Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: yağlı boya figur yardım Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
gnayss
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2
Alıntı gnayss Cevaplabullet Konu: yağlı boya figur yardım
    Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 03:20
selam arkadaşlar size danışmak istediğim bir sorum avar bu dragon veya herhangi bir 1/35 ölçekli figurü yağlı boya ile boyamak istediğim zaman ilk önce normal akralik boya ile mi boyayıp ondan sonra mı yağlı boya ile boyamalıyım yoksa direk çıplak figure yağlı boya yapabilirmiyim şu vikinglerin figurlerine benzer bir askeri figur boyaması denesem ne yapmam lazım şu alt resimdeki Dan Capuano figurünü nasıl boyama yapmış fikri olan varmı

waffen ss
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 05:41
şimdi şöyle...

1.önce figürü normal boyuyorsunuz,
2.daha sonra parlak vernik atıyosunuz..
3.yağlıboyayla atmış olduğunuz rengin daha koyu bir tonuyla yıkıyosunuz,
4.10 dk kadar bekleyip yumuşak bir bez parçasıyla siliyosunuz...böylece ne oluyor,koyu renk girintili bölgelere girerek bir gölge oluşturuyor,
5.daha sonra açık bir tonu çıkıntılı bölgelere sürerek siliyosunuz.o zaman ne oluyor,hem yıpranmış havası veriyosunuz,hem koyu bölgelerle kontrast oluşturarak modelinize ışık vermiş oluyosunuz...
6.mat vernik atıyosunuz,olayı kapatıyorsunuz...

şimdi...

1.bu benim yöntemimdir,başkalarına göre yanlış olabilir...hiç boya atmadan direk yağlı boyayla işe girişenler,yada vernik atmayı lüzümsuz görenlerde var....anlattıklarım beni bağlar..
2. en iyi yöntem çok üretip tecrübe kazanmak ve kendi yolunu bulmaktır.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 08:10
2. resimde soldaki figürde üst kısım dryburhs alt kısım yağlı boya ile wash. Diğer sağda duran ise olduğu gibi drybrush gibi. Benim izlediğim yöntem ise eğer figürün giydiği giyside kırışıklık filan varsa drybrush uygulamak şeklindedir.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 10:14
Batur beyin 2. şıkta bahsettiği vernik akrilik sanırım.
Enamel boya veya vernik üzerine inceltilmiş yağlıboya uygulaması iyi sonuç vermez.Boya kalkar.
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 204
Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 22:47
Merhaba,
Hiç bir astar atılmamış figüre, direkt yağlıboya uygularsanız, başarılı sonuç alamazsınız.Bu nedenle muhakkak bir astar atınız.
Astar atılmış bir figürde ise
1- Direkt yağlıboya uygulayabilirsiniz.
2- Akrilik boya ile boyadıktan sonra, renk geçişlerini direkt yağlıboya ile yapabilirsiniz.
3- Akrilik veya enamel boya ile boyadıktan sonra, 3 gün kurumasını bekleyip, daha sonra parlak akrilik vernik atabilirsiniz.Akrilik vernik kuruduktan sonra da yağlıboya ile çalışabilirsiniz.Kesinlikle enamel vernik atıp daha sonra yağlıboya ile wash yapmayınız.

Figür boyarken kesinlikle bir standart yoktur.Bu tamamen sizin boya kullanım rahatlığına bağlıdır.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/12/2005 Saat 23:53
katılıyorum. nasıl rahat ediyorsanız. Bir de önce bir figür alıp boyayın her boyamada kendinizi geliştiriyorsunuz ve yeni teknikler geliştirebiliyorsunuz.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide