Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Soğuk savaş ve askeri gelişim Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Konu: Soğuk savaş ve askeri gelişim
    Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 12:17
Uzun zamandır aklıma takılan bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizce soğuk savaşın bitmesi dünyanın teknolojik gelişimini yavaşlatmışmıdır? Ben böyle düşünüyorum. Askeri havacılığı ele alcak olsak yeni modellerin gelişmesi birhayli yavaşladı. Eskiden (70 ve 80'lerde) hemen her 2-3 senede bir yeni prototipler piyasaya çıkarken günümüzde F-35'e geçilmesi bile on yıllar almakta. Mutlaka ekonomik kaygılar ön planda ama düşünsenize bugün Sovyetler var olsaydı bu geçiş nekadar sürerdi? Amerika yeni savaş uçağı için yabancı ortak ararmıydı? Ya da Comanche projesini rafa kaldırırmıydı?? Bu sadece bir örnek tabi asıl önemlisi askeri gelişimin sivil hayat teknolojileri ve ekonomi ile yakın ilişkisi. Unutmayalım ki internetten mikrodalga fırına kadar pek çok teknoloji askeri tabanlıdır. Kanımca askeri teknolojideki yavaşlama farkında olmadan dünyanın teknolojik ilerlemesini yavaşlatmıştır.
Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 12:21
Teknolojik ilerlemenin yavaşlaması savaş çıkmasından iyidir.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 12:24
Orjinalini yazan: Burak Özdil

Uzun zamandır aklıma takılan bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizce soğuk savaşın bitmesi dünyanın teknolojik gelişimini yavaşlatmışmıdır? Ben böyle düşünüyorum. Askeri havacılığı ele alcak olsak yeni modellerin gelişmesi birhayli yavaşladı. Eskiden (70 ve 80'lerde) hemen her 2-3 senede bir yeni prototipler piyasaya çıkarken günümüzde F-35'e geçilmesi bile on yıllar almakta. Mutlaka ekonomik kaygılar ön planda ama düşünsenize bugün Sovyetler var olsaydı bu geçiş nekadar sürerdi? Amerika yeni savaş uçağı için yabancı ortak ararmıydı? Ya da Comanche projesini rafa kaldırırmıydı?? Bu sadece bir örnek tabi asıl önemlisi askeri gelişimin sivil hayat teknolojileri ve ekonomi ile yakın ilişkisi. Unutmayalım ki internetten mikrodalga fırına kadar pek çok teknoloji askeri tabanlıdır. Kanımca askeri teknolojideki yavaşlama farkında olmadan dünyanın teknolojik ilerlemesini yavaşlatmıştır.

evet
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 12:52
İnsanoğlunun tarihine bakarsak tuhaf bir ironidir bu mevzu. Büyük ilerlemeler önce insanları yok etmek için geliştirilip daha sonra sivil hayatta uygulama alanları bulmuştur. İdris beyede kesinlikle katılıyorum ama şuan sadece eskisi gibi topyekün savaş yok local savaşlar var ve dünya savaşmıyormuş gibi görünüyor.
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 12:57
Teknolojik gelismede bir yavaslama oldugu yok, aksine uluslararasi hakemli dergilerde yayinlanan bilimsel makalelere yapilan atiflari takip eden Science Citation Index(SCI)'e gore yayinlanan bilimsel makalelere bakacak olursak korkunc bir artis var. Benzer sekilde patent sayisinda da artis var, ki teknolojik gelisme icin bu iki rakamdan daha guvenilir gosterge var midir bilemiyorum. Sadece bilgisayar performansinda 1990'den 2005'e kadar elde edilen artis sozgelimi 1965'den 1980'e kadar olan artistan cok daha fazla.

Yazinizin basliginda "askeri gelisim" derken iceriginde teknolojik gelisimden bahsetmissiniz. Askeri gelisimden kasit askeri teknolojideki gelisim ise kanimca onda da bir yavaslama yok. Aksine teknoloji cok hizli ilerleyip maliyet ve karmasiklik cok arttigi icin yeni tip silahlarin tasarimi ve testi uzun zaman aliyor.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 19:40
Bence gözden kaçırılan nokta (lisede teknoloji konusunda bir ödev yaptığım için biraz araştırmışlığım vardır, gerçi 5 senelik bilgilerle konuşacağım affola) incelenen sahanın genele göre dar olması.

Özellikle 1980lerden sonra teknoloji laf yerindeyse "zıplayarak" ilerlemekte, denildiği gibi alınan patent sayısı ve yeni "buluş"ların sayısı katlanarak artıyor. Fakat, bunların çoğu alışılageldik alanlarda değil, yeni alanlarda olmakta ve en önemlisi de bilgisayar sektörü ve yan sanayisi (özellikle mikroişlemci ve yarı-iletken hadiseleri). 2000 yılında yaptığımız karşılaştırmada 1980e göre teknolojik olarak 20 katın üzerinde bir gelişme vardı.

Dünyada hala askeri teknoloji önde gidiyor çünkü ne yazık ki en büyük ödenek önce bunlara ayrılıyor, ardından da karlılığı çok yüksek olan ilaç- medikal sektörü geliyor. Bu alanda hala teknoloji çok hızlı gelişiyor, fakat ekonomik politikaların değişmesi sonucu eldekilerin savaş sistemlerinin yenilenmesi, silahlarının yükseltilmesi seçenekleri ucuz ve kolay olduğu için ortaya yeni oyuncaklar çıkmıyor. Düşünürseniz (otorite sayılmam yanılıyor olabilirim ama) bir F18i yenilemek(özellikle elektronik olarak) herhalde sıfırdan bir F48 projesine girip bitirmekten çok daha az masraflıdır.

Haklı olduğunuz konu, Amerika ve Avrupa artık tepelerine çullanacak onbinlerce Rus tankının korkusuyla yaşamadıkları için artık eskisi kadar tank yapılmıyor, bu konudaki yarış yavaşladığı için tanklar yenilenmiyor. Artık hava üstünlüğü kurmak,gelen Rus filosunu durdurmak ve karşı saldırı için çok sayıda uçak da gerekmiyor. İşte bu yüzden, bu konudaki yarış bir nevi bittiği ve buralara yönlendirilecek ödeneklerle yeni ihtiyaçlara göre ayrıldığı için bu konular tavsadı. Fakat artık savaş sistemi de farklı olduğu için farklı yönlerdeki askeri teknolojiler hala gelişmekte.

Çok basit bir örnek vermek gerekirse, Google Earth. Hala askeri alandan sıçramalar evlerimize giriyor sanırım.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Panzerace
Üye
Üye

Gönderilenler: 198
Alıntı Panzerace Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 00:51
-

Düzenleyen Panzerace - 01/05/2008 Saat 22:56
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 23:30
Hayır yavaşlama değil aksine bir hızlanma olduğunu düşünüyorum. Sadece elektronik/iletişim sektöründe değil, hemen her türlü imalat sektöründe önemli teknolojik gelişmeler var ve hızlanıyor. Savunmaya değil üretimre yapılan yatırmların sonucu bu. The Dividend of Peace dedikleri şey, ne kadar barış varsa artık    
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 14:44
Sanırım askeri havacılık yatırımlarının ciddi bölümü pilotsuz uçaklara yapılıyor. Bir kaç sene önce predator ler sadece fotoğraf çekerken şimdilerde hellfire taşıyorlar. Bir savaş yada avcı uçağından çok daha ucuzlar ve vurulsalar dahi ölecek bir pilot yok!

Ek olarak "nano teknoloji" askeri alanda da geleceği belirleyecek gibi görünüyor. Öyle ki; nano partiküllerin işlenmesi ve hakimiyeti tam olarak sağlanırsa ne pilotsuz uçaklara ne de görünmez askerlere gerek kalacak. Konu hakkında küçük bir araştırma yapıldığında dahi, savaş durumunda ortaya çıkabilecek korkunç sonuçlar hemen anlaşılıyor.

Nano teknoloji hakkında bilgi için: Michael Crichton - Av (Altın yayınlar kitabevi)
Kitap macera türü olsa da tamamiyle bilimsel gerçeklere dayanmakta. Crichton'ı tanıyanlar bilirler.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide