Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Türk Yıldızları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Konu: Türk Yıldızları
    Gönderim Zamanı: 26/09/2005 Saat 20:06
Bana gelen bir gayri resmi talebi sizlerle paylaşmak istiyorum. Konumuz Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Ekibi "Türk Yıldızları". Bu ekipten beklentileriniz neler? Ekibin varlığından ve performanslarından memnun musunuz? Bir değişiklik yapılsa ne gibi önerileriniz olabilir, örneğin uçak tipi değişsin mi, mevcut uçaklar yeniden boyansın mı, yada akrotim tek bir özel boyalı F-16'dan mı oluşsun? Bir kamuoyu yoklaması gibi ön faaliyet başlatılmış durumda. Biz de az çok bu işlerden anladığımız için şahsi görüşlerimizi ilgili mercilere ilettik. Ben sizlerin de fikirlerini almak istiyorum. Bana özel mesaj da atabilirsiniz.
Ben şahsen bu ekip ilk kurulduğundan beri ABD Hava Kuvvetleri ekibi Thunderbirds'ten araklanmış boya paternine kafayı takmış durumdayım. Ayrıca yerli boya kullanıldığı için gökyüzüne salınan kırmızı yerine pembe duman da beni yıllardır rahatsız ediyor. Bunu Kanatlar'daki bir yazımda belirtmiştim. Bakalım birileri bir şeyler başlatmış durumda. Bakarsınız sesimizi duyan olur.

Düzenleyen Levent Basara
I'd Rather Be Flying...
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2005 Saat 20:40
Uçak renkleri değişsin, kırmızı ağırlıklı olsun.
Yerli imalat duman salar değişsin, kesif bir duman bırakan cihaz takılsın.
Aerobatik hareketler, muadil akrotimlerin zorluk derecesine getirilsin.
Uçak sayısı artırılsın.
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2005 Saat 21:35
Bence uçak sayısı azaltılıp hareketlerde değişklikler yapılırsa daha ekileyici olacak gibi geliyor.Uçak sayısı fazla ama toplu hareketlerde dönüp geri gelmeleri zaman alıyor ve bu sırada yerdeki seyircinin dikkati dağılıyor,ilgi kayboluyor.Kamuflaj değişse bence de fena olmaz.Bir de bence en büyük problem her yerde bence gereksiz organizasyonlara katılmaları.Bence Türkiye'den çok yurt dışında gösterileri arttırsalar tanıtımları için daha iyi olur.Artık en ufak bir olayda herkes "Türk Yıldızlarını" arar oldu ki bu da artık timin kanıksandığı gibi bir izlenim doğurdu bende.Bence ilk yılları daha iyiydi.Bir rutinlik time hakim olmuş gibi geliyor bana.Naçizane fikirlerim bunlardır konuyla ilgili.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 03:22
dediklerinize katılıyorum. şu rutinlikle ilgili olanlara. acilen yeni hareketler bulunmalı. bu timde uçan pilotlardan birisi konyada bizim alt komşumuzdu. o zamanlar bu benim için en büyük gurur kaynağıydı. daha sonra filodan ayrılmıştı tabi ben de çok üzülmüştüm. bir anektod olarak sizlerle paylaşayım istedim.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 03:52
Isin teknik kismindan cakmam. Yani bu isler F-16'larla da ayni sekilde yapilabilir mi bilmem (tabii bir thunderbirds ornegi var ama? ) .

Ama olabiliyorsa pek tabii ki f-16 gibi daha yakisikli ucaklarla yapilmasini isterim bir izleyen olarak..

Boyama patterni ise benim begeni olcutlerime gore tek kelimeyle demode olarak nitelendirilebilir. Kirmizi-beyaz olacak diye bir takintimiz yoksa hele daha da yaratici olunabilir..

Ve son olarak bizim Turk Yildizlari'nin da dunyadaki meslektaslarinin yaptigi bir kac ariza hareketi yaptiklarini duymustum ama bu hareketlerin tum gosteriye orani nedir, yukseltilsin mi bir fikrim yok acikcasi, ziyadesiyle teknik bir mevzu
IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 04:34
Bence ilk konu gösteri takviminin olmaması. Gösteri yapılacağı en iyi ihtimal bir hafta önce belli oluyor. Bir çok takımın gösteri programı yıllık olarak belli. Nerede ne zaman bulabiliyorsunuz.
Boyamada ve duman konusunda Levent ile aynı fikirdeyim. Belki biraz beyaz ve kırmızıya gümüş katılabilir.
Program içerik konusunda ise izleyiciyi boş bırakmayacak program eminim ki izleyicinin heyecanını maksimumda tutacaktır.
Uçak konusunda ise belki biraz ütopik olur ama F4 lerden oluşan bir gösteri takımı, çıkan sesi düşününce ne kadar etkileyici olur.
ex copilot.
IP
corabatir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 21
Alıntı corabatir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 05:52
Bir ara ses üstü gösteri yapan tek takımdı bzimkiler, en iyiler arasında gosteriliyorlardı ama sanırım biraz geride kaldık yenilenmeye ihtiyacı var tamamiyle bence her şeyiyle gosteri takımımızın, uçak konusuna gelince...
Vlla ben bilmem millet eşek arılarıyla uçuyor

Resim 1

Resim2

Forum Kurallari Madde 2a uyarinca duzenlenmistir.

Düzenleyen USS Enterprise
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 06:55
Bu ses üstü gösteri mevzuu da "şehir efsanesi" gibi oldu.O tanıtımlarda hep bizim timin ses üstü hızda gösteri yapan tek ekip olduğu söylenirdi.O zaman Thunderbirds ve Blue Angels ne oluyordu?Bir de bir aralar F-5 uçakları ile uçan tek ekip mevzuu vardı ki Patrouille Suisse ekibi de F-5'lerle uçmaktadır.Bilenler bilir!
IP
borakaraca
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 43
Alıntı borakaraca Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 07:16
Teknik konuları bilemem.
Pattern degistirilebilir belki.

Ama program olmaması beni de uzuyor. Bence en onemli konu bu.
Nerde gosteri yapacaklar bilemiyoruz ki gidip seyredelim.
Sitelerinde tarihler ve sehirler var ama saat yok sehrin neresinde yok...
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 08:15
"Ses üstü" mevzusunu bilmediğim için soruyorum:
Ses üstü hızlarda mı gösteri yapılabilyorlar?
Yoksa ses üstü hızlara çıkabilen uçaklarla uçtukları için mi böyle deniyor?
Kaank
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 18:33
"F-4 lerin sesi konusuna katılıyorum.
ayrıca soru yerinede geçebilecek bir fikri paylaşmak istiyorum; sadece türk yıldızları için (tek haneli sayılarda) farklı uçaklar satın alınabilir mi?
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 19:57
Bu ses üstü olayı aktorim ilk gösterilerini yapmaya başladığında Türkün kendi kendine klasik goy goyu olarak çıktı. Dünyadan bi haber yaşayan bazı tipler "Türk Yıldızları sesten hızlı uçakla gösteri yapan dünyanın tek akrobasi ekibi" diye tanıtım yaptılar. Tabi bu TRT spikerlerinden evlerimize "sesten hızlı gösteri yapan dünyanın tek ekibi" olarak geldi ve buna kimse ses çıkarmadı.
Halbuki daha bizim ekip kurulmadan önce dünyada bir sürü ekip sesten hızlı uçan uçak tipleriyle gösteri yapıyordu (F-16, F/A-18, Mig-29, Su-27 vb).
Şimdi burada süpersonik-subsonic karşılaştırmasına girmek istemiyorum ama bizimkiler F-5'lerle de gösteri yapan ilk ekip değiller. Bu yanlış bir pazarlama taktiğiyle lanse edildi ve millet bir şekilde kandırıldı. Kafalar karıştı.
Neyse ben dün IDEF fuarının açılışında seyrettim bizim ekibi. Yine cılız pembe bir duman vardı. Bu dumana ben taktım resmen. Dünyanın en iyi akrobasi ekibi olan İtalyan Frecce Tricolori bir duman salıyor aklınız şaşar. Gösteri işte o zaman adam gibi oluyor. Bu sorunu nasıl çözecekler çok merak ediyorum.
I'd Rather Be Flying...
IP
Yeniceri
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 64
Alıntı Yeniceri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2005 Saat 20:26
Levent Hocam. Birşey sormak istiyorum.

Bu bırakılan renkler meselesi yeni değil. Ben hatırlıyorum ilk çıktıkları zamandan buyana herzaman eleştiri konusu olmuştur. O zamandan bu yana, bir Allahın kulu bunları ilgililere söylememişmi.? Yoksa söylenmişte,ilgilililermi ilgisiz kalmış.? Yoksa başka ne olabilirki. Renk Pembe.. Beyaz tam beyaz değil. İsli-sisli bir şey. Anlamıyorum vallahi.
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2005 Saat 20:51

Ekip ilk kurulduğunda boyalar yurtdışından ithal edilmişti. Gürül gürül kırmızı ve beyaz dumanlı çok gösteri seyrettim ben. Daha sonra bu boyalar bitince ihale yapıldı ve boyalar yurtiçindeki yerli üreticilerden alındı. Teknik olarak durum nedir bilmiyorum ama o günden sonra gösterilerdeki dumanların hali ortada işte. Hepimiz görüyoruz.
I'd Rather Be Flying...
IP
Yeniceri
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 64
Alıntı Yeniceri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2005 Saat 21:13
Pardon o zaman. Ben yanlış hatırlıyormuşum. Ama yinede 1998 deki gösterilerden hatırlıyorum. Yine bu mevzuyu konuşuyorduk. Neyse. Bekleyip göreceğiz.

Not: Bu arada hocam bir şeyi merak ediyorum. Yalanmı-doğrumu bilemiyorum ama , bu boyanın içerisine mazotmu-benzinmi birşey karıştırılıyormuş. Doğrumu acaba ?

Düzenleyen Yeniceri
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2005 Saat 22:40
Boyanın muhteviyatını bilmiyorum. Merak edip sormadım aslında. Ama içimden bir his karışımdaki formülün kısa bir süre sonra burada zikredileceğini söylüyor.
I'd Rather Be Flying...
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/09/2005 Saat 05:50
Biz de uzerimize duseni yapip beklentileri bosa cikarmayalim bari. Bahsedildigi gibi bu duman jeneratorleri duman cikarmak icin endustriyel yaglar ve benzin kullaniyorlar, bildigimiz otomobil benzini ya da avgas. Beyaz duman cikarmak icin tum dunya akrobasi takimlarinin kullandigi favori yag Texaco firmasinin "Canopus 13" adli yagi. Bu yagin asil amaci insaatlarda beton dokumunde kullanilacak ahsap parcalari yaglamak ama nedense dunya akrobasi piyasasinda standart yag olmus bu. Bunu renklendirmek icin icine cesitli endustriyel boyalar katiliyor.

Bilgi direk olarak calistigim sirketteki arkadaslarimdan, eskiden Blue Angels'da bakim personeli olarak calismis birisinden alinmistir. Ayrica asagidaki makaleyi okursaniz Turk Yildizlari'nin kirmizi renginin neden iyi olmadiginin sebebini de acikliyor: bildigimiz duvar boyasi kullaniyorlarmis. Ayni yazida formul de aciklaniyor: Beyaz icin 1'e 1 oranda bildigimiz boya ve otomotiv benzini; kirmizi icin 2'ye 1 oranda ayni karisim.

Asian Aerospace'den link

Düzenleyen KursadA
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/09/2005 Saat 08:44
Ben demedim mi
I'd Rather Be Flying...