Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Yapıştırıcılar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Mueve
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Konu: Yapıştırıcılar
    Gönderim Zamanı: 18/10/2005 Saat 03:57
Eskiden monogram tüp yapıştırıcı kullanırdım. O zamanlar bulabildiğim buydu. Şimdi ise iş değişmiş. Tamiya nın yapıştırıcılarından ben de sipariş verdim. Kullanımı, grafiklerde "parçaların uyumunu dener gibi tutup, yapıştırmak istediğimiz bölgelere dıştan fırça gezdiriliyor" gibi gösterilmiş. Yani fazla yapıştırıcı uçuyor mu? Kullanımları böyle mi?

Ek olarak, sarı kapak koyu olduğu için geç kuruyan, beyaz çabuk kuruyan, yeşil yüzeylere dağılan mı oluyor?

Ayrıca, testors şeffaf parça yapıştırıcı aldım. Avantajı, buğu yapmaması mı? Şeffaf parçaların niteliğine uygun olması mı? Yoksa kuruduktan sonra köpüğümsü beyaz görünüm oluşturmaması mı?

Son olarak, yeni elime ulaşan tamiya sarı kapak yapıştırıcının şişesini yan çevirdiğimde yarısı boş Oysa yeşil ve beyaz kapaklılar yan çevirildiğinde de dolu. Bu normal mi ?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2005 Saat 04:53
Tamiya yapıştırıcılar çok ince ve uçucudur. Bağlantı noktalarının üzerine biraz sürülüp beklenir, zaten hemen içeri akacaktır ve kalanı uçacaktır. Eriterek çok hızlı yapıştırır, ufak ve ince parçalar için birebirdir.

Fakat yeşil kafanın bir dezavantajı vardır ki, o da ince olmasıdır. Uçakların gövdeleri, tanklarda büyük parçalar, vs gibi yerlerde yeşil kafa sadece parçaları dıştan kaynatacağı için, elinizde çok kırılgan parçalar olacaktır. Bu durumda ya turuncu kapaklı yoğun olanı, ya da daha güzeli bildiğiniz tüp yapıştırıcıları (revell ince uçlu mavi şişe tavsiye ve can ciğerdir) kullanıp, iyice etki için birleşme yerlerinin üstünden yeşil kafa gezdirmek gerçekten çok sağlam bir imalat sağlayacaktır.

Tüpün dezavantajı da kalın olduğundan her yere nüfuz edememesi ve geç kuruması. Sonuçta bu iki yapıştırıcı gerektiğinde beraber de kullanarak sağlam bir üretim yapabilirsiniz.

Son bir not, yeşil kafayı "çok gezdirmeyin", çünkü plastiği erittiğinden fazlası zarar. Gereğinden çok eritip şekil bozukluğu yapabilir. Aynı zamanda istemediğiniz bir yere değerse yine kalıntı yapabilir. Gerektiği kadarını tam gereken yerde kullanın, fazla kullanırsanız kurumayacak ve plastiği bozacaktır.

Testors yapıştırıcının temel olarak yapısı farklı olduğudan şeffaf parçaları bozmaz. Buğulanma asla yapmaz, beyaz görünse de kuruyunca şeffaflaşır, aşırı kullanılmadığı sürece iz yapmaz. Yalnız biraz ince olduğundan çok kuvvetli yapıştırmaz, bilginize.

Kolay gelsin!

Düzenleyen Emroglan
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2005 Saat 05:22
Sayın Emroglan teşekkür ederim.
Revell in yapıştırıcısı da elimde mevcut. Zaten onun kokusu olmadan kendimi maket yapar gibi hissedemiyorum
Yeşil kafa konusunda ise halen küçük bile olsa kafamda soru işareti kaldı. Diyelim, alt ve üst olarak 2 parçadan oluşan uçak kanadını yapıştırıyorum. İçeriden tüp vs yapıştırıcı ile yapıştırdım. Sonra da ince bir tabaka olarak yeşil kapaklıyı, tüm kanat uçları boyunca gezdirdim. Dışarıdan gezdirdiğim için kalıntı olacaktır. Bu durumda -fazla sürmediğimi varsayarsak- yeşil kafa nın fazlalığı uçar mı?

İstisna parçalar dışında en iyisi eski dost tüp yapıştırıcıları mı kullanayım?

Son olarak, beyaz kapaklı nın sarı ve yeşilden farklı olan işlevi nedir?
Teşekkürler
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2005 Saat 05:37
Beyaz kapakli olan sari kapaklinin buyuk boyudur.. Sari da beyaz da daha kalin akiskanlidirlar.

Yesil kafayi disaridan surdugunuzde sayet dikkatli davranmis ve cok abartmamissaniz kalinti vs kalmaz, onun olayi odur, extra thin'dir, incedir, guzeldir

yesil kafa hemen her turlu yapistirma isinizi cozer. Yetmedigi yerde sari ya da beyaz kafa kullanilabilir, hatta daha guzeli Testors'un sise icindeki plastik yapistiricisi da kullanilabilir. Revell mavi kutu da yeterli gelecektir.

Yani diger secenekler yesil kafanin tukendigi yerde devreye girmelidirler derim ben

IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2005 Saat 06:38
Cevaplar için teşekkürler. Soru işaretleri gitmiştir
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2005 Saat 07:01
Tamiya yeşil kafa şişede durduğu gibi durmaz
Tayfun'un dediği gibi dikkatli sürerseniz, kendi araya dolar fazlası da uçar, önemli olan "Aaa hiç sürmedim gibi oldu, dur azıcık daha süreyim" tuzağına düşmemektir. Bunu yaptığınızda biriken yapıştırıcı hem geç kurur hem de plastiği fazla eritir. Bir kuple dokunup kurutup sonra gerekirse iyice kuruduktan sonra bir kuple daha dokundurmak en iyisidir. Zaten kullanıp tecrübe ettiğiniz zaman göreceksiniz.

Yeşil kafanın en iyi yanlarından biri çok hızlı kuruduğu için imalat süresini kısaltması. Yalnız bu konuda da bir ünlem, yeşil kafayla da acele acele çalışmayın. Kurudu gibi gözüken yerler, plastik eriyerek yapıştığı için yumuşaktır normale göre. Örneğin bir tankın palet tekerlerini imal edip sonra tankı düz bir zemine oturtup bırakırsanız, tekerleri eğme riskine girmiş olursunuz. Bağlantı noktaları hala yumuşak olan tekerler, tam buralardan tankın kalanının ağırlığıyla eğileceklerdir ve tankınız göbek üstü yere yaklaşacaktır. Bu bakımdan yeşil kafa olsun, tüp olsun, yapıştırma işlemlerinden sonra makul sürelerde beklemek, yapışan parçaları ellememek ve üzerlerine mümkün olduğunda az yük bindirmek izlenecek en iyi yoldur, en iyi yolu da tecrübe etmektir. Örneğin deminki örnekte kurumakta olan bu tankın altına boya şişesi gibi bir şey koyup tankın tekerlerini boşta tutmak düzgünce kurumalarına yardımcı olur.

Kolay gelsin!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2005 Saat 07:16
Teşekkür ederim.
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/10/2005 Saat 18:29
İşi biraz daha hızlandırmak capon faktörünü unutmayın. İniş takımı gibi hızlı kuruması gereken yerlerde japonu tavsiye ederim.
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/10/2005 Saat 06:13
Sıradan bir japon mu yoksa şu olsa daha iyi olur dediğiniz marka var mı?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/10/2005 Saat 06:36
Japon markaları farklılık gösterse de bence asıl numara "aktivatör" diye tabir edilen ve 5 saniyede donan japonu 0.5 saniyede donduran nanededir.

Yapı marketlerde ve bazı nalburlarda bazı marka japonlar aktivatörle birlikte satılır, japonlanmış yere tek "pısst" ve taş kesilmiş parça! Yalnız, aktivatör biraz akışkandır ve sprey aktivatör kullanılıp sıvaşırsa dikkatle temizkenlenmesi gerekir, bazı boyalarda leke yapar namussuz. Bir de şişe içinde olanları var, kullanmadım ama çubukla sürülüp uygulanıyor sanırsam, daha kontrollü gibi. Her aktivatör de her japonla geçinemiyor gibi, kulağınıza küpe.

"Greven" markasının çok övüldüğünü, "502" markasının çok kullanıldığını gördüm. Ben şahsen daha kalın kıvamda japonu, kürdan ucuyla kullanmayı tercih ediyorum çünkü ince japon az biraz dikkatsizlikte facia yaratmaya birebir(tam gaz akıyor). Her yiğidin farklı yoğurt yediğini düşünerek farklı görüşler almakta fayda var tabii, muhtemelen ben yanlış yapıyor olabilirim.

Kolay gelsin.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/10/2005 Saat 06:44
Cok uzun zamandir Greven ve Rite Lock kullaniyorum (bazen de Cyabond) . Aktivator olarak da ayni markaciyim..

Direkt tavsiye ederim.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04