Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Tamiya Vernik ve kabaran boya Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Moses
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 372
Alıntı Moses Cevaplabullet Konu: Tamiya Vernik ve kabaran boya
    Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 21:48
Selamlar,

Tamiyanın 1/24 Citroen 2 cv modelinin kupasını ve motor kaputunu orijinal rengine uygun olarak revell boya kullanarak boyadım.Parlak boya olmadığından mat bir renk kullandım. Kuruması için 3-4 gün bekledim. Bu sabah parlaması için Tamiyanın parlak vernik spreyini uyguladım ve sonuç
Verniği uygun bir uzaklıktan sıktıktan sonra boyanın üzerinde sanki yeni bir boyaya parmakla dokunulmuşçasına izler oluşmaya başladı. Kısa bir süre sonrada boya her yerinden çatladı. Maketin alt kısmına astar atmama ve boyanın kurumasına rağmen neden çatladı anlayabilmiş değilim. Lütfen bu konuda bir bilen yardımcı olsun.
Kupasını henüz verniklemedim. Bozulan kısım sadece kaputu. İşin üzücü kısmı ise boyayı karıştırarak bulmuş olmam. Kaputun boyasını komple söksem bile aynı rengi tekrardan tutturmam bir hayli zor. Sanırım çözüm bu durumda kupayı ve kaputu bir başka renk ile boyamak.
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 22:00
Hep yazarım, bir daha yazayım:İlk defa kullandığınız malzemelerin birbiriyle uyumlu olup olmadığını (eğer emin değilseniz) mutlaka eski bir model üzerinde test ediniz, sonra asıl modelinize uygulayınız.
Tamiya sprey verniğin diğer tip boyalarla pek iyi geçinemediği bilinmektedir, probleminizin sebebi budur.
Şu aşamada baştan boyamak dışında bir çare görünmüyor.
Yeminli modelci
IP
roadrunner
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 505
Alıntı roadrunner Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 22:10
bu da benim başıma gelenler yapalı bayaa oldu spreyle boyandı ama benim sorun sentetik selilozik farkından oluşmuştu geçmiş olsun sizindemi böyle oldu...

Resim 4

Düzenleyen USS Enterprise
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 22:21
Kısmen böyle oldu ama yine sizin model iyi kalır. Ben spreyi sıktım. Hahh tamam işte boya dediğin böyle parlar dedim ki demez olaydım. Boya bir anda toprak gibi çatlamaya başladı. Üzeri pütür pütür oldu. Kısaca mahvoldu. Yapılacak tek şey bir daha kupa üzerinde mat boya kullanmamak. Ufak bir parça kabarsa sorun değil ama komple maket kabarınca hem emek boşa gidiyor hem eski haline getirinceye kadar epey uğraştırıyor
IP
roadrunner
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 505
Alıntı roadrunner Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 23:16
Orjinalini yazan: Moses

Ben spreyi sıktım. Hahh tamam işte boya dediğin böyle parlar dedim ki demez olaydım.

aynı lafı bende demiştim
Long Live Rock & Roll
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 00:06
O kadar da boyanin rengini tutturmak icin ugrasmistim. Simdi mecburen tüm aracın rengi degisecek.
Hatanin bir kısmi da Tamiya firmasinda. Diyeceksiniz ki neden? Madem urettikleri urunleri ihrac ediyorlar o zaman urunun uzerine ya da icinden cikan kullanma talimatina en azindan ingilizce ve diger secenekleri eklemeleri gerek. Urunun uzerinde japonca, ic kismindan cikan kullanma ya da her ne ise yariyorsa belgenin bircok dile cevrilmesi gerek. Uzerinde uyumsuzluk yaratabilecegi ya da sadece kendi marka boyalarinda uygulanabilecegi yazilmali. Hem vakit, hem maddiyat hem de maket heba oluyor.
Bu maketi daha onceden de boyamistim ama beni o kadar sinir ettiki hiç yapmadigim halde bir sabah kupasini kiriverdim. Sirf maket yarim kalmasin diye ayni maketin 2. sini aldim ama bu seferde başina böyle birşey geldi. Sanirim arabada bir ugursuzluk var
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 00:38
Geçmiş olsun....

Revell, Humbrol, Testors, Molak... bunlar sentetik bazlı boyalardır ve üstlerine ancak sentetik bazlı boya veya vernik atılabilir. Akrilikler su bazlı ama onlarda da bazan sentetiklere muzur şeyler çıkıyor.
İlla ki bu boyalardan kullanacaksan mutlaka sentetik bazlı bir vernik uygula. Ama sentetik bazlı boyanın da verniğin de tam kemikleşmesi bazan haftalar sürebiliyor. En temizi akrilik veya selülozik boyalarla çalışmak. Çabuk kurur ve parlak olur.
Küçücük bir kavanozcuk model boyasına 3-5 YTL vermek yerine biraz daha verip oto boyası dükkanlarında 100 gr. hazırlatmak bence daha iyi. Hem istediğin tonu bilgisayarda ayarlayıp hazırlıyorlar. İster normal teneke kutuya, ister sprey kutuya.

Kolaylık dileklerimle...
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 01:05
Korkut Abi sanirim bir karisiklik olmus.

Akrilik bazli vernikler ( Tamiya X-22 mesela) enamel boyanin uzerine rahatlikla uygulayabiliyorum senelerdir.

Tamiya TS 13 ise akrilik bazli degil.

Ayrica daha iki gun once Revell 61 uzerine TS 13 attim, sorun cikmadi. sanirim Moses'in kullandigi renkle TS 13'un bir uyusmazligi soz konusu..

Oto boyasi konusunda ise haklisin ama bu kez de sanayiye gidip hazirlatmak ihtiyaci cikiyor
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 01:55
İtirazım yok, "bazan muzur şeyler çıkabiliyor" demiştim zaten. Moses ta maalesef böyle bir duruma denk gelmiş.

Tabii en doğrusu daima bir kobay kullanıp denemek, sonra esas iş parçasına geçmek.

Sanayiye gitmek konusunda, "gülü seven dikenine katlanır" demek lazım!
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 02:01
Sanırım benim 2 kobay modelim oldu hemde istemeye istemeye
Sizce Citroen'in 2 cv modeline hangi renk cuk diye oturur. Hadi bakalim söylemesi sizden boyamasi benden. Model biter bitmez resmini siteye koyacagim. Söz valla
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 02:23
Fıstık yeşili
Limon sarısı
Patlıcan moru

Hade yok mu zerzavatçı geeldi 'aanııımmmm!!!
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 04:12
Bu arada su linkte epeyi bir konusulmus TS 13 kullanimi hakkinda
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 876
Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 07:15
Bence çuk renk siyahtır fakat genede renkler ve zevkler meselesi
Geçmiş olsun.
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 20:26
Citroen'im basari ile limon sarisi renge bürünmüstür. Ne kadar itina ettiysem de uzerine boyama esnasinda sevimsiz tozlar konuverdi. Bunları tamamen iyi boyayabilmek icin NASA gibi bir ortam gerekiyor. Ne toz var na baska sey.
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 20:46
Bu başlık ve sayın USS Enterprise ın verdiği link i okuyunca bir karar verdim; sivil araç yapıyorsam, önce kasayı (tabii yapım gereği mecburi istisnai durumlar hariç) boyayacağım. Böylelikle sorun yaşasam dahi başta yaşamış olur, "içine motoruna o kadar emek verdim" diye üzülmem. Sorunu yaşayan herkese geçmiş olsun. Çok fena cidden
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 21:31
Zaten hep böyle olur.

Yanlış yapınca, vernik kötü olur, boya fena olur, Japonlar bilmemne olur.

Benim tavsiyem, TS-13 veya herhangi başka bilmediğimiz bir malzemeyi kullanırken, önce başka yerde deneyiniz. Sonucu görüp sonra kullanınız.

Bu tıpkı Tamiya Kompresör konusu gibi bir şey(Bilmeyip/yanlış adatörle kullanmaya kalkıp sonra veryansın Tamiya'ya).

Zaten son günlerde, anlaşılmaz bir şekilde, dünyanın en büyük model firmalarından biri olan Tamiya'ya karşı, bir karalama kampanyası var.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 21:55
Selamlar,

Kimsenin Tamiya firmasini kotuledigi yok ki. Elimdeki maketlerin 90% Tamiya. İyi olmadigina inansam alirmiydim onca maketi? Daha yapilmamis bir o kadar daha var. Benim anlatmak istedigim olay su. Madem böyle bir urun ortaya cikartmislar ve madem ki dunya'ya ihrac ediyorlar o zaman en azindan uzerine uyumsuzluk yaratabilecegi boya cinslerini ve markalarini yazabilirler. Oyle degil mi?
Araba firmalari bile bugün bir motor yagini onerirken " Fiat araclarinda Castrol'u ya da ne bileyim Selenia yagini tavsiye eder". Bu demek degildir ki diger markalar kotudur ama en azindan uyum ve calisma acisindan mutlaka arada fark vardir. Anlatmak istedigim de bu.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 00:53
Tek hataları bu olsa geçer gidersin.
Anlaşılmaz olan ne imiş?Tüketiciyi yanıltıyorlar resmen.
Paletin enamel boyayı yiyince dağılacağını nasıl tahmin edebilirdimki?Üstelik tamiride sözkonusu değil.
Nasıl olduda millete palet lazım olur mutlaka deyip ayrı satmayı akıletmediler ben ona şaşıyorum.
Tamiyanın güzel yaptığı şeylerde var elbet ama yaptığı acaiplikler kitap olur.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04