Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Bitmeyen çile airbrush Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Cankirhan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 76
Alıntı Cankirhan Cevaplabullet Konu: Bitmeyen çile airbrush
    Gönderim Zamanı: 16/04/2008 Saat 23:11
Yyi günler...
Yakla?yk 6 aydyr maket yapyyorum ve herkes gibi fyrça artyk yetmemeye ba?lady?y için airbrush a geçmek istiyorum. 3 model forumunda airbrush ve kompresörle ilgili 1 haftadyr bulabildi?im kadar makale okudum ve kafam inanylmaz derecede kary?ty. bazy sitelerde depolu ya?ly kompresörler iyi derlerken bazylarynda deposuz ya?syz kompresörler modelciler için daha uygun diyorlar. Mesela testors marka blue mini yi çok tercih ediyorlar ancak bu aleti alyrsam bir çok parçaya ihtiyaç duyucam ve ne i?e yaradyklarynyda çok bilmiyorum açykçasy bu ekstra parçalaryn. Ses konusu benim için pek sorun de?il oturdu?um ev yüzünden. Benim bakty?ym ve dü?ündü?üm kompresör black and decker marka linkini veriyorum...
http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryId=452409&productId=hrblcp2525
Airbrush konusuna gelince sifon sistemli airbrushlaryn koyu kyvamly boyalary çekerken zorlandyklaryny duydu?um için üstten beslemeli modellere bakmaya ba?ladym ancak buradada yine fikir ayrylyklaryyla kar?yla?tym. Badger 100lg model airbrush için sipari? verecekken bir forumda 100lg modeli uçak boyamalary için iyidir 150 modeli ise gemi için daha uygundur diye bir tabirle kar?yla?tym. Ama sifon sistemli airbrushlara kar?y oldu?um için kafam iyice kary?ty çünkü revell marka boya kullanyyorum ve di?er markalara göre daha koyu ve her seferinde tinerle inceltmeyle u?ra?mak istemiyorum. Ayryca bir sitedeki ayryntyly airbrush kar?yla?tyrmasynda badger 100lg modelinin fazla boya atmady?y için yüzey kapama konusunda yetersiz kaldy?yny gördüm. Bu yüzden paasche vjr modeline biraz kaydym. Yazy biraz uzun oldu ama her mesajynyz bir çömezi bu camiaya katmak için çok de?erli olacak... ?imdiden sonsuz te?ekkürler

Can KIRHAN
YZMYR
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 07:37
Öncelikle airbrush ile inceltmeden boya atmanyzy tavsiye etmem. Hatta seçece?iniz airbrush ne olursa olsun kullanaca?ynyz boyayy inceltmeniz gerekir. Hele Paasche vjr kullanyrken daha çok inceltmek gerekir. Gerçi vjr zaten genel boyama için çok uygun bir tabanca de?ildir, boya haznesi hap kadar oldu?u için büyük yüzeyleri boyamak sykycy olacaktyr. Onun yerine Paasche VSR90'y önerebilirim.
Kompresör olarak bu i?e ba?lady?ymdan beri sayyn Serdar Aytemiz'in (Toughbeard) üretti?i ekovatly bir kompresör kullanyyorum. Di?erleri için bir yorumda bulunamayaca?ym o yüzden..
Kaank
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 09:15
Can Bey merhabalar,

Anlady?ym kadaryyla dünya gözüyle bir hava tabancasy görüp tutmamy? ve kullanmamy? oldu?unuzdan size soyut gelen bilgiler kafanyzy kary?tyrmy?.

Öncelikle önemli bir konuyu irdelemek lazym. Hep bir "En iyi tabanca" lafy gider durur. Unutmamak lazymdyr ki, hava tabancalary aslen grafikerler için üretilmi? ve pahaly/geli?mi? modelleri genelde çok hassas kullanymlara göre olan araçlardyr. Bu durumda "hava tabancasy dünyasynyn en iyisi", bu tabancalary asyl amaçlaryna göre nispeten daha hor ve zor ?ekillerde kullanacak modelcilere göre "en kötü" haline gelebilir.

Di?er bir konu da "iyi tabanca" ile kullanylyr "tabanca"yy ayyrmaktyr. Siz ilk defa bu i?e giri?ecekseniz size parçasy bulunan, sorun çykarsa insanlaryn size yardym edece?i, tamiri/bakymy nispeten kolay ve acemili?inizde hata yapyp sa?yny solunu yamultsanyz dahi fazla sorun ya?amadan düzeltip devam edece?iniz bir araç lazym. Hal böyleyken gidip karma?yk, 400-500 dolarlyk "iyi" bir tabanca alyrsanyz, hem acemili?inizde bozdu?unuzda çok üzülürsünüz hem de ba?ynyza bir aksilik geldi?inde yardym alma ?ansynyz dü?er.

Okuduklarynyzyn bir kysmynyn bence çok "?ahsi fikirler" oldu?unu dü?ündü?ümü söyleyeyim. "Gemi boyarken ?u, uçak boyarken bu" gibi standartlar, çok öznel kullanymy olan hava tabancasynda pek geçerli de?il. Bir modelci daha basit bir tabancayla her i?i yapyp harikalar yaratyrken bir di?eri çok hassas bir tabancaya aly?yk olup onsuz yapamyyor olabilir. (Bahsetti?iniz gemi-uçak i?inde de cevap aslen boyady?ynyz konunun hareket ettirilebilmesidir. Badger 150 haznesi hareketli oldu?undan gemiyi sabit tutup tabancayy hareket ettirerek boyamanyz kolay olur. 100 serisi tabancalar sabit hazneyle geldi?inden boyarken gemiyi "hareket ettirmeniz" gerekir, ki bu daha zordur. Ancak boyama i?ini kademeli yaparsanyz 100 serisi ile de gemiyi pekala boyarsynyz. Bu yüzden o fikri beyan eden ki?i bence biraz sabitfikirli yakla?my?)

Gelelim ne tavsiye ederim.... Öncelikle sitenin makaleler kysmynda tabanca kar?yla?tyrmalaryny okuyun. Sonra da ?unlara bakyn:

- Badger 100 G veya LG (boya haznelernin büyüklü?ü farkeder, G'de syk syk boya koymak zorunda kaldy?ynyzdan büyük alanlarda sykabilir... Aksi gibi LG de G'ye göre büyük boya haznesi yüzünden daha a?yr ve hantal gelebilir, ihtiyacynyza göre)
-Badger 200G (100G'nin "single-action" denilen modeli, bazy modelci arkada?lar bunun çok daha kullany?ly oldu?unu söyler, fikirlerini söylesinler derim)
-Paasche VSR90
-Aztek A470 (Bu tabancanyn tamamen modelcilik için üretildi?i söylenir, ancak bir sene kadar önce teti?i tutan önemli bir parçanyn plastik olup zamanla tamir edilemez ?ekilde kyryldy?y belirtilmi?ti, bu konuyu da kontrol edin derim).

Neden bunlar derseniz, bu üçünün Türkiye synyrynda kullanany vardyr. Paasche ve Badger için ayryca Türkiye'de yetkili da?ytycy ve servis de var diye bilmekteyim, yani tamir/parça açysyndan sykyntysy olmamasy lazym (Aztek'de durum ne bilmiyorum, üzgünüm). Ayryca belirtilen modeller acemiye gelecek, zor i?lere ko?ulabilecek ve kolay bozulmadyklaryndan sizi yary yolda byrakmayacak araçlardyr. Ek olarak, Türkiye'de bu kadar kullanany olmasy, kar?yla?aca?ynyz sorunlarla muhtemelen önceden birinin kar?yla?my? olmasy demektir. Bu sebeple forumlarda falan sordu?unuzda yardym almanyz ve çözüme ula?manyz da daha kolay olur.

Kompresör konusunu daha detayly incelemek lazym. Ancak ?u kadaryny söyleyebilirim, linkini verdi?iniz kompresörü bir arkada? alyp kullandy, gürültüsü hariç çok memnundu. Ancak gürültü o kadar sorun oldu ki motorunu ekovatla de?i?tirmek zorunda kaldy. Bir de bunun bir küçü?ü olabilir ona da bir bakyn, ben 2 tane var diye hatyrlyyorum ama yanly? hatyrlyyor olabilirim. Arkada? askere gitmeseydi daha iyi bilgi alabilirdik.

Dilerim yardymcy olabilmi?imdir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 332
Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 09:26
Emre bu yazyny biraz geli?trip sitemizin anasayfasynda airbrush alma rehberi ady altynda yayymlayalym derim. Gerçi sitede çe?itli airbrushlar çok güzel kar?yla?tyrylmy? ama bilmeyenlere alma rehberi ady altynda bir rehber bence iyi bir fikir olabilir. Bu yazyda i?te adymlar olsun ihtiyaçlary çerçevesinde isteyenler oradaki adymlara bakarak airbrush seçimini yapabilsin.

Yyi olur diye dü?ünüyorum...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 10:25
Her soruldu?unda oturup ba?tan yazyyorum, aslynda fena fikir olmayabilir.

Gerçi ben bu konudaki en yetkili ve bilgili ki?i miyim, tarty?ma götürür... Belki daha tecrübeli ve bilgili bir ki?i daha kapsamly bir yazy da yazabilir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 10:36
Açyk bir metin olabilir. Ekleme yapmak isteyenler ekler yapar. Bazy sitelerde örne?ini görmü?tüm. Admin de?erlendirirse güzel bir çaly?ma ve dokumantasyon olur diye dü?ünüyorum. Tabi bu tür çaly?malar ortak ve çoklu desteklerle olur. Sitemizde bilgi birikimine sahip üylerein yardymyyla yapylabilir.

Böyle bir proje grubu kuralym derim.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 10:41
Sifon sistemli airbrushlar vakum ile boyayy çekti?i için haliyle bazen soru olabiliyor. Onun yerine side feed veya bottom feed tipli airbrushlar dü?ünülebilir.

Ayriyeten ?u ?u model için iyidir gibi bir ayrymy da ilginç buldum.

Velhasyl neticede do?ru bir seçime yönelmi?siniz. Paasche her zaman için iyidir. Ben de Paasche V kullanyyorum. Fakat e?er ki bulabilseydim tercihim VSR 90 dan yana olacakty.Bu bakymdan VSR 90 y bir dü?ünün derim. ITM mühendislikten ö?renebilirsiniz.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Cankirhan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Cankirhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 11:29
Arkada?lar nasyl rahatly?ymy anlatamam. kafamda biraz sorular vardy siteye yazarsam beni döverlermi diye çünkü bazy sitelerde bu konuya tekrar de?inen arkada?lara baya kötü yakla?yldy?yny gördüm :) te?ekkür ederim sabyrly yakla?ymynyz için. O zaman tekrar sorulara dönelim. sitedeki makaleyi bir hafta içinde 3 kez okudum ancak orda bd100lg modeli için yüzey kapatma i?lemi için pek uygun olmady?y yazyyor. benim kullanymym açysyndan ise en iyisi vjr gibi görünüyor ancak vsr90 modeli bir kaç yerde gördü?üm için daha yakyn gelmeye ba?lady.hem içinden hortumu hemde farkly 2 ucu çykmasy hemde yedek parçalarynyn bulunmasy benim için bir avantaj. 2 gün önce ITM ve Ankaradaki hobbytime la ba?lantyya geçtim. Yedek parçalaryn oldu?unu söylediler. o yüzden sanyrym artyk bir vsr90 sipari?i verebilirim.
Kompresör konusuna gelince zaten depolu bir kompresör alyca?ym için alet bir kez tankyny doldurup susucak ve bir süre tekrar devreye girmez diye dü?ünüyorum. ayryca girsede beni rahatsyz etmekten b?ka bir ?ey yapamaz. Aletin fiyaty 200 ytl ve testorsun üzerinde ayar valfi ve deposu bulunmayan ürünüde ayny fiyat oldu?u için bu kompresör çok daha mantykly geldi bana. Bu aletin üzerinde basynç ayar valfi oldu?unu biliyorum. birde bunun yanynda bir su filtresi i?imi görürmü? yoksa ekstra bir parça almam gerekirmi? Sabrynyza sy?ynarak soruyorum. inanyn internette airbrush ve kompresör le ilgili tüm yazylary okudum o yüzden kafAm çok kary?ty.

Emroglan Bey... Verdi?im linkteki kompresör zaten depolularyn en küçü?ü birde biraz daha büyük boyutu var. bunu tercih etmemde herkes deposuz testors mini markanyn ba?langyç için uygun oldu?unu söylüyor ama ayny ki?iler depolu bir kompresör de bakyyorlar. Uzun süreli olmasyny tercih etti?im için bu alete yöneldim...

Saygylar
Can KIRHAN

Düzenleyen Cankirhan - 17/04/2008 Saat 11:41
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 13:01
Alyca?ynyz kompresörün ne kadar ses yapty?y bence önemli, madem uzun boylu dü?ünüyorsunuz sessiz bir alet daha mantykly. ?u linke bir bakyn derim:

http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?TID=5436
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 14:57
Tekrar Selam Can Bey,

Uyarmady demeyin, kafanyzy ciddi ?i?irecek o alet. Daha kötüsü, bir kere çaly?yp susmaz. Siz çaly?yrken depo basyncy dü?ece?i için bir süre sonra tekrar devreye girer, ilk çaly?tyrmanyza göre daha kysa süreli, sadece depo basyncyny ayarlamak amacyyla çaly?yr. Ama yine de çaly?ma yo?unlu?una göre 2-5 dakikada bir TARTARTARTARTAR sesine maruz kalacaksynyz. "Katlanyrym" diyorsanyz siz bilirsiniz, ama genelde usandyrdy?yny biliyorum :)

Nem tuza?y veya nem tuzakly hortum Istanbul gibi bir yerdeyseniz ?art. Aksi takdirde özellikle yazyn nem artynca havayy syky?tyran kompresörünüzün deposunda nemin yo?unla?yp suya dönmesi ve sonra adice hava tabancanyza çykyp oradan tükürülmesi gayet kötü bir tecrübe oluyor. Ben biraz paranoyaklyk yapyp hem nem tuza?y hem nem tuzakly hortum almy?tym, ikisi birlikte gereksiz, teki i?inizi fazlasyyla görür.

Ankara gibi daha kuru havaly bir yerdeyseniz oradaki arkada?lar görü? bildirebilir. Yine de taktyryp içinizi rahat tutmak iyidir, zaten hava çyky?yna takylacak dü?ük maliyetli bir parça.

Tabancanyzy ilk alyrken tavsiyem 1-2 tane yedek i?ne almanyz yönünde olacak. Belki yedek bir kafa seti alsanyz da faydasy olabilir. Kafa setinin yede?i için ciddi sakarlyk veya dikkatsizlik lazym, öte yandan i?neler acemilik syrasynda illa e?ilip bükülüp bir sakatlyk geçirdikleri için yede?inin bulunmasy ?art.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 15:51
Airbrush-kompresör alymy en sancyly modelcilik alymydyr. ?imdi her kafadan ses çykacak, yok öyle yok böyle yok dabyl yok single yok alttan yok üstten besleme, olmady yandan besle, onun haznesi küçük, bunun ucu kalyn, ?unun hortumu yuvarlak diye herkes çorbaya çevirecek aklynyzy. :)

Ben size net 2 ?ey söyleyeyim:
1) Kompresörü Serdar'dan alyn. (Serdar komisyon için banka hesap noyu özelden yolluyorum :) ).
2)Airbrush olarak Paasche H modeli alyn. Sonra deneyiminiz artacak, yetmezse kendi deneyiminizi/ihtiyaçlarynyzy/bilgilerinizi kullanarak kendi seçiminizi yaparsynyz. Bana hala yetiyor mesela ba?ka tabanca çok nadir kullanyyorum(Badger 200 o da). 200'ü olmasa da aramam. Double action tabanca kullanmayy uzun zaman önce byraktym. :P
Güzel boya yapmak için el aly?kanly?y/deneyim/boya kalitesi/malzemeyi bilmenin etkisi %95 ise tabancanyn etkisi %5'tir. O %95'iniz sa?lam olursa filitle bile boyarsynyz makedi herkes te kar?ysyna geçer salyalaryny akytarak izler.

Tabancayy temizlemek bakymyny yapmak, boya atabilir halde tutmak bezdirirse (ki tavsiye edilen tabancalaryn hemen hepsi o kategoride), o %95'i geli?tiremezsiniz.

En afilli tabancayy alyp temizlemek zor geldi?i için ufak yerleri fyrçayla boyayan çok modelci biliyorum.
Paasche H'y senede bir temizleseniz yeter.

Yeminli modelci
IP
erhan köküöz
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 251
Alıntı erhan köküöz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 17:12
Orjinalini yazan: KaanX

Paasche H'y senede bir temizleseniz yeter.

Merhaba,
Enamel boyalardada my yylda bir temizlik yeterli oluyor, yoksa akrilik boyalar için mi?
Sa?lycakla....
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 17:18
Her türlü boya için. Renk de?i?tirirken bir selülozik tiner fysfyslyyorum içinden tamam.
Yeminli modelci
IP
Cankirhan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Cankirhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 19:35
Farhad bey verdi?iniz link maalesef çaly?myyor.
Emroglan bey Yzmir'de oturuyorum ve nem ciddi sorun buralarda kesinlikle nem tuza?y lazym... Ayryca paasche lerin yedek parçalary syklykla bulunuyor tabanca sipari?imi verirken yedek parçalarymyda istiycem.
Kaan bey yazdy?ynyz pistoleye hobbytime sitesinden baktym ama öyle bir ürün bulamadym ayryca özel mesajym ula?mamy? :)

Bu arada artyk paasche vsr90 modeline a?yk olmu? bir ?ekilde bakyyorum aramyzda duygusal bir ba? olu?tu ama kompresörler hakkynda daha öyle bir durumum yok ara?tyrmaya devam ediyorum...
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 20:30
[QUOTE=Emroglan]-Aztek A470 (Bu tabancanyn tamamen modelcilik için üretildi?i söylenir, ancak bir sene kadar önce teti?i tutan önemli bir parçanyn plastik olup zamanla tamir edilemez ?ekilde kyryldy?y belirtilmi?ti, bu konuyu da kontrol edin derim).QUOTE]

Aztek pek yaygyn de?il ben kullandy?ym için burda bir ekleme yapayym.Belki biri okur faydasy dokunur.

Bu olay benim ba?yma geldi,bahsi geçen parçanyn er ya da geç kyrylmasy kaçynylmaz.Bu parça teti?i,i?neyi çeken mekanizmaya ba?layan bir parça,zamanla kyrylyyor.Ancak bir çengelli i?ne ve bir de pense ile ayny parçanyn metalini kolayca üretip kolayca da monte edip olayy kökünden çözmek mümkün.Bundan sonra sorun çykarmaz.

Aztek alynmasyny tavsiye etmiyorum.Gövdesi plastik olanlary gövdeden kyrylma yapabiliyor.Gövdesi metal olanlaryn böyle bir sorunu olmasa da,boyayla ha?ir ne?ir kysymlar (nozzle) plastik oldu?u için zamanla deforme olup performansy dü?üyor.Bu parçalar hem pek bulunmuyor hem de pahaly.

Düzenleyen Burak - 17/04/2008 Saat 20:37
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 21:36
Orjinalini yazan: Cankirhan

... kafamda biraz sorular vardy siteye yazarsam beni döverlermi diye çünkü bazy sitelerde bu konuya tekrar de?inen arkada?lara baya kötü yakla?yldy?yny gördüm ...

"sayyn arkada?lar xxx.com adresinden bir maket aldym, süper satyyorlar. Hatta gelirken yolda kendisi montajyny tamamlyyor. xxx.com'a çok te?ekkürler veya xxx marka airbrush almak istiyorum veya yine xxx markanyn zzz modelini mi alsam acybaa ?"
?eklinde mesajlar gönderen, tek mesajlyk ?ark kurnazlary yüzünden bu tip yakla?ymlara maruz kalynyyordur. Sorudaki samimiyet anla?ylyrsa ortamdaki herkes size bininci kere bile olsa izah edecektir :) Olmady link verilir.

Ben de Kaan ile ayny fikirdeyim. Ba?langyç olarak ucuz ve temizli?i kolay bir airbrush uygun olacaktyr. Biraz aly?ynca zaten bahsi geçen di?er modellere yöneleceksiniz.

IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/04/2008 Saat 22:11
Ben de VSR90'a a?yk olmu?tum. sonra 3-5 kere kullanyp sattym :). Airbrush'ta mantyk evlili?i daha iyi olur.
YTM'ye sorun bir de. Olmady postayla yurtdy?yndan getirtirsiniz, towerhobbies.com'da ful set 50 dolar.
Yeminli modelci
IP
Homer
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 30
Alıntı Homer Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/04/2008 Saat 08:57
Ben kompresör olayyna ?u ?ekilde bir çözüm getirmi?tim.
Belki size bir fikir vermi? olurum.

http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?TID=3610
A.Murat GÜNAL
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme