Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Airbrush seçimim? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
draxus
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 8
Alıntı draxus Cevaplabullet Konu: Airbrush seçimim?
    Gönderim Zamanı: 11/07/2008 Saat 00:20
Öncelikle selamlar,

Benim adym Ömer Can Ynci. 26 ya?yndayym makina mühendisiyim. Forumu uzun zamandyr takip ediyorum ancak ilk defa bi?eyler yazaca?ym. Daha do?rusu bir kaç ?ey soraca?ym. :)

Yurt dy?ynda çaly?an abime hobbico da450 airbrush getirttim. Kutu içeri?i olarak 0.3mm, 0.5mm ve 0.7 mm nozul çykty. Ben airbrush'y statik model boyamada ve 1/10 lexan kepleri boyamak için kullanaca?ym. ?imdi sorum ?u: Acaba do?ru seçim yapmy? myyym?

2. sorum ise statik modellerde airbrushy kullanarak astar atarken ne kullanyyorsunuz?

Te?ekkürler.
IP
Cankirhan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 76
Alıntı Cankirhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2008 Saat 01:36
Foruma ho? geldin. Dedi?in marka airbrush y hiç kullanmadym yada duymadym. dedi?iniz ölçülerde meme ve i?ne çykmasy gerekir. Sizde sadece mememi çykty? Bu aletin Türkiye'de hiç bir ?ekilde yedek parçasynyn bulunmayaca?yny dü?ündü?üm için yanly? bir tercih olarak de?erlendirilebilir. Airbrushlar çok syk temizlenmesi gereken narin aletler oldu?u için ben ilk gün aleti kurcalarken i?nemin ucunu yamultmu?tum ve o kadarda bu konuya dikkat etmem gerekti?ini biliyordum. Ancak sipari?le 1 gün sonra elimde oldu i?ne...

2. sorunuzda ise ben henkel duck marka sprey astar kullanyyorum. Airbrushla astar atmam genelde...
IP
draxus
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı draxus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2008 Saat 08:51
o.3 mm lik meme ve i?ne üzerinde geldi. 0.5 ve 0.7 lik meme kutuda geldi ayryca yanynda 2 adet i?ne daha var. ben onlaryn yedek oldu?unu dü?ünmü?tüm. :) cevap için te?ekkürler.
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 332
Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2008 Saat 09:21
Genelde AFV yapyyorum. Özel açmaçly piyasada satylan astarlardan kullnamyyorum. Astar amacyyla siyah kullanyyorum. Siyah ayny zamanda asyl gövde renginin altyndan gölgeleme yapyyor.

AFV yapacaksanyz .5 veya .7 buyuk ihtimalle daha çok kullanacaksynyz. Ben 0.6 uçla gayet güzel idare ediyorum. Ama geni? yüzeyllerde zorluyor boyama süreci daha üzün ve zahmetli oluyor. Bu arada bu markada umarym yedek parça sorunu ya?amassynyz.

iyi modeller,

Düzenleyen Farhad - 11/07/2008 Saat 09:23
IP
draxus
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı draxus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2008 Saat 09:51
Yedek parça olayyny towerdan getirtip halledicem artyk, ba?ka çarem yok. Peki 0.7 nozul ile rc araçlarda kullanylan 1/10 büyüklükteki otomobil keplerini boyamam uzun süremi alyr my?
IP
Cankirhan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 76
Alıntı Cankirhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2008 Saat 10:09
Draxus, Kutudaki i?nelerin en arka bölümüne bakarsan üzerindeki çentikleri görebilirsin. En incesinde hiç çentik olmaz. orta boydakinde tek çentik en büyü?ünde ise iki çentik olmaly. Y?neleri o ?ekilde ayyrt edebilirsin. .7mm uç ise 1/10 araç boyamak için uygun bir uçtur. Tabi burada aracyn üzerine tek renk boyayaca?yny hiç bir farkly çaly?ma yapmayaca?yny farz ediyorum. E?er motif yada herhangi farkly bir çaly?ma yapacaksan zaten di?er i?neler gayet ince ve i?ine yarayacaktyr ama tavsityem ilk ba?ta tek renk boyaman. Zaten o i? bile epey zorlar ilk ba?ta. Bakynyz benim sivil araçlar bölümündeki son konum olan Ferrari F430 a. boyasynyn ilk ba?ta ne kadar kötü oldu?unu görebilirsin. tabi bunuda nasyl halledice?ini zamanla ö?renirsin. i?lerini merakla bekliyoruz...
IP
Melih Pekol
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 121
Alıntı Melih Pekol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2008 Saat 22:59
güzel ve yetenekli bir airbrush gibi görünüyor (Tower'da)
her üç meme ile de tüm söyledikleriniz yapylabilir, ancak yapabilmeniz için öncelikle elinizi aly?tyrmanyzy tavsiye ederim
0.5 meme ile farkly boya kalynlyklary, farkly basynçlar kullanarak iyi yykanmy?, kurutulmu? plastik kaplar (labne peynir, yo?urt...) kullanarak aly?tyrma yapyn (çok, ama çok...)
0.5 meme ile aly?tyktan sonra di?er memeleri de deneyin
her boyamadan sonra gerekli temizli?i yapmayy ihmal etmeyin
ilk boyady?ynyz modelde, bekledi?iniz ideal neticeyi alamazsanyz üzülmeyin, gerekli aly?kanlyk ve "boya kalynly?y / mesafe / basynç / el / göz" kombinasyonunu kazanmak için birkaç model daha harcayyn, sonunda do?ru "kary?ymy" bulacaksynyz
MP
IP
draxus
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı draxus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/07/2008 Saat 15:53
Yardymlarynyz için te?ekkür ediyorum, vakit buldukça deneme yapmaya çaly?aca?ym. Takyldy?ym yer olursa ba?ynyzy a?rytmaya devam edece?im. :) sa?lycakla kalyn.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide