Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: A6M2b Zeke Type 21 BYTTY SONUNDA ! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Konu: A6M2b Zeke Type 21 BYTTY SONUNDA !
    Gönderim Zamanı: 04/12/2007 Saat 22:27
Efen'im, bu sefer maketimizin sadece ismini yazmakla yetiniyorum. Üretici firma ve ölçe?i sizlerin tahminlerinize kalmy?.
Maketin geneli kanymca çok güzel; bir maketten bekleyebilece?iniz ço?u detay sa?lanmy?. Sanki hani ?u Avenger, Vindicator uçaklaryny üretmi? olan markanyn maketleri gibi; koltuk kemerleri hariç ölçe?ine uygun olarak her detay sa?lanmy?. Unutmadan, bir de ne yazyk ki gösterge paneli dekal olarak verilmi? ki bu ölçekte artyk günümüz teknolojisinde kabul edilmesi zor bir durum.
Bunun yanynda motor kaput flaplarynyn hem açyk hem kapaly olarak sa?lanmy? olmasy, iki tür aleron, iki tür pervane aba?y, iki tür namlu çyky?y vb. gibi detaylar sizlere çe?itli seçenekler sunuyor. Hatta daha da güzeli bu maketin kanat uçlary yine iki seçenekli, yukary kalkyk ya da a?a?y pozisyonda yapylabiliyor ki iç konstrüksiyon detayy sa?lanmy?.
Japon uça?y olmasy da avantaj pek tabii.
?u ana kadar sadece gövdenin iç kysmyyla u?ra?abilmi? bulunmaktayym. Eh, bu kadar detay olduktan sonra dikkat edip o detaylaryn boyamasynda uygun özeni göstermekte fayda olaca?y kanaatindeyim. Yoksa yazyk olur. Haa, e?er "kanopi kapandyktan sonra bu kadar detay gözükecek mi?" diye soruyorsanyz o zaman belirteyim kanopi açyk yapylabiliyor ve uça?yn kokpiti zaten detayyny göstermeye müsait.
Kokpitin yapym a?amasynda çok u?ra?madym desem yeridir. Aslynda hatalarym oldu. Örne?in, koltuk kemerlerini yapy?tyryrken japon yapy?tyrycysyny biraz ta?yrdym ve bu dikkatli bakylynca gözüküyor ama o da nazary olsun diye çok u?ra?madym. Kemer dy?ynda ekleme olarak koltu?un arkasyndaki çelik teli yerle?tirdim, çok marifet :))
Detaylaryn arasyna koyu renk ile yykama yapmadan sadece detay üzerilerine kuru fyrçalama ile ton farky yaptym ki bunu olabildi?ince gözü rahatsyz etmeyecek kadar az oranda tuttum.
?imdilik bu kadar.
Bu maketin hangi firmaya ait oldu?unu ve de ölçe?i konusunda varsayymlarynyzy ispatlarynyzla bekliyorum. Ama bunu yaparken lütfen uça?yn ismini "google"da arttyryp cevabyny bulmayyn. Onun yerine aklynyzdan bugüne kadarki maket birkiminizi yapark kullanyn; mesela "?u marka ?u ?u detaya dikkat eder, ?u marka da ?unu yapar bu yüzden bu markadyr" gibi fikir yürüterek yapyn.
Saygylarymla,

Düzenleyen copilot_clumsy - 29/04/2008 Saat 00:32
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2007 Saat 22:28
Bunlar da kokpitin sa?y-solu:

-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2007 Saat 22:37
Bu arada maketin geri kalan çerçeve foto?raflary cevaplardan sonra sa?lanacaktyr.
Saygylarymla,

Düzenleyen copilot_clumsy - 04/12/2007 Saat 22:37
-Sorumluuu...
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2007 Saat 22:50
tamiya gibi geldi bana...
161...
IP
Tora Tora Tora
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 62
Alıntı Tora Tora Tora Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2007 Saat 23:06
selamlar gene döktürmüssün sen hata yapmazsyn bu konularda ama zamanynda benimde benzeri bi tecrübem olmu?tu o yüzden bi sorayym dedim bu japonlaryn kokpit içlerini metalik mavi tonunda bi renk hatyrlyyorum yanly?myyym kolay gelsin iyi gidiyor.

Düzenleyen Tora Tora Tora - 04/12/2007 Saat 23:06
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2007 Saat 23:10
Yapym planynda vatanda? direkt "Mitsubishi Kokpit Ye?ili" olarak boyamy?. Ben de fazla zaman kaybetmeden dedi?ini yapmy? bulundum. Galiba Japonlar sadece kokpit dy?ynda korozyona u?rayabilecek yerlerde metalik mavi kullanyyorlar. Mesela, flaplar ve ini? takymy yuvalary gibi.
Nakajima'nyn da kokpit rengi var. Kawasaki açyk kahverengimsi bir renk kullanmy? falan filan
Saygy ve sevgilerimle Tayfun...
-Sorumluuu...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2007 Saat 23:17
Ben o 1/72 Fw 190'dan sonra korktum, bu 1/144 falan çykar ?imdi...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Tora Tora Tora
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 62
Alıntı Tora Tora Tora Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2007 Saat 23:23
cevap için te?ekkürler muhtemel biliyosondur ama internette japon uçaklaryyla ilgili www.j-aircraft.com diye bi site var belki i?ine yarar bir an önce biti? görme dile?iyle kolay gelsin. Bu arada her iki sorununda cevabyny bildi?im için konunun yakynyna bile yakla?myyorum.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2007 Saat 23:34
Siteden haberim varla yok arasy gibiydi, te?ekkürler :)
Aslynda sipari? vermi? oldu?um kitaplary beklemek iyi olurdu da onlary di?erleri için kullanyrym.
Bu arada galiba cevap hakky olmayanlar listesini yayynlamak fena olmaz:)
Tayfun Ya?ar
Ufuk Aydyner
Onur Kurç
Bu ki?iler zaten maketi biliyorlar.
Saygy ve sevgiler Tayfun :)))
-Sorumluuu...
IP
purdey
Üye
Üye

Gönderilenler: 196
Alıntı purdey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2007 Saat 04:39
sweet 1/144
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2007 Saat 04:55
Fine Molds 1/72
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2007 Saat 07:31
Okuyanlar ve okumayanlar ortaya çykty:)
Efen'im, maketimiz Fine Molds'un, hlj.com'un iddiasyna göre, güya(!) synyrly sayyda üretilmi? olan 1/72 ölçek Zero maketi. Bu maket normal olarak kendi ba?yna satylmyyor. Japonca basylan "Model Graphix" dergisinin bu seneye ait 11. ve 12 sayylaryyla beraber iki bölümde sunuluyor. 11. sayyda gövde, motor ve dekaller varken 12. sayyda kanat ve geri kalan parçalar bulunmakta. Kutulama öyle bilindik maket kutulamasy ?eklinde de?il. koli ka?ydy kalitesinde iki parmak kalynly?ynda A4 boyutunda kutularda geliyor. Yapym plany ise yok; yani, var da yok. Yapym plany olarak dergideki çizimleri ve foto?raflary takip ediyorsunuz.
Bunlar haricinde maket hlj.com'un ve derginin dedi?ine göre 1/48 ölçek Zero maketinin küçültülmü? hâli ki ?ahsen bu fikre katylyyorum. Henüz kanatlara ba?lamamy? olmama ra?men gövde parçalarynyn uyumu konusunda bir sykynty ya?amadym.
Ylk mesajymda yazmy? oldu?um özellikleri dü?ünecek olursa aslynda maketin ciddi anlamda bir ba?ary oldu?unu kabul etmek yanly? olmaz. Sanki Fine Molds Hasegawa' nyn 1980'lerin sonunda çykarmy? oldu?u içe detay, çok parçaly F-14 maketleriyle ya?ady?y bir ba?aryyy bu sefer Ykinci Dünya Sava?y' nda uçmu? olan bir Japon uça?y olan Zero ile kysa süreli de olsa ya?yyor. Tek farky uça?yn modeli.
Gerçi maketin synyrly sayyda üretilmi? oldu?unun söylenmesi ve Fine Molds' un maketi tek ba?yna normal bir maketmi? gibi satmayaca?ynyn belirtilmesi ?üpheli. Yçinden çykan seçenekli parçalara bakynca sanki bir yerlerde açyklanmayan bir nokta varmy? gibi duruyor.
Bir olasylyk belki de Fine Molds maketin kendisinde çok küçük de?i?ikliklerle tek ba?yna ileride saty?a sunar ve de sözü edilen "synyrly sayyda" kavramynyn yalan söylem olmasyndan syyrylyr.
Derginin her iki sayysynyn fiyaty 3160 japon yeni. Yanynda maketi verdiklerini dü?ünürseniz aslynda fiyaty çok fahi? gözükmüyor. Bunun haricinde fiyaty maketin fiyaty olarak göz önünde bulundurmak isterseniz 1/72 ölçek tek ki?ilik bir Ykinci Dünya Sava?y uça?y için fazla gözükebilir ancak kanymca aslynda bu kabul edilebilir bir durumdur. Bu maketin 1/72 ölçek plastik enjeksiyon hâliyle ayny detay ve i?çilik kalitesinde olan di?er firmalaryn maketlerinin hemen hemen tamamy bu detayy sunmak için ya metal detay seti içermektedir ya da resin detay seti içermektedir. Bunun dy?ynda sadece resin olarak üretilmi? maketler de vardyr ki fiyatlary biraz daha fazladyr.
Dile?im maketi kazasyz bir ?ekilde sonuca ula?tyrmak; ho?, olan oldu ama paçayy yyrtyp durumu idare ettim. Yüzyüze görü?melerde ne oldu?u e?e dosta zaten anlatylacaktyr yoksa ayry bir konu olur. Tek diyebilece?im laker tineri boya çykartmak için kullanyrken plasti?e selülözik tinerin yapty?y gibi zarar verebilece?inin akyllarda bulunmasy.
Genel foto?raflara devam...
Ya da isteyenler di?er yabancy kaynaklary ara?tyrabilirler.
Saygylarymla,

Düzenleyen copilot_clumsy - 05/12/2007 Saat 07:53
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2007 Saat 07:57
Kutulamada, yapym planynda anlatmak istediklerim:

Sanyrym tarihin bir döneminde Japonlarla Araplaryn bir ba?y vardy, "Ylim Çin' de bile olsa gidip bulunuz" sözü bo?una söylenmemi? galiba:)

"Arkada?ym, oklary sa?dan sola iyi takip et, büyüteçle foto?raflara bakyp maket boyalarynyn numaralaryny do?ru gör!"

Düzenleyen copilot_clumsy - 05/12/2007 Saat 08:03
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2007 Saat 07:59

Düzenleyen copilot_clumsy - 05/12/2007 Saat 08:00
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2007 Saat 08:08

-Sorumluuu...
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2007 Saat 10:15
Geçmi? olsun bir an önce iyile? diye dileklerde bulunurken evde oturmak yarady valla sana. Bu arada çok güzel çaly?ma merakla devamyny bekliyoruz.   
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2007 Saat 10:44
Yazynyn ba?yny okuyup "Hmm Fine Molds mudur ki.. yok ama parçalar fazla kalyn" dedim, yanylmy?ym:}
Consume Ergo Sum
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/12/2007 Saat 10:41
Efen'im;
Maketimizin yapymyna yava?tan da olsa devam ediyoruz. Pek tabii bazy ki?iler "Ulen sanki 1/32 maket yapyyor da bu kadar zaman alyyor bunu yapmak" diyor olabilirler. Varsynlar desinler, gocunmak yok, utanmak hiç yok. Ne yapalym.
Neyse...
Bu kadar zaman içinde aslynda çok bir ilerleme yok gerçekte. Dikkat etmek isteyip en kolayyndan elimden geldi?ince maketi syradanlyktan kurtarmaya çaly?yyorum. Bunun için kokpitte kemer eklemesini yapmy?tym. Onun yanynda bir de kontrol yüzeylerinin yönlerine el atmayy dü?ündüm. Bunun için aleronlara dokunmama gerek yok, zati onlar ayry veriliyor. Ben de elevatör ve dümene yöneldim, gerçi yapty?ym tek ?ey detay çizgisinin üzerinden biraz geçip plasti?in incelmesini sa?layyp sonrasynda parçayy istedi?im yöne bükmekti:

Düzenleyen copilot_clumsy - 19/12/2007 Saat 10:54
-Sorumluuu...
IP
Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma