Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Spitfire Mk.IXC Revell 1/48 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Spitfire Mk.IXC Revell 1/48
    Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 22:23
Fantomu maskelerken kafa da?ytmak amacyyla ba?ladym. Kit esasen Hasegawa kalyp. Kutudan çykty?y gibi toplamayy seçtim. Camy kapaly yapaca?ym için yalnyzca aluminyum folyodan kesip yapty?ym Sutton Harness haricinde ekstrasy yok. Ön panele kitin verdi?i dekaller yerine boyayla mÜdahale edip göstergelerin üstüne birer damala Future sürdüm. Sa? kanat kökünün arka kysmy haricinde macun müdahalesine gerek duymady kit. Alt tarafta sayyn Tolga Ülgür'ün kar?yla?ty?y problemi gözönüne alarak uça?yn toplam tesviyesi süresine yakyn ekstra bir süreyi aly?tyrma zymparalama ve dolgu japonuyla toplayyp zymparalama yoluna gittim. Alet RAF olarak bitece?i için gövdenin arka tarafyna gunze'nin Mr. serisinde bulunan RAF Color 2 setinden laker bazly sky rengini attym.

Düzenleyen Ares - 05/01/2010 Saat 22:24
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/01/2010 Saat 04:30
Kutudan çykty?y gibi yaparym derken Arkut'un dikkatimi çekmesiyle ufaktan bir belaya çatty?ymy farkettim. Özellikle yapmak istedi?im 9 modelinin E kanadyna sahip oldu?u gerçe?i kar?ysynda yapabileceklerimi gözden geçirdim. Ya Ultracast'yn top kapaklaryny sipari? edecektim, ya da elde yapacaktym. Sipari? ver birkaç gün bekle seçene?i yerine modeli masadan bir an evvel kaldyrmak amacyyla bu parçalary mevcut olanaklarla yapmaya karar verdim.

Bu, kanadyn operasyon öncesi hali.

Trumpeter'in scriber'yny kullanarak sa?lamca yapy?tyrmy? oldu?um silah kapaklaryny teker teker söktüm.

Bu kapaklarda bulunan damlalary amacyma uygun yerle?tirmek için her kapa?y üçer parçaya ayyrdym. Çok hassas bir i?lem olmady?y için Trumpeter'in testeresinden yararlandym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/01/2010 Saat 04:33
Parçalary istedi?im yerlere yapy?tyrdyktan sonraki durum.

Parçalara alttan Tamiya'nyn ince stireninden destek yapyp aralyklary ?u a?amada dolgu japonuyla doldurdum. Kemikle?tikten sonra olay mahalli, zympara a?amasyna geçece?im. Akabinde namlularyn de?i?tirilmesi var.
Ares
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/01/2010 Saat 10:11
Bu is biraz eziyetli olacak gibi :S

Kolay gelsin
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/01/2010 Saat 20:59
öhöm öhöm aramyzda hala ayny spitin üzerinde çaly?anlar var , kanatlary birle?tirdikten sonra - ben naaaptym??? diyenler var ... yava? olunuz biraz canym , ma?duruz burada halen...
Rivet Making Academy
IP
mozkar
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 174
Alıntı mozkar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/01/2010 Saat 00:19
Anlamadim...
Revell'in 9'unun top kanatlari hatali mi?
Yoksa sizin bitireceginiz uçaginki mi farkli?
Bu arada "gökçe bu kacinci spitfire"?

Düzenleyen mozkar - 07/01/2010 Saat 00:21
mete
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/01/2010 Saat 01:16
Revell'in 9 modeli C varyant olarak çykyyor kutudan ama ben E olarak bitirece?im. E ye uyan namlular kutuya dahilken ekstra olarak top kapaklarynyn olmamasy bu kesim biçim i?ine yöneltti beni.
Ares
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/01/2010 Saat 10:30
Orjinalini yazan: mozkar

Anlamadim...
Revell'in 9'unun top kanatlari hatali mi?
Yoksa sizin bitireceginiz uçaginki mi farkli?
Bu arada "gökçe bu kacinci spitfire"?

1 x 2=1

Düzenleyen gokce - 07/01/2010 Saat 10:30
Rivet Making Academy
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/01/2010 Saat 05:28
Japon kuruduktan sonra zymparaladym iki tarafy da;

Akabinde macunladym ve ve tesviyesini yaptym.

Rötu? a?amasynda ?u anda, sonuçtan tatmin olduktan sonra gerekli detaylary açyp genel boyamaya geçece?im.
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/01/2010 Saat 05:13
Detaylary açyp kamuflajyn ilk rengini attym, Mr. Color RAF 1 setinden 362 Ocean Grey. Öncesinde gövde bandyny ve ça?ry kodlaryny maskeledim.

Boya iyice kuruduktan sonra açty?ym top kapa?y çizgilerinde canymy sykan noktalara müdahale edece?im. Boyamanyn son a?amasyna kadar müdahaleyi sürdürebilecek pozisyondayym keza bu alanlara en son D-Day bandy yapylacak.

Ylk kat boyayy atmadan önce namlulary da de?i?tirdim.
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/01/2010 Saat 07:48
Mr.Color 361 Dark Green ile kamuflajyn ikinci rengini serbest el uyguladym. Son hali için gri ile rötu? i?leminde bulunaca?ym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/01/2010 Saat 23:48
Boyayy nispeten rötu?ladyktan sonra D-Day bantlary için gövdeyi ve kanatlary maskeledim;

Akabinde mat beyazla bu alanlary boyadym.

Beyazyn adam akylly kurumasynyn ardyndan siyahlar için gerekli alanlary maskeleyece?im. Bu i?lemden sonra ise oversprayden ve maskelerin hasar vermesinden kaynaklanan bölgelere müdahale edece?im.
Ares
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2010 Saat 00:13
D day banty nedir?
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2010 Saat 00:53
D-Day askeri terim olarak bir operasyonun ba?langycyny yada saldyry tarihini tanymlar. Tarihteki en ünlü D-Day Normandiya çykarmasy olarak da bilinen Neptün yada daha bilinen adyyla Overlord operasyonudur. Bu saldyry esnasynda müttefikler yüksek sayyda uça?y kyta Avrupa'synyn semalarynda uçurmu?lardyr. Normalin çok üstünde olan uçak tipi ve sayysy nedeniyle dostu dü?mandan ayyrmak için operasyona katylan bütün uçaklara ço?unlu?u operasyondan bir gece önce olmak üzere özel tanytlama bantlary boyanmy?tyr. Siyah beyaz olan bu bantlar de?i?ik filolaryn uçaklarynyn birbirlerini dü?man sanyp vurmamalary ve a?a?ydan dost ate?i yemelerinin önüne geçmek için tanytlama amaçly olarak gövde ve kanatlara tatbik edilmi?tir. D-Day ve izleyen günlerde bu bantlar alelacele çizildikleri için oldukça düzensiz gözükmektedir. Ylerleyen dönemlerde ?ablon kullanylmaya ba?lanmy?, sava? Alman anavatanyna ta?ynyrken ise yava? yava? kullanymdan kalkmy?lardyr.
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2010 Saat 01:29
Gövdeyi maskeleyip siyahyny attym ve maskelerini söktüm, kanatlarla yaryn u?ra?yrym artyk.

Ares
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2010 Saat 01:29
te?ekkürler
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2010 Saat 09:03
Orjinalini yazan: Ares

D-Day ve izleyen günlerde bu bantlar alelacele çizildikleri için oldukça düzensiz gözükmektedir.

Merhaba,

Siz bu modelde "el ile alelacele çizilmi?" olma durumunu gösterecekmisiniz? ?u ana kadar hep maskeliyerek ilerlediniz.
Koray Fenman
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/01/2010 Saat 10:02
Orjinalini yazan: KFKF

Orjinalini yazan: Ares

D-Day ve izleyen günlerde bu bantlar alelacele çizildikleri için oldukça düzensiz gözükmektedir.

Merhaba,

Siz bu modelde "el ile alelacele çizilmi?" olma durumunu gösterecekmisiniz? ?u ana kadar hep maskeliyerek ilerlediniz.

Bu uça?yn ?öyle özel bir durumu var. Bilindi?i üzere Kraliyet Hava Kuvvetlerinin toplamda en skorer ikinci, Yngiliz olarak ise en önde gelen asy Johnnie Johnson'dyr (RAF' ta bir numara Güney Afrikaly Pat Pattle, üç numara ise Fransyz Pierre Closterman'dyr. Johnson'yn bir Kanada filosuna komuta etmesi ise ayry bir husustur). Bu ?ahsyn hava zaferlerinin ço?u Spit IX'larda gelmi?tir. Komuta etti?i filolarda uça?ynda hep ça?ry kodu olarak JE-J'yi kullanmy?tyr, ve hatta son çykan Tamiya 32'lik kitte de bu uçaklardan biri vardyr. Bu Spit IX'lar yukarydaki postlarda belirtti?im gibi dönemsel olarak D-Day bantlary ta?ymy?lar ve mevcut foto?raflarda bu tip düzensizlikler görülebilmektedir.

Benim yapty?ym uçak ise orjinal fabrika çyky?ly bir Spitfire de?ildir. Filonun ta?yma, kurye vesaire gibi i?leri için hurda ve artyk parçalardan toplanyp uçabilecek hale getirilmi? bir uçaktyr. Ça?ry kodu olarak gene JE-J yi ta?ymaktadyr ama bir fark ile. Herhangi bir listede tescil edilmemi? bir seri numaraya sahip oldu?u için ça?ry kodunun ardyna JR eklenmi?tir. Kysacasy filonun maskot uça?ydyr. Bu uçakta bulunan D-Day bantlary ?ablonla boyanmy?tyr keza bu boyamanyn amacy bu özel uçakta, tanytlamadan ziyade mevcut kurallaryn dy?yna çykmadan bol renkli ve göze batan bir uçak yapmaktyr.

Kysa bir operasyon sonrasynda kanatlary da halletim. Syrada rötu? i?lemleri var.

Ares
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide