Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Jet uçağı ortak proje grubu Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2005 Saat 22:47
Uçak tamam, versiyon seçimi tamam, döküman toplamanın yuzde 80i tamam. Başlama tarihini beklemedeyim
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 03:16
İki sorum olacak. Birincisi, şu uçağın renkleri gri-yeşilmi yoksa ben mi öyle görmüyorum(gri-mavi sanki?), yoksa farklı mı?
THK sitesinden F104

İkincisi, TUAF yapacaklar için uçakların kuyruk numaraları-renkleri-numalaraları konusunda proje başlangıcında çeşitli alternatifler sunulması mümkün müdür? Örneğin kuyruk numarası 67302, Almanya'dan şu kamuflajla gelmiş, uçağın numarası 8-808 falan gibi

Düzenleyen Emroglan
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 03:42
Orjinalini yazan: Emroglan

İkincisi, TUAF yapacaklar için uçakların kuyruk numaraları-renkleri-numalaraları konusunda proje başlangıcında çeşitli alternatifler sunulması mümkün müdür? Örneğin kuyruk numarası 67302, Almanya'dan şu kamuflajla gelmiş, uçağın numarası 8-808 falan gibi

Bu konu altinda daha once listelenmis miydi bilmiyorum, ama bizim iki yil once ARC'ye hazirladigimiz bir kaynak var bu konuda. Elimizden geldigince detayli calismaya ve bildigimiz her varyasyonu listelemeye calismistik. Bir goz atarsaniz sevinirim.

http://www.aircraftresourcecenter.com/Fea1/701-800/Fea788_F- 104_Albayraktar-Acikgoz/fea788.htm
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 03:53
Gökte ararken forumda buldum, çok teşekkür ediyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 06:01
Kürşad bey
Aşağıdaki kamuflajın renk kodlarını biliyor musunuz acaba.
Teşekkürler

Düzenleyen judas
feed the troll
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 06:40
Orjinalini yazan: judas

Kürşad bey
Aşağıdaki kamuflajın renk kodlarını biliyor musunuz acaba.
Teşekkürler

Maalesef. Kimsenin de bildigini pek sanmiyorum acikcasi. Deneysel bir amacla boyanmis bir kamuflaj olabilecegini, ya da baska bir amacla aktif olmayan bir ucagin boyle boyanmis olabilecegini dusunuyorum(normalde boya ile kapatilmamasi gereken radomun da boyanmis olmasi ucagin aktif olmadigini dusunduruyor bana). Biz de zaten resmi Levent(Basara)'in zamaninda yazdigi bir Ucanturk makalesinde gormustuk. Belki kendisi bilgi verebilir.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 07:50
Uçak her ne kadar iki renk olarak gözükse de aslında üç renk olabilir, hatırladığım kadarı ile çok belirgin bir fotoğrafı yok ortalıkta. Belçikalılarınki gibi radomunda boyanmış olması da insanı düşündürmüyor değil aslında...
Saygılarımla,
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 07:55
Emre;
Sormuş olduğun uçak F-104 S modeli ki yarışmaya o modeli ben de hazırlıyorum.
İtalyan forumunda renklerini sordum ben de, denilen şudur:
"Stefano Lazzaro
Re: F-104S colours
Mon Sep 12, 2005 23:26
195.210.65.25

Officially, Italian F-104Gs had been painted with Grigio Mare Scuro (gloss dark sea grey) no. 2 (similar to FS 26152 or 36118), Verde Scuro (gloss dark green) no. 9 (similar to FS 14079) and Alluminio (gloss aluminium) no. 11 from 1964 to the end of the Sixties. Then, for the F-104Gs and the new F-104S’, the band pattern remained unchanged but the colours were replaced respectively by Grigio Mare Scuro no. 27 (matt FS 36132), Verde Scuro no. 28 (matt, similar to FS 34086) and Alluminio no. 26 (matt and slightly darker than previous). Hence, the last batch of F-104S produced for the Turkish Air Force had the latter finish applied in the Aeritalia factory. Note that the anti-glare panel, which was matt black in the first type of camo, became Verde Scuro 28 on the fuselage, and Verde Scuro no. 17 (matt FS 34096) on the radome cone.

I hope this helps.

Best regards
Stefano"
Hatırlatmak isterim ki kutudan çıktığı gibi olcağı iin G modeli yapmaktra fayda var sanırım.
Saygılarımla,

IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 20:02
Emre,

Sulandığın uçak F-104S olup, Revell F-104G'den çevirmen epey bir uğraş gerektirecek ve seni projenin amacından saptıracaktır. F-104S ile G modeli arasında farklar vardır. S yapmak için Hasegawa'nın kitini alman lazım. Yoksa başın ciddi şekilde ağrır.
Gelelim ikinci konuya... TuAF uçağı yapmak isteyen arkadaşlar için burada hem ben hemde Kaan gerekli açıklamaları yaptık. Judas'ın renk kodlarını sorduğu örnekteki gibi deneysel bir takım çalışmalara girerseniz bu işin hakikaten sonu olmaz.
Bakın size güzel bir örnek vereyim. Şu anda Hava Harp Okulu'nun tören alanında F-16 renklerine boyanmış iki adet F-104G duruyor. O uçakların allah bilir bu kaçıncı farklı boyanışı. Gelgelelim bu uçakların bizim yapmaya çalıştığımız ve hedeflediğimiz olayla uzaktan yakından alakaları yok. Şimdi aranızda "ben uçağımı böyle yapmak istiyorum bana döküman verin" diyen çıkarsa valla yapacak bir şeyim yok. Bilmem anlatabiliyor muyum?

I'd Rather Be Flying...
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 20:14
Bu arada Kürşad ve Judas'ın bahsettikleri uçağın fotoğrafını ben Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda çekmiştim. Bu boyama o zamanlar Uçantürk dergisinde hazırladığım ve büyük ilgi çeken "Garip Ama Gerçek" yazı dizisine konu olmuştu. Bahsi geçen uçak ben üssü ziyaret ettiğimde girişteki anı uçakları bölümünde duruyordu. Fakat öğrendiğime göre daha önce hangarların birinin yanındaki bekleme havuzunda yatıyormuş. Muhtemelen dış görünümü oldukça harap bir şekilde öylece dururken gelen bir emirle boyanmasına karar verildi ve Astsubayımızın teki eldeki artık boyalarla bu uçağın üzerine iki fıs fıs atıverdi. Böyle bir kamuflaj yok, patern yok ve boya kodu yok. Tamamen üs içindeki tertip düzen içinde, berbat durumdaki uçağın görsel durumunu kurtarmaya yönelik bir girişim olduğunu sanıyorum. Yani tam garip ama gerçek bir durum söz konusu.
Bu uçak daha sonra anı uçakları arasında yerini almış. En sonunda da GAF kamuflajı dediğimiz Alman Hava Kuvvetleri renklerine boyanmış. Son gördüğümde uçak üzerindeki renkler yine alakasızdı ama şu anki durum nedir bilmiyorum. Belki emirle o da F-16 renklerine kavuşmuştur. Bir F-16 manyaklığıdır gidiyor hadi hayırlısı.
I'd Rather Be Flying...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 21:37
Yok yok ben yanlış anlaşılmışım. İlk aşamada sorduğum uçağın renklerini cidden anlamadığım için sormuştum böyle renkli olanı var mı diye. Tayyareler konusunda nispeten versiyon cahili olduğum için G nedir S nedir bilemem valla.

Benim niyetim tam tersine tembel işine yatıp, plandaki Alman kamuflajını boyayıp üstüne Türk decali basıp yallahlamak, sorunun etrafından turlayarak çamura yatma girişimimi örtbas etmeye çalışıyordum sadece. Problem, numara verirken gider hatalı numara veririm "Vay o uçağın rengi o değil, versiyonu o değil!" denir. Ben kolaya kaçayım derken "what-if"e kaçmayayım diye sormuştum.

48 ölçek uçak yapmamış, uçak versiyonlarından anlamayan kara cahil bir modelci için izlenmesi gereken yol nedir onu deyin siz bana yeter, ben anlamam S modeli nedir G modeli nedir... Teşekkür ettim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 23:06
Emrecim sen 15 Kasım'ı bekle. Kaan'ı takip et. Alman kamuflajını at. Decal sırasında uygun kuyruk ve gövde numaralarını vericem sana merak etme. Bu dediğim diğer arkadaşlar içinde geçerli. Türk yapmak isteyenlerle boya öncesi zaten burada muhtemelen bir aldım-verdim yapıcaz.
I'd Rather Be Flying...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2005 Saat 23:34
Levent abi ilgine bilgine teşekkür ediyorum. Hayırlısıyla 15 Kasım'ı beklemeye devam ediyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 01:50
Emre bey kardeşim bir rahat duramadın ha. Zaten Kaan abi diyor ki uzuun uzun yapacaz.Yani o kamuflajı atacağımız zaman tahminen 15 aralık belki ocak oalcak diye anladım ben. Zaten tesviyesi kokpti bitene kadar, sen F-104 tarihini yazacak kadar vaktin olur. Heyecana gerek yok. Paşa paşa yapacaz işte.   
Senin tankları kamyonları görelim biz hele.
Kolay gelsin

Düzenleyen CErginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 04:06
Hesap defteri kapanmadıysa beni de ilave edermisiniz.

ex copilot.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2005 Saat 06:59
Ceki kardeşim, ben zaten acele verilsin demedim, dikkatli okursanız kullandığım ifade "proje başlangıcında çeşitli alternatifler sunulması mümkün müdür?" şeklinde, istirham ederim yanlış anlamayın heyecana kapılmıyorum, 15 Kasım'a yönelik konuşmuşum zaten.

Kamyonlar tanklar da gelecek hafta gelecekler, çalışmalarımız vakit darlığından yavaşladı, paniğe lüzum yok.

15 Kasım efendim, gözlerimiz kulaklarımız süvarimiz Kaan'da.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2005 Saat 11:13
Ben de katılmak istiyorum. TUAF yapıp pilot arkadaşıma hediye edeceğim. Sanırım anlamlı bir hediye olacak.
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2005 Saat 11:17
Bu arada önceki sayfalardaki tuaf linkine tıkladım ve "Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu" na ait web sitesi karşıma çıktı Çok tuhaf
IP
<< Önceki Sayfa   8 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04