Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Hasegawa F-18C 30th Anniversary Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2013 Saat 06:54
Selamlar, gumusu korumak icin iki kat future uyguladim:

Inis takimi yuvalarini inceltilmis parlak siyah ile biraz koyulastirdim:

Ardindan beyaz boya islemine basladim. Dediginiz gibi beyaz renk kolay kolay ortaya cikmiyor. Her biri yarim saatten iki seans sonrasindaki durum asagidaki gibi. Daha bir suru kat var uygulamam gereken. Sabir gerektiriyor.

Olmadi Tamiya beyaz astara basvuracagim. Bir-iki kattan sonraki duruma gore hareket etmeyi planliyorum.

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2013 Saat 10:47
Bence bu a?amadan sonra astary kary?tyrmamak daha iyi Burak Bey. Beyaz daha yeni yeni kapatmaya ba?lamy? ama dokusu düzgün duruyor. Astaryn yapysy normal boyadan farkly oldu?u için bir yol kazasy olabilir.

Tahminen bu kyvamdaki 4-5 katla beyaz olmasy gereken rengi alyr, biraz daha kat atarsanyz da parlamaya ba?lar. Sabyrla devam derim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2013 Saat 14:47
Emre'ye katylmakla beraber, e?er yüzey dokusunda bölgesel farklylyklar olu?maya ba?ladyysa, boyayy bir iki gün kurutup, bütün yüzeyi ayny dokuya getirmek için 2000 ve üstü bir zymparayla su altynda zymparalayyp, akabinde boyaya devam ?eklinde bir öneri de ben ekleyim.

Düzenleyen Holy Diver - 03/01/2013 Saat 14:48

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2013 Saat 19:43
Tesekkur ederim onerileriniz icin. Yakindan baktigimda boyanin dokusunda cok problem gormedim, ancak uzaktan bakinca yer yer renk dalgalanmasi goruyorum (bu konuda uyarmistiniz daha onceden). Tekrar yapma imkanim olsaydi sanirim Tamiya beyaz astari secerdim.

Resimlerde belki cok belli olmuyor (bazilari badana gibi cikmis), ama grimsi bir renk hakim tum ucaga. Cok sasirtici degil bu, ama umdugum gibi de degil. Bir kac kat daha gerekecek.

Garip olan ucagin inis takimlarina beyaz astar uygulayip oyle boyamistim. Ucakla inis takimlarini yan yana koyunca inis takimlari bembeyaz duruyor. Halbuki gercek ucakta tam tersi: inis takimlari govdeye gore daha koyu, kirli, golgeli bir hal aliyor. Cok stres yapmiyorum :) ama tecrubelerimi paylasayim dedim.

Bu modele terapi niyetiyle baslamistim, oyle de gidiyor neyse ki. Aklimda TuAF F-4 ve F-14 projeleri var ama kafada buyuttgum icin bir turlu cesaret bulup da girisemiyorum. Size de oluyor mu bu turlu seyler? Ogrenecek cok sey var deyip erteliyorum hep. Baska bir sorun da F-14 ve F-4 modellerini icime sine sine yaparsam artik baska birseyden haz alamam, modelciligi birakirmisim gibime geliyor :)

IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2013 Saat 20:58
Orjinalini yazan: levburkara

Bu modele terapi niyetiyle baslamistim, oyle de gidiyor neyse ki. Aklimda TuAF F-4 ve F-14 projeleri var ama kafada buyuttgum icin bir turlu cesaret bulup da girisemiyorum. Size de oluyor mu bu turlu seyler? Ogrenecek cok sey var deyip erteliyorum hep. Baska bir sorun da F-14 ve F-4 modellerini icime sine sine yaparsam artik baska birseyden haz alamam, modelciligi birakirmisim gibime geliyor :)

Ertelemenin ve ö?renmenin sonu yok bence :) ?u syralar zamansyzlyktan yakyndy?ymdan ayny gerekçeyle erteledi?im tüm modellere bakyp ke?ke zamanynda yapsaymy?ym diyorum. Tecrübe arttykça modelin talep etti?i mesai süresi de artyyor. Eskiden bir iki haftada bir pervaneli bitirirken ?imdi bir ayda motorunu bitiremiyorum (PE tasarla, çiz üret vs).

Üstüne bir de yeni çykan maketleri ekleyin :) Zokei Mura veya o kalibrede bir firmanyn F-4E veya F-14 çykartmayaca?yny garanti edebiliyorsanyz bence erteleyin :) Yoksa stok ?i?iyor benden söylemesi.

Hülasa; vaktiniz varsa yapyn hiç beklemeyin :)

IP
erhan köküöz
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 251
Alıntı erhan köküöz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2013 Saat 00:28
[QUOTE=levburkara] Selamlar, gumusu korumak icin iki kat future uyguladim:

Burak Bey bu kadar titiz ve ayryntyly çaly?manyz sonucunda çok güzel maketler ortaya çykartyyorsunuz. Öncelikle sizi kutlamak isterim. Ayryca bir de sorum olacak, future'y inceltmeden mi kullanyyorsunuz? E?er inceltiyorsanyz ne ile inceltiyorsunuz?
Kolay gelsin.
Not: F-102'yi bitirdinizmi?
50 kuru?a içti?iniz suyu
1 liraya i?eten sistemin ady:
KAPYTALYZM’dir.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2013 Saat 01:00
Tesekkur ederim Erhan Bey. Future'i inceltiyorum tahmin etmis oldugunuz gibi. Bunun icin amonyakli camsil kullaniyorum (burda windex diye geciyor). Mavi rengi problem olusturmuyor. Amonyakli olmasi onemli. Future-Camsil karisimi 70/30'dan 50/50'ye kadar degisebiliyor, goz karari yani. Bazen futuri uyguladiktan hemen sonra (kurumadan diyeyim) airbrusha sadece camsil yukleyip butun yuzeye genel olarak uyguluyorum. Bu, portakal kabugu gibi kurumus olabilen futurei gecici olarak cozup yeniden sekil almasini, bu esnada da yuzeyin oldukca parlak bir goruntu almasini sagliyor. Ancak her durumda yuzeyde birikinti olusturmamak onemli. Isik acisini ayarlayip islakligi kontrol ediyorum surekli birikinti olmamasi icin. Bir de her zaman asiri parlak bir yuzey hedeflemiyorum, ugrastigim renk tonlamasini alip goturebiliyor.

F-102 sizlere omur... Mental olarak Meng'in yeni modeline yenik dustum, Hasegawa'dan hayir gelmez dedim. Modeli imha ettim. Kayinpederime de soyledim, problem degil dedi.

Düzenleyen levburkara - 04/01/2013 Saat 01:01
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2013 Saat 18:38
Selamlar, en son postumdan kisa sure sonra flaplara oynarken menteselerden ikisini onarilmaz bir bicimde kirdim. Yasadigim soku atlattiktan sonra bu modelden de hayir gelmez deyip imha ettim. Hasegawa F-102'den sonra bunu da kaybetmis oldum. Bir sure ara verip kendime geldikten sonra - ve o arada bir iki maket daha aldiktan sonra - bu modele sifirdan baslamaya karar verdim. Bir tane daha F-18C aldim. Bu sefer kokpiti kutudan ciktigi gibi yapacagim, pilotu da oturtacagim. Gostergeler icin yanar doner film kullandim.

AoA problari icin toplu igne kullandim. Ignenin ucu biraz kavisli oldugu icin metal zimpara ile konik hale getirmeye calistim:

Yine uzun surecek tesviye, detay acma islemleri beni bekliyor:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2013 Saat 18:45
Pilotun kaski eski tipte, belki yeni bir pilot edinip tekrar yapacagim:

Siperligi alttan airbrushla uyguladigim inceltilmis smoke ile hafif koyulastirmaya calistim. Daha sonra siperlige ve kanopiye future banyosu:

Egzoslari tekrar yapiyorum. Farkli seramik plakalara Tamiya buff'a acarak ve koyulastirarak farkli tonlar vermeye calistim. Tek tek maskeleme en cok zaman alan kismi tabi. Sonrasinda future > yagli yikama > mat vernik.

Panik atak sirasinda dusunmeden aldigim Meng F-102 ve Hasegawa F-14D. F-102 sahane gozukuyor kutuda. F-14 cok cok karmasik ve kucuk. Bakalim ne yapacagiz bunlarla...

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2013 Saat 18:53
Lastikleri su sekilde boyadim: Tamiya beyaz astar > Tamiya parlak beyaz > Future > koyu yagli yikama > cantlari parafilm ile maskeleme > siyah lastikler > lastik yanlarini maskeleyip dis yuzeye ince koyu gri.

Kutudan metal inis takimlari cikiyor. Biraz ugrastiriyor butun metal+plastik parcalari birlestirmek. Tamiya astar ve bir kac kat beyaz boya sonrasinda durum:

Ve tekrar tesviye, butun panelleri acma, percinleri derinlestirme, defalarca sulu zimpara, su altinda yikama ve butun bu islemleri bir kac defa daha tekrarlama...

Duruma gore kaybolmus panelleri acmak icin Tamiya bant kullaniyorum kilavuz olarak. Duz cizgiler icin dymo tape ideal, ancak boyle durumlarda iki kat tamiya bant da is goruyor:

ARC'da asagidaki boslugu doldurup doldurmamam gerektigi hakkinda bir soru sormustum. Sonrasinda buldugum resimlerde bu kadar belirgin bir bosluk olamdigini gordum, tamiya whiye putty ile doldurdum:

Düzenleyen levburkara - 10/03/2013 Saat 18:57
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/03/2013 Saat 03:48
Selamlar, yavas yavas astar asamasina yaklasiyorum sanirim. En son celik yun ve su ile butun yuzeyin ustunden gectim. Mikro seviyede olusturdugu cizikler astar icin iyi bir yuzey olusturuyor diye dusunuyorum.

HUD camlari biraz zaman aldi. Lens icin tamiya banda yapistirdigim yanar-doner filmi kullandim tekrar. Camlar asetattan. Seffafligi artirmak icin firca ile camlara future surdum, ardindan airbrush ile amonyakli camsil uyguladim. Ardindan siyah bolgelere gumus ile kuru fircalama.

Astar oncesi son durum.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/03/2013 Saat 03:58
Boyayla tikanmasin diye inis takimlari ve antenlerin takildigi noktalari blu-tack ile doldurdum.

Siperligi yesil kafa ve japon yapistiricisi ile yerine oturttum. Bosluklari tamiya gri astar ile doldurdum. Belki bir kat daha gerekecek. Ardindan siki bir zimparalama isi bekliyor. Siperligin dis yuzeyi harap olacak tabi, tekrar micro mesh, compund, cila vs ile eski durumuna getirecegim.

Eskiden siperligin bosluklarini doldururken asiri dikkatli olmaya calisiyordum. Cami dikkatle maskeleyip macunu banda degdirmemeye calisiyordum. Tabi zimpara da cok zor oluyordu. Bu sefer onun yerine tahribati goze alip sonradan tekrar parlatma yoluna gidecegim, bakalim nasil olacak.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2013 Saat 23:45
Selamlar, on siperligi zimparalama isine baslamistim:

Ancak, temizlik sirasinda HUD camlari bir anda buzlanmis cama dondu. Siperligi sokup herseye yeniden basladim. Yeni HUD camlari, boyama vs derken oldukca uzun surdu. Fotograflarla ozetlemeye calisayim:

Yeni HUD camlari, yeniden boyama:

HUD lensi icin kullandigim malzemeler:

Seffaf cam zimparalama ve parlatma icin kullandigim malzemeler: Micromesh sistemi, Tamiya coarse compound, Novus ve Future. Novus'tan sadece #2'yi kullaniyorum.

Yeniden yaptigim camlar. Solda ve ortada future ile bitirdigim siperlik vs kanopi, sagda kutudan cikan kanopi (kalip izi belli).

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2013 Saat 23:53
HUD camlarini yaslayabilmek icin HUD cercevesine disfircasi kilindan esik yaptim. Krokisi su sekilde:

Siperligi tekrar ilistirip dolgu, zimpara, compound ve Novus #2 islemlerinden sonraki hal soyle:

Bu da fircayla Future surdukten sonraki hali:

Pilotta hafif bir ciftetelli durumu sozkonusu, bakalim, belki yeni bir pilot yaparim belki...

Inis takimlarini yikama islemleri:

Goruldugu gibi 2 adim ileri 1 adim geriye gidiyorum. Siperligin son future katmani kuruduktan sonra maskeleyip boyama islemine gecmek istiyorum. Bu sefer gumus bir altkatman yerine direkt Tamiya white liquid primer kullanmayi planliyorum. O zamana kadar inis takimlari, kanopi raylari, antenlerle bir sure mesgul olurum herhalde.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/03/2013 Saat 05:04
Selamlar, yavas yavas boya asamasina yaklasiyorum. Egzosa future (astar) > Alclad stainless steel > MM burnt iron > ovalama uyguladim. Biraz daha maskeleme ve boyama isi var renk zenginligi icin.

Siperligin oval kismini maskelemek icin bant kullandim. Kasigin ucunu kilavuz alarak ince bir serit kestim. Duz bandi eymeye nazaran biraz daha rahat oldu maskelemek.

Kokpiti korumak icin ilk denemeden kalan kanopiyi blu-tack yardimiyla oturttum. AoA probelarini elektrik telinin disiyla korumaya calisacagim.

Resimde belli olmuyor ancak turbini parafilm ile ortmeye calistim. Gerip incelttigim parafilmi kulak temizleme cubugu ile aligin icine ittim, yan duvarlara filmi bastirarak sabitledim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/03/2013 Saat 05:09
Nihayet astar asamasindayim. Tamiya liquid white primeri Mr. Hobby levelling thinner + Tamiya laker thinner + normal laker tiner + kehentohumu yagi (linseed oil) karisimiyla incelttim. Iki kat uyguladiktan sonraki durum soyle:

Goruldugu gibi astar henuz cok ince ve macunlu kisimlari tam ortemedi. Eski bir bezle puturlu kurumus kisimlari duzeltip bir-iki kat daha astar uygulamam gerekecek gibi.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2013 Saat 04:01
Selamlar, agir da olsa ilerlemeye calisiyorum. En son inis takim kapaklarinin yanlarini parafilm ile maskeleyip boyadim.

Egzos patellerinin aralarini da maskeleyerek koyulastirmaya calistim.

Ancak sonuc icime sinmedi, yeterli tezadi saglayamadim. Alclad stainless steel ile butun yuzeyi tekrar boyayip tekrar maske-koyulastirma isine girecegim sanirim.

Düzenleyen levburkara - 02/04/2013 Saat 04:02
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2013 Saat 04:11
Ve nihayet boyama asamasina gecebildim. Beyaz astardan sonra yunlu bir eldiven ve eski bulasik sungerinin parcalariyla butun yuzeylerin ustunden gectim. Puturlu kurumus olabilen bolgeleri duzlestirmekte yardimci oluyor bu adim. Biriken statik elektrigi bertaraf etmek icin camasir kurutucularinda kullanilan yumusatici bezle butun yuzeyi ovaladim. En son 40 psi'lik basincla butun yuzeyi airbrushla temizledim.

Ardindan 2 kat MM enamel parlak beyaz, ve kuruduktan sonra 2 kat Gunze akrilik parlak beyaz ile yuzeyi boyadim. Astarlarla beraber su anda 6 kat boya oldu. En son durumdan bir kac resim paylasiyorum.

Boya iyice kuruduktan sonra bilimum anten vs.'yi maskeleyip gri renkle boyayacagim. Ardindan, bir aksilik olmazsa, dekal isine baslayacagim gibi gorunuyor.
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04