Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: uçak mühendisli?i Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
enfexion
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 309
Alıntı enfexion Cevaplabullet Konu: uçak mühendisli?i
    Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 11:46
evet levent abinin konusunu bölmeden bilgi aly?veri?ine burda devam edelim.
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

Alıntı enfexion Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 11:47
bu arada son dedi?im olay do?rumudur acaba?
yani tekrarlamak gerekirse,uçak mühendisli?ini bitirdikten sonra 8 aylyk bir kursla sivil havacylykta pilot olunabiliyormu?.
IP
Enewwss
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 187
Alıntı Enewwss Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 12:38
öyle bi?eyin oluca?yny pek sanmam melih sen yinede bi ara?tyr ama bence olmaz. yinede iyidir uçak... :D
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 12:41
Orjinalini yazan: Emroglan

Orjinalini yazan: Burak

Orjinalini yazan: enfexion

ya konuyla çok ilgisiz olucak ama.kusura bakmayyn.sizlere bir sorum olacak.
ben geçen gün öss ye girdim.uçak mühendisli?i istiyordum ve ?uan itü uçak mühendisli?ine yetecek puanym var.
ama bu bölüm hakkynda kararsyzym .acaba bu bölüm hakkynda bilgilendirebilecek,yardymy olabilecek olan varmy?türkiyede mantykly bir meslekmi?
herkeze kolay gelsin..

Öncelikle helal olsun,tebrik ederim.

Hiç dü?ünmeden git.ODTÜ'de havacylyk bölümü açylmadan önce YTÜ uçak tekti.Türkiye dahil dünyanyn her bir yanynda gayet mantykly bir meslektir.Madem istiyorsun idealin,kimsenin dolduru?una gelme,özellikle de dersane ****larynyn.Üniversiteye girdikten sonra anlayacaksyn ki her?ey senin elinde.Sen ne kadar kendini a?arsan kapylar sana o kadar açylyr.Seçti?in bölüme göre de?il,senin ne kadar kalifiye oldu?una göre de?i?ir her?ey.Burun kyvrylan okullardan mezun olup binlerce dolar maa?la çaly?an insanlaryn örneklerini verebilirim.Gir o bölüme oku,kendini geli?tir,gerisi kendili?inden gelir.Olay sende bitiyor.Y? bulamam cart curt gibi ?eyler dü?ünme.

Çok yakyn lise arkada?ym YTÜ'de çift anadal mezunu. Ben davayy satyp fen okuyup iktisat yazarken o azimle uçak yazdy. Girdikten sonra uça?a doymady üstüne uzay da okudu, dört senede gecesini gündüzüne katarak uçak-uzay çift daldan mezun oldu. Noldu?

Türkiye'de çaly?acak yer bulamady, daraldy, en son Bo?aziçi'nde finans yükseklisansy yaptyktan sonra bankacyly?a geçti. ?u an bir Yngiliz Bankasy'nyn kredi servisinde çaly?yyor.

Dolduru?a gelmemek lazym tabii ama bu ülkenin gerçekleri de var. Bahsetti?im arkada? da "dandik" bir adam de?il, Üsküdar Amerikan mezunu üstüne YTÜ'de çift anadal bitirmi? bir insan. Dikkatlice dü?ünmek lazym derim ben. Ydealizm güzeldir iyidir ama 25-27 ya?yna gelip elinde hiçbir ?ey kalmamy? bir ?ekilde idealizmle kapyda kalmak da bir ?eydir, o yüzden hayat gerçeklerine de dikkat derim.

Türkiye'de çaly?acak yer bulamady da ne demek?Öyle ?ey mi olur?Hikaye bana çok uçuk geldi.Abarty örnekler kaideyi de?i?tirmez.
Arkada?yn ne gibi ?artlarda bir i? arady?y,yurtdy?yny niye dü?ünmedi?i,nerelere ba? vurup geri çevrildi?i ayryca okul ya?amy boyunca neler yapty?y kendisine bir sorulmaly öncelikle (ders çaly?mak yeterli olmuyor).
Uçak mühendisi olmak uçuk idealist bir meslek de?ildir.Yster ülke ister dünya ?artlarynda olsun farketmez.Benim bir arkada?ym da mezuniyetin hemen akabinde TAIye girdi yüksek lisansyna da devam ediyor.Bir aya?y da yurtdy?ynda.Ben bile bir atom mühendisi olarak iyi ?artlarda çaly?abiliyorsam hem de okuluma devam ederken,sorun o arkada?ta demektir.

Dedi?imde ysrarcyyym,dolduru?a gelmeyelim,ideallerin pe?inden gidelim.Her zaman:)
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 12:44
Orjinalini yazan: enfexion

öncelikle te?ekkür ederim herkeze.
emre abinin dedi?i bir bakyma do?ru türkiyenin bir gerçe?i açykcasy.
ama geçen gün itü uçek mühendisli?inden mezun olan bir abimle görü?mü?tüm.
mezun olur olmaz 5,6 firma teklif vermi?.
benim asyl istedi?im kendi mesle?imi yapmak yani uçak mühendisi okuyupta makine mühendisi olmak istemem açykcasy.
bide ?öyle bi?ey daha söyledi abi:uçak mühendisli?i bitirip 8 aylyk bir kurstan sonra sivil havacylykta pilot olunabiliyormu??

Uçak mühendisi olmak ?arty yok.

Üniversite mezunu olmadan da pilot olabilirsin ama airliner pilotu olmak istiyorsan üniversite mezunu olmak zorundasyn.

Kurs 8 ay olabilir ama uçu? saatleri var tabi o kadar kysa sürede pilot olunamyyor.

Bu bilgi,?uanda 2. kaptanly?a hazyrlanan birine sorduklarymdan aktarylmy?tyr.Yanly? varsa düzeltilebilir.
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

Alıntı enfexion Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 12:56
evet 2. ci kaptan olduktan sonra belli bi uçu? saatini a?madan 1.ci kapatanly?a yükselemiyormu?sun.yanly? hatyrlamyyorsam 10.000 uçu? saatiydi
IP
Enewwss
Üye
Üye
Simge

Alıntı Enewwss Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 13:03
10,000 uçu?saatimi ??? :-O
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

Alıntı enfexion Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 13:04
evet enes.sivil havacylykta sürekli uçuldu?u için zannetti?in kadar uzun sürmüyor :)
IP
Enewwss
Üye
Üye
Simge

Alıntı Enewwss Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 13:11
haklysyn insanyn aklyna 1 saatlik fighter sortileri geliyor... :)
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

Alıntı enfexion Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 13:15
:)
10.000 saat uçmu? sava? pilotu varmydyr acaba :)

Düzenleyen enfexion - 18/06/2008 Saat 13:18
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

Alıntı enfexion Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 13:17
evet aslynda her ?ey ki?inin kendisinde bitiyor.bazen de?il herzaman idealist olmak lazym .bi?eylerin pe?inde ko?unca elbet istedi?imiz oluyor.
cesaretlendirdi?in için tekrar te?ekkür ederim burak abi.
bide burak abi bu arkada?ynyn telefon numarasyny bana pm atabilrmisin?
kolay gelsin...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 13:35
enfexion ve Enewwss;
Bazy konulardaki az bilginizle heyecanla fikir üretip bo? yere yorulmayyn.
1- 8 ay en az gerekli olan süredir. Adam akylly, sindirilerek yapylacak bir e?itim yakla?yk 12-15 ay sürer.
2- 10bin saat olayy birazcyk abarty bir söylem.
3- 1. kaptan ve 2.kaptan olayynyn bahsi geçen konu ile ilgisi yok denecek kadar azdyr. Bahsedilmeye çaly?ylan ikinci pilotluk iken uzun yol uçu?larynda ülkemizde uygulanan iki kaptanly uçu?un burada söz konusu olmasyna gerek yok.
3- Sivil havacylykta sürekli uçu?un da bir limiti var; birbirini takip eden 30 günde 110 saat, birbirini takip eden 90 günde 300 saat, bir takvim yyly içinde ise 1000 (bin) saat.
4- Türk Sivil Havacylyk Genel Müdürlü?ü en az 4500 saatin kaptanlyk için yeterli olaca?yny resmi olarak beyan etmi?tir. Ba?ka ?artlar da var tabii ancak söz konusu uçu? saatleri hakkynda bu yeterli ?imdilik.
5- Her hangi bir 4 senelik üniversite mezuniyeti sonrasynda kaptan olunabiliyor.(T.H.Y. gereklilikleri farklylyk gösterebiliyor) Yurtdy?ynda ise özellikle mühendislik dallary kabul görüyor.
Aranyzda konu?ma yaparken bazylaryny özelden yapmanyz fena olmaz sanki.
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 16:17
Size kisisel mesaj atarak goruslerimi belirttim, iyi sanslar.
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

Alıntı enfexion Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 19:09
sa?ol kür?at abi.
bu arada bu yukaryda söylediklerim bu sene itü uçak mühendisli?inden mezun olmu? bir abimin bana anlattyklary.yani benim bir kii?sel bilgim yok ortada.
saygylarymla...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 19:42
Uçak mühendisli?i ile pilotluk farkly ?eyler.
Yine de bir mühendisin yukaryda öne sürülenleri aktarmy? olaca?yna inanmyyorum.
-Sorumluuu...
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

Alıntı enfexion Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/06/2008 Saat 22:17
ne demek bu? bana yalanmy söylüyosun demek istiyorsunuz??
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/06/2008 Saat 06:12
enfexion;
Her?eyden önce en yakyn arkada?larymdan birisi Y.T.Ü. Uçak Mühendisli?i'nden mezun olmu? olan birisi. Bunun yanynda i?im gere?i bazy zamanlarda mühendislerle konu?mak zorundayym.
Kysacasy bir uçak mühendisinin pilot mesle?i hakkynda neler diyebilece?ini az çok tahmin edebiliyorum.
Byrak uçak mühendisini, herhangi bir mühendisten bir konu hakkynda açyklama istendi?inde aldy?y e?itimin getirdi?i terbiye sebebiyle yanly? ve eksik bilgi aktarmaktansa düzgün cevap vermeye çaly?yr.
?imdi gelelim i?in di?er boyutuna.
Ben sadece senin ba?kasynyn a?zyndan aktarmy? oldu?unu söyledi?in ?eye ya da ?eylere inanmady?ymy söyledim. Sen ise seni yalancylykla itham edip etmedi?imi soruyorsun.
1- Aktarmaya çaly?my? oldu?un ?eyleri yanly? anlamy? ve dolayysyyla eksik aktaryyor olabilirsin.
2- Yalan söylüyor olabilirsin.
3- Dalga geçmek için bu sayfalary i?gâl ediyor olabilirsin ki bunu örnekleri daha önce ya?anmy? oldu?u için söylüyorum.
"Acaba yanly? my anlamy?ym" diye kendi kendine olayy tekrar ara?tyraca?yna dosdo?ru sorun çykartmaya çaly?yr tarzda cevap vermen pek ho? de?il sanyrym.
Seni yalancylykla suçlamamy? olabilirim ancak gereksiz yere gerginlik ya?ayyp kendini üzdü?ünü söyleyebilirim.
-Sorumluuu...
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

Alıntı enfexion Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/06/2008 Saat 19:38
bana bunlary söyleyen (levent abi oluyor kendisi) numarasyny pm olarak ataca?ym siz onla konu?ursunuz artyk do?rumu söylüyorum yalanmy.Benim asyl kyzdy?ym nokta bunu söylerken girmi? oldu?unuz üslüptu.bana "melih'cim arkada?yndan edindi?in bilgilerde eksik olan noktalar var.do?rusu ?öyle diyip açyklasaydynyz kar?yly?ynda size te?ekkür ederdim.ama girmi? oldu?unuz üslüp ho?uma gitmedi açykcasy.neyse önemi yok böyle ufak mevzular için birbirimizi kyrmamyz gerekmez.Sonuçta benden büyük oldu?unuz için saygyda kusur etmemk gerekir. bi kusurum varsa affola.
kolay gelsin.
saygylarymla...

Düzenleyen enfexion - 19/06/2008 Saat 21:12
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme