Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Bu ne iştir.Bilen varmı aranızda ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/04/2006 Saat 17:06
Orjinalini yazan: Burak Özdil

Türk Silahlı Kuvvetlerinin saldırı helikopteri projesi daha çok sürüncemede kalacak gibi zira son okuduğum habere göre şartların ağarlaştırılması sebebiyle ABD ihaleden çekilmiş.

ABD firmalarının ihaleye katılmama nedeni tamamen politik. Bir sonraki ihalede durum değişecektir. Rooivalk ve olmayan Erdoğan'ın (zaten talihsiz bir adı var :>) teknik nedenlerle şansı yok gibi. Geriye daha kapsamlı ve pahalı çözüm olarak Tiger, ucuz, basit, düşük kapasiteli çözüm olarak da Mangusta kalır. Bu ihale de iptal olur. Dersini ve ağzının payını almış olarak bir sonrakinde efendi gibi Kral Kobramızı alır, paşa paşa uçururuz. Haa, eğer o vakitler AB'ye giriş takviminde kritik günlere denk gelirse, tabii ki Tiger'in de şansı olur.

Bu tür büyük savunma alımlarında teknik özelliklerle birlikte siyaset de her zaman işin doğrudan içerisindedir. Ben de konuyu forum kuralları gereği siyasete bulaşmadan ancak bu kadar tartışabilirim.

Düzenleyen Erinç Özgür
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
Panzerace
Üye
Üye

Gönderilenler: 198
Alıntı Panzerace Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/04/2006 Saat 23:37
-

Düzenleyen Panzerace - 01/05/2008 Saat 21:54
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 04:10
ABD firmalarının ve EADS'ın bu proje koşullarında bu ihalede hiç bir şansları yok olamazda. Çünkü SSM bu alınacak helikopterin görev bilgisayarı, gece görüş sistemleri gibi kritik sistemlerin bizim üretimimiz ürünlerden oluşmasını istiyor. Bu şartlara sıcak bakan üç seçenek var onlardanda Denel ve Agusta şansları eşit şekilde yarışıyorlar. Yani alınacak helikopteri şimdiye kadar yapılmış modellerden farklı bize özgün bir model olacak. Ama acil filan diye direkt alım şeklindede bu projeye ek birşeylerde yapılırsa Apache ipi göğüsler.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 07:49
Bence bu işin sonunda kazanan King Cobra olacak, alt yapı, personel eğitimi herşey onun üzerine toptan bir değişiklik bugüne kadar yapılmiş herşeyi çöpe atmak olur. Eğitim, yedekparça vs. ayrıca eldeki Cobralarında işi bitmiş olur zira hiçbir ordu elindeki bir avuç helikopter içi eğitim, tesis vs. yatırımı yapmaz. Ekonomik ömürleri dolar dolmaz bizim Cobralar emekliye çıkar.
Tüm sistemi yenilemek en az helikopterler kadar maaliyetli olacaktır. K.Cobra beklenecektir zaten üretimede geçemedi bildiğim kadarıyla, K.Cobra seri üretime geçene kadar daha çoook siyasi durum, teknik şartname değişir
Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 08:02
Artık Kobra üretimi yok. USMC'nin King Kobralarıda zaten elindeki Super Kobraların yeniden elden geçirilmesi ile üretiliyor. Yani bizim için yeniden üretim bandını harekete geçirmeleri gerekir ki buda helikopterin maliyetinin yüksek olmasına neden olur. Maliyeti yüksek bir kobrada apacheye karşı en büyük avantajını kaybetmiş olur.
Hayat bos!!!
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 19:33
Apache alsınlar. En güzel kit onunki. (48 Hasegawa) Şöyle bizim üç renk kamuflajla da gayet hoş olur...
Yeminli modelci
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2006 Saat 06:38
Aha şuraya yazıyorum.
40-50 arası AH-64D'yi direk alıp,iki tabur kuracaklar.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2006 Saat 22:56
Orjinalini yazan: oy61

...Apache ipi göğüsler.

Neden? Alımı, operasyonu, yedeği, eğitimi, bakımı, tutumu daha pahalı. AH-64D modeli hiç bir teknik özellikte AH-1Z'den daha iyi değil?
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2006 Saat 22:58
Orjinalini yazan: oy61

Yani bizim için yeniden üretim bandını harekete geçirmeleri gerekir

Zaten öyle olacaktı.
Bu arada -1W'lerin çoğu da -1T'lerden çevrilmişti. Eski helikopterlerinizi çöpe atmayın, geri dönüştürün!
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2006 Saat 23:27
Orjinalini yazan: Erinç Özgür

Neden? Alımı, operasyonu, yedeği, eğitimi, bakımı, tutumu daha pahalı. AH-64D modeli hiç bir teknik özellikte AH-1Z'den daha iyi değil?

Orjinalini yazan: Erinç Özgür

Zaten öyle olacaktı.
Bu arada -1W'lerin çoğu da -1T'lerden çevrilmişti. Eski helikopterlerinizi çöpe atmayın, geri dönüştürün!

Alım fiyatı ve teknik üstünlüğü konusunda size kesinlikle katılmıyorum. Üretim bandının yeniden açılmasının gerektireceği maliyet ile kesinlikle birim fiyatı AH-64D'den fazla olacaktır. Fiyatın bir artış nedenide AH-1Z kesinlikle AH-1W gibi basit yapılı bir helikopter değildir. Benimde gönlümde en başından beri AH-1Z vardı ama ilk ihalede maliyeti nedeniyle anlaşılamadı. Şayet zamanında bize yeteri kadar AH-1W alma fırsatı verilmiş olsaydı, aynı USMC gibi eldekileri AH-1Z'ye çevirirdik para kısmını bu kadar düşünmezdik. Teknik üstünlüğü konusunda herhangi derdi olmayan ülkelerin hangisini tercih ettiği ortada.

Düzenleyen oy61
Hayat bos!!!
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2006 Saat 23:39
Birde ihalelerden iki defa elenmesine rağmen AH-64 neden bu kadar konuşuluyor. Çünkü ordu içinde bu helikopteri isteyenler var.
Hayat bos!!!
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma