Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: çamur Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
sinBAD
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 96
Alıntı sinBAD Cevaplabullet Konu: çamur
    Gönderim Zamanı: 04/08/2006 Saat 23:45

Herkese merhaba,

Dioramada kullanmak için bir Tiger 1 yaptım , butun eskitmeleri yapmama ragmen fazla gerçekçi gelmedi gözüme. Hiç değilse paletleri ve yürür aksamı çamurlu göstermek istiyorum, öyle bir çamur görüntüsü için ne kullanılabilir?
Yardımlar için teşekkürler
IP
koala_x
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 54
Alıntı koala_x Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2006 Saat 00:22
Sinbad ustalar daha iyi bilir ama çamur görüntüsünü bi arkadaş putty macunla yapmıştı. En azından fikir olsun...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2006 Saat 01:09
Hemen her şey olabilir, sonuçta çamur vıcık vıcık pis bir şey olduğuna göre... Hayal gücünüze kalmış.

Örnek: Forumdan Heidrich, bildiğimiz Türk kahvesinden çamur elde ediyor.

Ben genelde gözüme hoş gelen şeyleri karıştırıp kullanıyorum. Tavsiye edeceğim şeyler, kahverengi tonlarında yağlıboyalar, iri ve ince taneli kum, tahta talaşı, biraz yapay çim, ve aklınıza daha ne gelirse... Tek aklınızda bulundurmanız gereken şey, yapacağınız şey ölçeğe uygun mu? Yoksa çamura düşmüş bir oyuncak tank gibi durabilir. Ölçek büyüyüp aracınız küçüldükçe daha ince çalışmanız gerekir.

Bir de tank her zaman ölümüne çamurlanmaz ve saplanma tehlikesiyle vıcık ve derin çamura girmek de pek akılcı değildir. O yüzden tankın hareket edeceğini düşündüğünüz ortama göre yürür aksamı tozlamak da bir fikir olabilir. Sonuçta toprak yolda hareket eden 5-70 ton ağırlığındaki bir metal yığını elbet toz kaldıracaktır.

Sizin yerinizde olsam (ki ben usta falan değilim, maket yapmaktan da anlamadığım aşikardır) gözlem yaparım, yani beğendiğim modelleri inceler, gerçek hayat gözlemlerimle birleştirir ve elde ne varsa dalarım. Çamur gibi zaten doğal ortamda bile bir bulamaç olan madde için doktrinler yaratmak, kurallara bağlanmak, kendini kısıtlamak gibi şeylere hiç gerek yok.

İyi modeller!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2006 Saat 07:10
Son iki paragrafa kesinlikle katılıyorum.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/08/2006 Saat 07:02
akrilik jelin içine katılacak uygun tonlarda akrilik boya karışımları, akrilik parlak vernik ve hayal gücünüzle doğru orantılı ama ölçeğe uygun tanecikli yapıda malzemeler... benim ekseriyetle kullandığım karışım budur. önce bu karışımın bir kısmını alıp su ile iyice inceltip paletler üzerine bi altyapı olarak gelişi güzel bulaştırır sonra asıl kıvamlı olan karışımı alıp başlarım pisletmeye....kuruyuncada yağlı boya ile bir iki dokunuş ve toz pastel ...
bence hiçte fena olmuyor.
IP
SADAK taşıyıcı
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 86
Alıntı SADAK taşıyıcı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/08/2006 Saat 07:25
BEN ince kum,polisan su bazlı boya(yanılmıyorsam yarım litresi 7 ytl'di)ve çok önemli BEYAZ TUTKAL kullanıyorum.

Hepsi birbirine bulamaç yapılır ve istenilen yere tatbik edilir.Kolay gelsin.

ÖRNEK ise

IP
sinBAD
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 96
Alıntı sinBAD Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/08/2006 Saat 18:08

Yardımlar için teşekkür ederim...
IP
NAUGHTYxp
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 3
Alıntı NAUGHTYxp Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/02/2007 Saat 10:04
Bende Yeniyim Toplama i?i Kolayda :). BOyama i?ini nasil yapacam Kara Kara dü?ünüyorum Tamiya M60 model bi tank topluyorum bitince Boyamada Yardimci olursaniz SEvinirim Daha yeniyim siftahimi 1-35 lik bi tamiya tank ile ba?ladim alt kismi bitti acemili?imi bunda atacam :) gerçekcilik konusunda nasil bir yöntem uygulanyr tek tek konulari okuyorum fakat hala bi fkir sahibi olmadim bitince in?allah buradaki arkada?larin fikriyle bi?eyler yapaca?im :) te?ekkürler ?imdiden
Acemiyim ben Acemi .Tank Yapar Oynarim Oynaaarim :)

Power By TOSHIBA Tech
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 332
Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/02/2007 Saat 10:39
SinBAD ?u linke bir bak istersen biraz yardymcy olabilir beliki kuru ve yslak çamur konusunu kysaca örneklemi?, pigment dedi?i ?eyi dert etme kuru pastelde olur. Zaten arkada?lar de?inmi?...

Link

NAUHGHTYxp fyrça ile boyama yapcaksynyz herhalde bence enamel boya kullanyn. Enamel boya kar?yly?yny Tamiya renklerinden bulamazsanyz size yardymcy olurum.

Yyi modeller

Düzenleyen Farhad - 06/02/2007 Saat 10:40
IP
NAUGHTYxp
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 3
Alıntı NAUGHTYxp Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/02/2007 Saat 18:49
Te?ekkürler ferhad Arkada?.modelim bi bit sin 2 güne biter heralde günde 2 saa t ayiriyorum biaraz hizli yapiyorum sabirsizim bekleyemiyorumda :D
Acemiyim ben Acemi .Tank Yapar Oynarim Oynaaarim :)

Power By TOSHIBA Tech
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04