Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Acemiye Tavsiye Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 17
Alıntı ermaniac Cevaplabullet Konu: Acemiye Tavsiye
    Gönderim Zamanı: 08/05/2006 Saat 11:02
ilgim olmasına ramen biraz geç kalarak ta olsa modelciliğe başladım bende ucundan kıyısından!
daha önce bir kaç pratiğüim olmasına ramen
boyama kısmına ilk defa geçicem. Revell - Queen Mary - Luxury Liner 'a başlayacağım ! Airbrush 'ım yok o yüzden fırça ile boyamayı düşünüyorum. daha pratik bir yol önerebilirmsiniz acaba? 2.si çoğu yerde 24 saat kurumaya bırakın diyor her katı attıktan sonra, fakat çoğu makalede 12-13 saatte modellerin bittiğini gördüm. tabiki ben yeni başlayan biri olarak tecrübeli modelciler kadar pratik ve hızlı olmayı beklemiyorum. sadece 24 saat beklemek gerçekten gerekli mi? bunu merak ettim taktir edersiniz ki biran önce bitirmek istiyorum, en azından 2 haftada.

Bu bağlamda boyama ile ilgili ipucu, teknik, bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim
IP
sinBAD
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 96
Alıntı sinBAD Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/05/2006 Saat 13:58

Uzun sure airbrush yerine fircayla maket boyayan biri olarak sana tavsiyem zaman araliklarina uyman.Inan bana bunu ogrenene kadar basim cogu kez yandi.Ilk baslarda bende pek sabirli biri degildim,hemen bitsin,ortaya ciksin biran once goreyim diye ugrasiyordum ama ne yazikki acele ise seytan karisir muhakkak bir hata oluyordu.
Kisa yol olarak bir iki sey yapabilirsin: 1) Boyadigin parcalari havadar yerlere koy 2) Boyadigin parcanin ustunden,boyadiktan yaklasik yarim saat-kirk dakika sonra sac kurutma makinasi ile gecebilirsin,dikkat edilmesi gereken boyanin cok kalin surulmus ve hala model ustunde akiskan olmamasi.Bunlar genelde benim uyguladigim metodlar,eminim daha baska yontem kullananlarda vardir.
Iyi maketler dilerim kolay gelsin.
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/05/2006 Saat 22:56
Airbrushın yoksa Tamiya'nın sprey boyalarına bir göz at derim.Benim de şu an airbrushım yok ve bende sprey boya kullanıyorum özellikle Queen Mary gibi küçük olmayan bir modelde (özellikle gövde gibi geniş yüzeylerde) mutlaka fırça izi kalacaktır bu da seni sinir edecektir :))

hobici.com dakiler
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/05/2006 Saat 01:33
Süre olayı katın inceliğine, kalınlığına göre değişir. Boyayı uygun kıvamda inceltip yüzeye sürerseniz, fazla beklemeniz gerekmez. Sadece boyayı birkaç kat sürmeniz gerekir. Fakat elde edeceğinz sonuç tatmin edici olacaktır. Bir pet şişe kapağı alın içerisine boyayı, ardından biraz tiner ekleyip karıştırın. Dikkat etmeniz gereken husus boyayı çok inceltmemek.

Düzenleyen ardeth
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/05/2006 Saat 22:05
Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim kullanışlı bilgilerinizi paylaştığınız için. bir ricam daha olacak;
acaba boyayı ne kadar inceltmeliyim yada ne kadar incelteceğime nasıl karar vereceğim? ve ikinci katı atmadan hangi incelik seviyesinde ne kadar beklemeliyim?

teşekkürler.
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/05/2006 Saat 22:40
Sürünce fırça izi kalmayacak kadar ince, ilk katta kapatmasa da ben bu yüzeyi en fazla ikinci katta kapatabilirim diyecek kadar kalın olmalı boya... (ikinci kat biraz daha ince olabilir) Airbrush için uygun ölçü olarak kabul edilebilecek süt kıvamı, fırça için de uygundur kanaatimce.

12-13 saatte biten modeller airbrush ile boyanmıştır. Fırça ile boyanan modellerde denemeyiniz. Boyanın kuruması ile kemikleşmesi arasında fark vardır. Denemeler 2. kat boya için en az 24 saat geçmesinin faydalı olduğunu öğretmiştir.

Ayrıca fırça için enamel (tiner, terebentin ile incelen) bazlı boya kullanın. Ben Humbrolu öneririm. Kullandığınız inceltici kaliteli olsun. Fırça önemli bir husus samur kıllı, dökülmeyen, kaliteli (habico, pebeo vs) bir fırça kullanın. Geniş yüzeyler için 3 numara, ayrıca 0-1 numara ve de detaylar için 000 numara fırça gerekli.

Sprey boya da fena fikir değil hani... Ama önce bir maliyet analizi yapmakta fayda var :)

KOlay gelsin
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2006 Saat 00:10
Beyazı fırça ile boyamak inanılmaz zordur. O yüzden ilk maket için queen mary değil de daha "gri" birşeyler yapsanız daha güzel olur. Savaş gemileri falan. Tamiya'nın 1/350 gemi serisi gibi.
Yeminli modelci
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2006 Saat 00:20
Bak şu beyaz hususunu atlamışım. Beyaz için hiç kendinizi yıpratmadan, sprey boya daha uygun olacak sanırım :)
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2006 Saat 01:53
çok teşekkür ederim. bir çok konuda hata yapmamı şimdiden engellediniz. boyama hakkındaki tavsiye ve önerilerinizi yazmaya devam ederseniz , eminim ben ve benim gibi bir çok acemi arkadaş faydalanacaktır.

tekrar teşekkür ederim yardımlarınız için
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2006 Saat 08:38
bir türlü bitiremedem şu soruları ama, her yeni cevap başka bir soruyu doğuruyor çok acemi olduğum için,

bir kaç kez her nalburda bulabileceğiniz sprey boyalarla çeşitli nesneleri boyama imkanım oldu (hiç biri model değildi). bu deneyimlerimden birinde odamın içine açtığım bir buzdolabı kolisinin üzerinde boyama yaptım. boyadığım nesne bu kolinin boyutları yanında komik derecede küçüktü , buna rağmen koliyi kaldırdığımda farkettim kikolinin dışında kalan tüm zemin bir ton siyahlaşmıştı (boya siyah sprey boyaydı). koliyi kaldırdığımda kolinin yerinde gözle görülür bir açıklık vardı. yaşadığım bu örnekten dolayı sprey boyanın beklenmedik yerleri de boyamasından korkuyorum.

siz sprey boyayla çalışırken bunların önüne nasıl geçiyorsunuz? tamiya v.b model boyası üreticilerinin sprey boyaları günlük hayattaki sprey boyalardan farklı mı?Ufak bir odam var , bu yüzden modeli bilgisayar masamın yanındaki aynı ebatlı masada yapmayı düşünüyorum. Sprey boyayla çalışırken sağı solu kirletmemenin , boyamamanın yolu nedir?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2006 Saat 09:11
Eğer hobiniz uğruna erken yaşta ölmek istemiyorsanız, oda gibi, hele ki ufak bir oda gibi bir ortamda spreyle çalışmamanızı, balkon gibi havadar bir yere taşınmanızı tavsiye ederim. Bu hem odanızdaki diğer eşyaların ömrünü uzatır hem de kansere yakalanma riskinizi düşürür. Aksi takdirde hem boyarken boyayı ve spreyin içindeki gazları olduğu gibi solur, etrafa sinenleri de odada yaşadığınız sürece solumaya devam edersiniz. Aman diyeyim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2006 Saat 22:39
Ben Tamiya 'nın sprey boyalarını kullandım sadece onlarda ufacık tefecik (330 ml lik kola kutusu yanında)100ml ilk kutucuklar.Öyel etrafa uçuşma bulaşma yapmıyorlar, ben sadece modelin koyduğum masama eski gazete, bez gibi bişeyler seriyorum ki masayı boyamayayım diye :) bir de modelin yakınında önemli eşyanız varsa onun da üstünü örtün zira boyayı 30 cm den uzun bir mesafeden sıkarsanız, boya modele ulaşmadan havada kuruyor ve toz gibi odadaki her yere uçuşuyor aman dikkat boyayı çok uzaktan sıkmayalım ;)

Tabi en doğrusu havadar bir ortamda yapmak ; ben odamın penceresini bir de orkadan bir odanın penceresini açıyorum çok güzel ceyran yapıyor ve odadaki havayı hareketli kılıyor bu da sprey içindeki LPG V.b. gazların odadan çıkmasına yardımcı oluyor.

Son bir hatırlatma bir kutu tamiya sprey boya büyük modellerde yeterli olmuyor işin yarısında bitiyor en az iki tane gerekiyor.(Şöyle bir örnek vereyim 1/144 A380 için iki kutu tamiya beyaz sprey kullanmıştım :(

Umarım yardımcı olmuşumdur kolay gele :)
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2006 Saat 20:24
ben dha ekonomik olsun diye herhangi bi sprey boya kullandım tamiya değil yani. maskeleme bandının bazı yerlerinden içeri sızmış oluğunu gördüm 24 saat bekledikten sonra boya hem tam kurumamıştı hala üzerine tozlar yapışıyor hemde maskeleme bandıyla model arasına sızan boya plastiği eritmiş. yanimodel içinden çıkılmaz bi hal aldı ve tüm keyfim kaçtı böyle olmaması için ne yapmalıydım? ayrıca attığım astarı da tekrar silmek zorunda kalıyorum her seferişnde çünkü bir şekilde ya kirleniyor ya diğer boya astara bulaşıyor. üstelik astar kolayca çıkmıyor bir de temizlemeye çalışırken daha da kirletiyor modeli. ne yapacam bilmiyorum iyice karıştı kafam. model de saçma sapan bi hal aldı... tavsiyeleriniz varsa bekliyorum
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2006 Saat 20:27
bir de bulaşa boyayı temizlemek için ne kullanıyosunuz ben bu boya işini beceremedim
IP
spartan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 15
Alıntı spartan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2006 Saat 21:39
İlk başlarda böyle olur,başınıza gelenler gayet normal:)
Sprey boya pratik gibi gözüksede doğru kullanılmadığı takdirde işleri rahatlıkla berbat edebilir.
Nacizane tecrübelerime dayanarak Sprey boyanın 30-40 cm uzaktan boyanın parçalar üzerinden akmayacak şekilde atılması zannımca çok daha uygundur.İlk başlarda tam kapamasa da aynı uzaklıktan 2 sefer atılması boyanmayan yerlerin kapanmasını sağlar; aman dikkat! detayları yok edebilir.Boya olarak siz ne kullandınız bilmiyorum ama Duplicolor bu konuda gayet başarılıdır.

Boyadıktan sonra modelin toz çekme hadisesini ise boyar boyamaz maketin üstünü bir kutu,fanus vb ile kuruyuncaya kadar kapamaktır.Astar da ise şiddetle "Tamiya'nın Plastik/metal astarını tavsiye edrim.Çok çabuk kurur ve boyutlarına rağmen ekonomiktir.

Fakat sizin yerinizde olsaydım hiç sprey olayına girmeyip doğrudan "yassı fırça" kullanırdım.Başlarda uzun ve sıkıcı bir iş gibi görünebilir ama alıştıkça inanın fırçanın zevki hiç birşeyde yoktur.Bence Sprey hadisesine Pistoleye girmeden önce bulaşmanız daha iyi olurdu.
Bir maketten yada parçadan boya çıkarma işi de işin en pis yanlarından biri.Hiç başımdan geçmedi fakat site de éŞanzuman yağı" kullanan arkadaşları okumuştum ayrıca zamanında hobici.com da bir boya çıkarıcı satılıyordu ama kullanmadığım için sizi yanlış yönlendirmek istemem onun için bu konuda uzman akadaşların yardımcı oacağına eminim.
Boya bulaşmaktan kastiniz eğer ufak tefek lekeler ise boyanın türüne göre Akrilik tiner,sentetik tiner kullanabilirsiniz.Aman dikkat parçalar üzerinde asla ve asla Aseton ve türevlerini kullanmayınız.

Esen Kalın....

Düzenleyen spartan
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2006 Saat 21:53
Orjinalini yazan: spartan

Bir maketten yada parçadan boya çıkarma işi de işin en pis yanlarından biri.Hiç başımdan geçmedi fakat site de éŞanzuman yağı" kullanan arkadaşları okumuştum

Hidrolik fren yağı.Dot 3.
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2006 Saat 21:56
tiner almayı unuttuğum için aseton kullanmıştım.. :( üstüste yanlış yapmada baya başarılıyım sanırım :D asetonun ne gibi bi etkisi var?

ayrıca boyada oluşan parmak ziz toz vb nasıl geçer? bir de sprey boyanın 24 saat sonra dahi enne dokununca iz kalması yada tozların yapışması normalmidir?
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2006 Saat 22:06
Orjinalini yazan: ermaniac

ayrıca boyada oluşan parmak ziz toz vb nasıl geçer?

Boyada oluşan parmak izi eğer büyük ve derinse düzeltmek için zımpara yapmanız gerekir.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04