Pzkpfw KV-II 754(r) / Trumpeter
1/35

Emre Efli
Pzkpfw KV-II 754(r)  Hakkında:

Pzkpfw KV-II 754(r), Almanlar tarafından ele geçirilip ihtiyaçlar doğrultusunda değişiklikler yapılmış bir Rus KV-II tankına verilmiş isimdir. Bu araç aslen Malta’ya saldırıda bulunacak Panzerkompanie(z.b.v) 66’ya aittir. Belirgin olarak üzerinde yapılan değişiklikler kumandan kupolasının bir Pzkpfw IIIG kupolasıyla değiştirilmesi ve ek mühimmat veya bidon gibi eşyaları taşıyabilmek için araca eklenen çeşitli dış bölmelerdir. Bunun haricinde tankın genel olarak silah, motor, zırh gibi özellikleri üzerinde bir değişikliğe gidilmeden olduğu gibi kullanılmıştır.

Trumpeter Pzkpfw KV-II 754(r):

Trumpeter’ın bu maketini yabancı forumlarda okuduklarımdan sonra merak ederek aldım. 2007 bahar aylarında, genel maket fiyatlarına göre oldukça makul (12 Euro) gibi bir fiyata kendisini edindim ve merak içinde eve döndüm. Kutuyu açtığımda beni bir sürpriz bekliyordu…

Trumpeter’ın çıkardığı ilk seri askeri araçları gören arkadaşların da bileceği gibi, fiyatları uygun olan bu kitler ne yazık ki detay ve oturma konularında sıkıntı yaratabiliyordu. Ne kadar ekmek o kadar köfte diyerek ses çıkarmıyorduk. Trumpeter bu sefer şaşırmış, ekmek hala yarım ama köfte 1.5 porsiyon olmuş!

Normal Trumpeter kutularında göre daha yüksek olan kutuyu açmamızla birlikte ağzına kadar dolu olduğunu görüyoruz, öyle ki sıkıştırılmış naylon poşet içindeki çerçeveler kendilerini dışarı fırlatıyor. Kutu kapağında “233 parça” yazısını görünce insanın aklına bu kadar kalabalık bir içerik olabileceği gelmiyor. Fakat dile kolay, 8 naylon poşete tıkıştırılmış tam 13 çerçeve var! Üstelik, kocaman bir kutuyu andıran taret ve büyükçe gövde bunlara dahil değil!

Kutunun içine bir bakış:

Amanın amanın, 1,5 porsiyon köfte!

Naylon poşet çılgınlığını bir kenara bırakarak önce plana bakarak başlıyoruz. Trumpeter, plan konusunda biraz Tamiya biraz da Dragon’dan örnek almış. Gerçi aracın tarihçesiyle ilgili hiç bilgi yok, “Gereksiz detayları geçelim uzatmayın maketi yapın” yaklaşımıyla kutu kapağının yanında Çin işi İngilizce ile yazılmış kısa bir not var. Anlayabilirseniz ne mutlu size. Planın kalanında ise bu geçiştiren tavır yok, aksine çizimler oldukça net, maket yapmaya aşina olan bir modelcinin rahatça anlayıp faydalanacağı bir plan diyebiliriz. Ancak, çok fazla parçanın takılacağı basamaklarda plan biraz karışıyor, buralarda dikkati elden bırakmamakta ve parçaları deneyerek yapıştırmakta fayda var.

Trumpeter, boyama konusunda da “Dragon yapıyor Wong, biz de yapalım” diyerek olaya yaklaşmış ve kuşe kağıda pırıl pırıl renkli profil çizimleri vermiş. Böylelikle kamuflaj renklerini kolayca ayırarak aracınızı canavar gibi boyayabilirsiniz. Kullanılacak renkler için Gunze Sangyo Mr. Color referans verilmiş. Gunze Sangyo kullanacaksanız kendinizi hiç yormadan “Panzer Colors Set 2” denen boya setini edinerek kendinizi bol zahmetten kurtarıp koyu sarı üzerine yeşil-kızıl kahve olan her türlü kamuflaj boyamasını rahatlıkla yapabilirsiniz. Reklamlar bitti… ehem, nerede kalmıştık?

Planlara genel bakış:

Yapım aşamalarına bir örnek:

Aracın gövdesi ve taret tek parça halinde geliyor. Taretin tek parça olması birleştirme kolaylığı açısından büyük rahatlık. Yakından baktığımızda detay kaybının olmadığını görüyoruz. Kitin geneli gri plastiğe basılmış, çok temiz görünüyor. Gövde ve tarette çapaklar yok. Resimde taretimiz naylon torbasından çıkmadı, çünkü Trumpeter modelciyi düşünerek kaybolabilecek parçaları taretle birlikte paketlemiş. Bunlar farların şeffaf parçaları ve Trumpeter’ın çekme halatı için verdiği tel parçalar. Ortalık fazla dağıldığından parçaları kaybetmemek için affınıza sığınarak tareti açmadım. Olsun o kadar.

Parçalara baktığımızda ise göz alıcı bir detay seviyesiyle karşılaşıyoruz. İnce parçalar özenle işlenmiş. Parçalardaki detaylar gayet belirgin. Örnek olarak, gövdenin üstündeki kaynak izi detayları:

Kitin genelindeki temizlik ve özene rağmen, özellikle ince parçaların üzerinde bir miktar çapak göze çarpıyor. Gözünüzü korkutmasın, çapaklar tırnakla bastırınca bile parçadan ayrılıp düşüyor. Bununla birlikte, ince parçalarda zımparayla temizlik gerektirebilir. Kitin fiyatını düşünürsek, bu kadar fedakarlığa değer canım!

Çerçevelere genel bir bakalım, gövde elemanları ve dişliler:


Kupola, bidon, ek mühimmat gibi aksesuarlar ve bölmeleri:

 

Her tankın olmazsa olmazı tekerler, ön(soldaki) ve arka(sağdaki) detayıyla:

 

Gövdenin sağı ve solu:

 

Namlu, mantlet ve ek parçalar:

 

Gelelim bu makul fiyatlı kitimizin en büyük artılarından birine. Trumpeter delirmiş, kite hem esnek vinil palet, hem de parçalı plastik palet vermiş! Üstelik parçalı plastiği kullanacaksanız, üst kısma gelecek parça kendiliğinden “sarkmış” şekilde verilmiş. Vinil paletin detayları gayet iyi, üzerinde gereksiz çapak, girinti çıkıntı yok, esnekliği de iyi görünüyor. Yine de bitmiş makete takmadan yorum yapmak doğru olmaz. Plastik paletler ise çok şey vaat ediyorlar, oturma sorunu yaşatmazlarsa harika icatlar diyebiliriz.

Vinil isteyene vinil, plastik isteyene plastik kardeşim!

Kitimiz çıkartma seçenekleri açısından biraz fakir. Almanlar, aracın dost birlikler tarafından tanınması için tarete sağlı sollu ince birer Balkankreuz (Balkan haçı) çiziktirmişler, bunun dışında herhangi bir numara veya birlik işareti kullanmamışlar. Trumpeter da buna uygun olarak 2 adet Balkankreuz çıkartması vermiş. Çıkartmalar düzgünce ayrı bir naylonda paketlenmiş, kaybolmaması için kutunun içinde gövde için ayrılan bölmenin kenarına bant ile sabitlenmiş. Paketleme açısından Trumpeter modelcinin kalbine oynuyor desek yeridir. Ben kaybolmasın diye yerinden çıkartmadım. Ayrıca 2 tane Balkankreuz’un çok fotojenik olduğunu da düşünmüyorum. Tamam tamam, tembelim üşendim işte.

Özetle, artıları:

  1. İyi plastiğe basılmış, detaylı parçalar
  2. Ayrıntılı plan, renkli boyama şeması
  3. Mükemmel paketleme
  4. Paletler için plastik ve vinil olarak ikili seçenek
  5. Fiyatı…. Bu fiyata böyle kit… Bu Çinlilerin var bir hesabı ama ne?

Eksileri:

  1. İnce parçalardaki çapaklar
  2. Fiyatı! Neden diyecekseniz, serideki diğer bütün KVleri de toplayası geliyor insanın… Hah buldum işte, Çinliler bizi alıştırıp sürümden malı götürmeye karar vermiş!

Trumpeter Pzkpfw KV-II 754(r), değişik bir Alman aracı yapmak isteyen, “Beutepanzer”lere (Almanların ele geçirerek kullandıkları araçlara verilen genel ad) meraklı olan, makul fiyata iriyarı görünüşlü bir araç yapma fırsatını değerlendiren veya detaylı ve kolay bir kit yapmak amacındaki her modelci için uygun bir kit. Kesinlikle tavsiye edilir! Alınız, aldırınız.

 Model Künyesi:

Üretici: Trumpeter
Ölçek: 1/35
Kutu No : 00367
Çıkartma Seçenekleri: Alman
Parça Sayısı ve Dağılımı: 233 Parça (2 adet şeffaf plastik, 2 adet vinil palet, kalanı plastik)
Kitle birlikte verilen ekstralar: Çekme halatları için tel kablo
Palet tipi: Esnek vinil ve plastik parça olmak üzere 2 seçenek