Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Do-335 A12 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Do-335 A12
    Gönderim Zamanı: 16/02/2011 Saat 02:48
Takribi iki hafta önce renklerine bakmak için kutuyu çykarmy?tym, tipik bir modelci olarak yerine koymaya ü?endi?im için 152'yi yaparken ortalarda dolandy kendisi. Ayny kitten nedense bir miktar bulundu?u için bende (muhtemelen her seferinde bunun çift ki?ili?i yoktu galiba bende ?eklinde bir ?uursuzluk sözkonusu) hazyr dy?ardayken kutu bitirmek suretiyle kurtulayym dedim kendisinden. Cicoz bir kit, snap ?eklinde oturuyor ço?u yeri, syfyr macuna ihtiyaç gösterdi bu nedenle. Yanly? syrty tesviye etti?im için az daha tek ki?ilik olacakty (A12 kutusunun kullanylmayan parçalaryyla direkt modeli tek ki?ilik olarak da toplayabiliyorsunuz). Antrenman numero iki oldu?u için eduard filan gibi i?lere hiç girmeyip direkt kutu muhteviyaty neyse onu topladym. RLM02'yi Vallejo'dan kullandym kendi tineri yardymyyla, gözlemlerim çok rahat yumu?ak mottle'a uygun oldu?u boyanyn, ama boyayy inceltirken retarder katmak ?art, keza i?nenin üstünde donma gibi bir e?ilimi var malzemenin. Gene kendi tineriyle kullanymlar arasy temizlik oldukça kolay ama öte yandan temizlendi tabanca deyip direkt ba?ka muhteviyatly bir boya koydu?unuz an memenin iç çeperine syva?my? boya artyklary lasti?imsi çamur oluyor ve komple tabancayy sökmek zorunda kalyyorsunuz. Bu boyama için Serdar'yn test et bunu da diye verdi?i Paasche Talon'u kullandym. Tabanaca oldukça sa?lam yapy olarak, ecnebilerin workhorse tabirini hakediyor. Haznesi yapy itibariyle bence Badger 100 ve R1 serisine göre oldukça fonksiyonel, alt bo?umun (i?ne yata?y) yan duvarlary gibi insany temizlerken ülser eden özellikleri mevcut de?il. Öte yandan memesini sökerken içi kare ?eklinde açyk olan anahtary (TAL-28) el altynda bulundurmak ?art yoksa memeyi syky duman etme olasyly?ynyz mevcut.

Neticede gövde ve kokpit nahiyesi;

Kamuflaj;
RLM 82 Modelmaster'dan, ilk olarak Vallejo 82'yi modele tatbik ettim ama sonuç içime sinmedi ton olarak. Boyayy komple söküp tonundan daha emin oldu?um Modelmaster'a döndüm. RLM 81 Braunviolet ise Gunze Sangyo'dan, ton olarak Vallejo'ya yakyn ama bu sefer de Modelmaster ile pek alakasy yok. Son olarak alty gene Gunze'den RLM 65, ton olarak sava? sonu 65'ine oldukça uygun ve 65'lerde kar?yla?ylan benim pek sevmedi?im genel cam göbe?imsi renkten uzak.

Düzenleyen Ares - 16/02/2011 Saat 04:16
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/02/2011 Saat 02:48

Syrada dekaller ve eskitme olacak haliyle.
Ares
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/02/2011 Saat 10:03
Aga eline sa?lyk, RLM 65'in rengi bir garip geldi, sanki o renk fon kartonun tonuna daha yakyn bir ton olmalyydy, y?yktan my yanylyyorum acep. Bir de bazy firmalaryn RLM 81 koyu kahverengi, bu ayrym nedendir? Selamlar.

Düzenleyen nezih - 16/02/2011 Saat 10:05
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/02/2011 Saat 04:04
I?yktan bir de benim editleme ayarlary denememden dolayy yanylyyorsun, esasen ton do?ru. Bu antrenman modelleri ayny zamanda benim foto?raf deneme modellerim. 81 82 gibi renklerin nispeten biliniyor olmasyna ra?men mevcut bazy spekülasyonlar ortaly?y ciddi anlamda kary?tyrmakta. RLM genelge yayynlady?y zaman olmasy gereken rengin formülasyonunu belirliyor. Bu formüle göre fabrikalar kendi renklerini imal ediyor, dolayysyyla iki fabrikanyn 81'i misal haliyle tutmuyor. Yeni bilgiler gün y?y?yna çyktykça i? iyice karma?ykla?yyor. Mesela son 5 6 ayyn en sa?lam polemi?i RLM83 üzerine; bu rengin varly?y bile tarty?ylyr duruma geldi ?u aralar.

Bu arada modeli dekalledim, eskittim vernikledim ve ini? takymlaryny genel yapyya ekledim. Muhtemelen yaryn biter bu da, neticede 2 saatlik i?i kaldy.

Ares
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/02/2011 Saat 22:41
Orjinalini yazan: Ares

I?yktan bir de benim editleme ayarlary denememden dolayy yanylyyorsun, esasen ton do?ru. Bu antrenman modelleri ayny zamanda benim foto?raf deneme modellerim. 81 82 gibi renklerin nispeten biliniyor olmasyna ra?men mevcut bazy spekülasyonlar ortaly?y ciddi anlamda kary?tyrmakta. RLM genelge yayynlady?y zaman olmasy gereken rengin formülasyonunu belirliyor. Bu formüle göre fabrikalar kendi renklerini imal ediyor, dolayysyyla iki fabrikanyn 81'i misal haliyle tutmuyor. Yeni bilgiler gün y?y?yna çyktykça i? iyice karma?ykla?yyor. Mesela son 5 6 ayyn en sa?lam polemi?i RLM83 üzerine; bu rengin varly?y bile tarty?ylyr duruma geldi ?u aralar.

Bu arada modeli dekalledim, eskittim vernikledim ve ini? takymlaryny genel yapyya ekledim. Muhtemelen yaryn biter bu da, neticede 2 saatlik i?i kaldy.

[IMG]http://www.modelsitesi.com/fotodepo/335_06.jpg" />

[IMG]http://www.modelsitesi.com/fotodepo/335_07.jpg" />

Tesekkurler Ufuk'cum bilgi icin, durum cok karismis olayin RLM 84'den sonra 83e de sicramasi normal olsa gerek... Boya gec diyip artik kafa cok bulandirmamak gerek sanirim Idris Abi'nin dedigi gibi.

Bu arada nefis oluvermis bu luft46 olacakken uretilebilmis sey :) Shading olayini gene smoke ile mi yapiyorsun?

Selamlar.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2011 Saat 04:53
Smoke, buff, kyzyl kahve ve bazy ye?il tonlary denedim bu sefer. Öte yandan bugün farketti?im bir detay oldukça canymy sykty. jantlary siyaha boyamam gerekirken tamamen atlayyp RLM02'ye boyamy?ym. Yerlerinden sökme ?ansym olmady?y için kary?yk bir maskeleme prosesiyle ancak çözebilecektim bu sorunu, o yüzden oldu?u gibi byraktym. Nitekim 02'ye boyanmy? 335 jantlary da mevcut ama öte yandan bu uça?yn bütün foto?raflarynda jantlar siyah.

Geri kalan parçalary da ekleyip modeli bitirdim; bu esnada gene canymy sykan bazy anlamsyz ve a?yry gölgelemeleri de rötu?lamak sureityle imha ettim.

Ares
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2011 Saat 05:23
Boyama, tonlama, ve ozellikle chipping hepsi cok guzel olmus. Belki az daha mat olabilirdi diye dusundum ilk gordugumde ancak orjinali nasil tam bilemiyorum. Ellerinize saglik.

Düzenleyen levburkara - 18/02/2011 Saat 07:23
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2011 Saat 03:12
Te?ekkürler, ?u an itibariyle model yary mat. Bu tip bir biti?i tercih etmemim sebebi ise bu uçaklaryn aslen metal olmasyndan kelli boyaya ra?men ki ne kadar mat olursa olsun, o metalin üstündeki ince boyaya bir parlaklyk verme durumunu makede yansytmak istemem.

Düzenleyen Ares - 19/02/2011 Saat 04:32
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2011 Saat 04:57
Yukarydaki sebebe ek olarak bugün bir sonraki modele yönelik ara?tyrma yaparken toplarlady?ym bilgileri de payla?mak isterim RLM renkleri konusunda.

RLM tarafyndan formüle edilmi? boyalaryn tamamy aslen parlaktyr. Uçaklaryn aluminyum parçalaryny korumak için bilindi?i üzere ilk önce çinko kromat uygulanyr yüzeye. Sava?yn ba?larynda çinko kromaty kimyasal olarak boyaya katamadyklary için önce kromaty akabinde ise RLM boyasyny tatbik etmekteler yüzeylere. Sava?yn gidi?aty esnasynda RLM 73'den sonraki boyalar RLM tarafyndan yalnyzca kodlarla ve temel formüllerle tanytlanmaya ba?lanmy?tyr. Mevcut formüllerin malzeme yetersizlikleri de i?in içine girince ve fabrikalar tarafyndan mevcut materyellerle üretilmeleri ise ayny koda sahip birden çok tona sahip renklerin ortaya çykmasyna sebebiyet vermi?tir; misal RLM 81'e Messerschmitt'in Braunviolet, Dornier'in Dunkelgrun, BV'nin Braunoliv demesi gibi. Sava?yn yarysyndan itibaren kimyagerler çinko kromaty boyaya katmayy ba?army?lardyr, dolayysyyla kendinden korumaly renklerin herhangi bir koruyucu astara ihtiyaç duymadan yüzeylere uygulanma safhasyna geçmi?tir. Parlak RLM boyalarynyn pigmentlerinin yüzde 40 oranynda bu kary?ymda bulunmasy rengin tonunda prtaikte bir aryza çykarmasa da gene malzeme sykyntysyndan pigmentlerin kalitesinin dü?mesi çinko kromatyn sarysynyn renkleri etkilemesine yol açmaya ba?lamy?tyr. Kalitesiz malzeme sebebiyle pigment oranynyn dü?mesi boyanyn genel matla?masyna hatta zympara gibi bir dokuya sahip olmasyna kadar i?i vardyrmy?tyr. Y?te bu noktada aky?kanly?yn hyz oldu?unu bilen yer ekipleri uçaklary parlatmaya ba?lamy?lardyr. Hatta bazy foto?raflarda experten uçaklarynyn ayna gibi bir görünüm arzetti?i de gözlemlenebilmektedir.

Ylgilisine not; RLM 84 denen renk ki ingiliz sky rengine yakyndyr, aslen çinko kromaty iyice baskyn çykmy? RLM76'dyr. Kaynak ?ubat 45 tarihli son RLM yönetmeli?idir. 84 diye bildi?imiz gördü?ümüz bütün uçaklaryn ilgili bölümlerine atylmasy gereken boya yönetmelikte 76 diye geçmekte, üstüne üstlük mevcut RLM kayytlarynda 84 diye bir renk ismi geçmemektedir.

Kaynak: Michael Ullmann; The Focke Wulf FW-190 Dora Vlome 2, Sayfa 313 / Jerry Crandall
Ares
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2011 Saat 15:07
Bu bilgi gerçekten iyi oldu. O halde 76/84 olarak belirtilen Dora gövde boyamalarynda ayryca yypranmy? ve taze boya efekti vermek elzem oldu.
Bu arada son iki foto ve maket hakkaten nefis :)

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide