Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Yerli Tank üretimi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
ardeth
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Konu: Yerli Tank üretimi
    Gönderim Zamanı: 10/02/2006 Saat 23:08
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2006 Saat 02:57
Hayırlı başarılar. Üretiriz tabii, neyimiz eksik. Projenin sonu Arjun, Ariete ve Osorio'ya benzemesin de...
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2006 Saat 04:34
Orjinalini yazan: Erinç Özgür

Hayırlı başarılar. Üretiriz tabii, neyimiz eksik. Projenin sonu Arjun, Ariete ve Osorio'ya benzemesin de...

Vallahi benzese keske, Erinc. Her 3 proje de gerceklestiren uluslarin teknik yeteneklerini ispatlama, mevcut endustriyel tabanlarini buyuk capta bir savunma projesinde kullanabilme ve yeni muhendislik yetenekleri kazanmalari acisindan cok basarili oldu. Arjun teknik acidan basarili bulunmamis ve butcesinin cok ustune tasmis olabilir, diger iki tank diger uluslarin yaptigi emsallerine gore zayif kalmis olabilir. Yine de iyi birer baslangictir hepsi, baska ulkelerin yaptiklarina muhtac olmaktan, kimse tank satmiyor diye kapi kapi gezmekten iyidir.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2006 Saat 05:57
Sanirim "Firtina" kodlu Obüs´te üretiyorduk??
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 161
Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2006 Saat 20:51
Arkadaşlar ben 1 eylül-15 aralık arası Ankara da ODTÜ de Kaynak Mühendisliği eğitimindeyken derslerimizden bazılarına FNSS den gelen bir hocamız bizi FNSS ye teknik geziye davet etmişti. Burada bize verilen brifingte şu an üretim yapılmadığını ancak BMC-Otokar-FNSS firmalarının ortaklaşa bir projeye soyunup yerli malı bir tank üretimine geçme çalışmalarından bahsedilmişti. Hale hazırda savunma sanayi müstaşarlığı ile görüşmelerin ve bu üç firma ile bağlantıların sürdürüldüğü anlatıldı. Bana ilk anlatıldığında pek inandırıcı gelmedi ancak fabrika gezisi sonrası gördüğüm özel proses ve kabiliyetlerin üst düzeyde olduğunu gördükten sonra bunun altından rahatlıkla kalkabileceğimizi düşünüyorum. İnşallah yılan hikayesine dönen tank modernizasyonu da böylece sonuçlanmış olur.
Murat YA?AN

Biz dograken bir kulagimiza ezanla adimiz digerine de uçak sesi girmis bir kere
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2006 Saat 20:58
Yanlış hatırlamıyorsam, FNSS'nin bir hafif zırhlı tank projesi vardı. AMT sınıfından değildi. Bu proje o olabilir mi acaba?

Bana da böyle bir proje daha uygulanabilir geliyor doğrusu. Şimdi kalkıp M1A1 Abraham, Leopard vs. ile boy ölçüşecek bir tank yapmaya çalışmak? keşke olsa...
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
sniper
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 161
Alıntı sniper Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2006 Saat 21:16
Gördüklerime dayanarak kabiliyet olarak bir bilgi vermem gerekirse 35 mm 'lik bir sürtünmeli-karıştırmalı kaynak tekniğini sadece ve sadece dünyada tek FNSS uyguluyor. En yakın takip eden rakibi General Dynamics ise 15-16 mm'lerde geziyor. Bu oldukça yüksek teknoloji gerektiren bir teknik olay. Bunu başaran bizim mühendislerimiz. Hem dünyada ZMA sı amerikan patentli kulesi bir rus olan hangi ülke var Türkiyeden başka (BAE için üretilen ZMA larda). Bunu yapan ülke tankıda pekala üretir...
Murat YA?AN

Biz dograken bir kulagimiza ezanla adimiz digerine de uçak sesi girmis bir kere
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2006 Saat 21:26
Murat Bey anlattıklarınız hem gurur hem de heyecan verici bilgiler... Ben de; istedikten ve gereğini yerine getirdikten sonra yapamayacağımız birşey olmadığını düşünüyorum. Hele ki teknik yeterlilik ve insan gücü açısından hiç şüphem yok. Ancak olası yurtdışı siyasi baskılar ve yöneticilerimizin bu tür projelere sahip çıkabileceği konusundaki endişelerimi saklı tutuyorum. İsrail Lavisini de hatırlatmak isterim. ABD baskısı ile durdurulmuştu bu proje.
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
liberty
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 47
Alıntı liberty Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2006 Saat 01:43
İsrail'e 170 tane M-60 ın modernizasyonu için (ki hala daha seriüretime geçilemedi) döktüğümüz tonlarca parayı daha ozaman bu projeye ayırsaydık şimdi orduğumuz kendi üretimimiz tankları kullanmaya başlamış olurdu.
Üstelik şimdi geçiş projesi olarak Almanya'dan 2. el Leopard 2 alınacak sonra onların modernizasyonu için Almanya'ya tonla para ödenecek. Buralara harcanan her kuruş para Türkiye'nin kendi özgün tankının üretimine vurulmuş bir darbedir bence.
Kendi paletli zırhlı aracını, kundağı motorlu topunu (fuarda her kes Fırtınaya hayran kalmıştı ve bunu satmıyormusunuz diye soruyorlardı) üretebilen Türkiye'nin kendi tankınıda hemde en iyi şekilde üretebileceğine benim inancım tam.O teknoloji bizde var. Yeterki siyasi irade bunu üretmek amaç ve isteğinde olsun.
Sevgiler
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2006 Saat 23:56
Orjinalini yazan: KursadA

Vallahi benzese keske, Erinc. Her 3 proje de gerceklestiren uluslarin teknik yeteneklerini ispatlama, mevcut endustriyel tabanlarini buyuk capta bir savunma projesinde kullanabilme ve yeni muhendislik yetenekleri kazanmalari acisindan cok basarili oldu. Arjun teknik acidan basarili bulunmamis ve butcesinin cok ustune tasmis olabilir, diger iki tank diger uluslarin yaptigi emsallerine gore zayif kalmis olabilir. Yine de iyi birer baslangictir hepsi, baska ulkelerin yaptiklarina muhtac olmaktan...

Hadi elde edilebileceği varsayılan teknik kazanımların hepsi doğru, ama bir de can sıkıcı maliyetler hesabı olmasa. Örneğin bu iş 200 (Ariete) veya 1000 tank için yapılıyorsa, yapılan yatırımı kurtarmayacağı gibi, ihraç şansının ne olduğu da gayet açık. Elbette herkes ister aslanlar gibi 1. sınıf bir cihaz (yani Ariete değil) ama eldeki mali olanaklar ne ki Ana savaş tankı gibi bir silahı 1-2000 imal ederek yatırım maliyetini çıkartmak pek olası değildir. Eşdeğer Rus tanklarının bile piyasada 4-5 milyon dolardan aşağı satılmadığını göz önüne alırsanız...Bizim bugün böyle bir paramız yok.
İyi bir başlangıç, ancak arkası daha iyisiyle gelirse anlamlı olur? Yakın geçmiş ve bugün maalesef umut vermiyor. F-16'dan sonra MD 900 montajı mı yapacaktı TUSAS? Bu muydu amaç?

...kimse tank satmiyor diye kapı kapı gezmekten iyidir.

Belki... ama Ariete veya Zülfikar kalitesinde, "biz de yaptık, eh bu kadar oldu " bir silahla T-80U'nun önüne çıkmaktan da mı daha iyidir?

Tartışmayı belki de şu noktaya çekmekte fayda var:
Topyekün bir silah sistemi geliştirme/adaptasyon çalışması mı(zırh, top, mühimmat, atış/kontrol, motor/transmisyon, otomotiv, vb.) daha verimli olabilir, yoksa bu alt bileşenlerin ayrı projeler halinde, mutlaka belli ve tanımlanmış bir platform için değil ama o disiplinin kendi iç bilgisi/uzmanlığı için ufak ufak geliştirilmesi mi daha gerçekçidir?

Düzenleyen Erinç Özgür
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2006 Saat 23:57
Orjinalini yazan: freeman

Sanirim "Firtina" kodlu Obüs´te üretiyorduk??

Üretmiyoruz, monte ediyoruz, ya da edecektik.K9 link Proje ne durumdadır bilmiyorum.

Düzenleyen Erinç Özgür
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2006 Saat 01:02
Yeterli alt yapı varmı bilemiyorum.Türkiye de hala %100 yerli otomobil üretiliyor mu onuda bilemiyorum.
Mühendislik açıdan bakılırsa,yetişmiş makina,elektronik,kimya metalurji mühendisleri ve bu kadro ile iş başı yapabilecek teknik kadronun varlığına inanıyorum.Yeterli alt yapıdan kastım tesis idi.Böyle bir tesisin maliyetlerini de göz önüne almakta fayda var.Silah sanayi tüm dünyada ağır sanayi olarak adledilir ve uzun yıllara dayanan bilgi ve tecrübeyle tesis edilmiştir.Yıllardır tank modernizasyonlarıyla zaman ve para kaybetmek yerine keşke daha önceden böyle bir projeye başlandsaydı.Elbet te kendi silah sistemlerini üretmek ve bu yolda çalışmak milletçe gurur verici bir olaydır.Kendi silah sistemleri ile donanmış ve dışa bağımlılığı asgari seviyede tutulmuş bir orduya sahip olmak seçeceğimiz en iyi yoldur.
Ancak geçmişte bu ülkede uçak fabrikaları kapandı.
TUSAŞ konusunda Erinç bey ile aynı fikirdeyim.

Düzenleyen saral100
IP
selim59
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 27
Alıntı selim59 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2006 Saat 05:09
Fırtına obüsünün üretimi ve envantere girişi devam ediyor.

alıntı:

T 155 Firtina 155/52 SP-2000 (155mm) - 32 - Manufactured in Turkey. Derivetive of the Korean K9 with a Turkish fire control system. Mass-production started in end-2001. Total requirement for 300, production rate is 12/year.

link:

http://warriorsoul.4t.com/army.html

Selim
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2006 Saat 05:19
Erinc, muhendislikte zaten komponentleri tasarlayan uzmanlik ekipleri tabii ki ayri gruplar, ayri insanlar. Tek tek "hadi transmisyon projesi", "hadi top projesi" seklinde boluk porcuk cabalarla olmuyor bu is. Bunlar zaten yillardir yapiliyor.

Yillardir bu forumlarda "yapacaksak kotusunu yapmayalim, hic yapmayalim daha iyi" gibi fikirlerini okuyorum. Maalesef urun gelistirme boyle olmuyor. Ilk yaptigin bir-iki tanesi kotu olacak eminim. Diger uluslarin duzinelerce yila sigdirdigi tecrube ve tasarim birikimini gidip pazardan alip getirmek mumkun olsa keske. Bunun baska bir alternatifi yok.

"Paramiz yok" argumani ulke savunmasi ve teknolojisi icin onemli boyle bir proje icin gecerli degil. Ulkenin uc-bes tane merakli seyredecek diye Formula 1 pisti yaptirmaya parasi var, tank yapmaya parasi yoksa o ulkenin zaten tanka da ihtiyaci yok demektir.

Tankin ihrac sansinin olup olmamasi da acikcasi cok onemli degil. Ilk tankinin ihrac sansi olmasin varsin, endustri gelistikten sonra ikincisinin ihrac sansi olur. Kar pesindeki girisimcinin zaten tank yapmasinin anlami yok, gidip plastik kova, ne bileyim Unakitan marka sivi yumurta falan yapsinlar. Burada ulusal acidan stratejik onemi olan bir endustriyel tabana sahip olunmasi onemli.

Vallahi benzese keske, Erinc. Her 3 proje de gerceklestiren uluslarin teknik yeteneklerini ispatlama, mevcut endustriyel tabanlarini buyuk capta bir savunma projesinde kullanabilme ve yeni muhendislik yetenekleri kazanmalari acisindan cok basarili oldu. Arjun teknik acidan basarili bulunmamis ve butcesinin cok ustune tasmis olabilir, diger iki tank diger uluslarin yaptigi emsallerine gore zayif kalmis olabilir. Yine de iyi birer baslangictir hepsi, baska ulkelerin yaptiklarina muhtac olmaktan...

Hadi elde edilebileceği varsayılan teknik kazanımların hepsi doğru, ama bir de can sıkıcı maliyetler hesabı olmasa. Örneğin bu iş 200 (Ariete) veya 1000 tank için yapılıyorsa, yapılan yatırımı kurtarmayacağı gibi, ihraç şansının ne olduğu da gayet açık. Elbette herkes ister aslanlar gibi 1. sınıf bir cihaz (yani Ariete değil) ama eldeki mali olanaklar ne ki Ana savaş tankı gibi bir silahı 1-2000 imal ederek yatırım maliyetini çıkartmak pek olası değildir. Eşdeğer Rus tanklarının bile piyasada 4-5 milyon dolardan aşağı satılmadığını göz önüne alırsanız...Bizim bugün böyle bir paramız yok.
İyi bir başlangıç, ancak arkası daha iyisiyle gelirse anlamlı olur? Yakın geçmiş ve bugün maalesef umut vermiyor. F-16'dan sonra MD 900 montajı mı yapacaktı TUSAS? Bu muydu amaç?

...kimse tank satmiyor diye kapı kapı gezmekten iyidir.

Belki... ama Ariete veya Zülfikar kalitesinde, "biz de yaptık, eh bu kadar oldu " bir silahla T-80U'nun önüne çıkmaktan da mı daha iyidir?

Tartışmayı belki de şu noktaya çekmekte fayda var:
Topyekün bir silah sistemi geliştirme/adaptasyon çalışması mı(zırh, top, mühimmat, atış/kontrol, motor/transmisyon, otomotiv, vb.) daha verimli olabilir, yoksa bu alt bileşenlerin ayrı projeler halinde, mutlaka belli ve tanımlanmış bir platform için değil ama o disiplinin kendi iç bilgisi/uzmanlığı için ufak ufak geliştirilmesi mi daha gerçekçidir?

Düzenleyen KursadA
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2006 Saat 19:04
Yillardir bu forumlarda "yapacaksak kotusunu yapmayalim, hic yapmayalim daha iyi" gibi fikirlerini okuyorum.

Yıllardır okuduklarını yanlış değerlendirmişsin Kürşad. Geliştirilecek ürün ana muharebe tankı olunca durum değişiyor elbette. Artık kimsede M-26...60 serisi benzeri bir "ürün" geliştirme şansı olmadığı için eskiden 25-30 yıl olan platform ömürleri artık 40-50 yıla yayılıyor.

Ariete ayarında bir tankı inanıyorum ki yapabiliriz. Chobham muadili bir zırhı olmadıktan sonra neye yarar? AMT zırhı, "olmadı baştan" ya da "eksiği var ama belli bir süre sonra geliştiririz, takarız" denilebilecek bir şey değil. 200'erlik guruplar halinde önceden programlanmış geliştirme aşamalarıyla üretilebilecek bir ekipman da değil. O zırh ya en başında mevcut olacaktır, ya da sıfırdan yaparsın.
Şimdi bu projenin fizibilite raporunda tankın gelecekte karşılayacağı tehdit olarak ne öngörülmüş çok merak ettim doğrusu.

Komponent bazında projelendirme, iddianın aksine son derece gerçekçi. Zaten top, mühimmat, motor/transmisyonu gerçekçi hiç kimsenin kendimiz geliştirelim demeyeceği ortada. Mevcut seçeneklerden birisi adapte edilecektir. Zamanında İTÜ'nün bor kullanarak zırh geliştirme projesi vardı. Ne oldu acaba? TÜBİTAK MAM'ın benzer projelerini de merak ediyorum.

Her türlü kaynağı son derece sınırlı bir ülke burası, bu bir. İkincisi, bahsettiğin türden bir geliştirme projesi/projeleri alenen bir silahlanma politikasıdır, cari uluslararası ilişkiler konseptine uymaz, konuşulacağı yer de burası değil.

F1 benzetmesinin konuyla hiç bir ilgisi yok. TOROS (link) projesinin var. Bu projedekine benzer, uzun vadeli ve gerçekçi bir geliştirme sürecinden bahsedebilmeliyiz, ancak benim bilgim TOROS konusunda yetersiz.

Türkiye'nin askeri endüstrisini geliştirmesi gerekiyor, ama buna başlanılacak yer ana muharebe tankı olmamalıdır. Ben bu projeyi prematüre görüyorum.

Erinc, muhendislikte zaten komponentleri tasarlayan uzmanlik ekipleri tabii ki ayri gruplar, ayri insanlar. Tek tek "hadi transmisyon projesi", "hadi top projesi" seklinde boluk porcuk cabalarla olmuyor bu is. Bunlar zaten yillardir yapiliyor.

Yillardir bu forumlarda "yapacaksak kotusunu yapmayalim, hic yapmayalim daha iyi" gibi fikirlerini okuyorum. Maalesef urun gelistirme boyle olmuyor. Ilk yaptigin bir-iki tanesi kotu olacak eminim. Diger uluslarin duzinelerce yila sigdirdigi tecrube ve tasarim birikimini gidip pazardan alip getirmek mumkun olsa keske. Bunun baska bir alternatifi yok.

"Paramiz yok" argumani ulke savunmasi ve teknolojisi icin onemli boyle bir proje icin gecerli degil. Ulkenin uc-bes tane merakli seyredecek diye Formula 1 pisti yaptirmaya parasi var, tank yapmaya parasi yoksa o ulkenin zaten tanka da ihtiyaci yok demektir.

Tankin ihrac sansinin olup olmamasi da acikcasi cok onemli degil. Ilk tankinin ihrac sansi olmasin varsin, endustri gelistikten sonra ikincisinin ihrac sansi olur. Kar pesindeki girisimcinin zaten tank yapmasinin anlami yok, gidip plastik kova, ne bileyim Unakitan marka sivi yumurta falan yapsinlar. Burada ulusal acidan stratejik onemi olan bir endustriyel tabana sahip olunmasi onemli.

Düzenleyen Erinç Özgür
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/02/2006 Saat 06:13
Dünyada geçerli üç tank tasarım tarzı (zırh öncelikli Anglo-Sakson,ateş kabiliyeti öncelikli Alman ve hareket kabiliyeti öncelikli Rus konseptleri) olduğu için,ne profesyonel camiada,ne de bizim gibi meraklıların arasında ana muharebe tankı sohbeti-atışması bitmeyecek ve bir sonuca bağlanamayacaktır.
Herkezce bilinen gerçek,Türk Kara Kuvvetleri'nin eğiliminin Alman tarzından yana olduğudur.Türkiye ve çevresinin coğrafi çeşitliliği,intikali zorlaştırmaktadır.Kobham gibi ağır zırha öncelik zaten verilmemektedir.İngiliz Chalenger2 ,A.B.D. M-1,İsrail Merkava(onlar da başarıya ulaşana kadar kaç nesil Merkava yaptılar,ihraçta etmediler)gibi ağır tanklar,çölde ve meskun mahalde başarılı olmak için tasarlanmışlardır.
Yukarda sayılan tankların son otuz yılda yaşanan savaşlarda rus tanklarının tozunu attırmasının sebebi de bu çatışmaların çoğunun çölde yaşanmasıdır.
Rus tarzı;Hızlı-basit-kalabalık zırhlı birliklerin (batıya-Avrupa'ya) taarruzu düşünülerek geliştirilmiştir.
Türk Tankı'nda birinci öncelik ateş kabiliyeti olmalı,hareket ve zırh kabiliyetleri makul bir biçimde -modüler zırh kullanılarak- dengelenmelidir!Modüler zırh tasarımları zaman içinde gelişimini sürdürdükçe,yeni zırhlar,tank gövdesi kurcalanmadan yerleştirilecektir.
Aselsan'ımız oldukça,ateş kabiliyetimiz de olacaktır!
Genel harp sanayinde,donanım,yazılım ve aksesuarlar,onları taşıyan araç ve platformlardan daha pahalıdırlar.Bundan dolayı yakın geçmişte 20-30 milyon dolara satılan uçaklar,şimdi aynı gövde ile 40-60 milyon dolara satılıyor.Aynı şartlar,deniz araçları ve zırhlı araçlar için de geçerli.Şimdi en çok 10 milyon dolar değerinde olan tankların değeri,orta vadede bir birinci hat muharebe uçağının ki kadar olacaktır!
Yeterince geciktirdiğimiz tank tasarım ve üretimini bu gün de ertelersek,yarın kabul-tahammül edilemez maliyetlerle dışardan hazır tank almak yada lisans istemek durumunda kalacağız.

TÜRK TANKI.YA ŞİMDİ,YA HİÇ!
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/02/2006 Saat 17:42
Orjinalini yazan: Keşifçi

TÜRK TANKI.YA ŞİMDİ,YA HİÇ!

Ne güzel, sloganımız da hazır Acaba önce bir tekerlekli çok rollü ZMA/ZMT tasarımından başlayıp ufak bir proje sürdürme tecrübesi edinilse fena mı olurdu? Ya da bir keşif platformu aracı? "Cobra'yı beğenmedik, Fenek alalım" değil de, "Cobra'yı yeterli bulmadık, geliştirelim" yaklaşımı fena mı olurdu

Aslında böyle bir projede son kararı son kullanıcı verir. Çok yakın zamana kadar son kullanıcının tercihi hep acil ihtiyaç doğrultusunda direkt alıma gitmek olmuştur. Bu eğilim acaba değişti mi? Değişti ise KKK'nın kafasındaki AMT konsepti nedir, bilen var mı? Bir yerlerde yazılı var mıdır üzerinde ÇOK GİZLİ mührü olmayan bir belge?

Düzenleyen Erinç Özgür
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/02/2006 Saat 03:44
Yakın bir gelecekte,amt tasarımlarında devrim yaratabilecek teknolojiler ve amt'lerin kullanım alanlarıyla ilgili çok sayıda soru işareti olduğu için,ne tasarımcıların ne de son kullanıcıların kafasında net bir fikir olmadığı değerlendiriliyor.Savunma & Havcılık,Ulusal Strateji ve MSI gibi yayınlarda da bu dile getiriliyor.
"Cobra'yı beğenmedik, Fenek alalım" gibi bir düşünce yoktur.Olsa olsa Otokar-FNSS rekabetinden kaynaklanan spekülasyonlar vardır.
Kara Kuvvetleri tekerlekli zırhlı araç konusunda -piyade sınıfında teşkilatlanmayı yenilemek gerektirdiği için- kararsız.Acil ihtiyaç bahanesini hep Jandarma kullanır.
Genel olarak T.S.K.nin elini kolunu bağlayan tereddütler ve mali imkansızlıklardır.Sanayimiz yetersiz değildir.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma