Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/144 mü yoksa 1/72 mi ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
abdullaho
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2
Alıntı abdullaho Cevaplabullet Konu: 1/144 mü yoksa 1/72 mi ?
    Gönderim Zamanı: 18/02/2010 Saat 14:31
Plastik maket yapymyna yeni ba?ladym. iki tane 1/144 ölçekte revellin jet maketlerinden yaptym. Aslynda ikinci maketim daha bitmedi, üzerinde çalyyorum. Bu maketleri öylesine dola?yrken almy?tym. Eve gelince birle?tirdim ve sonucta çok ho?uma gitti. Ykiside ayny ölçekte oldu?u için uçaklaryn büyüklüklüklerini birbiriyle kar?yla?tyrabiliyorum. Seri olarak jetler ve yolcu ucaklary yapmayy dü?ünüyorum. Yolcu ucaklary 1/144 ölçekte. Maketlerin hepsini ayny ölçekte yapmak istiyorum. Ayryca benim için çe?itlilikte önemli. Yalnyz hangi ölçekte çaly?mam konusunda kararsyzym. Tavsiyelerinizi bekliyorum. 1/72 deki detay 1/144'e göre çok mu fazla?

IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2010 Saat 14:42
144!!!! Konu neydi? Pardon; ba?ly?y görüp fanatikli?im tuttu, cevabymy yazyverdim, ?imdi sorunuzu okuyup cevap verece?im... Çe?itlilik istiyorsanyz 72'ye yönelmeniz daha isabetli olur. Günümüzün 1/144 modelleri artyk detay bakymyndan büyüklerinden geri kalyr halde de?iller ancak iyi model çe?itlili?i halen az. Hakkyyla 1/144 model yapmak, kanaatimce, 1/72 yapmaktan daha kolay de?ildir ancak kabul edilir detayda çok çe?it yapmak istiyorsanyz çareniz 72'dir. Bence ölçek konusunda çok takyntyly olmayyn. Küçük modeller seviyorsanyz, büyük uçaklary 1/144, orta ve küçük uçaklary 1/72 yapma yoluna gidin. Kolay gelsin. Ha bu arada 1/144 bir model gördü?ünüzde almadan önce buradan bir fikir alyn, zira bazy firmalaryn benzer görünü?lü kutularda hem eski hem yeni kalym modelleri olabiliyor. Kimisi sizi bulutlara ta?yr kimisi intihara.
Consume Ergo Sum
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2010 Saat 17:56
Bence 1/48 ölçe?e yönelin.

Benim dü?üncem.

Uçaklar için

Modern jetler askeri uçaklar 1/48

Eski dünya sava?yndan kalma pervaneliler 1/24 veya 1/32

Yolcu uçaklary gibi dev boyutlular 1/144

diye dü?ünüyorum.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2010 Saat 21:15
48 iyidir 48 yapyn
yolcu ucagy bu olcekte bulamazsynyz yanlyz
Rivet Making Academy
IP
abdullaho
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2
Alıntı abdullaho Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2010 Saat 23:59
1/48 de çe?itlilik nasyl? 3-5 ucak yaptyktan sonra piyasada devamyny bulabilir miyim? Amacym yapaca?ym ucaklaryn hepsinin ayny boyutta olmasy. Birde 1/72 ye göre ne kadar detaylylar?

cevap veren arkada?lara çok te?ekkürler.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2010 Saat 06:46
Abdullah 1/48 olarak her uça?yn modeli var merak etme. O kadar kafaya takma gir bi model saty? sitesine 1/48 ölçekli uçaklara bak bakalym be?encenmi. Model ne olursa olsun ölçe?i büyüdükçe detaylar artar. 1/72 bi uçakta göremeyece?in birçok ?ey 1/48de görülecektir.
IP
dr.radames
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 5
Alıntı dr.radames Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2011 Saat 17:55
örnek olarak 1:144 jet avuç içine rahatlykla sy?abilecekken 1:144 yolcu uça?y kolum kadar olur (bkz airbus A-380) ama her modelcinin kafasynda bir 1:48 takyntysy vardyr kanymca. o yüzden tavsiyem 1:72 lerde modelin anatomisini iyice çözdükten sonra ufaktan ufaktan 48 e kaç derim ben
P-51 Cadillac of The Skies!!!
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2011 Saat 20:23
Makette ne kadar detay göstermek istedi?inizle alakaly bu ölçek durumu... Bu i? biraz zevk biraz da bilek i?i... ancak deneme yanylmayla kendinizi tanyyarak çözece?iniz bir?ey

Düzenleyen nezih - 24/08/2011 Saat 20:24
Sweat saves blood!
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2011 Saat 21:14
48'lik jetlerle ilgilenen birisi olarak 72'lik olcegi gozardi etmeyin derim (jetler icin). Ozellikle yeni basladiysaniz ve henuz hobinin bagimlisi olmadiysaniz onceliginiz kisa zamanda fazla model yapmak olabilir. Ayni deneyim ve efor ile 72'lik olcekte bol miktarda icinize sinen modeller yaparken (Italeri bu is icin uygun bir marka olabilir), 48'lik olcekteki detay ve yapim uzunlugu aldiginiz hazza gem vurabilir. Fiyat konusu da cabasi. Yine de bu ise uzun vadede kesin devam ederim diyorsaniz 48 olcekten baslamanizda sorun olmaz zannederim.

Sorunuza istinaden detay isi kabaca 32'de en fazla, 144'te en az diyebiliriz (48 - 72 dereceleri de orantili olarak degismekte). Ancak firmadan firmaya fark var tabi. Ornegin Hasegawa'nin 72'lik F-14'u Monogram'in 48'lik F-14'une gore daha detayli. Yine de firmayi sabit tutarsak genellikle 48'lik modeller 72'ye gore daha fazla emek gerektirirler.
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2011 Saat 12:41
Çok ilgili bir alanym de?il jetler ancak, genel olarak dü?ünüldü?ünde, uzun soluklu bir kolleksiyon ise amaçlanan, her?eyden önce bitmi?leri baryndyrma, sergileme kapasitesinin varly?y da önemli. 35 ölçek tanky koydu?unuz alana temiz 5 tane 72 ölçek araç sy?ar.

Daha da öncesinde, modelin in?asy sözkonusu. Boyama konusunda ne kullanyrsynyz kullandynyz bilmem ama, model büyüdükçe daha prof. seçimler olan hava tabancasy vs. si gibi donanymlary da edinmek lazym.

Ama en daha da öncesinde 2 adet 144 ölçek uçak yapymy, bu faaliyetin bir hobiye do?ru gitti?ini mi, yoksa ho? bir heves ?eklinde mi kalacak ikilemini çözmeye yetmeyecektir. Bunun netle?mesini ve netli?in de hobi yönünde olmasyny dilerim :)

Sondan ba?a do?ru oldu ama rutin modelci gerçekleri...:)

Kolay gelsin.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04