Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: ya?ly boya uygulamasy Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
quadriga
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 123
Alıntı quadriga Cevaplabullet Konu: ya?ly boya uygulamasy
    Gönderim Zamanı: 15/06/2007 Saat 20:54
de?erli üstadlarym sizlere bir sorum olacak.uçaklryn üstüne ya?ly boya uygulamasy nasyl yapylyr.boya nasyl olmalydyr.bildiklerinizi payla?yrsanyz çok sevinirim.herkese saygylar.
FORTUNA FAVET FORTİBUS....
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/06/2007 Saat 09:12
Daha tecrübeli arkada?larymyz bilgilerini fazlasyyla verecektir ama ben kendi yo?ur ye?i?imi ?öyle anlatayym:
Uça?y bitirdikten sonra e?er akrelik boya kullanmy?sam üst kata tamiya parlak vernik atyyorum. Bu hem kiti koruyor, hem de ya?ly boyayy silerken alt katmandaki boyayy çykartmasyny, zarar vermesini engelliyor.
Ama plastik üzerinde fazlasyyla boya varsa misal iyi bir kat astar, 5-6 kat boya bazen pek de gerek kalmyyor.
Arkasyndan ya?ly boyayy terebentin ile inceltiyorum. Kalyn bir fyrça ile tatbik ediyorum. Yakla?yk 15 dakika bekliyorum. Arkasyndan temiz, hav-iplik byrakmayacak bir bezle fazla bastyrmadan siliyorum.
Ancak ya?ly boya pis bir çaly?ma türü. Etrafa, modelin bilimum tarafyna bula?yp kafanyzy bozabiliyor.
Kuruma için 1-2 gün geçebiliyor. Unatmayyn ya?ly boya çok yava? kuruyor.
Arkasyndan ya?ly boya üzerine yine parlak vernik atarak model üzerinde sabitleme yapyyorum.
Ya?ly boya renkleri koyultuyor. Bu nedenle koyu bir modele sahip olmamak için renkleri bir miktar beyaz boya ile açmakta fayda var.
Son 1 yyldyr pek fazla ya?ly boya eskitme yapmyyorum. Bunun yerine airbrush ile uça?yn gövde rengi üzerinde oynuyorum. Misal güne? soldurmasy, veya ya? kaçaklaryny koyu renkle gösterme gibi teknikler deniyorum.
Umarym yardymcy olabilmi?imdir...
Yyi modeller,
Tolga

IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/06/2007 Saat 09:16
http://ozkanturker.brinkster.net/makaleler/eskitme/index.htm
Özkan Türker'in hazyrlady?y bu makale olayy detayly olarak anlatyyor. Benimkinden çok daha fazla detay ve uygulama var :)

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide