Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Acemiye Tavsiye Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
spartan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 15
Alıntı spartan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2006 Saat 22:37
Orjinalini yazan: ermaniac

tiner almayı unuttuğum için aseton kullanmıştım.. :( üstüste yanlış yapmada baya başarılıyım sanırım :D asetonun ne gibi bi etkisi var?

ayrıca boyada oluşan parmak ziz toz vb nasıl geçer? bir de sprey boyanın 24 saat sonra dahi enne dokununca iz kalması yada tozların yapışması normalmidir?

Capon temizlemek için bir gün aseton kullanmıştım,yanlışlıkla parçaya akan azıcık aseton parça yüzeyini pütürlü yapmıştı.Yani eritiyor.Mümkün mertebe kendileriyle fazla muhatap olmayın.

Genelde parlak Vernikler daha geç kurur ama boyanın bu kadar geç kuruduğunu ilk defa duydum.tahminimce boyayı gereğinden fazla atmış olabilirsiniz.
Yeni atılmış bir boyaya da toz yapışması gayet doğaldır ama yukarda da belirttiğim gibi boyadıktan hemen sonra maketin üstünü kapatırsanız bu olayı büyük miktarda önlersiniz.
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 03:16
ve son durum....

1 haftada, kuruma sürelerine uyarak boyadığım gemimin en sonunda alt kısmının tüm boya işi bitti. maskeleme bantlarını çıkarırken gördüğüm sahne karşısında şevkim kırıldı.

hem maskeleme bandından boya sızmıştı hemde maskeleme bandını sökerken boyanın bir kısmı tamamen kalktı. zaten 1 hafta da boyadım ve elimden geldiğince temiz yapmaya çalıştım, emeğimin karşılığını alamadığım için acayip üzgünüm ve ne yapacağımı bilmiyorum..

1.Maskeleme bandını yapıştırıp boyadıktan sonra boyanın maskelemebandından (boyanın maskelediğim kısma sızmamasını) akmamasını nasıl sağlayabilirim?

2.Maskeleme bandını sökerken boya neden sökülmüş olabilir? engellemenin yolları nelerdir?

3.Bu maketi nasıl adam edebilirim? fotoğrafları aşağıdadır.

-Gövdede boyanın söküldüğü yer--

--Maskeleme bandından maskelenen ince beyaz çizgiye sızan siyah boya ve maskeleme bandını çıkarırken beraberinde söktüğü siyah boya--

--ve sökülme ve sızmaya bir kaç örnek daha--

IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 03:19
ya lütfen bi çıkış yolu gösterin sıyırıcam...
teşekkürler
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 04:10
İlk tavsiye, maske bandının boyayı sökmemesi için kaliteli maske bandı kullanın ve yapışkanlığını azaltın. Bunun için Tamiya maske bandı tavsiyedir, yapışkanlığını azaltmak içinse teninize veya temiz başka bir şeye bir kaç kere yapıştırıp sökebilirsiniz. Teniniz yağlı olduğu için yapışkanlığı azaltır.

İkinci tavsiye, fırçayla çalışıyorsanız bantın kenarlarını kürdan veya tornavida gibi ince uçlu bir cisimle iyice yapıştırmanız. Fırçayla boya sürerken de mümkün olduğunca banta temas etmemeniz, çünkü banta dokundukça altına boya kaçma riski artar.

Son olarak işiniz biter bitmez bantı çıkartın, boyanın kurumasına izin vermeyin. Eğer boya kurursa ve bir kısmı bantın üzerine taştıysa, siz sökerken bu kısım koparak çıkacaktır ve banta taşmayan kısımdan da bir parça koparacaktır. Ayrıca bantı maketin boyalı yüzeyinde ne kadar bırakırsanız sıcaklık, nem, vs gibi faktörlerle alttaki boyayı o kadar sıkı kavrar ve söktüğünüzde boyaya kaynadığı için boyayı da sökerek kalkar. Bu yüzden tercihen boya işiniz biter bitmez dikkatlice maske bantlarını sökün, bantsız kurumaya bırakın.

Akma riskinden kaçınmak için banta yakın bölgelere az miktarlarda, fazla akışkan olmayacak şekilde ve fazla bastırmadan boya sürün. Unutmayın, banta her dokunuş size sorun olarak dönebilir.

Dilerim yardımcı olabilmişimdir, kolay gelsin.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:20
Bence tüm boyayı sökün ve baştan boyayın.
Yaptığınız her işlemide adım adım resimleyin.
Tekneyi boyamadan önce yıkasaydınız boya daha rahat tutunurdu.
Bu arada hangi şehirden yazıyorsunuz?
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:28
eskişehirdeyim ben...
boyayı nasıl sökeceğim?
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:50
Benim aklıma hidroliğe yatırmak geliyor ama,arkadaşların bildiğibaşka yöntemlerde vardır...
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:51
hidrolik fren yağı dot 3 olandan al. tercihen PO marka. boyayı söktükten sonra makedi güzelce bulaşık deterkanlı ılık suyla yıka. kendi haline kurumaya bırak. daha sonra astar at. astar kuruduktan sonra ince kum 1000-1500 ya da 2000 zımparayla yüzeyi pürüzsüzleştir ve boya işine geç. önce ana boyayı at. sonra maskeyle diğerlerini. boyayı yaparken de açık renkten koyuya doğru bir sıra izlemelisin. kolay gelsin.
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 08:02
peki nasıl bekleticem hidrolikte?
derin bir kaba bütün modelin altında kalacağı kadar hidrolik koyup modeli tamamen hidroliğin içine yatırarak mı yoksa hidroliği modele sürerek mi?
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 09:57
Sizin boya yüzeye pek tutunamamış.Hidroliği fırça ile sürerseniz çıkacak gibi duruyor.
Eğer işe yaramazsa derin bir kaba doldurup içine daldırın.
Bu arada hidrolik suyu sevmez.Su karışırsa boya çıkarıcı özelliği kaybolur.
Elinizede bir eldiven takın hidrolikle uğraşırken.
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 17:28
aslında daha önce söylenildiği gibi yıkadım modeli ama neden tutunmadı anlamıyorum...

bilgileriniz için teşekkürler, bana benzinlik yolları :D
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma