Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Solo Türk ten ilk görüntüler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
lombak
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 84
Alıntı lombak Cevaplabullet Konu: Solo Türk ten ilk görüntüler
    Gönderim Zamanı: 20/04/2011 Saat 09:03
Hava kuvvetlerinin 100.yyly sebebiyle olu?turulan yeni akrobasi timi Solo Türk'ün medyadaki ilk foto?raflary sanyrym...

http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/44094-yasam-ustundeki-isaretlerin-anlami-ne-/1

Düzenleyen lombak - 20/04/2011 Saat 09:04
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/04/2011 Saat 16:30
100ncü yyl için böyle bir ekip kurulmasy ve e?itilmesi Türk havacly?y adyna oldukça olumlu gerek tanytym gerekse gelinen seviyenin gözler önüne serilmesi açysyndan. Öte yandan hem uçak hemde gösteri için söylenmezse olmayacak hususlar mevcut. Öncelikle uça?yn grafik tasarymynda bazy sorunlar mevcut. Alttan bakylynca oldukça modern ve anlamly olan boyama maalesef üst tarafta devam etmiyor. Grafik olarak ba?arysyz bir kartal kafasy ve bölgesel yapylan renk oyunlary uça?yn bütünlü?ünü bozuyor. 500 km/s ortalama ile seyirciden ortalama 600 700 metre mesafede bir seri manevra yapan 18 metrelik bir cihazda renk sayysy arttykça görsel olarak algylamanyn imkansyza yakyn bir noktaya varmasy sözkonusu maalesef. Misal Türk yyldyzlary yalnyzca iki renktir ve bu kontrast mesafe artsa dahi hareketleri kolayca ayyrt etmenize olanak sa?lar. Uça?yn üst arka yarysyny kanatlar dahil ba?tan yorumlamak gerekiyor görsellik açysyndan. Uçu? yönünün tersine bakan kartal kafasyndan ise acilen kurtulunmaly.

Uçu?la ilgili bir kysym videoya netten ula?mak mümkün. Misal ekteki video ;
Solo Türk

Yapylan manevralar ve bu manevralardan meydana gelen kareografi, hareketler mükemmel derecede keskinlikte olsa da olay gösteri ise zayyf kalmakta. Zaten e?itimin ve yetene?in düzeyini uluslararasy tatbikatlarda defalarca kanytlamy?ken yüksek hyzda angajman manevralaryny SoloTürk'e ta?ymak çok da anlamly de?il. Kareografiye görsel açydan vurucu ö?eler eklenmeli kanymca. Verilen e?itim buna olanak sa?lamakta güvenlik ise konu ?ahsi kanaatim.

Solo gösterinin görsellik açysyndan ?u anda kitabyny yazan Hollanda ekibine bir göz atmakta fayda var derim.

KLU Display Team

Videonun 4.20 ile 5.15 araly?yna dikkat, videodaki bütün uyarylar (Bitchin' Betty) reel zamanlydyr; bu hareketi Yzmir'e geldiklerinde yapmy?lardy kaç sene önce hala konu?uluyor. 6.48 7.02 araly?y da dikkate de?er.

Konuyla ilgili ikinci video, genel e?itim uçu?u görüntülerinden toplama ;

KLU #2

Grafik tasaryma geri dönecek olursak, gösteriyi seyretmeye gelecek olan binler her birine bro?ür da?ytylmady?y sürece üst taraftaki sembollerin anlamyna vakyf olamayacaktyr. Netycede sabit bir görsel eser olmady?y için uçak, daha net ve vurucu grafiklere sahip olmalyydy diye dü?ünüyorum. Misal alt tarafta ba?aryly bir ?ekilde kotarylmy? bayrakla ayny tarzda tam bir Selçuklu Kartaly olabilirdi üst tarafta komple gövde ve kanatlar boyu. Sonuçta Roma Imparatorlu?unu bitirmi?, bilinen dünyanyn yarysyna yakynyna zamanynda hükmetmi? bir tarihten geliyoruz ki ayny zamanda ayny kartalyn derivesi Hava Kuvvetlerimizin de armasy.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide