Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: Ylk dioramasyny Yapacak acemi için öneriler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
ermany
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
Alıntı ermany Cevaplabullet Konu: Ylk dioramasyny Yapacak acemi için öneriler
    Gönderim Zamanı: 13/11/2009 Saat 03:25
Merhabalar;

Ben daha önce birkaç plastik statik model yapmy? tecrübesiz bir modelciyim. Ylk dioramamy yapmaya karar verdim ve tecrübesizli?imi gözönünde bulundurarak basit bir senaryo seçimi yaptym. Aslynda pek senaryo sayylmaz, pistte duran bir AH-1W Super Cobra Helikopter yapmayy planlyyorum.

Aklymdakileri yazyp, siz u.sta modelcilerden dioramama ba?lamadan önce öneriler almak istiyorum. Forumdan okuyup ö?renebildi?im kadaryyla ?unlary yapmayy planlyyorum;

Mavi sert strafor zemin üzerine füme (siyaha yakyn koyu gri)zympara ka?ydyny yapy?tyryp, kare kesilmi? strafor kenarlaryna 45 derece açy yapacak ?ekilde kare beton bloklary maket byça?y ile kesece?im. Zympara zeminin üzerine gerçekçilik katacak boya ve eskitmeleri nasyl yapaca?yma dair pek fikrim yok ancak içinde sary içeren bir koyu gri yakalayyp zemini boyamayy, daha sonra kirli noktalar ve ya? lekeleri gibi detaylary eklemeyi dü?ünüyorum.

Bir sonraki a?amada modeli ve Italeri 1/72 NATO Pilots & Ground Crews figürlerinden ikisini bitirip. Modelin eskitmelerini tamamladyktan sonra. Modeli hem kaidenin synyrlaryna hem de yerdeki beton bloklaryn açylaryna paralel olmayacak ?ekilde yerle?tirmeyi ve dioramaya son birkaç detay ekleyip bitirmeyi planlyyorum.

Sizden öneri istedi?im noktalar;

- Airbrush'ym yok. Sizce gerçekçi bir pist zemini elde etmek için zympara üzerine ne ?ekilde çaly?abilirim. Boyama ve eskitmeler için neler önerirsiniz.

- Daha önce hiç kamuflaj bir model boyamadym, airbrush olmadan fyrçayla kamuflaj zor mu olur? E?er acemi bir modelci için kamuflajyn zor olaca?yny söylerseniz, modeli USA Marine'lerin kullandy?y açyk gri renge boyamayy dü?ünüyorum.

- Daha önce eskitme de yapmadym. Eskitme için kuru pastel boya my? ya?ly boya my? yoksa Tamiya'nyn 3'lü eskitme setlerini mi kullanmamy önerirsiniz?

Yapmak istedi?im diorama:

Benim cahilli?imden sormady?ym ancak yukarydaki resme bakarak sizin eklemek istedikleriniz varsa duymaktan keyif alyrym.

Ylginiz ve Zamanynyz için Te?ekkürler.
Saygylarymla;
Erman

Düzenleyen ermany - 13/11/2009 Saat 03:28
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme