Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Neredeyse Bedava Extra thin cement üretimi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
CDY343491
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 19
Alıntı CDY343491 Cevaplabullet Konu: Neredeyse Bedava Extra thin cement üretimi
    Gönderim Zamanı: 21/05/2023 Saat 21:30
Merhaba arkadaşlar,

Artan kurlar sebebiyle 40 ml Tamiya extra thin cement fiyatı 125 tl civarı oldu, damla damla kullansak da su gibi gidiyor bu malzeme.

Araştırmalarım sonucunda bu malzemenin formülünü buldum, çok basit bir karışım oranı var evde rahatlıkla yapabilirsiniz;

1-%99 saflıkta bir litre aseton alıyoruz (Trendyolda var)
2-Bir litre Butil Asetat alıyoruz (Trendyolda var)
Kimyasalların toplam fiyatı 250 TL civarıydı
Bunları %50-%50 oranında karıştırıyoruz ve kimyasal dayanımı olan bir kapta muhafaza ediyoruz (kaba aktarırken mutlaka metal çay süzgeci ile süzelim) ve 2 litre extra thin cement 250 TL'ye hazır, yıllarca kullanırsnız, denenmiştir ve gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Uyarılar!:
-Aseton ve butil asetat zehirli buhar saçmaktadır, maske takınız
-Karışımı yaparken eldiven ve göz koruyucu ekipman kullanınız.
-Kesme matı üzerinde karışım yapmayınız. Aseton kesme matının tüm yüzeyini söküp atıyor dökülürse elinizde gri renk bir plastik parçası kalır

Düzenleyen CDY343491 - 21/05/2023 Saat 21:36
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/05/2023 Saat 02:08
Aman ya Rab'bim!!! 4. bir aktif üye geldi!! Site gerçekten hayata geri dönüyor olabilir mi? Çok mutluyum:.}

Enfes tavsiye için teşekkür etmekle beraber 1997'den beri kloroform kullanıyorum ince yapıştırıcı olarak, genel olarak temiz iş yapıyor. Önerdiğiniz formülü de deneyeceğim.

Altına mesaj yazdığınız konuların tarihlerini kontrol ediyor musunuz? Yazdıklarınız sitede kalan soyu tükenmekte olan bir iki kişiye faydalı olur elbette ancak cevap verdiğiniz insanların bir kısmı hayatta bile olmayabilir:]
Consume Ergo Sum
IP
CDY343491
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 19
Alıntı CDY343491 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/05/2023 Saat 21:21
Modelcilikte çok tecrübeli sayılmam, bilgi edinmeyi ve paylaşmayı seviyorum. Kloroform kullanırken bayılıp kalma riskiniz var, biliyorsunuzdur belki. Verdiğim formülü karıştırıp koklarsanız birebir Tamiya olduğunu göreceksiniz.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide