Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Haberler
 Modelsitesi Forumu : Duyuru ve Uyarılar : Haberler
Mesaj icon Konu: Ynternetten aly?veri?e ikinci darbe! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Konu: Ynternetten aly?veri?e ikinci darbe!
    Gönderim Zamanı: 21/08/2011 Saat 02:38
Buyrun, Ayrynty linkte mevcut.

B-u-r-a-d-a ....
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2011 Saat 08:55
Ynternetten aly?veri?e ikinci darbe!
Yurt dy?yndan gelen e?yadaki muafiyet synyry 75 Euro'ya çekildi!

ne güzel...

fakat buna kar?yn miktar kysytlamasy kaldyrylmy?.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2011 Saat 13:25
Orjinalini yazan: ardeth

fakat buna kar?yn miktar kysytlamasy kaldyrylmy?.

Yönetmeli?in tam metnini yayynlamamy?lar. Sadece mal tutary de?i?tirilmi?, geri kalan maddeler de?i?tirilmemi? olabilir.
Koray Fenman
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2011 Saat 13:42
Yayynlanan metin ?u ?ekilde:

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/08/20110822.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/08/20110822.htm

E?er ba?lanty çaly?mazsa Resmi Gazeteyi açyn, 20 A?ustos 2011 tarihli kararlarda 4458 Gümrükle ilgili olany okuyun.

Kysacasy önceden olan synyrlamalar devam ediyor. De?i?iklik sadece 150 Euroluk synyryn 75 Euro'ya indirilmesi ?eklinde olmu?. Kysacasy yurtdy?yndan bir ?ey almayyn diyorlar, oturun oturdu?unuz yerde diyorlar.

Düzenleyen KucukEniste - 22/08/2011 Saat 13:43
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2011 Saat 13:44
Tyklayynca yine 22 A?ustos olarak açyyor. Üst solda önceki'nin yanyndaki sembola basyp 20 A?ustosa dönmek gerek sanyrym.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2011 Saat 16:58
Orjinalini yazan: KucukEniste

Kysacasy yurtdy?yndan bir ?ey almayyn diyorlar, oturun oturdu?unuz yerde diyorlar.

Ciddi bir ?ekilde gidi?at bu yönde. Gelecek sene bu günleri de arayabiliriz. Zaten ülkemizde genel prensip denetleyemiyorsan tümden yasakla.
Koray Fenman
IP
sadak ta?yyycy
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı sadak ta?yyycy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2011 Saat 17:16
Orjinalini yazan: KFKF

Orjinalini yazan: KucukEniste

Kysacasy yurtdy?yndan bir ?ey almayyn diyorlar, oturun oturdu?unuz yerde diyorlar.

Ciddi bir ?ekilde gidi?at bu yönde. Gelecek sene bu günleri de arayabiliriz. Zaten ülkemizde genel prensip denetleyemiyorsan tümden yasakla.

Ynternetin Akibeti gibi olmasa bari(22 a?ustos Filtre olayy).

Düzenleyen sadak ta?yyycy - 22/08/2011 Saat 17:16
IP
spike73
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 34
Alıntı spike73 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2011 Saat 10:50
Daha önce internetten aly?veri? yapmy?tym ama hizmet aly?veri?i oldu?u için (Elektronik Kitap, Site üyelikleri Vb) mal alymlarynda bir ?eyi merak ediyorum diyelim ki Eski 150Euro yeni 75euro yu geçen bir aly?veri? yaptym aldy?ym 1 ürün veya 2 ürün toplamy 300 euro veya 400 euro yani bu ürün geldi?i zaman Türkiyedeki Saty? emsallerine uygun olarak gümrük vergisi ödenip alabiliyormuyum yoksa gümrük bu ürünü iade mi ediyor nasyl bir uygulama ile kar?y kar?yya geliniyor
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2011 Saat 11:36
Son yyllarda Türkiye'den teminle yurtdy?yndan temin arasyndaki farklar da giderek azaldy hatta buradan temin etmek neredeyse daha dü?ük maliyetli. Ben uzun süredir ne almy?sam Türkiye'den almy?ym fark ettim de.

Her ne kadar bizim i?imize gelmese de yapylan uygulama hem yerel tüccarlaryn ayakta kalmalary ve geli?meleri için, hem de yurtdy?yna çykan paranyn vergilendirilebilmesi için olumlu.

Mebla?y a?an aly?veri?lerde vergilendirme, ilgili malyn toplam maliyeti üzerinden o malyn cinsine göre belirlenmi? bir % hesaplanarak yapylyyor. Geri gönderim olmuyor. Konu ile ilgili mevzuaty detayly bilmiyorum fakat genel hatlary ile bu ?ekilde.
IP
spike73
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 34
Alıntı spike73 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2011 Saat 11:47
Burak Bey zaten bende modellerimin ço?unu iç piyasadan temin ediyorum ama bazen aranan ürünü yurt içinden bulmak zor oluyor özellikle yurt içinde saty? yapan firmalaryn mallary ürünlerin çyky? tarihine göre de?il ara dönemler halinde temin etmeleri nedeniyle yeni bir ürünün yurt içine girmesi 3-4 ayy bulabiliyor mesela tamiya ile ilgili bir boyayy ithalatçy firmanyn stoklarynda kalmady? için temin edemeyip 5 ay bekledi?imi hatyrlyyorum tabi 2 sene oldu ?imdiki durumlaryny bilemiyorum ama zaten yukaryda da yazdy?ym gibi yurt dy?yndan henüz bir ürün almy? de?ilim syrf merak etti?im için sormu?tum ilginize te?ekkür ederim
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2011 Saat 13:34
Az önce son paketimin ne sebeple gümrü?e sevkedildi?ini anlamaya çaly?yrken buradan aldym cevaby. Yalnyz i?in komi?i paketin 17'sinde gelmi? olmasy. Amcalar 3 gün keyiften tutup bu sabah da gümrü?e yollamy?lar resmen. Tany?tyrayym, ilk kurban: BEN! Bakalym kahramanymyz gelecek bölümde ne yapacak?
Consume Ergo Sum
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2011 Saat 13:39
Siz de haklysynyz fakat istisnai durumlar hariç (örne?in yeni çykmy? bir firmanyn synyrly sayyda üretti?i limited run bir kit) son dönemde benim gözlemledi?im yerli tedarikçilerin hyzla geli?ti?i ve eskiden zor bulunan pek çok ürünün artyk daha kolay temin edilebilir hale geldi?i.

Bu durum sevindirici ve ayny zamanda ülkede modelcili?e ilginin yükseldi?inin de bir göstergesi.

Biz vatanda?lar olarak her ne kadar vergilerin azalmasyny, synyrlamalaryn kalkmasyny arzu etsek de, ülke için aslynda sa?lykly olany daha az ithalat yapylyp daha fazla üretime yönelinmesi. Bu düzenlemelerin bir amacy da bu aslynda. Tüketimi azaltmak lakin üretime yatyrym yapylmadyktan sonra tabi hiç bir anlamy yok. Özellikle modelcilik konusunda ?u an için bu bir ütopya olsa da, gelecek için umutsuz de?ilim.

Burada bulamadyklarymyzy tedarik etmemiz için düzenleme zaten açyk bir kapy byrakyyor, buradaki amaç vergiden kaçylarak ihtalat yapylmasyny ve paranyn yurtdy?yna kontrolsüz çyky?yny daha dü?ük bir seviyeye çekmek ki bence de bu olmasy gereken diye dü?ünüyorum. Dövizdeki arty?y (son dönemde %20 civary) dengelemek için de bu azaltyma gidilmi? olabilir.
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2011 Saat 14:00
Jolly az bekle gümrükten çykar gönderirler bayramdan sonra, benim 4 ayry paket benden 100m. ötede bir postanede 12 gün öylesine bekledikten sonra da?ytyma çykty, malum ramazan, sycaklar vs. parttime da?ytym yapmaktalar sanyrym..

?u ana kadar takylan bir paket olmady ama gözlemlerim, PTT de?il de özel kargo ?irketleri aracyly?y ile bana gelen yurtdy?y kaynakly tüm maket kutulary, özensiz bir falçata darbesi ile üstten açylmakta ve içine bakylmakta.. O falçata darbesinin plastikleri zedelememesi büyük ?ans.. Hasar olsa kimle muhatap olunacak bilmek bile istemiyorum..

Bu ara ?ahsi ithalatlara son verip geli?meleri gözlemlemek en güzeli sanyrym.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2011 Saat 15:18
"Gümrüklü" ibaresi bir?ey ifade ediyor mu abi?Ç:] Takylan takyldy. Oynayyp görecez.
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2011 Saat 16:39
Orjinalini yazan: spike73

Daha önce internetten aly?veri? yapmy?tym ama hizmet aly?veri?i oldu?u için (Elektronik Kitap, Site üyelikleri Vb) mal alymlarynda bir ?eyi merak ediyorum diyelim ki Eski 150Euro yeni 75euro yu geçen bir aly?veri? yaptym aldy?ym 1 ürün veya 2 ürün toplamy 300 euro veya 400 euro yani bu ürün geldi?i zaman Türkiyedeki Saty? emsallerine uygun olarak gümrük vergisi ödenip alabiliyormuyum yoksa gümrük bu ürünü iade mi ediyor nasyl bir uygulama ile kar?y kar?yya geliniyor

Ben bildi?im kadaryyla anlatayym. Öncelikle muafiyet synyryny geçen mallar gümrü?e tabii oluyor. Bu durumda maly gümrükte alykoyuyor ve size tebligat yapyyorlar. Y?in bu kysmy biraz sakat, zira tebligatyn size ula?masy bazen aksayyp 1-2 ayy bulabiliyor. Bu tebligatla sizi ça?yrdyklary gümrük noktasyna gidiyorsunuz. Nezaretinizde paketiniz açyldyktan sonra gümrük memuru içindeki malyn/mallaryn ticari amaçly olup olmady?yna ve yurda sokulmasynda bir sakynca olup olmady?yna karar veriyor. Miktar olarak fazla veya ayny üründen 1-2 adetten fazla varsa maraza çykartmalary olasy. Bir de örne?in o gün gümrük memuru ters tarafyndan kalkmy?, e?iyle kavga etmi?, vs gibi bir halet-i ruhiye içindeyse yine i?inizi zorla?tyrabiliyor.

Gümrük vergisi ticari olmayan ürünlerde standarda ba?landy. Beyan edilen/faturaly mal bedeli üzerinden AB ülkelerinden geliyorsa %18, Gümrük Birli?i'ne tabii ülkeler dy?yndan geliyorsa %20 gümrük vergisi ödüyorsunuz. Örne?in 300 Euro de?erinde kitaby Amerika'dan getirdiyseniz, 360 Euro+ gümrük depo kirasy+ i?lem ücreti gibi bir tutarla bunlary gümrükten alabilirsiniz.

Bir de gümrük i?leriyle u?ra?an arkada?lar daha iyi bilir ama standart tarifenin dy?ynda kalan bir ürün gelmi?se ÖTV i?in içine kary?abiliyor. Bizi ilgilendirebilece?i yönü elektronik ürünler, zira bunlar ayryca ÖTV'ye tabii ve yurda sokmak daha törenli.

Bu arada 75 Euroyla yylda sadece 5 kere muafiyetten yararlanabilece?inizi ve bu hakkynyzy da 2 ayda 1 kereden daha syk kullanamayaca?ynyzy unutmayyn. Bunu nasyl denetliyorlar bilmiyorum ama düzenleme ?u an bu halde.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2011 Saat 17:11
Orjinalini yazan: Jolly Roger

"Gümrüklü" ibaresi bir?ey ifade ediyor mu abi?Ç:] Takylan takyldy. Oynayyp görecez.

Ne getirdin merak ettim ?imdi :)

Muafiyet synyrlary içinde olsun olmasyn, ben sipari?leri i?yerinde muhtelif isimler adyna istemeye ba?ladym.. Bir rivayete göre (rivayetler mevzuatlardan do?ar) yakynda üzerinde tckn numarasy yazmayan kutular gümrükten geçmeyecekmi?. Emre'nin bahsetti?i kontrol mekanizmasy tckn ile sa?lanacak sanyrym. Anlat ?imdi Japona, Amerikalyya, adrese bir de bu rakamlary ekleyin abicim diye....
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2011 Saat 06:50
Rivayetin manty?y di?er türlü sistemin hiçbir kontrol manty?y olmamasyndan geliyor. Atyyorum, isminiz Mehmet Yylmaz. Türkiye'de hadi yüz tane olmasa da 30-40 bu isimli vatanda? bence kesin vardyr. Gümrük hangi Mehmet Yylmaz'a geldi?ini nereden bilecek? Ya da siz bir isim uydursanyz, paketiniz gümrü?e takylmady?y sürece bunu denetlemesinin bir yolu yok ki?

TC kimlik Nosunu da uluslararasy gönderiye nasyl yazdyrtyrlar onu bilemiyorum, i?in iyice suyu çykar. Gümrük muafiyetini toptan kaldyrsynlar yeridir. Ku?a döndürüp garip hale getirdikten sonra uygulanmasa daha iyi sanki.

Esasynda bence Hollanda gibi olabilir. Orada muafiyet falan yok. Ama yok efendim tebligat olacak yok bekle yok gümrü?e git u?ra? da yok. Belli bir synyra kadar olan ticari olmayan (ve ?ahsa gelen) gönderileri postacy e?li?inde yolluyorlar. Postacy size imza kar?yly?y verip ayny anda makbuzla vergisini de kapynyzda kesip alyyor. Hem devlet vergisini almy? oluyor, hem siz u?ra?myyorsunuz.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2011 Saat 11:10
De?erli Mü?terilerimiz,

20 A?ustos 2011 tarihli ve 28031 Sayyly Resmi Gazetede yayynlanarak gerçekle?tirilen mevzuat de?i?ikli?i ile ilgili siz mü?terilerimize detayly bilgi vermek istiyoruz. Yürürlü?e giren bu yeni düzenlemede, posta ve hyzly kargo yoluyla gelen e?ya ile ilgili önemli de?i?ikliklere gidilmi?tir.

Bakanlar Kurulu, "4458 Sayyly Gümrük Kanununun Bazy Maddelerinin Uygulanmasy Hakkyndaki Kararda" de?i?iklik yapylmasyna dair bir karar almy?tyr.

Ylgili kararyn 2. maddesine göre 20 A?ustos 2011 sonrasynda Türkiye gümrük bölgesindeki bir ki?iye posta ya da hyzly kargo ta?ymacyly?y yoluyla gelen, bedeli gönderi ba?yna toplam 75 avroyu geçmeyen e?yaya muafiyet uygulanacaktyr. Ayryca bu yeni düzenlemede, "ticari miktar ve mahiyet" ayrymy ortadan kaldyrylyrken, gerçek ki?ilerin yany syra tüzel ki?ilere gelen e?ya da, muafiyet kapsamyna alynmy?tyr.

Ylgili karar yürürlü?e girmeden önce gelen gönderi için toplam bedel olarak 150 avroyu geçmeyen e?yaya muafiyet uygulamaktaydy. Yine ayny kararyn 5. Maddesine göre Türkiye gümrük bölgesindeki bir ki?iye posta ya da hyzly kargo ta?ymacyly?y yoluyla gelen gönderilerde gümrükte kalma synyry brüt 30 kilogram olarak belirlenmi?tir.

Konuyla ilgili detayly bilgi için 444 06 06 numaraly Mü?teri Hizmetlerimizden bize ula?abilirsiniz.

Saygylarymyzla,

FedEx Express Mü?teri Yli?kileri Yönetimi
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04