Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Trumpeter P-47D Bubbletop 1/32 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Trumpeter P-47D Bubbletop 1/32
    Gönderim Zamanı: 17/06/2011 Saat 14:52
Yary?madan önceki pazar ba?ladym yanylmyyorsam, di?er iki modelle koordineli olarak ilerledi. Kit hakkynda öncelikle bazy saptamalarda bulunmak lazym. Gere?inden fazla mühendislik dü?ük imalat kalitesiyle sunulmu?, keza ara?tyrma a?amasynda da ciddi sykyntylar ya?anmy? görüldü?ü kadaryyla. Öncelikle model komple boyutsal ve oransal olarak hataly, Hasegawa 32lik ile yanyana koyunca direkt göze batan hususlar mevcut. Kokpit komple yanly?, düz zemin olmasy gerekirken zemin eski tip verilmi? (bütün P47 kitlerinde ortak çerçeveyle i?i bitirme manty?ynyn patlama hali). Bu noktada yapylan syfyrdan zemin yapmak, komple detaylaryny syfyrdan imal etmek, gerekli kablolary uygun incelikte çekip yerle?tirmek (avuç dolusu anlamsyz kalynlykta malzemeyi yumak gibi tyky?tyrmayy kablo çekmek sanan darbeli arkada?lara selam) ve Eduard placard seti eklemek oldu.
Modelin mg yuvalarynynda sallama oldu?unu gözönüne aldy?ymdan kapaklary kapama yoluna gittim, Trumpeter detay verdik millet kapamaz diye dü?ündü?ü için bu kapaklary oturtmak yerlerine bir miktar sancyly oldu. Motora gelirsek, belli mesafeden orjinal motoru hatyrlatmakta, keza boyut olarak ciddi problemleri mevcut. Görünen kysymlary detaylandyryp o kysmy da bitirdim ve boyamaya geçtim. Uçak sonradam metali?e boyanmy? dönemde olmayaca?y için (burunda renkli bant, iki harf ary iki rakam dönemi) çyplak metal için Alclad'dan devam ettim. Son dönem yapacaksanyz uça?y unutmayyn ki o tayyareler metalik renge boyanmy?tyr, çyplak metal de?ildir (atyp tutan ve buna ra?men yanly? yapan ya da yapamayan, sahi en son mobilete mi dönülmü?tü? neyse o arkada?lara da selam). Dekalsiz bir ?ekilde Ruhi a?abey destekli maskelerle bitirilen model daha önce 48li?ini yapty?ym IBBY 2.

Gerginine not; Ylk yapmy? oldu?um 32'lik 47'nin ini? takym yuvalarynyn rengini yanly? yapty?ymy zaten modelin içinde bulundu?u makalenin sonunda belirtmi? olmama ra?men ki spor sayfasyndan ba?layan zihniyetin ilk görece?i satyr o olacaktyr; mal bulmu? ma?ribi tadynda rengi yanly?my? diye atyp tutup komple alakasyz bir renge boyama olayyny da ayryeten takdir etti?imi belirtmek istiyorum.

Meraklysyna not: Bu kite verilecek parayla 2 hatta 3 adet Hasegawa alynyr ve pa?a pa?a do?ru P-47'lere sahip olunur.

Modelin toplam yapym süresi 4 gündür (di?er modellerle beraber.)
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/06/2011 Saat 23:08
Eline sa?lyk Ufuk, harika bir çaly?ma olmu?.

Eski Amerikan forsunun oldu?u yeri nasyl belirginle?tirdin merak ettim. Maskeleyip tüm modele farkly ton mu attyn?
Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/06/2011 Saat 23:59
Sa?ol Burak, fors için söyledi?inin tam tersini yaptym, di?i maske kullanyp içine alclad olmayan bir gümü? attym.

Bu arada kitle ilgili bir not daha; çerçevelerden 4 adet pervane çykmakta. Tek parça olup spinner'y ayry verilmi? olan pervane bu modelde ve dolayysyyla bizde kullanylan; siz siz olun yanly? pervaneyi parça sayysyna aldanyp biti?tirip boy boy foto?rafyny çekmeyin. Menzil bolca üretim olunca bulunan her plasti?i birbirine ekle?tirmekle modelci olunamyyor maalesef.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide