Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Tamiya Spitfire Mk.1 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
gokce
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/07/2009 Saat 23:03
Orjinalini yazan: Burak

Ben o kadar perçini açsam inme gelir heralde,güzel olmu?.Egzozlar da sanki Ultracast,son derece ba?aryly olmu?,tebrikler.

Yorumunuz için te?kkür ederim , bu aletle emyn olun percynler cok keyyfly ama nyhayetynde haz meselesi , gözünüze hos gelyceke calysmakta fayda var yoksa sykycy olabylyyor zaman zaman.Egzoslar yse aslynda sadece ynce yscylyk cykarylmys byrer parcadan oteye gecemyyor bu kytte çunku orjynal Mk. 1 egzoslaryny gorunce aslynda emegyn byraz bosuna oldugunu dusunyor ynsan...
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/07/2009 Saat 23:14
Benim benzetmeye caly?ty?ym aftermarket ürünü ile (sa?da) Orjinal Tamiya arasyndaki fark (solda)

Buda orjinali

Düzenleyen gokce - 29/07/2009 Saat 23:23
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/07/2009 Saat 22:08
Modelimizin kamosuna Mr.Hobby #369 Dark Earth'ü paternde gözüktü?ü yerlere uygulayarak ba?lyyoruz.Kurumasyny mütakiben maskelemeye ba?ladym.
Tamiya maske bandyny kamuflaj maskelemek için özel olarak sto?umda ayyrmama ra?men , paterni elde edebilmek için uygulamaya çaly?ty?ym maskelerin kesilmesinde oldukça zorluk ya?adym diyebilirim.Zemini cam , excel ucunun syfyr olmasyna ra?men dalgalanmalarda baya?i bir güçlük ya?adym.Pek çok yerde keskin dönü?ler oldu ve bunlary düzeltebilmekle baya?y bir vakit kaybettim.Bilemiyorum belki de elimin aly?kyn olmamasyndandyr.
Genel maskeleme amacyyla 3M in bandyny kullanynca , ayny kesim ?artlary altynda bant her türlü yumu?ak dönü?lere ve dalgalanmalara cevap verebildi bilinmesinde fayda var diye dü?ündüm...
[IMG]http://i498.photobucket.com/albums/rr346/gokce102/Picture0072.jpg" />

Düzenleyen gokce - 31/07/2009 Saat 22:26
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/07/2009 Saat 22:13
3M bandyn kullanym kolayly?yny ke?fedince maskelem i?lemi de hyzla noktalanmy? oldu.Gövde altyny maskelemdim çünkü bazy yerlerde hatalar tespit ettim ve tüm kamo bitince bu sefer de üstü maskeleyip tekrardan Sky geçilecek...

Maske bantlarynyn yo?unlukta oldu?u bazy bölgelerde maskolden yardym alarak sa?lamlyk olu?turdum..

Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/07/2009 Saat 22:24
Gereksiz tesviye i?lemleriyle git gide uzatty?ym bu modeli gazym kaçmadan bitirebilmek sevdasyyla daha önceden maskeleyip kokpit rengi uygulady?ym camlary gövdeye oturtmaya çaly?yrken sorunlarla kar?yla?tym.Bazy bölgelerin dolguya ihtiyacy olaca?y anla?yldy ve syvy macunla aralary doldurdum.
Çok kolay bitirebilecek bir kiti modelcilikten uzak kalmanyn verdi?i bazy sabit fikirlerle "ille de macun olacak" tarzy kaporta boya haline sokmaya çaly?ynca malum parçalaryn formu bozuluyor.
Özellikle ön kanopinin açyklyklarynyn kapatylmasy beraberinde önceden yapylmy? maske ve kokpit ye?ilinin kysmen de olsa bozulmasy tehlikesini do?urdu.Elimden gelenin en iyisini yaptym ve tüm açyklyklary doldurup , gövde ile olan seviye farklylyklary temizledim.Zymparalama esnasynda kalkan bantlar ynileri ile de?i?tirildi.
Anladym ki cam gövdeye tam oturmuyorsa önceden maske yapmanyn bir espirisi kalmyor.Her halukarda myncyklanacak çünkü...

Son gelinen noktada ise modelimiz küçük bir rütu? sonrasy Mr.Color #361 atmaya hazyr hale gelecek...

Düzenleyen gokce - 01/08/2009 Saat 21:01
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/08/2009 Saat 22:05
Herkeze Selam ,
Apdeytlerimize devam edelim
Mr.Color amcamyzyn #361 nolu nimetinden faydalanmak suretiyle kamuflajymyzy tamamladyk.Bazy yerlerde maske banydynyn izi çykmy? olsa dahi küçük müdaheleler sayesinde onlar da temizlendi.
Y?te son durum
Herkeze iyi seyirler , iyi geceler....

Not : Arkut'un süt kyvamynda boya inceltilmesi i?leminin sonucu netincesinde 500kat atarak kapatabildi?im renkler ?aka bi yana gerçekten pürüzsüz ve çok temiz boyanmy? bir yüzey elde etmemi sa?lady , olan sa? elime oldu tabe..
Rivet Making Academy
IP
?ahin
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 23
Alıntı ?ahin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/08/2009 Saat 22:38
arkada?lar kolay gelsin...bir sykyntym var yardymcy olurmusunuz...maketçili?e yeni ba?ladym,acemiyim anlayaca?ynyz...geçenlerde (Sopwith F.1 CAMEL)model uçak aldym,aldymda ilk ba?layan için baya?y zormu?,1.bu uça?yn gerdirme ipleri var bunlary nasyl ve ne ?ekilde tutturaca?ym,gövdeye delikmi açmam lazym...2. yslak çykartmalar nasyl yapy?tyrylyyor....yardymcy olursanyz sevinirim
saygy ve sevgi......
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 09:01
Sinan bey ho? geldiniz, ?öyle bir syralama yapayym: 1-Makaleler bölümüne bir bakynyz orada sorunuzla ilgili bir ba?lyk bulacaksynyz. Genel olarak bakmanyz faydaly olacaktyr genelde kar?yla?ylan temel sorularyn cevaplary bulunuyor. 2- Yapym klavuzunun bir yerinde muhtemelen vardyr. Genellikle alynan modelin ki?inin ilk modeli oldu?unu varsayyp her a?amanyn nasyl yapylaca?yny anlatyrlar(ama do?ru ama yanly?). 3- Tercihen kendi modelinizle ilgili soru ya da sunumlary, ?ayet ilgili bir ba?lyk de?ilse (Sopwith Camel- Spitfire gibi) olan bir ba?lyk yerine kendi açaca?ynyz ayry bir ba?lykta bulundurmanyz, hem görülüp konunun ilgilisi/ilgilileri tarafyndan cevaplanmasyny sa?lar, hem de di?er ba?ly?y kary?tyrmamak açysyndan sa?lykly olur. 4- Bu benim haddime midir? Bilmem, gördüm, sabah erken, cevap veren olmamy?tyr diye fikir vereyim dedim. Saygylar...

Spitfire nefis gidiyor gibi ama renkler biraz soluk göründü gözüme. Bir miktar daha kontrastly idi diye hatyrlyyorum bu kamuflajy ancak uzmany de?ilim. Ellerinize sa?lyk.
Consume Ergo Sum
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 09:10
Selamlar ?ahin Bey,
ww1 uçaklarynyn kanat ba?lanty tellerinin yapylmasy çok da kolay i?lem sayylmamakla birlikte , dedi?iniz gibi yeni ba?ladyysanyz bence ?imdilik kenara byrakyn derim.Bahsetti?imz i?lem birazcyk me?ekatli.Ölçek 1/72 sanyrm markasy da revell , kanatlar tek parça olarak verilmi? ise benim anlatac?ym yöntem i? görmez çünkü kanatlaryn iki parça olarak altly üstlü yapy?arak tek bir kanat haline geldi?i duruma ihtiyacymyz var.Bu tellerin alt kanadyn üst tarafynan çykyp , üst kanatyn alt tarafyna girdi?ini kutu kapa?yndan da görebilirsiniz.Bunu sa?lamak için bu noktalaryn kanatlar birle?tirilmeden önce uygun yerlerden delinip , bu tellerin sabitlenmesinden sonra yapy?ma sa?lanmaly.Benim bu konuda fiili bir deneyimim olmady ama bildi?im yöntem bu , aramzda illa ki yapan bazy arkada?lar mevcuttur.Buna ilave olarak herhangi bir konu hakkynda yardyma ihtiyacynyz oldu?unda kendinizin bir ba?layk açmasy ya da daha önce yazylmy? yazylara ve makalelere göz atmanyz gerekt?idir.Mantyk olarak Spitfire Mk1. ba?ly?y altynda bu konunun gundeme gelmesi,hem forumumuzun konu olarak da?ylmasyna hem de sadece bu konuya tyklayan arkada?laryn mesajlarynyza cevap vermesine sebebiyet verir.Halbuki kendi açaca?ynyz bir ba?ly size çok daha hyzly ve de sayyca fazla geri dönü?ler sa?layacaktyr.
Aramyza ho? geldiniz

Düzenleyen gokce - 05/08/2009 Saat 09:15
Rivet Making Academy
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 09:20
Tespitinizde haklysynyz Sn.Jolly Bey.Maskeleri sökmeden önce bu kadar soluk kalca?yny tahmin edemedim.Bir de ilk kez maskeli kamo atty?ym için maske bandynyn izinin kalmasyndan tyrsty?ym için geçi? yerlerinin üzerinden çok fazla geçemedim.Durum böyle olunca hele kamo nun ilk hali ki bunu basmadym daha da soluk çykty.Bi ?ekilde elimden geldi?i kadar kontrast yapabilmek için sökülmemi? maskelere tekrar boya attym ama önce sökülenlere bi ?ey yapabilmem söz konusu olamayacak durumda gerçekten.
Rivet Making Academy
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 10:09
Boya bazy yerlerde zemini tam kapatmamy? gibi duruyor ancak sanyrym kullanylan foto?raf makinesinin sonucu olabilir.
Ya da preshading olayynyn sonucu olabilir.
Yine de biti?inin güzel olaca?yna eminim.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 14:10
Cevap veriyorum ;
b)preshading sonucu
Rivet Making Academy
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 14:24
Olsun çok güne? görmü?tür efenim ne olacak. Boya bu, solar:}
Consume Ergo Sum
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 15:45
Ben Yngilizlerin malzemeden çaldy?y sonucunda ysrarcyyym :)
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 16:20
arkada?alar durumu kurtarmaya çaly?ty?ynyz için te?ekkür ederim ama bu benim açyk bir hatam ve bu saatten sonrada bi müdahelede bulunabilecek yetkinli?ie sahip de?ilim napalym bu da bu modelden alynacak derslerden birisi olsun diyelim...

Düzenleyen gokce - 05/08/2009 Saat 16:21
Rivet Making Academy
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 16:27
"byktym" diyorsunuz yani modelden. :] Bana da olur, bilirim. Kapatyn gitsin, sonrakineeeee....:]
Consume Ergo Sum
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 20:53
Yafff byktym demeyelim de ?u güne kadar gördüm ki her hatayy düzeltmeye kalkty?ymda zaman zaman düzgün yerleri de bozuyorum bu modelcili?e döndü?ümden beri çykardym en önemli derslerden biri.Hatayy tespit edip de daha do?rusunun nasyl olabilce?ini ö?renmek ve bir sonraki modelimde ayny hatayy tekrarlamamak da ben,m için tatminkar bir hareket.
Rivet Making Academy
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 21:32
Orjinalini yazan: gokce

Yafff byktym demeyelim de ?u güne kadar gördüm ki her hatayy düzeltmeye kalkty?ymda zaman zaman düzgün yerleri de bozuyorum bu modelcili?e döndü?ümden beri çykardym en önemli derslerden biri.

En büyük risklerden biri bu zaten :)
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04