Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Yunan Hava Kuvvetleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/10/2005 Saat 21:33
Bizim pilotlarla Yunanlı meslektaşları arasında bu Ege üzeri uçuşları resmen kan davası gibi oldu.F-16D'yi düşüren Yunanlı pilotun kardeşinin, Yzb.İlhan Filiz'in F-16'sını manevra yaparak denize düşürmeye çalışırken düşen Mirage F-1'in pilotu olduğu iddiaları vardı.Ne kadar doğrudur bilemiyorum.F-16D'nin düşürülmesi de enteresan bir hikaye bildiğim kadarıyla şöyle;Yrb.Çiçekli yurt dışı görevinden yeni dönmüştür ve F-16 ile henüz oryantasyon uçuşlarındadır.Yzb Erdoğan ona öğretmenlik yapmaktadır.Mirage2000 ile kapışmaya başladıklarında Yunan pilot uçağın silah emniyetlerinin açık olduğunu unutmuştur ve radar kilitlenmesinden sonra tamamem refleks olarak tetiğe basar ve olanlar olur.F-16D infilak edince Yrb.Çiçekli'nin koltuğu patlamanın etkisiyle uçaktan ayrılır ama şans Yzb.Erdoğan'dan yana olmaz.Yunan helikopterleri Yrb.Çiçekli'yi hastaneye götürdüklerinde bir iddiaya göre Yunanlı pilot hastanede pilotumuzdan özür dilemiştir.Bu hikayeyi yabancı bir havacılık sitesinde okumuştum, F-16.net sanıyorum.Doğruluğu nedir bilinmez tabii.
IP
Atrastella
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
Alıntı Atrastella Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/10/2005 Saat 22:55
Kürşad'ın her söylediğine kelimesi kelimesine katıldığımı ifade etmek istedim.

Kendimizi unuttuğumuz zaman -ki hergün biraz daha unutuyoruz- o komşuların çok değil daha 90 yıl önce yaptıklarını veya daha dün Kıbrıs'ta yaptıklarını, tekrar ve bu sefer kendi gözlerimizle görebiliriz, hiçkimse değişmiyor bunu unutmayalım.

Komşu daha ortaokuldaki çocuklara Türk düşmanlığını sistematik olarak aşılarken biz "dostluk denizi" martavallarına kaptırmayalım kendimizi.

Resin 1/72 B-61 serisi satan bir yer var mı acaba? Diorama yapasım geldi.

Düzenleyen Atrastella
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/10/2005 Saat 00:54
O dioramanın mantar bulutunun gölgesinin İzmir'deki evimin üstüne düşmesinden çekinirim Turhan
1/72 B-61 yerine 1/1 P90 versek
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/10/2005 Saat 03:27
Dilerseniz konuyu burada kapatalım. Mantar bulutlarına da gerek yok sanırım
I'd Rather Be Flying...
IP
Snake Eye
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı Snake Eye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/10/2005 Saat 11:48
Düşürülen F-16D konusunda daha olayın olduğu ilk zamanlarda Yunan Hava Kuvvetlerinde teknisyen olan bir kişiyle tren yolculuğum oldu. Ben o zamanlar daha öğrenci idim. Kendisine ismimi söylemeden, sadece olayın muhabbetini etmiştik. O kişi bana Taktik Hava Kuvvetleri Karargahında kendi kulaklarıyla F-16'yı düşüren uçağın pilotunun kokpitteki konuşmalarını duyduğunu söyledi ve bana anlattı. İtiraf etmeliyim ki yukarıda belirtilenlerden çok değişik şeyler söyledi. Elbette söylediklerinin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama konunun forumun amacını aşacağını düşünerek ve başka yerlere çekilmesinden sakındığım için tam olarak neler söylediğini buraya yazmıyorum.
Daha önce yapılan ağır eleştirilerin de biraz haksızlık olduğunu düşünüyorum. Her ülkede uç düşünen insanlar olabilir ama daha önce denildiği gibi genelleme yapmak doğru olmaz. Okullardaki kitaplar konusunda ise çoktan değiştirildiler. Benim zamanımda ilkokuldaki Yunanlı hocamızın kitapları toplayıp içinde düşmanlık içeren yazıların bulunduğu sayfaları yırtıp tekrar geri dağıtmasının zamanları geçmiş bulunuyor ve artık böyle bir şeye gerek yok. Çünkü böyle konular artık yok. Ama kitaplarda bu konuların olmaması, birey olarak her öğretmenin de bunları çocuklara anlatamayacağı anlamına da gelmez diyerek yazıma son veriyorum.
Sağlıcakla kalın ve herkese hayırlı Ramazanlar.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/10/2005 Saat 11:57
Feridun, olayın başka bir boyutu da olduğunu belirttiğin için teşekkürler.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/10/2005 Saat 01:54
Feridunum ellerine saglik kardesim
IP
Atrastella
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
Alıntı Atrastella Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/10/2005 Saat 04:41
Erinç haklı, nükleer savaş sadece yıkım getirir, aslında savaşın her türlüsü sadece yıkım getirir, tarihimizi kesinlikle unutmamamız gerektiği, bu konuda bilinçli olmamız gerektiği konusunu bir kez daha vurgularken, B-61 esprimin amacını aşmış bir hareket olduğunu ifade etmek istiyorum.

Feridun, yanlış olan bilgimi düzelttiğin için teşekkür ederim, çok güzel ifade etmişsin...
IP
liberty
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 47
Alıntı liberty Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/10/2005 Saat 08:09
sanırım bir musevi atasözü idi "AFFET AMA UNUTMA"

sevgilerimle
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder