Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: kristal clear Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Konu: kristal clear
    Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 06:21
bu malzeme nasıl kullanılır acaba? yabancı dil yok anlayamadım. fırça ya da kürdanla uygulanıyor galiba.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 06:24
Bu malzemeyi ben kürdanla uyguluyordum. Toplu iğnede kullanılabilir.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 06:37
tam olarak tarif edebilir misiniz? arkasındaki açıklama baya uzun. benim anllayabildiğim kısmı buydu. yani baştan sona nasıl uygulanıyor. nelere dikkat etmek lazım vb.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 06:51
Bu malzemeyi kokpit camı gibi cam meteryalleri yapıştırmada bildiğimiz yapıştırıcı gibi kullanıyoruz. Bu malzeme plastiği eritmediği için boyayada zarar vermiyor. Yani kokpiti ve kanopiyi boyadıktan sonra bu malzemyi boya üzerindede kullanabiliyoruz. Sürmek için daha öncede dediğim gibi kürdan ve toplu iğne kullandım. Fırça bence biraz fazla malzemeyi parçaya sürüp görünümü bozmamamıza neden olabilir. Fakat bu yapıştırıcıdan kesinlikle diğer yapıştırıcılardaki sağlamlığı beklemeyin. Zaten bu yüzden ben bir türlü bu yapıştırıcıdan randıman alamadım ve artık kullanmıyorum.
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 07:23
kesinlikle çok gevşek bir madde.yapıştırdıktan günler sonra bile hafif bir basınçla yapıştırdıklarınız sökülebliyor.benim bir maketim o yüzden mahvolmak üzere idi.(tayyareler kısmında h-21,uçan muz topiğini okursanız anlarsınız)
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 09:33
Ben bu malzemeyi oldukça randımanlı bir biçimde 2 senedir kullanıyorum.

000 ölçü fırça ile uyguluyorum. Uyguladıktan sonra fıröayı suyla temizliyorum. Zaten modellerimi bittikten sonra küçük camekanların içinde sakladığım için parçaların ellenmesi söz konusu olmuyor, dolayısıyla sağlamlık benim için bir problem teşkil etmiyor.

Diğer yandan, uygularken fazlasını, taşanını, sıvaşanını temizlemek için yanımda ıslak KTÇ (Kulak Temizleme Çomağı) bulunduruyorum. Eğer sıvaşan, taşan kısmı ıslakken silmezsek, kuruduktan sonra temizlemeğe çalışırken yapıştırdığımız, camı/kanopiyi de sökme riski var.

Ayrıca cam olmayan yerlerde cam yapmakta kullanıyorum. Cam üretmek istediğim alanın önce tüm çerçevesine sürüp, sonra, bu alanın üzerinde malzemeyi çekiştiren, süren bir hareketle beyaz bir ağ oluşturuyorum. Kuruyunca şeffaf cam oluyor.

Daha önce, sakarlığımdan dolayı yaşadığım kanopi felaketlerinden dolayı, benim tek kanopi/cam yapıştırma malzemem budur. Tavsiyem, çeşitli artık parçalar (şeffaf/renkli, vs) üzerinde denemeniz, farklı etki/efektlere elinizin alışacağı şekilde egzersiz yapıp, sonuçları malzeme kuruduktan sonra görüp olaya daha hakim olarak devam etmenizdir.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 10:07
Barkın ın bahsettiği camlar düz ve yaklaşık olarak 5mm ye 5 mm ebadında.Belki biraz daha büyük olabilir ama eğim vermek zor.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 01:21
şu cam yapma meselesini anlayamadım. özellikle çerçeveye sürüp malzemeyi çekiştirme meselesini
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 09:35
Atilla bey;

Aşağıda, adım adım Micro Scale Kristal Klear ile canlı bir pencere camı yapımını bulacaksınız:

Önce test modelimizi görüyorsunuz. Bu uygulamada araç şoförünün episkopu olan boşluğa şeffaf bir cam uygulayacağım:

Micro Scale Kristal Klear'ı uygulamak üzere 000 Habico fırça kullanıyorum:

Cam yapmak istediğim pencereciğin etrafına malzemeyi uygulamaya başlıyorum. Amacım, tüm çerçeveye eşit miktarda Kristal Klear sürmek:

Devam...
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 09:41
Cam yapmak istediğimiz kısmın çerçevesine Kristal Klear'ı iyice yaydım (eşit miktarda olmasına dikkat ederek(gerçi çabuk çabuk olsun diye ben eşit miktarda dağıtamamışım çerçeveye sonradan anlaşılacak ama mühim olan bir fikir vermesi):

Ardından, kaplamaya çalıştığım boşluk büyük olduğu için bol Kristal Klear'ı fırçayla bu çerçevenin bir kenarından diğer kenarına uzatmak için kullanıyorum. malzeme kıvamlı bir şey olduğundan ortasını kaplıyor:

Şimdi "Ya sabır" diyoruz. 1 saat sonra manzara şudur:

Devam...
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 09:43
Çok özenli yapmadığım için bir kenarda birikti. Ancak aklınızdaki sorunun cevabı olmuştur. Henüz tam kurumadığı için halen beyaz kalan bir kısmı var. Ancak yarın daha güzel olacaktır. Sürdüğüm zemin tam birbiriyle paralel olmadığı için aşağı doğru bombe yapması normal. Ancak bunun yerine bir yolcu uçağı penceresi, bir gemi lumbozu olaydı çok daha düzgün olabilir. Burda amacım zaten temelini anlatabilmek. Olayı geliştirmek sizlere kalmış:

IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 01:04
yani boşluğu bu maddeyle tamamen dolduruyoruz. anladığım kadarıyla böyle. uygulamayı bir aracın arka farında deneyeceğim. tedaviden önce ve sonra fotoları basıp yorumlarınızı tekrar alırım. şimdilik yardımlarınız için teşekkürler.
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 01:53
Humbrol Clearfix adlı, cam şişede satılan müstahzar bu iş için idealdir. Hem yeterince dayanıklı, hem de cam vs. yapmak için daha kolay uygulanabilir.
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 01:56
Hayır hayır, sakın doldurmayın. Asla kurumaz. Yukardaki fotoların 4.sünde episkopun sadece Kristal Klear ile çerçevesini belirledim. 5. Foto da görüldüğü şekilde aslında sadece bu çerçeve olan kısmın sadece bir kenarından diğer kenarına malzemenin atlamasını sağladım. Yüzey gerilimi (fizik kanunuymuş) sayesinde bir baloncuk gibi malzeme ince bir duvar oluşturdu. Bu kuruyunca ince bir cam elde ettim.
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 02:31
Modelcilik jargonunda tamiya yeşil kafa deyince nasılki herkes malum yapıştırıcıyı anlıyorsa, cam yapma sıvısı dendiğinde de resimdeki sıvı anlaşılmakta...

Açıkçası uçak yaptığım dönemlerde kullandım, kanopi yapıştırmada bizim beyaz marangoz tutkalının biraz daha kalitelisi gibi bir sonuç aldım. Güzide Habicolarımı kullanmadım bu iş için tabiki :)

Cam yaparken de Sevgili Barkın'ın kastı ince bir katman yaratabilmekte, yoksa boşluğu bu sıvı ile doldurduğunuzda ancak buzlu cam olabiliyor... Bu nedenle de Sevgili İdris'inde belirtiği gibi küçük boşluklarda işe yarayor...    

Özünde her modelcide olsun ama olmasa da ukte kalsın şeklinde bir malzeme...
Bence tabiki...

sevgilerimle...
IP
mk_ozkir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 296
Alıntı mk_ozkir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 02:42
Orjinalini yazan: erhntly

Modelcilik jargonunda tamiya yeşil kafa deyince nasılki herkes malum yapıştırıcıyı anlıyorsa, cam yapma sıvısı dendiğinde de resimdeki sıvı anlaşılmakta...
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 05:25
mesaj alınmıştır.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır