Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Gümrük Hk. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Mueve
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Konu: Gümrük Hk.
    Gönderim Zamanı: 20/10/2006 Saat 19:37
Merhabalar.
Y.dışından sipariş vermeyi düşünüyorum fakat kafamda bazı sorular var;
1-Uygulanan 100 dolar/100 avro sınırına nakliye ücreti dahil mi? Bu sınırı aşmasam dahi, malı teslim aldığımda ödeyeceğim ücret ne kadardır?
2-100 dolar/100 avro sınırını aştığımı (örneğin 120 dolar)düşünelim. Bu durumda ödeyeceğim vergi miktarı ne kadardır?
Teşekkürler.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/10/2006 Saat 20:05
Fiyat sınırlamasında kargo ücreti dahil diye biliyorum. Ödeyeceğiniz ücret ise şansınıza bağlı. Evinize kadar gelirse ücret vermezsiniz, postaneye gidince ise pul parası diye 1,250 ytl pul parası ödüyorsunuz. 2. sorununuz hakkında bilgim yok.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 181
Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/10/2006 Saat 20:23
Orjinalini yazan: Mueve

Merhabalar.
Y.dışından sipariş vermeyi düşünüyorum fakat kafamda bazı sorular var;
1-Uygulanan 100 dolar/100 avro sınırına nakliye ücreti dahil mi? Bu sınırı aşmasam dahi, malı teslim aldığımda ödeyeceğim ücret ne kadardır?
2-100 dolar/100 avro sınırını aştığımı (örneğin 120 dolar)düşünelim. Bu durumda ödeyeceğim vergi miktarı ne kadardır?
Teşekkürler.

selamlar.
1. 100 dolar değil de 100 euro uygulanıyor...shipping charge yani nakliye ücreti de buna dahil...hatta bu konuyla ilgili gümrük müdürlüğüyle tartışmam bile olmuştu ancak bir sonuca bağlanmadı....total kesilen fatura(nakliye içinde) üzerinden işlem görüyorsunuz...
bu sınırı aşmassanız size en yakın postaneye gönderilmiş pakedinizi 1 ytl 75 kuruş ödiyerek alabilirsiniz.
2. 100 euro yu aştığınız takdirde çeşitli mevzuatlara tabi tutulabilirsiniz(benim başımdan çok geçti) en son aldığım 15 kutu makette oyuncak vergisi %30 küsürattan vergi ödedim. ancak normalde 150 200 euro luk siparişler için %10 ödersiniz. ve yine 1. 75 pul parası... genel işlem budur ancak o an karşınızdaki memurun ruh haline kalmışsınız diyelim... son gelen pakedim 202 euro olmasına rağmen vergisiz ama bir öncekinde %30 küsür vergi ve ondan da öncekinde %10 vergi ödemiş biri olarak konuşuorum:)...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/10/2006 Saat 21:36
Bu arada benim son iki siparişim 100 Euro altı olmasına rağmen gümrüğe takıldı. O yüzden ek bilgi veriyorum:

- Siparişiniz 3 kg üzeri ise ve özellikle Jadar gibi tam beyan edilmeyen kutuda geliyorsa, gümrük paketi alıkoyuyor. Ayın 9'unda gelen paket için dün tebligat geldi ("hani paketim, kaybolduuu" diyorsanız tebligat için 15 gün süre tanımanız lazım ve genelde süre sonuna doğru geliyor), tebligatı alıp gümrüğe gidiyorsunuz ve sizin nezaretinizde kutuyu açıyorlar. Genelde de içeriğini ve sizi sorguluyorlar ve "Bunlar hobi için fazla/bir kişi için fazla/sanki kendine almamışsın bunu ne yapacaksın bunlarla" gibi yorumlar duyabilirsiniz uyarmadı demeyin, mealini de anlayan anlar (benim memurum işini bilir). He ne değil öyle deyin geçin. 1.75 YTLyi ödeyip imzanızı atıp çıkıyorsunuz.

100 Euro aşıldığı durumda ise, Arvid'in dediğinin 2. maddesi geçerli oluyor, bir de getirdiğiniz şeyde en ufak pil, kumanda görürlerse de oyuncak değil de "elektronik eşya" statüsüne sokmak için takla atıyorlar, yine uyarmadı demeyin.

3 kg altıysa, örneğin hobbyterra'dan olan siparişim 5 günde kapıma geldi.

Ha bir ek bilgi daha, bazı firmalar ürünlerin kutularını açıyor, içeriklerini ayrı, kutularını ayrı paketleyip bir koliye koyup yolluyor. Bunu yaparken de kutu içeriğini "Örnek mal/Sample" diye beyan ediyorlarmış, gümrük yine kilodan falan kıllanmazsa örnek malları alıkoymuyor diye duydum. Gümrükçü arkadaşlar belki daha iyi bilir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 181
Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/10/2006 Saat 21:55
evet eğer firmayı sample proforma hazırlamaya ikna ederseniz gümrüğe takılmaz. bedelsiz FOC ürün olarak görünür. Şirket işlerimde her zaman yaptığım iştir ama kişisel paketlerimde hiç kullanmadım...
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/10/2006 Saat 22:06
Cevaplar için herkese teşekkürler.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır