Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Boya Kabini Ycin YARDIM Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
HADES
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 118
Alıntı HADES Cevaplabullet Konu: Boya Kabini Ycin YARDIM
    Gönderim Zamanı: 03/02/2007 Saat 17:14
Cok uzun bir aradan sonra merhabalar herkese. Havalaryn iyi gitmekteki ysrarlary yüzünden motosiklet/da? aksiyonlaryna daha cok egildim. Maketler yarym yamalak beni bekliyor.

Bu aksam boya kabinine ba?lyyorum. Eski bir aspiratörü kullanacagym . SYZCE aspiratörü ters cevirip zemindenmi çeki? saylasam.. yoksa üste asyp kabindeki hava/boya karysymyny yukaryya dogrumu ceksem.. ikisinide gördüm ama hangisi kullanysly olur.   fikirleriniz için ?imdiden tesekkürler güzel modeller dilerim
Salih ARIT / BANDIRMA
IP
Melih Pekol
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 121
Alıntı Melih Pekol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/02/2007 Saat 18:03
mümkün oldu?unca alt ve arka derim (yerçekimi)
MP
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/02/2007 Saat 18:23
Yukary koymayyn, çünkü çekimle havalanan fakat bir ?ekilde fan gücünün yetmeyip tutamady?y partiküller tekrar a?a?y, yani boyady?ynyz modele do?ru dü?er.

Verimli çaly?an 2 model vardyr:

1- Fan a?a?yda: Yerçekimi de sizin için çaly?aca?y için en verimlisidir. Modele yapy?amayan boya partikülleri kendi a?yrlyklar ve fanyn çekim gücüyle a?a?y çekilip gider, rahat edersiniz. Dezavantajy, tasarym ve uygulamasynyn güçlü?ü. Bu sistemi "yslak" ?ekilde kullanan amcalar da gördüm, partikülleri yslatylmy? veya sulu bir yerden geçirip fazladan filtreleme sa?lyyorlardy ama tasarymlary biraz kary?ykty.

2) Kabin arkasyndan çeki? : Alttan çeki? kadar verimli kabul edilmese de, hava önden gelece?i ve fan rahat tahliye yapaca?y için üstten çeki?e göre çok etkili. Sonuçta fan, sizin pistoleyi genelde tutaca?ynyz yönde oldu?u için partikülleri kolayca toplar. Hava aky?y da pistoleden fana do?ru olaca?y için modelin üzerine geri dönü? olmasy oldukça güç olacaktyr. Tasarlanmasy ve uygulamasy bence alttan çeki?li sistemlere göre çok kolay, yeteri kadar kuvvetli bir fanynyz oldu?u sürece syfyr koku-syfyr boya partikülü ile çaly?abilirsiniz.

Konuyla ilgili sitenin MAKALELER bölümünde yazmy? oldu?um bir boyahane makalesi var, belki fikir edinmek için yardymcy olabilir.

Son olarak, fan önüne filtre koymayy unutmayyn. Hem fanyn ömrü hem de güvenlik açysyndan iyidir.

Kolay gelsin!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme