Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Alfa Romeo 156 2.5 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Mueve
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Konu: Alfa Romeo 156 2.5
    Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 09:39
Okurken ilk başta "ne alaka" diyebilirsiniz ama inanın kısa dönemde benim için çok önemli. Çabuk karar vermem gerektiği için de tüm imkanlarımı kullanıyorum.

156 2.5 alma ihtimalim var fakat çekincelerim de yok değil. Bu yüzden sizlere de danışmamın mümkün olabileceğini düşündüm. Off topic

Bahsettiğim arabaya sahip olan, kullanan, arkadaşında/tanıdığında olan kişiler varsa izlenimlerini almak istiyorum.

Araç 99 model ve 80 bin civarında.
Yaklaşık 1 sene boyunca 156 1.6 sahibi olmuş ve çok memnun kalmıştım. Fakat o aracı sıfır almıştım. Bu araç ise 80 bin civarında ve bu kilometrelerde 2.5 alfa nın motorunun ne durumda olabileceği hakkında hiçbir fikrim yok.

Nedersiniz?
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 10:35
Alfa eskiden daha iyiydi.
Şimdi duyduklarım pek içaçıcı değil.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 10:54
Mueve bey;

2. El İtalyan spor otomobil alacaklara, Allah'tan bol sabır vermesini dilerim.

Maddi imkanlarınızı bilmiyorum, ancak 2,5 lt hacimli bir araç, çok şekilli bir vergi diliminden istifade edeceği için, kesenize de ayrı keyif verecektir.

Şayet günlük kullanım için şöyle pratik, yolda bırakmayan, az yakan bir başka otonuz var ise, o takdirde "hobi" (haftasonu ve/veya ayda bir gezme otosu) olarak almanızı öneririm.

Benim Alfa tecrübem 5 ayla kısıtlı olup, sıfır alınmış bir otoyla, bu kadar çok yolda kalınabilmesi afallamama neden olmuştur (Adamı nasıl parasıyla rezil ettiklerine şahit olmak acı bir tecrübe).

Haa meraklıları, fanatikleri var. Tanıyorum. Ancak onlar da "gülün dikeni" misali olaya katlanıyorlar.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 11:06
İdris bey ve barkın bey, bilgiler için teşekkürler.
Vergi konusu beni de düşündürüyor.
Barkın bey arabanız boxer motor muydu?
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 17:14
Evet. Araba benim değil eski kız arkadaşımındı. Bir takım sebeplerle bende bir süre kaldı.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 17:24
Bir de çok süper servisleri vardır hepsine artı olarak. Stoklarında dış dikiz aynası yoktu. Selespeed şanzıman lag yapıyordu. Benim 156 ile ilgili anılarım bunlar. Performans merakınız varsa, gidin vw grubunun 1,8 T motorlu ürünlerinden birini alın. Hem 1,8lt hacimli olduğu için Barkın'ın bahsettiği uçuk vergilerden yırtarsınız; hem tüketiminiz de o miktarda az olur. Satacağınız zaman müşterisi bulunur vb.

Alfa için söyleyebileceğim tek olumlu şey herhalde motor sesi.

Düzenleyen Typhoon
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 19:41
Herkese çok teşekkürler.
Eski boxer motorlarda ciddi sorunlar vardı. Arkadaşım da sürekli yolda kaldı hatta motor yaktı yeni arabayla. Sonunda fabrika yeni motor göndermişti. Ben 98 de kullandığım 156 dan çok memnundum fakat çok istememe rağmen şu an için beklemede kalmam daha mantıklı sanırım. Haftada bir gezerim diyordum fakat gezmesem de olur şu durumda. Tekrar teşekkürler.
IP
bmw_m5
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 207
Alıntı bmw_m5 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 20:18
2004 yılı başlarında ilk tanıştığımda eşimin 98 model 42.000 kmde klimalı pırıl pırıl orjinal 146 1.7 boxeri vardı.sigara bile içilmemişti..sanki doktor arabası .arabayı satmak için tam 13 ay galeri galeri dolaştırdım.hemde hiç binmeden.. yani her ay başka bi galeride durdu. milyara yakın ilan parası verdim.kıza daha düzgün bi araba alayım diye uğraştık..satıldı sonunda. hemde 3 kuruşa.. .
yerine bi plazma tv bile alamadık.motor sesi güzeldi ama.. 156 2.5de sıralı motor var yanılmıyosam. e seside yoksa çekilmez bence.
BMW-freude am fahren
IP
Unimog
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 70
Alıntı Unimog Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 20:37
Orjinalini yazan: Typhoon

Performans merakınız varsa, gidin vw grubunun 1,8 T motorlu ürünlerinden birini alın. Hem 1,8lt hacimli olduğu için Barkın'ın bahsettiği uçuk vergilerden yırtarsınız; hem tüketiminiz de o miktarda az olur. Satacağınız zaman müşterisi bulunur vb.

Bir süre Audi A6 1.8T sahibi olarak Typhoon beyin tavsiyesine sonuna kadar katılıyorum. Kullandığım araçlar arasında yolda bu kadar güzel gidenini görmedim...
Warhammer nedir ? Yenir mi içilir mi ? Buyrun; http://www.unimogtr.com/
IP
crow
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 583
Alıntı crow Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 20:47
Alıntıdır.
vatandaş soruyor
SORU:
Merhaba, ikinci el alfa romeo 156 1,6 almak istiyorum.Bu arabayı alırken özelikle dikkat edilmesi gereken (varsa) eksik yönleri nelerdir.Servis maliyetleri ve parça fiyatları diğer ithal otomobillerle (örn. focus ya da astra) kıyaslandığında nasıl.Teşekkürler iyi çalışmalar...

sanal usta cevaplıyor
CEVAP:
Alfa 156 1,6'nın motorunda bulunan varyatör parçasının pulları aşındığında, arabanızda dizel sesi oluşabilir bu sorun pulların yenilenmesiyle giderilebilir. Normalde bu otomobili alırken dikkat edeceğiniz hususlar başta servis bakımı ve km'dir. Fiyat kıyaslaması yapıldığnda Ford Focus'la aralarında inişli çıkışlı, çokta fazla olmayan bir fiyat farkı göze çarpıyor.Opel'le kıyasladığımızda ise (servis ve bakım) Alfa'ların fiyatlarının daha düşük seviyede olduğunu görürüz. Alfalar fiyat kıstası bakımından Audi ile aynı çizgide yer alır diyebiliriz.

mutasyon bu olsa gerek benzinli motordan dizele terfi

http://www.araconline.com/s/usta/index.asp?sayfa=21

Düzenleyen crow
www.crowmodelcars.com
IP
Toughbeard
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 405
Alıntı Toughbeard Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 00:15
Araba alırken kısıtlayıcı faktörü belirtmekte yarar var...

- Fiyat
- Motor hacmi (Fiyat, yakıt tüketimi, güç)
- Güç (Beygir, Tork)
- Kişisel beğeni

Eğer yakıt tüketimi gazlarken önemli değil ama normal koşullarda yakmasın, fiyatıda uygun olsun gibi bir düşünceniz varsa, seçeneklerinizi direkt olarak Turbo ve Superşarjlı (kompresör) arabalara kısıtlıyorsunuz.

Tasarruflu olsun, yakmasın, bedava alayım diyorsanız, 12 milyara Kia picanto var :)

Yahu rezil oluruz diyorsan, orta segment bu aralar çok hareketli ama güç olayını unutabilirsiniz. arabaların hepsi 0-100 10, 12 saniye arası. Otomatik opsiyonuda çoğunda yok...

Alfa konusu: Giden ama durmayan araba. sadece kırmızı yakışıyor ve etrafta binlerce var. sadece fanatikleri alıyor.

Yeni jettalar fena değil fakat onlardada dizel opsiyonu pahalı vesiyonlarda var.

Yeni S40 güzel, 1.6 dizel ama otomatik yok.

Bende araba arıyorum şu aralar ama fiyat performansı düzgün bir araba henüz görmedim. Mercedesin 230K modelleri mantıklı şu anki vergi dilimlerinden dolayı. (1.8 liter kompresör 192 beygir) audi turbo motorlarını 2 litreye çıkartınca cazibesini kaybetti. BMW'ye yorum yapmıyorum (melih abi döver) gerçi 320 dizeli kesmiyor değilim :)

Ayrıca istanbul trafiğinde arabadan çok offroad daha mantıklı :) Xtrail şu ara çok cazip 60000YTL full(2005 model) Alet hangar gibi. arka koltukları katlamadanda bagajı var ve lastikte içeride...

Ama hiçbiri S3'ün yerini almıyor
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 01:03
Haklısınız çok var daaaaa

Böyle sedef boyalı (nuvola mavisi denen; ışığa göre renk değiştiren) zender tamponlular da fazla yok
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 09:55
O kadar beğeniyorsanız alın gitsin .
IP
z edition
Üye
Üye

Gönderilenler: 223
Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 10:08
mueve almak istediğin araç trafikteki çoğu araçtan çok farklı bir araç. Tabi motor olarak. Bende vectra 2,5 kullanıyorum ve 5sene oldu alalı alırken tamamen nokta atışı yaptım bunu istiyordum 6-7ay temzini ve düz vitesini aradım sonunda aldığımda daha 25bindeydi. Hala kullanıyorum ve gayette memnunum. Bir kere az yakıyor. İnanmayacaksınız ama vectra 2,0dan az yakıyor. 1sene önce 2,5in haricinde birde 98vectra 2,0 vardı uzun yolda ondan az şehir içinde ise hemen hemen aynı yakardı. 2,0'ı sattık 2005 vectra 1,6 comfort aldık şimdi 1,6 uzun yolda 7,5-8 arası yakarken 2,5te 9-9,5 arası yakıyor. Alfanın motorunu bilmiyorum ama muhtemelen yüksek tork nedeniyle oda 2,0 kadar yakacak. Tabi bunlar 90km/h gibi sabit hızlarda geçerli yok ben basarım aga derseniz ozaman benim 2,5 100km'de 18-19litre yakıyor. yani kısaca anlatmak istediğim almaya çalıştığın araç trafikte az sayıda olan anlayanların dönüp baktığı bir araç ve bunun keyfi inanılmaz heleki aracı kasanın 1,6 yada 2,0 modelleri ile karıştırıp biraz oynaşmak isteyen bir kaç serseri mayın denk gelince tadından yenmiyo. Beni çok durdurdular arabada turbo falanmı var diye millet 2,0 zannediyor.
Alfaya gelince sorunlu bir marka ama her güzelin bir kusuru vardır. Sanırım almak istediğin araç resimdekinin ta kendisi. Bir kere motordaki modifiyeleri iyi incelemek ve sahibini iyi analize etmek gerek. O modifiyeler iş olsun diye yapılmamıştır mutlaka adam motoru zorlayarak binmiştir. alırken iyice kontrol ettirirsen ilerde doğabilcek sorunların baştan önünü kesmiş olursun. Bu araca bineceksen baştan bazı şeylere katlanacaksın kısaca. Yoksa az yaksın çok kaçsın, parçası ucuz ve bol olsun, alırkende satarkende karlı olayım, hem konforlu gerektiğindede spor olsun hiç sorun çıkarmasın tarzında araç yok malesef her birinde bir eksik var o yüzden bütçeni ve arabay binerken yaşayacağın zorluklara hem maddi hemde manevi açıdan ne kadar katlanacaksın onu kararlaştır sonra pişman olma
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 10:52
yahu Z-editon, böyle şeyler anlatmayın, ben okurken gaza geliyorum. Yarın öbürgün elime birikim geçince çok feci şeyler olacak galiba.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2005 Saat 03:59
z_edition söyledikleriniz çok doğru; bu araç ile 2.0 motoru arasında 100 km de 1-1,5 litre kadar oynuyor. Ki bu testler arka arkaya ülkemizde yapılan testler. Ayrıca aracın ilk sahibini tanıyorum ve arabayla dış görüntü hariç hiç oynamadığını biliyorum. Hatta benim eski 156 mı da onun ortağı olduğu servise götürüyordum, fakat sonraki sahibini tanımıyorum. En iyisi ilk sahibini benden çok daha iyi tanıyan bir arkadaş vasıtasıyla araştırmak. Sonra bilgiler ışığında son defa düşünüp, İdris beyin dediği gibi alıvermek yada almamak.
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 876
Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2005 Saat 04:21
Bence bununla uğraşacağına bir A 8 al olsun bitsin.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2005 Saat 04:48
Orjinalini yazan: HAKAN

Bence bununla uğraşacağına bir A 8 al olsun bitsin.

Hocam iyi misin? Amerikandan başka birşey söyledin de...
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04