Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Fokker F-16 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
EmrahR
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 178
Alıntı EmrahR Cevaplabullet Konu: Fokker F-16
    Gönderim Zamanı: 12/02/2007 Saat 16:44
Merhaba arkada?lar;
Bir sorum olacak: Fokker firmasy F-16 üretimi yapmy? mydyr? A?a?yda foto?raflaryny ekledi?im uça?yn 'Fokker F-16AM Fighting Falcon' oldu?u yazylmy? (foto?raflary airliners.net sitesinde gördüm). Bilgisi olan arkada?lar payla?yrlarsa sevinirim.

IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2007 Saat 18:41
Hatyrlady?ym kadary ile F-16lar Avrupa' da lisansly (ya da her ne ise) olarak üretiliyorlar, typky Japonya' da F-15' lerin ve Türkiye ' de F-16' laryn üretildi?i gibi. Ama sonuçta her uçak asyl üreticinin modeli olarak adlandyrylyyor.
Saygylarymla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
jet x
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 131
Alıntı jet x Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2007 Saat 18:44
Bildi?im kadaryyla Hollanda kraliyet hava kuvvetleri tüm F-16A modellerini Amerika'dan hazyr olarak almy?tyr. Ancak F-16 uçaklarynyn modernizasyonunu Hollanda'daki tesislerinde yaptyrmy? olabilir. Bu bilgiyi kesin olarak bilmemekle birlite sadece tahmin yürütüyorum.
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2007 Saat 19:41
Hollanda F-16'nyn 4 tane Avrupaly NATO üyesi mü?terisinden biriydi.(Di?erleri Belçika,Norveç ve Danimarka)Hollanda hava kuvvetleri ilk F-16 sipari?ini toplam 102 uçak olarak vermi?ti(80 F-16A ve 22 F-16B)ve bu uçaklaryn tamamy nisan 1978'de açylan Fokker üretim hattynda üretilmi?ti.Fokker üretim hatty Avrupa'da açylan ikinci F-16 üretim hattyydy,di?eri Belçika'daki SABCA'dyr.Ylk Hollanda üretimi F-16 uçu?unu mayys 1979'da yapmy? ve hava kuvvetlerine teslimatlar haziran 1979'da ba?lamy?tyr.Kendi üretim hatlaryndan çykty?y için KLU uçaklara "Fokker F-16" ?eklinde bir isim takmy? olsa gerek diye dü?ünüyorum.

Düzenleyen HYAMAN - 12/02/2007 Saat 19:42
IP
EmrahR
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 178
Alıntı EmrahR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2007 Saat 20:10
De?erli bilgiler için te?ekkür ederim.

TAI'nin internet sitesinde yer alan, ülkemizde üretilen F-16 uçaklary ile ilgili birkaç bilgiyi konu gelmi?ken aktaralym:

Orjinalini yazan: TAI - Tusa? Havacylyk ve Uzay Sanayi A.?.

ÖNCEL I PROJESY
TAI, Öncel I Projesi kapsamynda 1987-1995 tarihleri arasynda Türk Hava Kuvvetleri (Hv.K.K.) için Blok 30 ve Blok 40 konfigürasyonunda 152 adet F-16 C/D imal ederek teslim etmi?tir. Toplam 160 uça?y kapsayan projenin ilk sekiz uça?y Fort Worth-ABD’de üretilerek Hv.K.K.ly?yna do?rudan teslim edilmi?tir.
TAI, bu proje çerçevesinde, arka gövde, orta gövde ve kanatlar dahil olmak üzere, uçak gövdesinin %70’ini imal etmi?tir.

ÖNCEL II PROJESY
Birinci paketin devamy niteli?inde olan “Öncel II Projesi” çerçevesinde TAI, 1995-1999 yyllary arasynda Türk Hava Kuvvetleri için mevcutlara ek olarak Blok 50 konfigürasyonunda ilave 80 F-16 uça?y daha üretmi?tir. Bu projede F-16 uça?ynyn ön gövde donanym i?lemleri ile flaperonlaryn mevcutlara ilave edilmesiyle TAI’nin gövde imalat orany %80’lere ula?my?tyr.
TAI tesislerinde üretilerek teslim edilen toplam 278 F-16 uça?ynyn üç adedi “Mükemmel”, 29 adedi ise “Syfyr Hataly” uçaktyr.

MISIR F-16 PROGRAMI
TAI, Türk, A.B.D., ve Mysyr Hükümetleri arasynda imzalanan anla?ma uyarynca, 1993-1995 yyllary arasynda Mysyr Hava Kuvvetleri için 46 adet F-16 uça?y üretmi?tir.

http://www.tai.com.tr

Hollandaly'lar kendi F-16 uçaklaryny 'Fokker F-16' diye isimlendiriyorsa, belki biz de ülkemizde üretilen F-16 uçaklaryny 'TAI F-16' diye isimlendirebiliriz :) Neticede ülkemizde üretilen F-16 uçaklarynyn gövde imalat orany %80’lere ula?my?.
IP
jet x
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 131
Alıntı jet x Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2007 Saat 10:00
Yukaryda bilgiler için öncelikle te?ekkür etmek istiyorum. Bizim üretti?imiz uçaklaryn proje ady olarak TF-16 geçmektedir.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide