Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: IHMPMUK Bilgilendirme Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
onurku
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Konu: IHMPMUK Bilgilendirme
    Gönderim Zamanı: 02/02/2010 Saat 11:32
Sevgili Modelciler,

http://www.ihmpmuk.com/forum/forum_posts.asp?TID=2894&PN=1&TPN=2

Linki bulunan yazyda adym geçmektedir ve konu uzayyp dallanyp budaklanmasyn diye bugüne kadar cevap vermedim. Vermeye de pek niyetim yoktu. Ama saldyrylaryn ardy arkasy kesilmeyince yanyt vermeye karar verdim fakat IHMPMUK’a girdi?imde yanyt yazma yetkimin bile önceden alyndy?yny gördüm. Maalesef bu konuyu uzatanlar daha kendimi ifade etmeme bile fyrsat vermeden istedikleri gibi yazyp çizip benim yazma yetkimi almy?lar. Neden korktuklaryny anlamyyorum ama ben de cevaby buradan verme gere?i duydum.

Sayyn Ender Yalgyn,
Öncelikle müze ile benim aramda yapylan yazy?ma detaylary ile ilgili bilgileri size kim verdi bilmiyorum. Yapylan yazy?manyn kiminle yapyldy?yny bile yanly? yazmy?synyz maalesef. Yazy?ma Hava Harp Okulu ile de?il, direk müze ile yapylmy?tyr. Yazy?manyn içeri?ine gelecek olursak içerik ile ilgili verdi?iniz bilgi de yanly?. Askeri alandaki varly?ymyz sorgulanmy? diye belirtmi?siniz. Bu ifadeyi neye dayanarak yazdy?ynyzy da merak ediyorum. Varly?ynyz de?il Müze ile ba?lantynyzy sordum. Yyllardyr kulüp üyesi olan Süleyman Bey’in syk syk tekrar etti?i bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak sözünü ben toplantylarda ve forumda hiç duymadyysam 50 kere duymu?umdur. Fakat anla?ylmasy bu kadar kolay bir lafyn neden kavranamady?yny anlamyyorum. Detaylary sizde olmayan bir yazy hakkynda art niyetli olarak insanlary yönlendirip ortaly?y kary?tyrma niyetinizi de aslynda yadyrgamyyorum. Bunlar daha önce sizden ve ba?ka insanlardan syk syk gördü?ümüz davrany?lardy. Zaten YHMPMUK’tan istifa etme kararyny da bu gibi sebepler yüzünden vermi?tim. ?imdi görüyorum ki çok iyi bir karar almy?ym. Müze ile kulübün arasyny açmak istesem bunun yolunun müzeye kendi adymla soru sormak olmayaca?yny bilmeniz gerekirdi. Müzeyle olan yazy?mayy da öncelikli olarak sizin görmeniz için a?a?yda yayynlyyorum. Umarym do?ru yorumlarsynyz. Gelelim Erkin Bora’nyn uzaktan kumanda konusuna. Kendisi geçen sene de ondan önceki sene de ayny ?eyi söyledi?i için bunu kemikle?mi? bir dü?ünce olarak yorumlamaktan ba?ka bir çarem yok. Neticede ne yapylsa yapylsyn bu dü?ünceyi yykmak mümkün de?il. O yüzden üzerinde durma gere?i bile duymuyorum. Ben vatanda? olarak sadece kendi ismimi kullanarak müzeye çok basit bir soru sordum. Ysmimi saklama gere?i de duymadym çünkü sorunun içeri?inde kimseyi kötüleyen veya ?ikayet eden bir tutum yoktu. Yazy?manyn tüm içeri?i de bu sorudur. Gelen cevap ise aslynda herkesin bildi?i bir cevap aslynda.

Sorulan Soru: Müze bünyesinde toplanty düzenleyen ve aktiviteler yapan Ystanbul Havacylyk Meraklylary Kulübü, Hava Harp Okulu Komutanly?y Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanly?y’na ba?ly olarak my faaliyet göstermektedir ve Müze Komutanly?y tarafyndan resmi olarak onaylanmy? bir kulüp müdür? Müze ile herhangi bir ba?y var mydyr?

Verilen Cevap: Ystanbul Havacylyk Meraklylary Kulubü, Hava Kuvvetleri Müzesi komutanly?yna ba?ly bir kulüp de?ildir.
Hava Kuvvetleri Müzesi komutanly?y, herhangi bir dernek yada kulübe resmi olarak onay verme yetkisine sahip de?ildir.
Ystanbul Havacylyk Meraklylary Kulubünün müzemizle resmi olarak bir ba?y bulunmamaktadyr.
Hava Kuvvetleri Müzesi komutanly?y havacyly?y sevdirmek ve gençlerimize havacyly?y a?ylamak amacyndadyr, bu maksatla gönlünü havacylyga vermi?, havacylyk tutkunu bireysel veya grup ayyrymy gözetmeksizin tüm havacylyk tutkunlaryna e?it mesafede imkanlaryny seferber etmektedir.

E?er yok kulübün ady o de?il bu diye de sormak isteyebilirsiniz. O zaman da havacylyk müzesinin mail adresine mail atarak gerekli cevaby resmi olarak alabilirsiniz. Her neyse umarym konu bundan sonra uzamaz. Kaldy ki gene bundan sonra çok çok önemli bir ?ey yazylmazsa bu konuyla ilgili bir ?ey yazmayaca?ymy da bilmenizi isterim.

Saygylarymla
Onur Kurç
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/02/2010 Saat 13:37
Onur bey ve forumun di?er üyeleri ;
Sayenizde çok uzun zamandan sonra müze forumuna bir bakma imkanym oldu. Benim ?ahsen bulmayy bekledi?im gibi ve aynen byrakty?ym gibi.

Müze klübünde modelcili?i çok iyi bilen, yyllaryny müze klübünde geçirmi?, yyllarca ayny veya benzer sorulara cevap vermi?, yyllar öncesinin yok zamanlaryndan, günümüzün çok sesli ve çok imkanly olanaklaryyla modelcili?ini yürüten insanlar kemikle?mi? üyelik yapylaryny sürdürüyorlar. Ancak bu durum rutinlikten dolayy önce klüp kurdu, sonra forum kurdu olma yolunda da kendilerinin baya?y bir yol katetmelerine de olanak sa?lamy?.

Peki ne demek "klüp kurdu, forum kurdu ?"...
Bu iyi modelciler, i?lerini iyi yapsalarda aynen i? hayatynda oldu?u gibi bazy komplekslerine yenik dü?mü? veya ki?ili?i tam oturmamy?, haliyle rüzgaryn es dedi?i yöne savrulan insanlardan da olu?abiliyorlar. Gene bu tip insanlar ikiye ayrylyyorlar :
1)Zamanynda eski us,talardan zorla bilgi kapmak zorunda olanlar, ayny zorlu?u özellikle forum sayesinde ya?amayanlara duyduklary antipatiyle "ben bunu o kadar kolay ö?renmemi?tim, al sana tek cümlelik cevap, nasyl anlarsan anla" olanlar...
2)Her iki tip ( en eski ve onlardan acy dolu deneyimlerle bilgi ö?renen di?er us,ta modelciler )us,talardan da acaba onlara ?irin görünürsem banada us,talyk serpilirmi diyen eyyamcy tip olanlar...
Bir de bu iki tipe uymayan "standart tip" üyeler, ayny forumda olalym, gönüller bir olsun tipinde olanlar.

Peki sorun nerede ba?lyyor ?.... :
Eskiler ( 1980'li yyllar ) zaten pek konulara girmiyor, onlaryn ö?retilerinden çykamayan, ?imdinin us,ta modelcileri resmen boyaydy, macundu, tinerdi ayny ?eyleri yazmaktan, konu?maktan bykmy?, ama bu arada klübün kö?e ta?y, edinim pe?inde ko?any ( manevi ) forumun kurdu olmu?lar, siz bir ?ey yazdy?ynyzda, o yazylany kemiren, ucu açyk cevaplar yazan, kendilerinden sinyal bekleyen eyyamcylaryna "atyl kurt" misali yazdyklaryyla önlerini açyp, yol gösteren bir ruh haline bürünmü?ler, ayryk bir ?ey yazylsada, ne yapsak konuyu çorbaya çevirip, kaosa sürüklesek dediklerinde bir bakmy?synyz, konu sapmy?, sizi "ama ben öyle demedim ki" demeye zorlayan, bu sefer "demek öyle demedin, ama pandoranyn kutusunu ?imdi açtyrdyn, bize nezaketen cevap yazdy?yn için bak bakalym biz daha neler çykartyryz yazdyklaryndan" psikolijisiyle devamyny getiren mesajlary sayesinde çykardyklary sorun, sorun yuma?y haline geliyor ve mesela ben "hay sizin algy kapasitenize demekten, oha artyk eyyamcyly?yn bu kadaryna pes" diyerek ayrylyyorum, siz tarty?mayy bile sürdüremiyorsunuz ( üyeli?iniz veya konunuz kilitleniyor ), bir ba?kasy "muhalif, nazi modelcisi" damgasy yiyor, vs. vs. ve kutupla?malar ortaya çykyyor.

Kysaca sizinde ba?ynyza bu gelmi?, siz ülkemizde "bilgi edinme özgürlü?ü" kanunu gere?i bir yazy?ma yapmy?synyz, vay senmisin bunu yapan, demek aslynda sen aslynda ?unu sormak istemi?sindir diye hemde "ucu açyk, atyl kurt" misali bir tepkiyle kar?yla?my?synyz, ardyndan sinyali alanlar döktürmü? zaten... Arkut bey "onlara göre" daha çylgynca bir ?ey yapmy?, x bir forumda bir yazy yazmy? ve Da Vinci tarikatynyn kanaat önderlerinin gazabyna u?ramy? vs. vs..... Sonra siz istedi?iniz kadar debelenin "ama öyle demek istememi?tim" filan diye...

Size bir konuda kyzmak lazym aslynda. ben çabuk ayylyp, kendi iste?im ile üyeli?imi sonlandyrdym, siz ?ansynyzy fazla zorlamy?synyz.

Düzenleyen Bary? Can - 03/02/2010 Saat 10:05
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
YIGITT
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 26
Alıntı YIGITT Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/02/2010 Saat 18:05
Onur bey, bunca zamandyr üyesi oldu?unuz klübü ve katyldy?ynyz toplantylarda Müzenin kullanylmasyny müze ile ba?lantymyzy sorgulamadynyz da ?imdi neden sorguluyorsunuz.

Amacynyz nedir?

Beklentiniz nedir?
Bende pilot olmak isterdim... ama Şimdi maketleri ile oyalanıyorum.
Bundan da büyük zevk alıyorum.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/02/2010 Saat 01:12
Orjinalini yazan: YIGITT

Onur bey, bunca zamandyr üyesi oldu?unuz klübü ve katyldy?ynyz toplantylarda Müzenin kullanylmasyny müze ile ba?lantymyzy sorgulamadynyz da ?imdi neden sorguluyorsunuz.

Amacynyz nedir?

Beklentiniz nedir?

Yanly? yönlendirilme yapyldy?y için olabilir mi
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma