Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/72 Revell SoloTürk Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: 1/72 Revell SoloTürk
    Gönderim Zamanı: 09/01/2015 Saat 13:03
Bir proje dahilinde standda sergilenmek üzere be? adet toparladym. Genel izlenimlerim;

- Plasti?i siyah ve seçilen malzeme yüzünden model a?zyna kadar çapak dolu, öyle ki boru ?eklinde bo? olmasy gereken egzos parçasynyn içinde komple bir duvar mevcut. Ayny sorundan dolayy oturtulmasy gereken küçük parçalaryn alayyny tesviye edip yuvalaryna aly?tyrmak gerekiyor. Yüzey detayynyn iyi olmasy ise sevindirici yany kitin.

- Dekaller; öncelikle ince ve oldukça sa?lamlar, büyük dekalleri bile kesip biçmeden oturtabiliyorsunuz ve microsol sayesinde bütün detaylary kayypsyz alyyorlar. Öye yandan dekallerin baskysynda ciddi sorunlar mevcut.

1- Renk hususu; bakyr rengi olmasy gereken Selçuk Kartaly koyu altyn, açyk gri olmasy gereken kuyruk numarasy koyu renk.
2- Basky rengi; Burundaki degrade gri dekal olarak verilmi? ama niyeyse maviden griye geçi? var, sakil duruyor. Bunun yanysyra 5 uça?y kary?yk olarak dekalledi?im için birbirini tamamlamasy gereken dekallerin renginin birbirini tutmady?yny farkettim; misal hava aly?ynyn altyndaki dekal bir sette koyu mavi ton baryndyryrken öbür sette koyu gri olarak basylmy?, kysacasy bir ?ekilde Revell dekal üretimin hattynda tonlary kaydyrmayy ba?army?.
3- Ebatlar; de?i?ik kutularyn dekalleri arasyndaki ton farky ebatlara da yansymy? durumda, misal 3 uçakta kanopi çerçevesindeki dekal 4mm civarynda kysa, 2 uçakta kanattaki kartalyn tüy dekalleri kanattan büyük, 2 uçakta burundan dönen çizgilerin boyu kysa vb.

Dekallemeye ilk olarak merkezden ba?ladym; yakyt ikmal deli?ine uygun dekali oturtup çevresel olarak çaly?mayy geni?lettim. Hilafsyz bütün uçaklarda dikey stabyn etrafyna syfyra syfyr oturmasy gereken dekal 2mm önde kaldy.

Ek olarak Revell üst kanatta olmasy gereken mat siyah üstüne parlak siyah kartal için ?öyle bir hile yapmy?; uça?yn üstünü siyaha de?il antrasite boyayyn demi?. Tamam ölçek etkisi vesaire yedik durumu ama di?er dekaller metalik olunca ölçek etkisi bir anda syfyrlanyyor.

Son söz olarak altyn rengi; Revell'in verdi?i kodlarla boyayynca saçma sapan bir altyn rengi ortaya çykyyor. Bu yüzden ben Alclad Pale Gold kullandym bu noktada. Direkt kar?ydan bakynca ku? dekaliyle birebir tonu tuttu ama açyly bakynca ku? dekalindeki metalik etki kaybolmakta ve altyn rengi arka gövde üstüne sary ku? eklenmi? gibi durmakta. Yapacaklara tavsiyem kuyruktaki ku? kafasyny maskeleyip boyamalary.

Alclad harici kullandy?ym tüm boyalar Gunze Sangyo.

Düzenleyen Ares - 09/01/2015 Saat 13:05
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/01/2015 Saat 14:51
Eline sa?lyk. Dahasy gelecek mi?

Yki haftadyr bu kitle çok isteksiz bir ?ekilde u?ra?yyorum. Revell ne buyurmu?sa öyle boyamayy dü?ünüyorum. Senin yazydan sonra biraz soru i?areti olu?tu. Dekaller alttaki rengi kapatycy kyvamda my? Öyle de?ilse altta kyrmyzy okla gösterdi?im kysymlarda sorun çykaryr my? Özellikle gold boyanyn oldu?u yerde? Maskelemeyi ona göre ba?tan yapayym istiyorum. Bendeki dekaller nasyl çykacak bakalym. Benim garibanyn fotolaryny basmaya çaly?yrym bugün. Ba?ka ipucu veya önerin varsa duymaktan mutluluk duyarym.

?u son açylan topiklerle forum yine eski kupon arazi günlerine dönmeye ba?lady. Wasteland konumundan çykmasy sevindirici.

IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/01/2015 Saat 15:05
Facebook kolay payla?ym yeri olunca bu tip forumlardaki dü?ü? normal, öte yandan kalycy ve toplu döküman olmasy açysyndan forumlar hala de?erini korumakta. Ben dahil verimsiz üyelerin tekrar üretmeye ba?lamalary canlandyracaktyr içeri?i.

SoloTürk'e gelirsek, gövde dekallerinin kapatycyly?ynda sorun yok ama arka yatay üst dekalleri canymy sykty biraz, garip bir ?ekilde transparanymsy bir durumu var bo?tayken dekalin ama oturunca tonu tutmasa da kapatyyor. Yarary olacaksa dekalleme syramy söyleyeyim; önce yakyt ikmal kapa?yny oturttum yerine, sonra kanopi alty dekallerini, akabinde di?er dekalleri ekleye ekleye gittim. Alt kysymda da nirengi dekali olarak ini? takymy kapa?yny aldym uçar poziyonda oldu?u için ama hava aly?ynyn üstüne dönen dekaller cidden bela, alt kysymdan sabitleyip bol sulu fyrçayla çevirdim içeri, oldu?u gibi microsolu dayadym üstüne, 1 saat sonra seyrüseferlerde filan kalan kabaryklyklary delip bir seans daha microsol uyguladym toparlady. Aynysyny üstteki yyldyzyn altyna gelen antenler için de yaptym. Burundaki tamamlayycy çizgi dekalini de ikiye ayyryp ayry ayry uyguladym. Alttaki ayyn arka kysmynda da kesikler var fine otursun diye keza ba?tan yapy?tyrmy?tym o finleri, dekalden sonra yapy?tyrmak çözümü onun. Bir de dekaller direkt yapy?yyor, modelin üstünün full yslak olmasyna çaba göster yoksa yerle?im bela oluyor. Son olarak aklyma gelen; kesme i?lemini top için de tekrarla, önce solle, sonra namluya kesik atyp bir daha sol uygula, o zaman yzgara detayyny bile alyyor.
Bir tane daha yapmam gerekiyor, onun a?amalaryny foto?raflayaca?ym, yeti?ebilir senin dekalleme sürecine.

Düzenleyen Ares - 09/01/2015 Saat 15:09
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/01/2015 Saat 15:26
Adam kendine verimsiz üye dedi ya. :)

Benim için faydaly bir konu ba?ly?y oldu. Bu boyama ho?uma gitmiyordu, kiti alyp yapmamak için bahane i?te. ?u kartopu atan Nato kaplanlyyy yapayym ben bir ara...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/01/2015 Saat 16:32
Orjinalini yazan: Ares

Facebook kolay payla?ym yeri olunca bu tip forumlardaki dü?ü? normal, öte yandan kalycy ve toplu döküman olmasy açysyndan forumlar hala de?erini korumakta. Ben dahil verimsiz üyelerin tekrar üretmeye ba?lamalary canlandyracaktyr içeri?i.

SoloTürk'e gelirsek, gövde dekallerinin kapatycyly?ynda sorun yok ama arka yatay üst dekalleri canymy sykty biraz, garip bir ?ekilde transparanymsy bir durumu var bo?tayken dekalin ama oturunca tonu tutmasa da kapatyyor. Yarary olacaksa dekalleme syramy söyleyeyim; önce yakyt ikmal kapa?yny oturttum yerine, sonra kanopi alty dekallerini, akabinde di?er dekalleri ekleye ekleye gittim. Alt kysymda da nirengi dekali olarak ini? takymy kapa?yny aldym uçar poziyonda oldu?u için ama hava aly?ynyn üstüne dönen dekaller cidden bela, alt kysymdan sabitleyip bol sulu fyrçayla çevirdim içeri, oldu?u gibi microsolu dayadym üstüne, 1 saat sonra seyrüseferlerde filan kalan kabaryklyklary delip bir seans daha microsol uyguladym toparlady. Aynysyny üstteki yyldyzyn altyna gelen antenler için de yaptym. Burundaki tamamlayycy çizgi dekalini de ikiye ayyryp ayry ayry uyguladym. Alttaki ayyn arka kysmynda da kesikler var fine otursun diye keza ba?tan yapy?tyrmy?tym o finleri, dekalden sonra yapy?tyrmak çözümü onun. Bir de dekaller direkt yapy?yyor, modelin üstünün full yslak olmasyna çaba göster yoksa yerle?im bela oluyor. Son olarak aklyma gelen; kesme i?lemini top için de tekrarla, önce solle, sonra namluya kesik atyp bir daha sol uygula, o zaman yzgara detayyny bile alyyor.
Bir tane daha yapmam gerekiyor, onun a?amalaryny foto?raflayaca?ym, yeti?ebilir senin dekalleme sürecine.

Notumu aldym. Ben o zaman plandaki boyama ?emasyny uygulayyp senin fotolary bekleyeyim. Mümkünse sa?ly-sollu, altly-üstü yakyn fotolar, referans olmasy bakymyndan çok makbule geçer. Te?ekkürler.

Son bir soru. Revell'in buyurdu?u ?ekliyle bitirince Block 52+ my oluyor bu yavru ?
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/01/2015 Saat 23:34
144'ü ne zaman çykar bunun?....
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/01/2015 Saat 11:03
Bu kiti beklemedikleri kadar çok satmy?lar Yalym. Hatta ilk basky tükenmi?, ikincisi yapylacakmy?. O yüzden ?aka maka 1/144 ölçekte de çykabilir :) Gerçi hazyr F-16 kalyby var my bilmiyorum o ölçekte?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/01/2015 Saat 14:29