginbas

Ya abiler TAmiya bu çizgileri buraya niye koymuş. Detaylara mahal vermeden, bunları nasıl çıkaracaz. ne işe düştüm yaw.

Valla Ceki, uçakçı değilim, niye koyduğunu da bilemem. Ama kazımak için kabasını ıskarpela tipli X-acto ucu ile yapabilirsin.

Sonra da ucu kama (wedge) şeklindeki zımpara ile tesviye et. Tamamen bununla da malzemeyi yok edebilirsin.

İnce tesviye için de ince su zımparasını rulo yap ve izlerin üstünde gezin...

Kolay gelsin!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2005 Saat 23:29
Kaan abi, korkut abi sağolun, pazartesi başlayacağım uçağa, sonuçları buraya koyarım. haydi hayırlısı
IP
Tamer Özkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Sivil Araç / Gemi Grup Sorumlusu

Gönderilenler: 432
Alıntı Tamer Özkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2005 Saat 00:37
Ceki,
Madem müze yarışmasına yapıyorsun,Türk Forslu bitirmen hoş olur diye düşünüyorum.Forslar için Turquise dekal kullanırsın.

Düzenleyen Tamer Özkan
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2005 Saat 00:38
Zımpara yaparken sağdaki soldaki detaylara zarar vermek istemiyorsan bu bölgelerin üzerine tamiya bant yapıştırıp korumaya al. Bir dereceye kadar işe yarıyor.
I'd Rather Be Flying...
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2005 Saat 00:47
Tamer abi Türk forslu yapmam hoş olur tabi, ama Battle of Britain temalı birşey yapacağım. Baya malzeme aldım bunun için. Ama daha ilerde yaparım neden olmasın.

Düzenleyen CErginbas
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2005 Saat 02:37
Tamiya Spitfire Mk.Vb kitini yaparken savastan sonra bir sure siviller tarafindan ucurulmaya devam etmis, ve su anda muzede sergilenen bir ornek uzerinde olcumler yapmis. Bu ornegin kanatlari olasi bir yapisal zayifliga karsi metal seritlerle guclendirilmis, Tamiya da aynen kopyalamis bunlari maket uzerinde. Bunlari iptal etmek gerekmesinin sebebi bu.
IP
Ediz
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 173
Alıntı Ediz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2005 Saat 02:55
Orjinalini yazan: CErginbas

Selam

Türkiye'de kaliteli spitfire decal seti nerde bulurum. Bulamaz isem, bana kaliteli Spitfire MK-Vb temin edecek, gerek mod gerek admin abilerimden yardım taleb ediyorum.

Merhaba
İtm Mühendislik'te değişik markaların çeşitli decal setleri var(modern,WW2).Ancak ellerinde ne var ne yok öğrenebilmek için gidip kendiniz bakarsanız daha iyi olur.Kolay gelsin
IP
Tamer Özkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Sivil Araç / Gemi Grup Sorumlusu

Gönderilenler: 432
Alıntı Tamer Özkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2005 Saat 05:34
Orjinalini yazan: KursadA

Tamiya Spitfire Mk.Vb kitini yaparken savastan sonra bir sure siviller tarafindan ucurulmaya devam etmis, ve su anda muzede sergilenen bir ornek uzerinde olcumler yapmis. Bu ornegin kanatlari olasi bir yapisal zayifliga karsi metal seritlerle guclendirilmis, Tamiya da aynen kopyalamis bunlari maket uzerinde. Bunlari iptal etmek gerekmesinin sebebi bu.

Kürşad Bey Merhaba,
Siz de tam set Spitfire dekalleri varmıydı? yanlış mı hatırlıyorum?
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2005 Saat 05:36
ediz bey sağolun, zaten fotoech leri de itm de bol olduğunu duymuştum, decalleri de ekleyince itm ziyareti kaçınılmaz oldu .
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2005 Saat 07:31
Orjinalini yazan: Tamer Özkan

Orjinalini yazan: KursadA

Kürşad Bey Merhaba,
Siz de tam set Spitfire dekalleri varmıydı? yanlış mı hatırlıyorum?

Vardi, Mk.I'den Mk.IX'e kadar butun Spitfire varyantlari(Mk.I,Mk.Vb,Mk.Vc,Mk.IX,PR Mk. XIX) icin Turk dekalleri tasarlamistim. Elimde basilmis durumda fazladan yok. Bu arada bunlari bastirmaya niyetli bir grup ya da sirket varsa tasarimlarimi paylasabilirim rahatlikla.

Düzenleyen KursadA
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2005 Saat 00:40
istenmeyen çizgiler zımparalanıp, iğne ile detaylar tekrardan açıldı.

decaller de sipariş edildi. artık üretimin devamını yeni bir başlıkta sizlere ulaştırırım.

Düzenleyen CErginbas
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2005 Saat 19:21
Çöl kamuflesi renklerinde boyamak için uçağı Gunze Sangyo' nun renkleri kullanılabilir; H 71 Middle Stone ve 72 Dark Earth. Altına ise Mediterranean ya da Azure Blue adı verilen iki renkten birini atmak icap eder ki iki renk de Aeromaster serisinde var (aslında kahverengiler de var ama bu marka boyayla kamufle çalışması zor)İki renk arasında ton farkı var; Avrupa' da konuşlanmış Spit.ler için Azure, Afrika' da konuşlanmışları içinse Med. Blue kullanılmış.
Azure Blue bildiğimiz gökyüzü rengi, yazın tertemiz, bulutsuz hava da tam tepemizde ne görüyorsak o. Mediterranean Blue ise biraz daha koyusu, hani içine biraz gri katılmış gibi.
Bu kadar boyalardan bahsetmişken kaynaklarının İ.T.M. olduğunu söylemekte fayda var sanırım.
Saygılarımla,

Düzenleyen Erinç Özgür
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04