Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: memlük.... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
F-4E
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Konu: memlük....
    Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 03:08
firma:Le Cimier ölçek:90 mm. model:Officier Des Mameluchs
kitin tamamı metal...önce bir dyo 118 astar....ve elbette finiş yağlı boya...buyrunuz....

şimdi sevgili Hüdo dan memlüklerle ilgili bir yazı reca etsek...ayıp olurmu acaba...nedir bunlar,napmışlar...ne yemişler... ne içmişler...sana zahmet be Hüdo...şimdiden ağzına vede ellerine sağlık....kendine iyi bak....
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 04:23
İzzet abi
Bu da müze için mi yapıldı?
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 04:25
evet Idris kardeş...hayırdır...:)
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 05:11
hımm,hoca ödev vermiş,yapmasak olmaz...hafızayı bi tazeleyelim bakalım....
efendim bu memlükler gulam veya kölemen adı ilede bilinirler.aslen köken olarak orta asyalı kıpçaklardan seçiliyorlar.6-7 yaşlarında iken toplanırlar,yıllarca askeri eğitim görürler,yaş kemale erince de muhafız,hassa,elit kuvvet olarak görev yaparlar.
     zamanında mısırda bağımsız bir devlet kurmayı başarıyorlar.eyyubi devleti başı sıkışınca dışardan memlük kuvvetlerini yardıma çağırıyor,gelen memlüklerde türlü katakulli çevirip mısır ın başına geiyolar ve memlük(kölemen)devletini kuruyorlar.moğollar bağdat ı işgal edince abbasi halife hanedan ını öldürüyolar ve kaçan bir üye memlüklere sığınıyor,yani artık halifelik memlüklere geçiyor.ardından memlükler moğol istilasını ortadoğuda tek durdurabilen devlet olunca hem siyasi,hem dini otorite memlüklerde toplanıyor.baharat yolu limanlarıda ellerine geçince yakındoğunun lider ülkesi oluyolar.
osmanlılar ilk başlarda iyi geçinmeye çalışıyolar,fakat devlet büyüyüp sürtüşmeler başlayınca yavuz sultan selim 1516-1517 mısır seferi ile memlük devletini ortadan kaldırıyor.
   ama anladığım kadarı ile memlük aristokrat tabakasına dokunulmuyor.zira 1700 lerin sonu-1800 lerin başı napolyon tablolarında hep napolyon un etrafında memlük kılıklı adamlar gözüküyor.sanırım napolyon mısır a çıktığında belki bi ikbal kapısı buluruz diye napolyon a yamanmış olabilirler.(bu konularda idris benden daha bilgili olabilir.bu yazıyı görürse bir yorumda o yazsın)
   memlüklerle ilgili bi başka ilginç durum:genelde çağdaşları olan devletlerde hep sultanlar hanedandan çıkarken,bunlar hatırladığım kadarı ile askeri kadrolardan birisini hükümdar ilan ediyolar.

Düzenleyen hudaverdi
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 06:08
hocam,azına sağlık....sırada Idris var...onunda yorumunu alalım bence...iyi oluyor böle...hem görsel,hem yazısal....ellerinize sağlık valla....
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 08:12
Elinize sağlık abi..

Benim de tarih konusunda eklemek istediğim bir iki şey var. Memluk tarihi iki kısma ayrılır. Türk memlukler dönemi ve çerkes memluklar dönemi. Türk memlukler dönemi 1382'de Ordudaki sürgün yoluyla Mısır'a göç eden çerkeslerin orduya girmesi ve Çerkes nüfusun sayısının artması sonrasında yönetimde meydana gelen aksaklıklar sonucunda Çerkes komutanların Berkok önderliğinde isyan etmesi ile son bulur. Bundan sonra yönetim çerkeslere geçer. Böylece Çerkes memlukler dönemi başlar. Türk memlukler dönemine Bahri, Çerkes memlukler dönemine ise Burci denir. Yani aslında 1382'den sonra yönetim ve ordu çerkeslerdedir. Çerkes Memluk devleti ise 1517 Mercidabık Savaşı ile son bulur. Ancak Sultan Selim ülkeyi 24 çerkes Beyinin arasında pay eder.

Düzenleyen ardeth
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 08:50
Yanlış hatırlamıyorsam Napolyon'un ordusundaki Memlükler'in orjinal Memlükler ile bir alakası yok, sadece ismi almışlar zira genelde Balkanlar ve Karadeniz sahilindeki Türk ve diğer Müslüman gruplardan toplama olduklarını okuduğumu hatırlıyorum. Sanıyorum Osprey'in bu konu ile ilgili bir kitabı olacaktı. Eh abi ayıp ama artık. Yapmayın şöyle şeyler. Sizin yüzünüzden Mart'tan beri figür yapmaktan soğudum. Tam elime birşeyler alasım geldi, yine darbe...Anam anam....
Consume Ergo Sum
IP
SADAK taşıyıcı
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 86
Alıntı SADAK taşıyıcı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 10:31
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Balkanlar ve Karadeniz sahilindeki Türk ve diğer Müslüman gruplardan toplama olduklarını okuduğumu hatırlıyorum.

VALLA benim bildiğim kadarıyla memlükler güney rusyadaki türk kavimlerinin esir edilip,MISIR'A satılmasıyla memlük devleti oluşuyordu.BALKANLAR yok diye biliyorum.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 10:46
BAŞtan okuyun isterseniz cümleyi.
Consume Ergo Sum
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 12:20
Olayın içinde hep "esaret" kavramının olması sonucu bu devlet "kölemen" diye anılmış galiba :).
Hüdaverdi nin yazısına fazla birşey ekleyecek durumda değilim.
Sadece,Yavuz Sultan Selim hariç, başta Moğollar olmak üzere hiç kimse Sina çölünü geçemediği için uzun süre ayakta kalmışlar.
Yavuz un ordusu ise Sina çölünü geçerken yağmur yağmış(acaba Yavuz yerine Şanslı mı demeliydik bilemicem ama ummm galiba öbür sıfatı daha çok hak etmiş :) ).
Birde Yavuz un akıllılık edip ağır silahları denizden taşıması var tabiki.

Napolyon ise hem iyi savaştıkları için hemde fransız entrikalarından uzak olmalarından dolayı güvenilir olduğuna kanaat getirdiğinden olsa gerek yakın korumalarını Memlüklerden seçmiş(aslında bu birlik tam olarak bir generali-sanırım Menou-tarafından kuruluyor).
Ölümünden sonra kralcılar kalan Memlüklülerin çoğunu öldürmüş.

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 12:23
Orjinalini yazan: F-4E

evet Idris kardeş...hayırdır...:)

Kendisi için yapmadığı halde bu kadar muhteşem figür yapıp boyayan başka kimse görmedim daha.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 12:24
Bu arada bu figür de Napolyonun korumalarından birine ait galiba.
IP
F-4E
Üye
Üye

Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2006 Saat 17:05
sevgili Idris,doğru söylüyosun valla...ama gözü arkada kalmıyacak yaptıranında....13..14 senedir buraya çalışıyorum...dile kolay...bence iş ahlakı önce gelir...işin maddi yanı 2. plan.....teşekkürler görüşlerin için....iyi modeller....
bu arada Aygün,yalım vede sadak taşıyıcı kardeşede teşekkürler...verdikleri bilgiler için....
IP
DaddyCool
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 27
Alıntı DaddyCool Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/12/2006 Saat 20:18
Y?te Osprey'in kitabyndan resimler

[/quote]
IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2006 Saat 11:38
Yzzet abi modele aaaaaazym açyk kaldy. Harika olmu?. Memlükler konusundaki de?erli bilgilere ise çok te?ekkürler.
ex copilot.
IP
heydrich
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 408
Alıntı heydrich Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2006 Saat 14:17
Bende Memlük olacam:)

Ellerine Sa?lyk Yzzet Abi , yine gözlerim kama?ty...

Düzenleyen heydrich - 29/12/2006 Saat 14:17
vileda'dan isin kilici olurmu
IP
Oomi
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 128
Alıntı Oomi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/12/2006 Saat 14:06
Gerçekten çok gösteri?li bir çaly?ma olmu? Yzzet Abi. Bakakaldym. Ellerinize, fyrçanyza sa?lyk.
IP
F-4 E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1077
Alıntı F-4 E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/12/2006 Saat 14:44
Ercan yediklerin içtiklerin senin olsun....ho?geldin....:)
Ümit ara beni,bayram sonrasy bi çaly?ma yapalym seninle...
sevgili Umay sa?ol...ama ?u anda yapty?ym bir figür var ki gerçekten benim bile azym açyk kalyyo yaparken...durup durup kar?ysyna geçip bakyyor...bakyyor....bakyyorum....koyarym yakynda resimlerini in?allah....
herkese tekaradan iyi bayramlar ve mutlu,huzurlu,sa?lykly yeni bir yyl dilerim...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide