Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: baslangic ve boya hazirlama Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Cair
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 11
Alıntı Cair Cevaplabullet Konu: baslangic ve boya hazirlama
    Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 04:44

Gecen gun kompresorun de elime gecmesi ile buyuk bir hevesle oturdum kagitlarin basina.

Elimde polisan Hobby color su bazli akrilik boyalar mevcut. Kopuk ve fiberglass uzerine uygulamak istiyordum bu boyalari.

Denemelerimden sonra sunu soyliyebilirim ki yaptigim is %80 rezalet durumda. Homojen olmasini sagliyabiliyorum ama is koyu kapatici bir renk vermeye geldiginde bunu beceremiyorum. Daha da onemlisi henuz boyayi ne kadar inceltmem gerektigini tam olarak cozebilmis degilim. Ozellikle belirttigim gibi kapatan tam koyulukta bir renk elde etmek istedigimde genelde attigim boya dagiliyor, nokta nokta toparlanip bazi yerler acik kalmaya basliyor. Tabi bazi zamanlar tam istedigim gibi kuru, homojen temiz bir renk verdigi de oluyor ama bu nadiren gerceklesti.

Bu arada boyayi su bazli vernikle uygulanmis fiberglass uzerine uygulamaya calisiyorum.

Boya ile ilgili yardim alabilirsem bu beni cok mutlu eder.

IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 05:02
Sayın Cair,

Ben de airbrusha yeni yeni alışmakta olan biri olarak deneyimleri paylaşayım, zira sizi anlıyorum. Öncelikle tek katta kapatan boya atmanız çok zor hele ki akrilik boya, rengide beyaz, gri vbg. ise tek katta kapatmanız imkansız. Dediğiniz gibi az inceltip kapatayım derseniz de akmalar vs. oluşur. Bu nedenle sabırla ince ince katlar atmalısınız. En az iki-üç katla kapatmaya başlarsınız istediğiniz gibi. Basınç ayarı da mühim tabii.. Ne çok az ne çok fazla :) ben de çözmeye çalışıyorum. Bir de mümkün olduğunca inceltin boyayı, ben enamel boya kullandığım için oran önerisi yapamam.

Uygularken de, airbrushınızın yanal hareketini boyayacağınız bölgeye gelmeden önce -havada- başlatıp, boyanacak yer bittikten sonra dahi bir kaç cm. devam ettimeniz gerekmekte, böylece boyanan yerin tümüne aynı kalınlıkta boya düşecektir.

Gerisini üstadlar anlatır :)
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 05:17
Polisan akriliklerinin ancak dioramalarda,çamur gibi efektleri yapmakta kullanılabileceğini düşünüyorum.Bence airbrusha koymayın.Diğer boyalarla alıştırma yapın derim.Boyayı tutturmak için Süt kıvamından biraz daha inceltip üst üste katlar atın.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Cair
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Cair Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 05:40
Cevaplariniz icin tesekkur ederim. Kat kat atmayi deniycem galiba problemime care olur.

Acaba polisan akriliklerini kullanmamami tavsiye etmenizin nedeni sonuclarin iyi olmayisi mi yoksa elimdeki airbrusha zarar verebilecek olmasi mi? Eger zarari olucaksa hemen birakiyim.
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 05:58
Bende kahverengi var polisan'ın.Tüpü çalkaladım,sıkıp karıştırdım.Bulamaç gibi bir boya.Çamur filan olurda,modelcilikte kullanılan akriliklerle alakası yok.Renkten renge kıvam farklı olabilir ama tabancaya koyup atılabilecek bir malzeme değil bence.
Airbrushınızın içine acayip birşey sokmadığınız muddetçe arıza çıkmaz.En kötü ihtimalle kullandığınız boyayı aletin içinde iyi temizlemeden bırakırsınız ve kuruyup kalır.Bu gibi durumlarda aleti sağlam bir cam kavanozda,selulozik tinere yatırıp (bir gün süreyle)içindekini yumuşatır,ve zorlamadan temizlersiniz.
Kırılıp döküleni hallederiz.Siz kendi vücudunuza dikkat edin.Yeni aldığınız hava tabancasıyla,gözünüze mesela bişey sıkmayın!Ortamı havalandırın!
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Cair
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Cair Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 06:25
Tesekkurler. Insan alisinca boyayi pek hissetmiyor uyardiginiz gibi ortami havalandiracagim.

Bir de bir sorum daha olucak izninizle. Acaba piyasada bulabilecegim , uygun fiyatli su bazli akrilik boyalar nelerdir?

IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 06:27
Yukarıda, "boyayı su bazlı vernikle uygulanmış fiberglas malzemeye atıyorum" diye birşey okudum. Eğer bundan kasıt fiberglasın üzerine atılmış vernik ise, vernik yüzeyi de olması gerektiği gibi pürüzsüz ise, boya nereye tutunsun? Akması veya homojen olmaması çok doğal. Pürüzsüz yüzey üzerine atmak için önce yüzeyi pürüzlendirmek lazım. Yani bari 2000 no. zımpara ile filan biraz pürüzlendirmek gerek.
Sonra da toz halinde ilk katı atıp, bir de boyanın kendisinin pürüzlü olarak yüzeye yapışmasını sağlamak ve sonra boyayı esas katlar olarak atmak lazım. Katlar ince ve çok sayıda olmalı, yoksa boya düşey yüzeylerde akar veya keskin köşelerde tutunmaz.

Umarım doğru noktaya parmak basmışımdır.. Kolay gelsin...
IP
Cair
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Cair Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 06:55
Tesekkur ederim. Her kat vernikten sonra 400luk su zimparasi ile hafifce zimparaliyorum (Fiberglasa zarar verdigi icin bundan sonra 600 ile zimparaliycam).

Fakat sunu da gordum normal puruzlu (depron yuzeyi) yuzeylerde bile iyi sonuc alamadim. Boya ne kadar karistirip ayarlamaya calissam da bazen birden fazla gelip dagilip gidiyor, atarken bile homojen degil.

Bu yuzden galiba yarin yeni boya aramaya basliycam. Ankarada bulabilecegim, airbrush icin kullanabilecegim uygun boyalar ogrenebilirsem cok guzel olur, bir daha yanlis boya almak istemiyorum(kullanmiyacagim 6 tup boyam oldu :()
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 07:08
Selülozik veya akrilik oto boyası al diyeceğim ama yukarıda köpük te dedin, ona olmaz tabii. Tam olarak ne boyadığını sorabilir miyim?
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 07:09
Bence normal maket boyalarına geçiş yapın. Akrilik veya enamel. En azından boyaların karakterini ve diğer özellikleri deneme imkanınız olmuş olur.
feed the troll
IP
Cair
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Cair Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 07:55
Uzaktan kumandali model ucaklarla ilgileniyorum, uzun bir zamandir yapiyorum. Insan bir sure sonra sadece cok guzel ucmasini degil ayni zamanda guzel, scale bir gorunumunun olmasini da istiyor. Son ugrastigim spitfire'i boyamayi dusunuyordum ama bu sonuclara gore daha cok isim var.

Boya konusunda aslinda su bazli her boya aslinda benim icin uygun, kopuge zarar vermiyorlar.

Bana Marka ve temin edebilecegim yerler onerebilir misiniz?

Düzenleyen Cair
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 12:26
Akriliği birde alkolle inceltmeyi deneyin.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2006 Saat 12:30
Orjinalini yazan: Keşifçi

En kötü ihtimalle kullandığınız boyayı aletin içinde iyi temizlemeden bırakırsınız ve kuruyup kalır.Bu gibi durumlarda aleti sağlam bir cam kavanozda,selulozik tinere yatırıp (bir gün süreyle)içindekini yumuşatır,ve zorlamadan temizlersiniz.
Kırılıp döküleni hallederiz.

Bu tip bir temizlikten önce boya tabancasının içindeki tinere dayanıksız parçaları(conta vs)çıkarın.Yoksa dağılıp giderler.
IP
Cair
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Cair Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/02/2006 Saat 05:26
yeni aldigim akrilikler inceltince oldukca guzel sonuc verdiler. Maket boyamak icin satilan su bazli akrilikler bunlar.

Bu arada elimdeki Aztek metalin kutusundan 9 adet airbrush ucu cikiyor. Bugun yaptigim denemelerde (toplam 3 adet uc denedim, hata yapiyorsam hepsini ziyan etmek istemiyorum) siyah renkli yayvan ucun diger kullandigim acik kahverengi renkli uctan cok daha iyi boyayi dagittigini ve yuzeyi kapladigini farkettim. Artik kahverengi uc ile duzgun birseyler de yapamiyorum, hafif bozulmus, tikanmis olabilir ama danisiyim dedim. Acaba hangi uc ile hangi calisma daha iyi yapilir. Genis yuzeyleri kapatmak icin hangi uclari tercih etmeliyim.

IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/02/2006 Saat 18:08
siyah uç genel kullanım için.
3 yıldır kullanırım; benim airbrush gri ve siyah uçlar dışında bir şeye gerek duymadı.
siyahı akriliklerle kullan dediler ancak ben bir karışıklık sonucu enameller ile 2 ay boya attım bu uçla; hiç bir şey olmadı...
anlamadım tam olarak şu aztek uçların birbirlerinden tam farklarını. Tabi numara farkları bariz ama hangisi enamel hangisi akrilik için???
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 01:47
Enamel ve akriliğe farklı uç kullanılması gerektiğini kim söyledi size?
Kullanım kitabında böyle birşeyden bahsetmişler mi?
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 02:03
Ucun ambalajında yazıyor "akrilik boyalar içindir" diye. Ama ben de farklı boyalar attım ve bir problem olmadı. Yani en azından farkedebileceğim bir problem olmadı. Belki akrilikten kalan parçaların enamel atılırken bozma etkisi yapma riskine karşı ayrı bir sınıflandırma yaratıp kullanıcıları riskten daha uzak tutmak içindir. Bunun yanısıra satışlara da faydası olmaktadır mutlaka ;)
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/02/2006 Saat 02:09
İncelticileri hariç akrilik ile enamelin bir farkı yok.
Gerçi Ufuk akriliğide selülozik tinerle inceltir.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04