Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Compound, Akrilik Boya, Vernik Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
pascalpati
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 242
Alıntı pascalpati Cevaplabullet Konu: Compound, Akrilik Boya, Vernik
    Gönderim Zamanı: 10/10/2005 Saat 20:17
Merhabalar,
Bu foruma yazdığım ilk mesaj ve kısaca kendimi tanıtmakta fayda olabilir. Ben ulaş, izmirde yaşıyorum, yazılım mühendisiyim, şu anda 2. maketimi yapıyorum (Tamiya VW1303). Motoru, tekerlekleri fırça ve tamiya akrilikleri ile tamamladım(fırça ve tamiya akrilikleri gerçekten çok başarılı bir ikili değil gibi), kaporta üzarindeki, lastiklerdeki kalıp izlerini tesfiye ettim. Bu arada Sn. Tamer Özkan'dan "Ulaş senin airbrush ve kompressor kargoya verildi" şeklinde bir e-mail bekliyorum.
Genel durum bu şekilde, bunun dışında, merak ettiğim birkaç maddeyi alt alta koyup bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak istedim.
1. Gördüğüm kadarıyla 3 farklı tamiya compound var, bunlar Rubbing/Polish Compound, Polishing Compound (Fine), Polishing Compound (Finish). Bunlardan hangisi ya da hangileri parlark bir yüzey elde etmek için yeterlidir?
2.Gunze Sangyo akrilik boyaların Tamiya X-22 ile kullanılması sorun yaratabilir mi? genelde tercih edilen parlak/mat vernik markası/modeli nedir.
3.Akrilik boyaları inceltmek için hangi inceltici daha fazla tercih edilmektedir? (Selülözik tiner, Izopropil alkol, su, etc.)
4. Son olarak da boyanın içine parlak vernik karıştırmakla boyadan sonra vernik atmak arasında ne gibi farklar vardır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ulaş

IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2005 Saat 20:22
1. Sırasıyla uygulamak (kalından inceye doğru) en iyisidir. Bu mantık zımparalar için de geçerlidir.
2.x-22 gunze üzerine atılır mı diyorsanız atılır, sorun yaratmaz. Marka olarak herkesin ayrı bir yoğurdu vardır, ben parlak vernik olarak visions(üretimi yok artık)+erdal glanzer karışımı ya da x-22 mat içinse microscale micro flat kullanıyorum.
3.Akriliğine göre değişir, gunzeler için alkol ya da selülozik tiner ya da kendi incelticisi, pactralar için su ya da tamiya tiner, tamiyalar için tamiya tiner,alkol,selülozik tiner kullanılabilir.
4.Soruyu tekrar alabilir miyiz
Yeminli modelci
IP
pascalpati
Üye
Üye
Simge

Alıntı pascalpati Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2005 Saat 20:47
:) 4. soru, tekrar: Tamiya VW1303 1966 orjinal kaporta renklerinde Fontana Grey (XF-24:1 + X-22:3) ve Sea Sand (XF-59:1 + X-2:2 + X-22:3) içinde ve döşeme renklerinde de Platinum (XF-24:1 + XF-16:1 + X-22:1) içinde X-22 kullanmış. Aslında sorum, renklerin içine parlak vernik karıştırmanın boyaya nasıl bir etki yapacağı şeklinde sorulmalıydı belki.

Bunun dışında erdal glanzer denilen ve benim adına başka forumlarda da rastladığım malzeme hakikaten bu isimle mi bulunur/alınır/satılır mı yoksa erdal abinin ?!? kendi imalatı bir malzeme midir? (eee yeni başlayınca kafalar karışık tabii.) :)

Ulaş
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2005 Saat 20:56
Erdal Glanzer denen nane burada (İstanbul'da) Bauhaus'larda vardı bir ara, ama İzmir'de nerede bulunur bilemem.
Vernik işini de arabacılar daha iyi bilir, ama heralde parlaklaştırır gibi geliyor bana. Normalde benim kullandığım bir teknik değil. En iyisi deneyip ne yaptığına bakmak tabi
Yeminli modelci
IP
pascalpati
Üye
Üye
Simge

Alıntı pascalpati Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2005 Saat 21:05
En iyisi denemek... Zaten anladığım kadarıyla anahtar kelime de "denemek", mesaj alınmıştır, çok teşekkür ederim...
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2005 Saat 21:22
Ulaş bey parlak boyaya ulaşmanın en güzel yolu olabilecek hataları baştan bertaraf etmek. Bunun içinde modeli boyaya hazırlarken çok dikkatli ve sabırlı olmak gerekiyor. Sırasıyla 1200, hatta 2000 numaraya kadar sulu zımpara, astar, tekrar sulu zımpara uygulanan ve boya katmanları ince ama çok sayıda olan model zaten parlayacaktır. Boyaya vernik katmak, hatta modele vernik atmak bile gerekmez. Son kat boyanın gerektiği kadar parlamadığını düşünüyorsanız, yada modele toz/kıl vb. yapıştıysa Kaan'ın anlattığı şekilde compound kullanarak durumu kurtarabilirsiniz. Compoundlardan sonra bile yeterince parlamıyor derseniz, o zaman wax da uygulayabilirsiniz.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2005 Saat 21:24
Ulaş bey;

Erdal bey budur:

Yer/parke cilası.

Düzenleyen carlgustav
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide