Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Bir maket planynyn dü?ündürdükleri.. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Konu: Bir maket planynyn dü?ündürdükleri..
    Gönderim Zamanı: 14/03/2010 Saat 12:35
De?erli forumda?larym ;
Birkaç hafta evvel decal ve eskitme i?lerini bitirdi?im Airfix Saab Viggen (1:72) maketimi ini? takymlary ve bomba yükünü müsait bir zamanda yerle?tirmek üzere masamda bekletiyordum. Bu a?amaya gelmi? bir makette arada syrada plany inceledi?imde ini? takymlarynyn yanynda bulunan bomba parçalary ( 48-53-54 nolu parçalar ) dikkatimi çekmi?ti. Yni? takymlary açyk bir uçakta o parçalary mantykly birle?tirmek imkansyz duruyordu ancak o günler yapacakmy? gibi masaya oturmady?ym için pek üzerinde durmamy?tym…

Dün ak?am yeni maketler için masayy temizlemeye karar verdim, bahsetti?im parçalaryda çok önce makete takmy?tym zaten ve hadi bitireyim dedi?imde a?a?ydaki resimlerden de görece?iniz saçma sapan durum ortaya çykty. Parçalar monteliyken ini? takymlaryny açyk yapmak imkansyzdy, kapaly bile olsa zaten mantyksyz olacakty. Peki o parçalary takmasak olmaz my ? Olur ancak burada esas sorun ortaya çykyyor.. Plan hataly. Planda yuvarlak içinde numara olan parçalar yapy?tyrycy ile mutlaka takylmaly, kare içinde numara olanlar ise seçmeli olarak “tercih durumuna göre x parçanyn yerine takylabilir” ( orijinal versiyona göre ) diye size byrakylmy?.

Ben artyk maket üzerinde çaly?mayaca?ym, eskitme için bazy de?i?ik malzemeleri üzerinde deneme fyrsatym oldu, zaten kutudan kanopi çykmady?y için 3. ve son deneme maketi olarak yapyyordum ancak bu plan hatasyny sizinle ?ahsen görü?emedi?imiz için forum sayesinde payla?mak istedim. Airfix markasynyn genellikle eski versiyonlary ülkemizde bulunuyor ve bu makette tam bir 1980’ ler nostaljisi. Çapaklary, parça uyumsuzluklary vs vs . Ancak bari plan “plansyz” olmasyn.. Bu arada belirteyim parça montajynda bir sorun yok, zaten istense bile parça birle?im yerlerinin konumundan dolayy hata yapylamaz.

Elimde ayny üretim senesine ait ( 1989 ) ve fiyat olarak da hiçbir iddiasy olmayan Academy wildcat var, inanyn kalyp temizli?i, plastik kalitesi ile daha kutusunda 2 adym önde.

•     Sorun çykartan parça boyasyz olan, ini? takymy kapa?ydyr.

Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/03/2010 Saat 12:36

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/03/2010 Saat 12:39

Yanylmyyorum de?il mi ?
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/03/2010 Saat 16:44
Bu Airfix Viggen kitinin bilinen bir sorunu ve cozumu basit: Saab Viggen ucaginda Draken'de oldugu gibi on paylonlara takilan ikiz yakit tanklari yok. Yani kitten cikan o drop tanklari zaten kullanmamaniz gerekiyor.

Airfix'in 1/72 Saab Viggen'i 1989'dan cok once, 1970'lerde tamamen cizimlere dayanarak cikarilmis bir kit ve o gunun standardlarini yansitiyor. Zaten gercek ucakta olmayan tanklari yansitmasinin sebebi de o. Cok daha sonra cikmis bir kitle karsilastirilmasi pek adil degil.

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/03/2010 Saat 17:25
Humm. Modelin üzerinde 1989 tarihi mevcuttu, bende o tarihe ait bir kalyp oldu?unu dü?ünmü?tüm. Ancak ilerleyen yyllarda uça?yn güncel durumu ile mukayese edilip gerekli düzenlemeler yapylsa iyi olurmu?.

Mesajynyz için te?ekkür ederim Kür?ad bey. Yeni bilgiler edinmi? oluyorum.   
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2010 Saat 13:24
Konu geçen aya ait ancak haber merkezimize gelen son bilgilere göre..... :-)

Yanly?lykla altta bulunan sayfaya ula?tym. Kür?ad beyin dedi?i gibi kit aynen 1970' lerin ba?ynda üretilmi?( 1971 )

http://airfixtributeforum.myfastforum.org/1971_Saab_viggen_1_72_about964.html

Yanly?lykla olmayan bir sebepten :-)) dolayyda altta bulunan resime ula?tym. Viggen'de drop tank kullanylmy?. Ancak bu durum airfix firmasynyn hatasyny örtmüyor. Tanklary yanly? konumlandyrmy?lar.

http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/middle/0/4/7/1680740.jpg

Bu arada ister bu forumda ister ba?ka maket forumlarynda Kür?ad beyin engin bilgiye sahip oldu?unu farkettim. Neredeyse Burkina Faso'lu pilotlaryn bugün ö?le yeme?inde ne yediklerini bilecek kadar bilgili bir isim. :-)

Herkese iyi maketler diliyorum.
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2010 Saat 15:12
Yorumunuz icin tesekkurler, forumda cok bilgili bir cok arkadas var, ben de onlar gibi elimden gelince yardim etmeye calisiyorum.

Viggen'lerde elbette drop tank kullanildi, ama dikkat ederseniz ben mesajimda "Draken'lerde oldugu gibi yanyana ikiz drop tank uygulamasi yok" dedim. Sizin verdiginiz resimdeki ortaya takili tek drop tank yaygin olarak kullanilmis, ve inis takimlarinin acilmasini engellemiyor. Ancak kitten cikan ufak ikiz drop tanklari gercek ucakta kullanilan tipte degil.

Kolay gelsin.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2010 Saat 16:19
Haklysynyz Kür?ad bey. Ylginize tekrar te?ekkürler.

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2010 Saat 17:40
Bir resim temin ettim ( aslynda birden çok da.. ). Bu resim durumu biraz farkly kylyyor. Sadece resimdeki tank veya her neyse birebir makettekiyle örtü?müyor ancak dönemine göre bazy ayryntylar farkedebilir.

http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/7/3/8/0341837.jpg

Daha önemlisi... Sorunlu ini? takymy kapa?y zaten benim açty?ym gibi bir açyyla hareket etmiyormu?. Uçak yerdeyken de kapaly pozisyonda duruyor. Birde ö?rendi?im kadaryyla hasegawa ve heller kitleride bu ?ekildeymi?.

Önce açy farky :
http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/4/4/8/1603844.jpg

uça?yn park halindeki kapa?yn konumu :
http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/5/1/2/0738215.jpg

http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/6/8/0/1454086.jpg

*** Bir konu açyyorum ama, bilgilerimi güncelledikçe ( e?er konu dinozorlaryn yok oldu?u ça?a ait de?ilse )sizlerle payla?yp, açty?ym konuyu takip etti?imi bilmenizi sa?lyyorum.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide